Dynamic Variation:
Offers
x

There was not an exact match for the language you toggled to. You have been redirected to the nearest matching page within this section.

Choose Language
Toggling to another language will take you to the matching page or nearest matching page within that selection.
Search & Book Sponsored Links
Search
or search all of Norway
Ad

Waluty i ceny

Spraw, by Twoje pieniądze miały wartość

Walutą w Norwegii jest korona norweska (NOK) i øre. 100 øre to równowartość 1 korony. Przyjeżdżając do Norwegii nie musisz mieć ze sobą gotówki, w większości miejsc możesz zapłacić kartą debetową.

Nocleg


Średnia cena za pokój na noc w październiku 2017: NOK 943 (ok. 407 PLN, źródło: ssb.no), ale ceny bardzo się różnią w zależności od lokalizacji, poziomu komfotu i dostępnych udogodnień.

Domki letniskowe, prowadzone przez stowarzyszenie Norwegian Trekking (DNT), są dostępne od NOK 100 (około 43 PLN) za noc od osoby (źródło: dnt.no).

Domki na kempingach dostępne są od NOK 250 za noc (około 108 PLN, źródło: camping.no).

Gotówka


Choć kredytowa i debetowa karta akceptowana jest w większości miejsc, na pewno nie zaszkodzi mieć przy sobie trochę gotówki. Warto wiedzieć, że w Norwegii bardzo rzadko akceptowana jest waluta obca.

W miastach, małych miasteczkach bankomaty są dostępne praktycznie wszędzie, a na obszarach wiejskich z reguły pieniądze można wybrać z bankomatów znajdujących się na stacji benzynowej lub w kiosku.

Karta debetowa/kredytowa


Nie wszystkie sklepy spożywcze czy urzędy pocztowe akceptują zagraniczne karty kredytowe, jednak bez problemu można w nich zapłacić kartą debetową.

Visa i MasterCard są powszechnie akceptowane, można płacić także kartami Amex lub Diners. W razie wątpliwości, przed zakupem zawsze warto upewnić się u sprzedawcy. 

Przykładowe ceny


Oto zestawienie cen, które zwiedzający Norwegii sprawdzą najczęściej. Poniższa lista przedstawia średnie ceny zgodnie z numbeo.com w styczniu 2018 i mogą ulec zmianie.

  • 1 litr benzyny: 13-16 NOK (5-7 PLN)
  • 1 litr mleka: 14-20 NOK (6-9 PLN)
  • Kawa cappuccino w kawiarni: 35-45 NOK (15-20 PLN)
  • Paczka papierosów: 100-120 NOK (42-52 PLN)
  • Bilet do kina: 110-130 NOK (46-56 PLN)
  • Danie główne w taniej restauracji: 131-230 NOK (55-100 PLN)
  • Danie główne w lepszej restauracji: 280-500 NOK (120-215 PLN)
  • Butelka piwa w sklepie: 25-45 NOK (10-20 PLN)
  • Butelka piwa w barze: 60 to 90 NOK (25-40 PLN)

Napiwek


Kiedy, gdzie i jak duży zostawić napiwek?

Zostawianie napiwków w Norwegii nie jest powszechną praktyką. Wyjątek stanowią bary i restauracje, gdzie zostawienie napiwku, jest oznaką zadowolenia z jedzenia i obsługi.

Nie ma reguły ile napiwku należy zostawić. Standardowo zostawia się 5-15% wartości rachunku. Wszystko zależy od nas i naszych możliwości finansowych, nic na siłę.

Your Recently Viewed Pages

Powrót do góry

Ad
Ad
Ad