KOMUNIKAT DLA PODRÓŻUJĄCYCH! Ważna informacja o sytuacji związanej z koronawirusem w Norwegii.
Dynamic Variation:
Offers
x

There was not an exact match for the language you toggled to. You have been redirected to the nearest matching page within this section.

Choose Language
Toggling to another language will take you to the matching page or nearest matching page within that selection.
Search & Book Sponsored Links
Search
or search all of Norway

Podróże LGBTIQ+

Otwarte przestrzenie — otwarte umysły
Norwegia to jeden z pierwszych krajów na świecie, który wprowadził równouprawnienie dla wszystkich, bez względu na to, kogo kochają, a większość obywateli Norwegii ma liberalne podejście do osób homoseksualnych. Ukłonem w stronę zasady równości praw są wydarzenia kulturalne, organizowane każdego roku parady oraz festiwal narciarski dedykowany gejom i lesbijkom.
Two women smiling to each other whilst holding a rainbow flag
Oslo Pride.
Photo: Bilge Öner / Oslo Pride

Podobnie jak obywatele pozostałych krajów nordyckich, Norwegowie mają liberalne podejście do lesbijek, gejów, osób biseksualnych i transgenderycznych (LGBT). Norwegia jest jednym z pierwszych krajów, które wprowadziły prawa zakazujące dyskryminacji osób homoseksualnych.

Spośród 49 Europejskich państw, Norwegia sytuuje się na trzecim miejscu w Europejskim rankingu ILGA 2017.

Od teraz, związki homoseksualne mają takie same prawa jak związki heteroseksualne, włączając w to prawo do ślubu kościelnego, prawo do adopcji i wspomaganego zapłodnienia. Norwegia jest dumna z polityków i celebrytów ze świata sportu i rozrywki, którzy otwarcie deklarują swoją homoseksualność.

Odkryj bogactwo wydarzeń dla osób homoseksualnych

Jeśli interesują Cię lokale i wydarzenia kulturalne przeznaczone konkretnie dla środowisk homoseksualnych, najlepiej będzie poszukać w dużych miastach, m.in. Oslo, Bergen i Trondheim.

Oslo Pride to ogromne coroczne wydarzenie przyciągające tysiące ludzi, podczas którego prawa człowieka i zagadnienia LGBT poruszane są poprzez sztukę, kulturę, politykę i imprezy. Podobne wydarzenia można również znaleźć w Stavanger, Bergen i Trondheim.

Każdego roku w Oslo organizowany jest festiwal filmowy o nazwie Oslo/Fusion, skupiający się wokół tematyki gender, a chór miasta Oslo „fagottkor” został uznany za najlepszy na świecie chór homoseksualistów podczas nieoficjalnych mistrzostw świata w Kopenhadze w 2009 roku. Tradycyjne koncerty bożonarodzeniowe chóru również zasługują na szczególną uwagę.

Skeive ski, czyli festiwal narciarski dla gejów i lesbijek, pierwszy raz zorganizowano w 2010 roku w Hemsedal, jednym z najlepszych ośrodków narciarskich w kraju. Celem tej inicjatywy jest ustanowienie nowych miejsc spotkań poza miastami.

Oslo Pride
Oslo Pride.
Photo: Bilge Öner / Oslo Pride
Your Recently Viewed Pages

Powrót do góry