Dynamic Variation:
Book
Choose Language
Search & Book
Search
or search all of Norway
Two couples enjoying the snowy landscape surrounding a cabin Two couples enjoying the snowy landscape surrounding a cabin
Rauland.
Photo: CH / Visitnorway.com
Campaign
Course
Event
Partner
Media
Meetings
Travel Trade

Mroczne noce powracają

W sagach o Wikingach podsumowaniem zimy jest często zdanie: „tej zimy został w domu w swoim gospodarstwie”, które pokazuje jak pojmowano zimę w przeszłości: był to czas spędzany w domu na odpoczynku z rodziną. Współcześnie można równie dobrze cieszyć się zimą spędzoną aktywnie na otwartym powietrzu, czując pod stopami miękkość śniegu i podziwiając zorzę polarną wysoko nad głową.

Zimą duża część Norwegii zamienia się w przysypany śniegiem raj, jednak w niektórych miejscach, szczególnie na północnych krańcach kraju, ta pora roku potrafi być też surowa, mroźna i mroczna.

Czy wiesz, że nawet w Norwegii można odnaleźć miejsca, w których zimą nie pada śnieg? W niższych partiach kraju na wybrzeżu temperatury rzadko spadają poniżej 0°C, a zima bardziej przypomina wydłużoną jesień niż odrębną porę roku.

Chociaż zimowe dni różnią się w zależności od regionu, długie i ciemne zimowe noce to cecha charakterystyczna dla całego kraju, a w miarę zaawansowania zimy robi się jeszcze ciemniej nawet daleko na południe od koła podbiegunowego, ponieważ Słońce nie wschodzi dostatecznie wysoko, żeby jego promienie były widoczne ponad otaczającymi górami.

W niektórych częściach Norwegii Północnej, położonych na północ od koła podbiegunowego od połowy listopada do końca stycznia Słońce w ogóle nie wschodzi. Najlepsze miesiące na zaobserwowanie zjawiska zorzy polarnej to październik, luty i marzec.

Zorzę polarną można zazwyczaj zobaczyć na północy, ale w rzadkich przypadkach to zjawisko jest widoczne w całej Norwegii, nawet w najbardziej wysuniętych na południe punktach.

Trysil
Trysil
CH / Visitnorway.com
Family playing in the snow in Vinje, Telemark
Vinje
CH - Visitnorway.com
Snow Blower sunrise
Norway
Foap
Northern Lights, Skullsfjord, Kvaløya
Kvaløya
Gaute Bruvik - Visitnorway.com
Ad

Sezonowe potrawy

Większość ludzi sądzi, że owoce morza, takie jak krewetki, langustynki, omułki jadalne, przegrzebki i homary są przysmakami dostępnymi latem, ale w rzeczywistości to zima jest porą roku, kiedy jakość i smak są najlepsze.

Świeże ryby również najlepiej smakują właśnie zimą, podczas pobytu w Norwegii w okresie zimowym warto odwiedzić jedną z licznych restauracji i spróbować dorsza, halibuta, łososia i pstrąga tęczowego najlepszej jakości.

Dania rybne, z baraniny, wieprzowiny lub dziczyzny zyskują na popularności w okresie przedświątecznym i właśnie wtedy są podawane przez wiele restauracji. Niektóre tradycyjne norweskie dania, których trzeba spróbować to „smalahove” (głowa owcy), „lutefisk” (dorsz namoczony w ługu sodowym) i „pinnekjøtt” (suszone, solone i przyrządzone na parze żeberka owcze).

Jak się ubrać zimą w Norwegii

Zimą w Norwegii może czasem być naprawdę mroźno. To, jaką odzież założyć przed wyjściem na zewnątrz, zależy od rodzaju i miejsca planowanych aktywności.

Jeżeli udajesz się w górę Norwegii lub daleko na północ, Twój ubiór powinien składać się z kilku ciepłych warstw. Lepszym wyborem niż odzież bawełniana czy z poliestru będzie wełniane ubranie, które ochroni przed wilgocią i wiatrem. Z powodu przenikliwego zimowego wiatru temperatury odczuwalne są znacznie niższe — im silniejszy wiatr, tym większe zimno. Przy takich warunkach pogodowych w przypadku zamoczenia łatwo o hipotermię i odmrożenie,  dlatego tak ważne jest, aby być odpowiednio przygotowanym i nosić właściwe ubranie.

Bajkowa kraina zimy

Lokalna pogoda i panujący tu klimat

 

Na położonych niżej i głębiej wewnątrz lądu obszarach Norwegii, zarówno na północy jak i południu, mogą w zimie panować bardzo niskie temperatury. Ekstremalnie niskie wartości sięgają nawet poniżej –40°C w rejonach takich jak Finnmark, Troms, Trøndelag czy Norwegia Wschodnia. Tak mroźne zimy nie zdarzają się jednak co roku.

W wewnętrznych częściach Norwegii Północnej panuje klimat arktyczny, dla którego śnieg, silne wiatry i silne mrozy to cechy zupełnie typowe.

Natomiast dzięki łagodnemu Prądowi Zatokowemu oraz ciepłym prądom powietrza wywołanym przez tzw. Efekt Coriolisa w okolicach fiordów norweskich panuje łagodny klimat i w okresie zimowym właściwie nie są pokryte lodem. W większej części Norwegii Zachodniej w zasadzie nie ma zimy jako takiej.

Pozostałe pory roku w Norwegii

Więcej

Your Recently Viewed Pages
Ad
Ad
Ad