KOMUNIKAT DLA PODRÓŻUJĄCYCH! Ważna informacja o sytuacji związanej z koronawirusem w Norwegii.
Dynamic Variation:
Offers
x

There was not an exact match for the language you toggled to. You have been redirected to the nearest matching page within this section.

Choose Language
Toggling to another language will take you to the matching page or nearest matching page within that selection.
Search & Book Sponsored Links
Search
or search all of Norway

Prawo dostępu: przywileje i obowiązki

Zasady swobodnego poruszania się po Norwegii
W Norwegii każdy ma prawo do nieograniczonego dostępu do natury - pod warunkiem przestrzegania kilku zasad.
Two persons sitting next to their tents whilst enjoying the view
Camping in Kåfjord.
Photo: Magnus Ström / www.nordnorge.com / Kåfjord

W Norwegii każdy ma prawo swobodnego poruszania się, gdziekolwiek nogi poniosą. Przebywanie na świeżym powietrzu to niezwykle ważna część norweskiej tożsamości narodowej. Ciesz się aktywnością na łonie natury i oddychaj świeżym norweskim powietrzem tak długo, jak zechcesz, pamiętaj jednak o poszanowaniu natury i okaż szacunek, zabierając ze sobą wszystkie śmieci.

Oczywiście istnieją pewne zasady i wytyczne, do których należy się stosować tak, aby wszyscy mogli korzystać z uroków norweskiej natury.

Ich podstawę stanowi nakaz: bądź rozważny i odpowiedzialny. Nie wyrządzaj trwałych szkód, a kiedy opuszczasz dane miejsce zostaw je w takim stanie, w jakich sam chciałbyś je zastać.

Prawo dostępu wywodzi się z dawnej tradycji, która została skodyfikowana w 1957 roku jako tzw. „prawo wszystkich ludzi” (Allemannsretten), zgodnie z którym każdy ma prawo do kontaktu z naturą na takich samych warunkach.

Kilka zasad dotyczących prawa dostępu

Możesz rozbić namiot lub spędzić noc pod gołym niebem gdziekolwiek pośród krajobrazów wiejskich, leśnych lub górskich, jeśli tylko zachowasz przynajmniej 150 metrów dystansu od najbliższego zamieszkałego domu. Zasada odległości 150 metrów odnosi się również do przyczep kempingowych oraz kamperów.

Jeśli chcesz spędzić w tym samym miejscu więcej niż dwie noce, musisz uzyskać pozwolenie właściciela terenu, chyba że znajdujesz się w górach lub w miejscach bardzo oddalonych.

Opróżnianie toalet jest dozwolone wyłącznie w oznakowanych miejscach. Dokonywanie tej czynności w pozostałych miejscach jest surowo zakazane.

W sytuacji zagrożenia pożarem lasu - ogniska i paleniska kempingowe

Między 15. kwietnia a 15. września w lasach lub w ich pobliżu nie wolno rozpalać ognisk. Można jednak zachować wyjątkową ostrożność, rozpalając ogień w miejscach oddalonych od drzew i zieleni, na przykład nad morzem lub w wyznaczonych do tego celu miejscach. Pamiętaj, że przy ekstremalnych suszach, nawet grille, zapalniczki gazowe, czy paleniska są zabronione. Jeśli urządzasz grilla lub rozpalasz ognisko, jesteś prawnie odpowiedzialny za zachowanie bezpieczeństwa, utrzymanie ognia oraz niedopuszczenie do jego rozprzestrzenienia, a także ugaszenia go przed wyjazdem. Sprawdź zagrożenie pożarami lasu na yr.no

Kilka prostych zasad rozpalania ognisk:

  • Upewnij się, że jesteś w miejscu do tego przeznaczonym.
  • Sprawdź, czy w okolicy nie ma zakazu palenia ognisk i czy nie jest zbyt wietrznie.
  • Umieść dodatkowe drewno pod wiatr i z dala od ognia.
  • Po rozpaleniu ogniska, wrzuć do niego pozostałe zapałki.
  • Nigdy nie pozostawiaj paleniska bez opieki.
  • Pamiętaj, by trzymać w pobliżu wodę i łopatę.
  • Gdy zdecydujesz się na powrót, upewnij się, że ognisko jest całkowicie wygaszone. Użyj wody i zamieszaj łopatą. Pamiętaj, że palenisko musi być wychłodzone w momencie opuszczania miejsca. Jeśli z powodu temperatury wygaszonego ogniska nie możesz go dotknąć - nie możesz również pozostawić go w takim stanie.

W przypadku pożaru: Zadzwoń pod alarmowy numer 110, a następnie spróbuj ugasić pożar w taki sposób, by nie wystawić się na niebezpieczeństwo.

Zbiory

Generalnie na terenie całego kraju można zbierać jagody, grzyby i dzikie kwiaty, jednak malina moroszka rosnąca w Norwegii Północnej podlega specjalnym regułom.

Nie potrzebujesz licencji, aby łowić ryby słonowodne pod warunkiem, że robisz to wyłącznie na własny użytek.

Szacunek dla przyrody, zwierząt i lokalnych mieszkańców uczyni każdą wycieczkę jeszcze bardziej przyjemną zarówno dla Ciebie, jak i pozostałych. Miłej podróży!

Zainspiruj się

Kilka wskazówek przed podróżą w naturę

Ciesz się aktywnym wypoczynkiem

Skorzystaj z wyjątkowych ofert

Oto nasz wybór zaufanych firm, które dokładają wszelkich starań, byś był zadowolony na każdym etapie podróży.

Your Recently Viewed Pages

Powrót do góry