KOMUNIKAT DLA PODRÓŻUJĄCYCH! Ważna informacja o sytuacji związanej z koronawirusem w Norwegii.
Dynamic Variation:
Offers
x

There was not an exact match for the language you toggled to. You have been redirected to the nearest matching page within this section.

Choose Language
Toggling to another language will take you to the matching page or nearest matching page within that selection.
Search & Book Sponsored Links
Search
or search all of Norway
Two people studying a map outside of a car in a fjord landscape
Tromsø.
Photo: CH / Visitnorway.com
Campaign
Course
Event
Partner
Media
Meetings
Travel Trade

Wszystko, co najlepsze w Norwegii

Norwegia to kraj o różnorodnym krajobrazie i dużych odległościach. Jeśli chcesz naprawdę doświadczyć odmienności i kontrastu poszczególnych regionów kraju, możesz wybrać się na objazdową wycieczkę krajoznawczą. Dzięki temu w krótkim czasie - w ciągu tygodnia lub nawet kilku dni - możesz zobaczyć, co oferuje Norwegia.

Phileas Fogg, główna postać ze słynnej powieści Juliusza Verne’a, okrążył cały świat w 80 dni, wydaje się więc, że zwiedzenie jednego kraju w tydzień to bułka z masłem!

No cóż, w przypadku Norwegii może nie będzie to aż tak łatwe, ale przy odrobinie organizacji — możliwe do wykonania. Pamiętaj, że Norwegia jest krajem o dużych odległościach, pełnym różnic kulturowych oraz równie różnorodnych krajobrazów, dlatego warto wcześniej zdecydować kiedy i do jakich dokładnie miejsc jechać.

Norwegia Zachodnia jest znana z malowniczych fiordów, gór i wodospadów.

Norwegia Północna to unikalna linia brzegowa z archipelagami, np. Lofoten oraz wyjątkowe zjawiska naturalne, takie jak zorza polarna w zimie i dzień polarny w lecie. Stolica kraju, Oslo leży na wschodzie kraju, podczas gdy wiele najlepszych ośrodków narciarskich jest zlokalizowanych we wschodniej i środkowej części Norwegii.

Czy da się to wszystko połączyć? Poniżej możesz znaleźć przydatne, szczególnie przy ograniczonych możliwościach czasowych, informacje o alternatywnych trasach podróży po kraju. Niektóre z tych tras są przeznaczone dla samochodów, inne dotyczą podróży rowerem, a jeszcze inne — pociągiem lub statkiem.

Rejs wzdłuż wybrzeża

Zjawisko „slow TV” to fenomen często przypisywany norweskiej telewizji. Trudno znaleźć bardziej powolny program telewizyjny niż relacja ze 134-godzinnej podróży statku linii Hurtigruten z Bergen do Kirkenes, transmitowanej w 2012 roku na żywo przez Norweską Korporację Nadawczą.

Pomimo tak długiego czasu trwania, trasa jest rzeczywiście przepiękna, dlatego relację oglądała ponad połowa populacji Norwegów. Norweskie statki przepływają przez niemal całą długość kraju, zaczynając od Bergen na zachodzie, na Kirkenes na północnym-wschodzie kończąc. Wracają tą samą trasą po 12 dniach, zawijając po drodze do 34 portów.

Statki oferują wszystkie współczesne usługi luksusowe, a podczas rejsu będziesz miał okazję zobaczyć niektóre z najbardziej spektakularnych atrakcji Norwegii: Lofoty, łańcuch górski „Siedem Sióstr”, kilka fiordów oraz — w zależności od pory roku — dzień polarny lub zorzę polarną.

Linie Hurtigruten dają Ci również możliwość poznania norweskiej kultury i sztuki: od kulinariów (często lokalnych, organicznych produktów spożywczych) po rozmaite oferty rozrywek.

Zwiedzanie Norwegii na rowerze

Jeśli zdecydujesz się na rowerową wyprawę po Norwegii, bezpiecznie będzie zaplanować trasę z wyprzedzeniem, jako że wiele dróg, szczególnie w górach, jest przeznaczonych dla zaawansowanych rowerzystów. Jeśli nie czujesz się wystarczająco przygotowany do podjęcia wyzwania, zawsze możesz wybrać jeden z narodowych szlaków rowerowych, łączących wszystkie lądowe części kraju. Szlaki zostały specjalnie zaprojektowane w taki sposób, aby zapewnić połączenia między miastami, unikając dróg o największym natężeniu ruchu.

Wśród nich znajdziesz zarówno możliwość wypróbowania wytrzymałości podczas wymagającej wycieczki z Lindesnes na południu do Przylądka Północnego, jak i łatwiejsze, przeznaczone dla całych rodzin trasy, m.in. Wycieczka z Oppdal poprzez doliny i góry Trollheimen do przybrzeżnego miasta Molde.

Tutaj znajdziesz więcej informacji na temat najlepszych szlaków rowerowych w Norwegii (w języku angielskim).

Ruszaj w drogę - na dwóch lub czterech kółkach

Pomysł stworzenia Norweskich Szlaków Scenicznych zrodził się z chęci skonstruowania czegoś wyjątkowego, jedynego w swoim rodzaju. Aby jeszcze bardziej zwiększyć niepowtarzalność przejazdu przez Norwegię, wzdłuż 18 osobnych tras w całym kraju skonstruowano niesamowite budowle architektoniczne, w których zastosowano kreatywne rozwiązania budowlane i niepowtarzalne wzornictwo.

Niektóre z tych dróg znajdują się na wspaniałych wybrzeżach, inne na archipelagach, w górach, na klifach i, oczywiście, w pobliżu fiordów — inicjatywa łączy wszystko co najlepsze w Norwegii.

Norwegia w pigułce

Norwegia z Twoich marzeń — to zdanie najlepiej podsumowuje trasę o nazwie „Norwegia w pigułce”. Dzięki kilku podróżom różnymi środkami transportu będziesz w stanie zwiedzić najbardziej spektakularne miejsca i podziwiać najpiękniejsze krajobrazy fiordów i gór.

Na tę wycieczkę, dzięki której zobaczysz najpiękniejsze miejsca w Norwegii Zachodniej, można się wybrać przez cały rok z Oslo, Voss lub Bergen.

W czasie jednego lub dwóch dni trwania wycieczki, w zależności od miejsca rozpoczęcia, zwiedzisz największy płaskowyż Europy Północnej, Hardangervidda, ekstremalnie stromą drogę Stalheimskleiva, na którą składa się 13 serpentyn, które oprócz ekscytującej przejażdżki oferują możliwość podziwiania pięknych widoków na Sivlefossen oraz wodospady Stalheimsfossen.

Będziesz także mieć okazję przejechać się koleją Flåm — jedną z najbardziej malowniczych tras kolejowych w Norwegii, która prowadzi obok wodospadu Kjosfossen. Rejs statkiem w kierunku fiordów Aurlandsfjord i Nærøyfjord jest przysłowiową wisienką na torcie. Ten pierwszy — jeden z najwęższych norweskich fiordów — to dopływ fiordu Sognefiord wpisany na Listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Podróże norweską koleją

W 2013 r. wydawnictwo Lonely Planet stworzyło ranking najbardziej spektakularnych podróży kolejowych w Europie — pierwsze dwa miejsca zajęły trasy znajdujące się w Norwegii.

Zaszczytny tytuł zwycięzcy zdobyła kolej Rauma między miejscowościami Dombås i Åndalsnes, która przez piękną dolinę Romsdalen prowadzi do znanych atrakcji przyrodniczych, takich jak klif Trollveggen czy most Kylling. Od końca maja do końca sierpnia, na trasie kolejowej Rauma kursuje pociąg widokowy.

Drugą pozycję na liście Lonely Planet zajęła linia kolejowa Bergen łącząca Oslo i Bergen.

Po drodze do Finse, najwyżej położonej stacji kolejowej w Norwegii z okien pociągu możesz podziwiać skaliste krajobrazy górskie płaskowyżu Hardangervidda.

Jeśli masz chwilę czasu, polecamy przystanek w miejscowości Myrdal i przesiadkę na podróż koleją Flåm. Podczas tej podróży możesz zobaczyć niezwykłą przyrodę: kolej mija drogę Rallar, strome góry i zapierające dech w piersiach wodospady.

Odwiedź stronę Norweskich Kolei Państwowych gdzie znajdziesz informacje o rozkładzie jazdy oraz zakupisz bilety (w języku angielskim).

Pozwól poprowadzić się zawodowcom

Skorzystaj z wyjątkowych ofert

Oto nasz wybór zaufanych firm, które dokładają wszelkich starań, byś był zadowolony na każdym etapie podróży.

Wszystkie wycieczki objazdowe

Nie czekaj, aż będziesz na miejscu, aby znaleźć coś, co Cię zainteresuje.

×
 • Filters
  Filter Your Search
  TripAdvisor Symbol
  • Show More
  • No available filters
  Ogólne
  Zniżki
  • Show More
  • No available filters
  Clear Filters
 • View
 • Sort By
Filter Your Search
TripAdvisor Symbol
 • Show More
 • No available filters
Ogólne
Zniżki
 • Show More
 • No available filters
Clear Filters
Back To Top
Your Recently Viewed Pages

Powrót do góry