KOMUNIKAT DLA PODRÓŻUJĄCYCH! Ważna informacja o sytuacji związanej z koronawirusem w Norwegii.
Dynamic Variation:
Offers
x

There was not an exact match for the language you toggled to. You have been redirected to the nearest matching page within this section.

Choose Language
Toggling to another language will take you to the matching page or nearest matching page within that selection.
Search & Book Sponsored Links
Search
or search all of Norway

Wskazówki dotyczące podróżowania

Spraw, by Twój pobyt w Norwegii był jeszcze bardziej wyjątkowy, odpowiednio się do niego przygotowując. Nie wahaj się zapytać o rady i wskazówki lokalnych biur informacji turystycznej. Skorzystaj także z poniższego przewodnika i dowiedz się przydatnych informacji o Norwegii.

Alkohol


W Norwegii wino lub piwo można kupić mając ukończone 18 lat, a wyroby spirytusowe — 20 lat.

Piwo można kupić w większości sklepów, jednak tylko do godz. 20.00 w dni robocze,
a w soboty do godz. 18.00. W przypadku wina, wyrobów spirytusowych lub wysokoprocentowego piwa, należy odwiedzić jeden ze sklepów Vinmonopolet znajdujących się w większości dużych miast i miasteczek.

Oszczędne podróżowanie


Tak, to możliwe. Zapoznaj się z naszą listą 12 wskazówek dotyczących taniego spędzania wakacji.

Broszury


Visit Norway zmieniło drukowane informacje turystyczne, tworząc tą oto stronę internetową. Znajdziesz tu wiele przydatnych wskazówek, informacji o planowanych celach podróży, mapy oraz plany zwiedzania, sposoby poruszania się po kraju, a także ciekawe i użyteczne fakty dotyczące przybycia do kraju fiordów i dnia polarnego.

Oficjalna turystyczna aplikacja Norwegii pomoże Ci znaleźć odpowiednie informacje o firmach podróżniczych w okolicy, do której się wybierasz. Możesz użyć jej także jako narzędzie do zaplanowania swojej podróży do Norwegii.

Pobierz aplikację:
iPhone: Visit Norway na iOS
Android: Visit Norway na Android

Telefon do domu


Wybierz „00” przed dwu- lub trzycyfrowym numerem kierunkowym do Twojego kraju, następnie numer kierunkowy do danego województwa i numer telefonu. W przypadku większości telefonów komórkowych powinno działać także wybranie klawisza „+” zamiast „00”.

Jeżeli dzwonisz za granicę z telefonu komórkowego najtańszą opcją jest zakup karty SIM na miejscu.

Cła i regulacje celne


W ramach limitu 6000 norweskich koron masz prawo wwieźć do Norwegii następujące artykuły (należy pamiętać, że ilości/kwoty różnią się w obrębie krajów UE):

 • Ograniczona ilość alkoholu i tytoniu
 • Mięso, produkty mięsne, sery i produkty spożywcze, z wyjątkiem mięsa psów i kotów, na łączną kwotę 10 kg łącznie z krajów UE / EEA. Podróżujący z krajów spoza UE / EEA, nie mogą wwozić mięsa, produktów mięsnych, mleka i produktów mlecznych w swoim bagażu.
 • Norweskie i zagraniczne banknoty oraz monety o łącznej wartości 25.000 koron norweskich

Bez specjalnego pozwolenia na teren Norwegii nie wolno wwozić:

 • Narkotyków, lekarstw i trucizny (niewielkie ilości lekarstw do celów osobistych są dozwolone)
 • Napojów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 60%
 • Broni oraz amunicji
 • Fajerwerków
 • Ziemniaków
 • Ssaków, ptaków i zwierząt egzotycznych
 • Roślin/ ich części przeznaczonych do uprawy

Aby uzyskać więcej informacji na temat przepisów celnych przy wjeździe do Norwegii, warto odwiedzić stronę norweskich służb celnych.

Czas letni


Czas letni, z ang. Daylight Saving Time (DST), rozpoczyna się w ostatnią sobotę marca, a kończy w ostatnią niedzielę października.

Latem czas przesuwa się o godzinę do przodu, co daje nam godzinę światła słonecznego więcej. Dowiedz się więcej o porach roku i klimacie w Norwegii.

Niepełnosprawni turyści


Nie ma rzeczy niemożliwych, ale planowanie z wyprzedzeniem z pewnością przysłuży się niepełnosprawnym turystom. Większość organizatorów wycieczek zadba o udogodnienia dla niepełnosprawnych, jeżeli tylko zostanie odpowiednio wcześnie powiadomiona. Więcej na temat udogodnień dla niepełnosprawnych turystów.

Woda pitna


Woda z kranu jest powszechnie spożywana w Norwegii, nie ma więc potrzeby zakupu butelkowanej wody.

Zazwyczaj woda płynąca w norweskich górach i lasach nadaje się do picia, unikaj jednak wody przepływającej przez pastwiska lub spływającej z lodowców, ponieważ może zawierać szkodliwe mikroorganizmy.

Drony


Drony i inne podobne kontrolowane zdalnie urządzenia latające muszą zachowywać dystans min. 150 metrów od osób, pojazdów i budynków niepowiązanych z operatorem drona. Można ich używać wyłącznie w świetle dziennym na wysokości nie przekraczającej 120 metrów od ziemi lub powierzchni wody. Latanie dronem jest zakazane w odległości mniejszej niż 5 kilometrów od lotniska, z wyjątkiem posiadania na to odpowiedniej zgody. Urządzenie musi zawsze znajdować się w zasięgu wzroku operatora. Operator pod żadnym pozorem nie może być pod wpływem alkoholu.

Podczas korzystania z opisanych urządzeń należy zawsze zachować rozsądek i mieć na uwadze ludzi, ptaki, inne zwierzęta, własność prywatną, przestrzenie publiczne oraz punkty turystyczne w okolicy. Zapoznaj się z obowiązującymi w miejscu docelowym regulacjami prawnymi oraz terenami wojskowymi lub obszarami podlegającymi innym ograniczeniom, gdzie wymienione powyżej aktywności są prawnie zabronione. Dowiedz się więcej na temat zasad używania dronów na stronie Urzędu Lotnictwa Cywilnego Norwegii (wersja po angielsku).

Elektryczność


Standardowo napięcie w Norwegii wynosi 220 woltów AC (50 Hz).

Gniazdka używane w Norwegii niczym nie różnią się od tych używanych w Europie kontynentalnej.

Głównym źródłem energii są elektrownie wodne, będąc w Norwegii używaj więc elektryczności rozsądnie i zgodnie z własnym sumieniem.

Alarmowe numery telefonów


 • 110 — Straż pożarna
 • 112 — Policja
 • 113 — Pogotowie
 • 120 — Ratownictwo wodne
 • 22 59 13 00 — Centrum informacji toksykologicznej
 • 1412 TDD (możliwość wysłania wiadomości tekstowej dla osób niesłyszących lub niedosłyszących)

Języki obce


Większość Norwegów, szczególnie reprezentantów młodszego pokolenia, potrafi porozumieć się w języku angielskim.

Wielu uczestniczyło także w kursach innych języków obcych, np. niemieckiego, francuskiego czy hiszpańskiego, choć poziom ich znajomości może się różnić.

Podróżowanie do Norwegii


Niezależnie czy interesuje Cię podróż samolotem, pociągiem, czy statkiem, pomożemy Ci dotrzeć do Norwegii.

Dostęp do Internetu


W większości miast i miejscowości można korzystać z dobrego połączenia internetowego, czy to poprzez publiczną sieć Wi-Fi, czy za pomocą mobilnego transferu danych, choć należy pamiętać, że na słabo zaludnionych obszarach kraju zasięg komórkowy może być słabszy. Hotele z reguły oferują darmowy dostęp do Internetu w pokojach, ale jeśli to dla Ciebie ważne, najlepiej upewnić się przed zarezerwowaniem. Wiele autobusów, autokarów pospiesznych, a także pociągów oferuje darmowe połączenie z siecią Wi-Fi, często jednak wymagana jest rejestracja, a połączenie ma ograniczone możliwości.

LGBT


Najwięcej obiektów i ofert wydarzeń LGBT można znaleźć w dużych miastach, takich jak Oslo, Bergen, czy Trondheim.

Waluta


Waluta obowiązująca w Norwegii to „kroner” — korony norweskie, w skrócie NOK. Czego się spodziewać, jeśli chodzi o rachunki, ceny, napiwki?

Zwierzęta


Koniecznie zapoznaj się z wytycznymi Norweskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności na długo przed podróżą.

Psy, koty i fretki z krajów członkowskich Unii Europejskiej muszą mieć specjalne paszporty dla zwierząt, oznakowanie identyfikacyjne oraz aktualne szczepienia przeciwko wściekliźnie. Psy należy poddać kuracji przeciwko tasiemcowi na co najmniej 24 godziny przed i maksymalnie do 120 godzin przed przyjazdem. Niewielkie gryzonie, ptaki i króliki przewożone w klatkach muszą posiadać ważne zezwolenia na import wydane przez Norweski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności.

Niektóre rasy psów są zakazane w Norwegii. To właśnie dzięki tym surowym zasadom i wysokiej świadomości Norwegia jest jednym z kilku państw cieszących się opinią krajów niedotkniętych problemem wścieklizny.

Turystów przyjeżdżających do Norwegii spoza krajów Unii Europejskiej obowiązują dodatkowe wytyczne. Aby uzyskać informacje niedostępne na stronie Norweskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności, skontaktuj się z ambasadą lub konsulatem Norwegii w Twoim kraju.

Dni wolne od pracy


Dni ustawowo wolne od pracy w Norwegii to: Dzień Dziecka (1 czerwca), Święto Pracy (1 maja), Dzień Konstytucji (17 maja) oraz pierwszy i drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia (25–26 grudnia). Święta ruchome to Wielkanoc, Dzień Wniebowstąpienia oraz pierwszy i drugi dzień Zielonych Świąt.

W czasie dni wolnych od pracy większość sklepów jest zamknięta, a środki transportu publicznego mogą jeździć rzadziej. Restauracje i bary powinny być otwarte dla gości,
z wyjątkiem pierwszego i drugiego dnia Bożego Narodzenia oraz Nowego Roku. Wiele muzeów jest otwartych w niedziele oraz w czasie niektórych świąt, ale za to często zamknięta w następujący po nich poniedziałek.

Terapia zakupowa


Tutaj znajdziesz wszystko, co warto wiedzieć o zakupach w Norwegii. Zanim jednak postanowisz coś kupić, przeczytaj informacje o walucie i cenach.

Prawo dostępu


W Norwegii każdy ma prawo do nieograniczonego dostępu do natury, uwzględniając parki narodowe. Dowiedz się więcej o prawie dostępu.

Prowadzenie samochodu


Norwegia to najdłuższy kraj na świecie. Przejazd z Kristiansand na południu kraju do Hammerfest na północy zajmuje około 30 godzin. Głównymi drogami łączącymi miasta i regiony są drogi oznaczone literką „E”. Dowiedz się więcej o podróżowaniu samochodem.

Wzdłuż 18 wyjątkowych dróg, nazwanych Norweskimi Szlakami Scenicznymi, natura miesza się ze sztuką i architekturą. Ta kombinacja zbliża do natury w inny, zadziwiający sposób.

Bezpieczeństwo


Chcemy, żeby odwiedzający nasz kraj jeszcze do nas wrócili, zapoznaj się więc z naszymi wskazówkami dotyczącymi zachowania bezpieczeństwa w górach, na morzu i w podróży.

Palenie papierosów


Niestety, ale palenie papierosów w większości miejsc publicznych jest zabronione. Obejmuje to hotele, bary, restauracje oraz inne lokale serwujące jedzenie i napoje.

Aby kupić tytoń albo wyroby tytoniowe na terenie Norwegii, trzeba mieć ukończone 18 lat.

Przechowywanie bagażu


Schowki na bagaż są dostępne w Oslo S/Oslo Central Station. Możesz tutaj przechowywać swoje rzeczy w zamkniętych szafkach jak długo zechcesz, ale nie ma do nich dostępu gdy stacja jest zamknięta w godzinach od 01:10 do 04:30. Za korzystanie ze schowków zapłacisz gotówką bądź kartą Visa lub Mastercard.

Strefa czasowa


Na terenie całego kraju obowiązuje czas środkowoeuropejski (CET) — to o godzinę do przodu w stosunku do uniwersalnego czasu koordynowanego (UTC+1).

Płatne drogi


Wiele odcinków dróg w Norwegii jest płatnych, ale większość z nich nie jest droga, a żeby uiścić opłatę nie musisz nawet zwalniać. Dowiedź się więcej o fakturowaniu i rejestracji samochodu.

Wymagania wizowe i paszporty


Obywatele krajów należących do strefy Schengen nie muszą podczas wjazdu na teren Norwegii legitymować się paszportem — wystarczy mieć ważny i odpowiedni dokument tożsamości. Zaleca się posiadanie dowodu osobistego uznawanego na terenie Unii Europejskiej lub paszportu.

Obywatele niektórych krajów spoza UE / EOG muszą ubiegać się o wizę. Wchodząc na stronę udi.no możesz łatwo sprawdzić, czy potrzebujesz wizy czy nie.

Regulacje dotyczące przedostania się na terytorium wysp Svalbard różnią się od przepisów na terytorium lądowej części Norwegii. Svalbard nie należy do strefy Schengen. Norweskie władze nie nakładają na turystów obowiązku posiadania wizy, jednak jako że większość linii transportowych łączy Svalbard z Norwegią, cudzoziemcy podróżujący do Norwegii z wizą muszą upewnić się, że dokument ten jest ważny, aby móc poruszać się po strefie Schengen.

Dowiedz się więcej na temat wstępu na terytorium wyspy Svalbard na sysselmannen.no

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego nie obowiązuje na norweskich Wyspach Svalbard. Z tego względu przed przyjazdem zalecamy wykupienie ubezpieczenia podróżnego.

W co się ubrać?


Pogoda w Norwegii jest zmienna, warto więc zaopatrzyć się w ubrania, które można dowolnie zestawiać w kilku kombinacjach. Ubranie „na cebulkę” pozwala dodawać lub zdejmować warstwy w zależności od panującej akurat temperatury. Ponadto należy wziąć ze sobą co najmniej jedną ciepłą bluzę, płaszcz przeciwdeszczowy i/lub parasol oraz wygodne buty, trapery lub obuwie sportowe.

Jeżeli do Norwegii wybierasz się w okresie zimowym, będziesz potrzebować grubej kurtki, szalika, rękawiczek oraz ocieplanych butów lub kozaków.

Jesienią i wiosną dobrym pomysłem może okazać się spakowanie nieprzemakalnych spodni i butów.

Latem wystarczy lżejszy strój, ale pamiętaj, że letnie wieczory i noce, szczególnie te spędzane w górach, też potrafią być chłodne.

Udaj się dokąd tylko chcesz

Pamiętaj jednak, by zabrać ze sobą tylko zdjęcia i wspomnienia.

Skorzystaj z wyjątkowych ofert

Oto nasz wybór zaufanych firm, które dokładają wszelkich starań, byś był zadowolony na każdym etapie podróży.

Zrozumieć mieszkańców

Zrozumienie języka norweskiego z pewnością okaże się pomocne — próbując dogadać się z nami „po ichniemu” zyskasz sympatię mieszkańców, którzy z chęcią pomogą Ci na miejscu. Poniżej znajdziesz niektóre podstawowe zwroty.

Tak = Ja
Nie = Nei
Dziękuję = Takk
Przepraszam = Unnskyld meg
Cześć = Hallo

Pociąg = Tog
Autobus = Buss
Metro = T-bane
Tramwaj = Trikk
Stacja = Stasjon
Lotnisko = Flyplass

Szpital = Sykehus
Pogotowie Ratunkowe = Legevakt
Straż Pożarna = Brannvesenet
Policja = Politi

Jedzenie = Mat
Picie = Drikke
Alkohol = Alkohol
Bezalkoholowe = Alkoholfritt
Wegetariański = Vegetar
Alergiczny = Allergisk

Pokwitowanie = Kvittering
Rachunek = Regning
Gotówka = Kontanter
Karta kredytowa= Kredittkort

Dzień = Dag
Tydzień = Uke
Miesiąc = Måned
Rok = År
Dzisiaj = I dag
Wczoraj = I går
Jutro = I morgen

Poniedziałek = Mandag
Wtorek = Tirsdag
Środa = Onsdag
Czwartek = Torsdag
Piątek= Fredag
Sobota = Lørdag
Niedziela = Søndag

Your Recently Viewed Pages

Powrót do góry