Dynamic Variation:
Book
Choose Language
Search & Book
 • Hotele

  Nordic Choice Hotels - sieć wyjątkowych hoteli

  Trivago - sprawdź ceny

  Booking.com - zarezerwuj teraz

   

 • Przeloty i pociągi

  Widerøe - największa regionalna sieć lini lotniczych w Skandynawii

  Momondo - najtańsze loty

  NSB - Norweskie Koleje Państwowe

 • Promy i łodzie

  Hurtigruten - "Najpiękniejszy na świecie rejs morski"

 • Wynajem samochodów

  AutoEurope - zawsze wygoda wypożyczenia

   

Search
or search all of Norway
Kåfjord Kåfjord
Credits
Kåfjord.
Photo: Magnus Ström/ www.nordnorge.com/Kåfjord
Campaign
Partner
Media
Meetings
Travel Trade
Ad

Zasady swobodnego poruszania się

W Norwegii każdy ma prawo do nieograniczonego dostępu do natury - pod warunkiem przestrzegania kilku zasad.

Prawo dostępu, czasami nazywane też prawem do wędrowania, gwarantuje obywatelom Norwegii możliwość swobodnego przemieszczania się gdziekolwiek nogi poniosą - pod warunkiem poszanowania natury. Potrzeba przebywania na świeżym powietrzu to niezmiernie ważna część norweskiej tożsamości narodowej.

Oczywiście istnieją pewne zasady, do których należy się stosować tak, aby wszyscy mogli korzystać z uroków norweskiej natury.

Ich podstawę stanowi nakaz: bądź rozważny i odpowiedzialny. Nie wyrządzaj trwałych szkód i kiedy opuszczasz dane miejsce zostaw je w takim stanie, w jakich sam chciałbyś je zastać. 

Prawo dostępu wywodzi się z dawnej tradycji, która została skodyfikowana w 1957 r. jako tzw. „prawo wszystkich ludzi” (Allemannsretten), zgodnie z którym każdy ma prawo do kontaktu z naturą na takich samych warunkach.

Offersøykammen, Lofoten
Credits
Offersøykammen, Lofoten.
Photo: Alex Conu/Visitnorway.com

Credits
Offersøykammen, Lofoten.
Photo: Alex Conu/Visitnorway.com

Kilka zasad dotyczących prawa dostępu

Możesz rozbić namiot lub spędzić noc pod gwiazdami gdziekolwiek pośród krajobrazów wiejskich, leśnych lub górskich, z wyjątkiem pól uprawnych i miejsc postoju przy trasach. Musisz także pamiętać o zachowaniu przynajmniej 150 metrów dystansu od najbliższego zamieszkałego domu.

Jeśli chcesz spędzić w tym samym miejscu więcej niż dwie noce, musisz uzyskać pozwolenie właściciela terenu, chyba że znajdujesz się w górach lub w miejscach bardzo oddalonych.

Opróżnianie toalet jest dozwolone wyłącznie w oznakowanych miejscach.

Między 15. kwietnia a 15. września w lasach lub w ich pobliżu nie wolno rozpalać ognisk, a w pozostałych okresach czasu podczas palenia ognia jesteśmy zobowiązani do zachowania wyjątkowej ostrożności.

Generalnie na terenie całego kraju można zbierać jagody, grzyby i dzikie kwiaty, jednak malina moroszka rosnąca w Norwegii Północnej podlega specjalnym regułom.

Nie potrzebujesz licencji, aby łowić ryby słonowodne pod warunkiem, że robisz to wyłącznie na własny użytek.

Szacunek dla przyrody, zwierząt i lokalnych mieszkańców uczyni każdą wycieczkę jeszcze bardziej przyjemną. Miłej podróży!

Więcej na temat prawa do swobodnego wędrowania.

Ograniczenia prawa swobodnego poruszania się

Prawo dostępu obowiązuje na terenach otwartych, określanych czasami jako „tereny nieogrodzone”, co tak naprawdę oznacza tereny nieuprawiane. Jeśli chodzi o Norwegię głównie są to tereny przybrzeżne, torfowiska, lasy i góry. Niewielkie obszary nieuprawiane znajdujące się w obrębie większych pól uprawnych nie są traktowane jako tereny otwarte.

Prawo dostępu nie ma zastosowania w przypadku „terenów ogrodzonych”, czyli ziem prywatnych: terenów uprawnych — zaoranych pól (bez względu na obecność plonów), pastwisk i ogrodów, także młodych plantacji, działek budowlanych oraz terenów miejskich.

Jednak od 15 października do 30 kwietnia, kiedy ziemia jest pokryta śniegiem lub zmarznięta, to ograniczenie przestaje dotyczyć pól i łąk. Weź pod uwagę, że określenie „teren ogrodzony” niekoniecznie musi być rozumiane dosłownie.


Atrakcje na łonie natury


Więcej

Your Recently Viewed Pages
Ad
Ad
Ad