Dynamic Variation:
Book
Choose Language
Search & Book
Search
or search all of Norway
Stegastein, Aurlandsfjellet Stegastein, Aurlandsfjellet
Credits
Stegastein, Aurlandsfjellet.
Photo: Kjetil Rolseth/National Tourist Routes
Campaign
Partner
Ad

Niezwykłe połączenie dwóch światów — natury i ludzi

Wokół wybranych norweskich dróg niezwykłe piękno natury zostało podkreślone przez sztukę, wzornictwo i architekturę, ukazując je w nowej, zaskakującej odsłonie. Poznaj nagradzane Narodowe Szlaki Turystyczne.

Wycieczki objazdowe to znakomity sposób na odkrycie nowo odwiedzanego kraju. Choć z samochodu można mieć wrażenie, że czegoś jednak brakuje. Czegoś... namacalnego. Chodzi o zmysł dotyku, możliwość poczucia atmosfery danego miejsca i odetchnięcia jego powietrzem.

W ostatnich latach norweska architektura i wzornictwo wspięły się na wyższy poziom. Uczyniły także ukłon w stronę bogactw naturalnych, interweniując w krajobraz wzdłuż 18 wybranych dróg, nie po to jednak, aby go zniszczyć, ale wzbogacić i umożliwić tym samym jeszcze pełniejsze doświadczenie Norwegii. Krótko mówiąc właśnie o to chodzi w inicjatywie Narodowych Szlaków Turystycznych — próbę połączenia przyrody, architektury i wzornictwa w celu stworzenia czegoś jeszcze wspanialszego.

Wspomnianych 18 szlaków znajduje się w zachodniej, środkowej i północnej części kraju, wzdłuż wybrzeży i łańcuchów górskich. Łącznie ich długość wynosi 1850 kilometrów. Realizacja projektu trwała około dwudziestu lat, a konieczne inwestycje pochłonęły setki milionów koron norweskich.

„Autostrady z pięknymi widokami można znaleźć na całym świecie. Co w takim razie czyni norweski projekt połączenia architektury i sztuki wyjątkowym? To proste — nikt na świecie nie zrobił jeszcze tego samego”, mówi Per Ritzler, przedstawiciel Zarządu norweskich dróg publicznych.

Projekt obejmował wybudowanie miejsc postoju, parkingów, punktów widokowych i oczyszczenie roślinności. Pracowali przy nim najlepsi norwescy architekci: Snøhetta, Reiulf Ramstad Arkitekter, Jensen & Skodvin oraz Carl-Viggo Hølmebakk. Zaangażowani byli także specjaliści zza granicy, m.in. Louise Bourgeois pochodzenia francusko-amerykańskiego i Szwajcar Peter Zumthor.

Reklama: Odkryj turystyczne szlaki Norwegii samochodem. Sprawdź ceny i dostępność pojazdów na Auto Europe.

Popularne Szlaki Turystyczne

Ryfylke

Autor: Roger Ellingsen/Statens vegvesen

Click to activate

Zobacz sam — zajmuje to trzy minuty

Lista 18 Szlaków Turystycznych

Narodowy Szlak Turystyczny Varanger (160 km, 123 m n.p.m., nie obejmuje przeprawy promowej, ograniczenia w czasie zimy)

Podczas przejazdu tą sięgającą terenów dalekiej Północy wiodącą nad otwartym morzem drogą chodzi przede wszystkim o moment refleksji: masz niepowtarzalną okazję kontemplowania przepięknych form życia, które stworzyła natura. Narodowy Szlak Turystyczny Varanger.

Narodowy Szlak Turystyczny Rondane (75 km, 1060 m n.p.m., nie obejmuje przeprawy promowej)

Rondane to ogromny, niemal nietknięty płaskowyż górski z dziesięcioma szczytami o wysokości ponad 2000 metrów i pierwszy norweski park narodowy. To miejsce łączy w sobie kontrasty: jest zarazem ciche i gwałtowne, spokojne i dzikie. Narodowy Szlak Turystyczny Rondane.

Narodowy Szlak Turystyczny Havøysund (67 km, 233 m n.p.m., nie obejmuje przeprawy promowej)

Niewielu ludzi będzie miało okazję kiedykolwiek dotrzeć tak daleko na północ. Jeśli jednak jesteś jedną z niewielu osób, której się to udało, na końcu tej drogi, w pobliżu Przylądka Północnego, możesz spotkać dobrze rozwiniętą wioskę rybacką. Narodowy Szlak Turystyczny Havøysund.

Narodowy Szlak Turystyczny Sognefjellet (108 km, 1434 m n.p.m., nie obejmuje przeprawy promowej, ograniczenia w czasie zimy)

Podróż szlakiem przecinającym najwyższy przesmyk górski w Norwegii na wysokości 1434 metrów z pięknymi widokami na najdłuższy i najgłębszy norweski fiord — nie sposób opisać to zapierające dech w piersiach doświadczenie. Narodowy Szlak Turystyczny Sognefjellet.

Narodowy Szlak Turystyczny Senja (102 km, 287 m n.p.m., nie obejmuje przeprawy promowej)

Wąskie wietrzne drogi na wyspie Senja mają kształt zygzaka ze względu na wychylające się z morza góry, które muszą ominąć. Dzięki temu jednak zapewniają kierowcom bliskie spotkanie z oceanem. Narodowy Szlak Turystyczny Senja.

Narodowy Szlak Turystyczny Valdresflye (49 km, 1389 m n.p.m.,
nie obejmuje przeprawy promowej, ograniczenia w czasie zimy)

Droga górska, opcjonalna trasa dla podróżujących na północ, wiodąca przez ogromne niezalesione tereny i zapewniająca widoki na Jotunheimen, gdzie znajdują się najwyższe norweskie szczyty. Narodowy Szlak Turystyczny Valdresflye.

Narodowy Szlak Turystyczny Andøya (58 km, 65 m n.p.m., nie obejmuje przeprawy promowej)

Szlak Andøya prowadzący pomiędzy piaszczystymi plażami i skalistymi szczytami prezentuje mieszankę spokojnej i surowej flory i fauny oraz dawnej kultury wybrzeża. Narodowy Szlak Turystyczny Andøya.

Narodowy Szlak Turystyczny Gaularfjellet (114 km, 784 m n.p.m.,
nie obejmuje przeprawy promowej, ograniczenia w czasie zimy)

Stanowi ukryty skarb wśród wszystkich szlaków turystycznych. Ta jedna z mniej znanych tras poprowadzi nas w dół górskich jezior do fiordu poprzez dzikie progi rzeczne i wodospady. Narodowy Szlak Turystyczny Gaularfjellet.

Narodowy Szlak Turystyczny Lofoten (230 km, 59 m n.p.m., nie obejmuje przeprawy promowej)

Proszę wybaczyć powtarzalność, ale imponująca natura archipelagu Lofoten naprawdę zapiera dech w piersiach. To jedno z najbardziej unikalnych i najliczniej odwiedzanych miejsc w Norwegii, a szlak turystyczny zabierze Cię w samo jego serce. Narodowy Szlak Turystyczny Lofoten.

Narodowy Szlak Turystyczny Aurlandsfjellet (47 km, 1306 m n.p.m., nie obejmuje przeprawy promowej, ograniczenia
w czasie zimy)

Najlepiej pokonywać tę drogę, łączącą kilka fiordów, jadąc ze wschodu na zachód, z punktem kulminacyjnym w Stegastein — jednym z najbardziej imponujących punktów widokowych ze wszystkich szlaków turystycznych. Narodowy Szlak Turystyczny Aurlandsfjellet.

Narodowy Szlak Turystyczny Helgelandskysten (433 km, 346 m n.p.m.,
6 promów)

Najdłuższa ze wszystkich trasa przecina koło podbiegunowe, pokonuje najsilniejsze na świecie prąd „malstrom”, mija wyjątkową górę Torghatten oraz wpisane na Listę światowego dziedzictwa UNESCO wyspy Vega. Narodowy Szlak Turystyczny Helgelandskysten.

Narodowy Szlak Turystyczny Hardanger (158 km, 275 m n.p.m., 2 promy)

Hardanger to „pocztówkowy” region Norwegii. Fiordy i góry, krajobrazy i prowadzony sposób życia — to wszystko jest widoczne z drogi. Narodowy Szlak Turystyczny Hardanger.

Narodowy Szlak Turystyczny Atlanterhavsvegen (36 km, 30 m n.p.m., nie obejmuje przeprawy promowej)

Droga Atlantycka udowadnia, że zasługuje na swoją sławę najbardziej spektakularnej trasy na świecie. Ten fragment drogi wsparty na ośmiu mostach przecina fiord, omijając szkiery i wysepki. Narodowy Szlak Turystyczny Atlanterhavsvegen.

Narodowy Szlak Turystyczny Hardangervidda (67 km, 1250 m n.p.m.,
nie obejmuje przeprawy promowej)

Zajmujący 6480 kilometrów kwadratowych płaskowyż Hardangervidda to największy płaskowyż górski w Europie Północnej. Wraz ze swoją przyrodą pełną niesamowitych scenerii i dzikich zwierząt Hardangervidda ma status parku narodowego. Narodowy Szlak Turystyczny Hardangervidda.

Narodowy Szlak Turystyczny Geiranger–Trollstigen (104 km, 1038 m n.p.m., nie obejmuje przeprawy promowej, ograniczenia w czasie zimy)

Wijąca się serpentynami droga Trollstigen jest tak samo znana, jak wpisany na Listę światowego dziedzictwa UNESCO fiord Geirangerfjord. Na szlaku między miejscowościami Trollstigen i Geiranger znajdziesz kilka punktów, z których roztaczają się wspaniałe widoki. Narodowy Szlak Turystyczny Geiranger–Trollstigen.

Narodowy Szlak Turystyczny Ryfylke  (183 km, 972 m n.p.m., 3 promy, ograniczenia w czasie zimy)

To niewątpliwie droga kontrastów, jadąc nią można podziwiać fiordy i góry. Tylko niecałe 20 minut drogi od punktu startowego dzieli od szlaku prowadzącego do słynnej skały Preikestolen — tzw. Pulpit Rock. Narodowy Szlak Turystyczny Ryfylke.

Narodowy Szlak Turystyczny Gamle Strynefjellsvegen (27 km, 1139 m n.p.m.)

Budowa tej starej trasy wiodącej przez góry Stryn została ukończona w 1884 roku. Główną atrakcją, oprócz samej długiej na 27 kilometrów drogi, jest otaczająca ją piękna przyroda. Narodowy Szlak Turystyczny Gamle Strynefjellsvegen.

Narodowy Szlak Turystyczny Jæren (41 km, 35 m n.p.m., nie obejmuje przeprawy promowej)

Ta położona na południowym-zachodzie kraju droga swoją konstrukcją oraz otaczającymi krajobrazami nieco różni się od pozostałych — jako jedyna droga w Norwegii wiodąca po wybrzeżu skierowana jest w stronę otwartego morza. Narodowy Szlak Turystyczny Jæren.

Pobierz aplikację

Jesteś akurat w drodze, a tak się składa, że potrzebujesz więcej informacji na temat Narodowych Szlaków Turystycznych?
W aplikacji Visit Norway znajdziesz mnóstwo przydatnych informacji na ten temat, a także mapy i niezbędne dane kontaktowe.

Pobierz ją tutaj:
App Store
Google Play 

Więcej

Your Recently Viewed Pages
Ad
Ad
Ad