Dynamic Variation:
Offers
Choose Language
Search & Book Sponsored Links
Search
or search all of Norway
Tjuvholmen
Summer at Tjuvholmen.
Photo: CH - visitnorway.com
Campaign
Course
Event
Partner
Media
Meetings
Travel Trade
Ad

Otwarte przestrzenie — otwarte umysły

Norwegia to jeden z pierwszych krajów na świecie, który wprowadził równouprawnienie dla wszystkich, bez względu na to, kogo kochają, a większość obywateli Norwegii ma liberalne podejście do osób homoseksualnych. Ukłonem w stronę zasady równości praw są wydarzenia kulturalne, organizowane każdego roku parady oraz festiwal narciarski dedykowany gejom i lesbijkom.

Podobnie jak obywatele pozostałych krajów nordyckich, Norwegowie mają liberalne podejście do lesbijek, gejów, osób biseksualnych i transgenderycznych (LGBT). Norwegia jest jednym z pierwszych krajów, które wprowadziły prawa zakazujące dyskryminacji osób homoseksualnych. Spośród 49 Europejskich państw, Norwegia sytuuje się na drugim miejscu w Europejskim rankingu ILGA 2017.

W 2008 roku rząd norweski wprowadził ustawę, na mocy której związki homoseksualne mają takie same prawa jak związki heteroseksualne, włączając w to prawo do ślubu kościelnego, prawo do adopcji i wspomaganego zapłodnienia. Norwegia jest dumna z polityków i celebrytów ze świata sportu i rozrywki, którzy otwarcie deklarują swoją homoseksualność.  

Jeśli interesują Cię lokale i wydarzenia kulturalne przeznaczone dla środowisk homoseksualnych, najlepiej będzie poszukać w dużych miastach, m.in. Oslo, Bergen i Trondheim.

Oslo Pride to ogromne coroczne wydarzenie, przyciągające tysiące ludzi, podczas którego prawa człowieka i zagadnienia LGBT wyrażają się poprzez sztukę, kulturę, politykę i imprezy. Podobne wydarzenia można również znaleźć w StavangerBergen i Trondheim.

Każdego roku w Oslo organizowany jest festiwal filmowy o nazwie Oslo/Fusion, skupiający się wokół tematyki genderowej, a chór miasta Oslo „fagottkor” został nazwany na cześć chóru homoseksualistów — zwycięzcy nieoficjalnych mistrzostw świata w Kopenhadze w 2009 roku. Tradycyjne koncerty bożonarodzeniowe chóru zasługują na uwagę.

Skeive ski — festiwal narciarski dla gejów i lesbijek pierwszy raz zorganizowano w 2010 roku w Hemsedal, jednym z najlepszych ośrodków narciarskich w kraju. Celem tej inicjatywy jest ustanowienie nowych miejsc spotkań poza miastami.

Więcej

Your Recently Viewed Pages

Powrót do góry

Ad
Ad
Ad