Dynamic Variation:
Offers
Choose Language
Search & Book Sponsored Links
Search
or search all of Norway
A football field on an island in Lofoten with snow-clad mountains in the horizon
Iconic Norway.
Photo: Grim Berge / Sven-Erik Knoff / Natural Light Earth

Zima

muteplay/pauseplay/pause
Campaign
Course
Event
Partner
Media
Meetings
Travel Trade

W grudniu, styczniu i lutym dni są krótkie, a noce długie. Na północnym kole podbiegunowym słońce nie pojawia się na niebie przez tygodnie, a nawet miesiące. Narodową rozrywką jest tu narciarstwo, a ludzie gromadzą się na północy, by podziwiać zorzę polarną.

Mroczne noce powracają

W sagach o Wikingach podsumowaniem zimy jest często zdanie: „tej zimy został w domu w swoim gospodarstwie”. Był to czas spędzany w domu na odpoczynku. Pogoda może być naprawdę zimna, a w niektórych miejscach temperatury sięgają do nawet -40 stopni Celsiusza. Wzdłuż wybrzeża, temperatura oscyluje w okolicy 0 stopni.

W trakcie zimy znaczna część obszaru Norwegii zmienia się w śnieżny raj, co gwarantuje idealne warunki dla wielu ekscytujących aktywności. Szczególnie miejsce w norweskiej kulturze i historii ma narciarstwo, a podczas trwania zimowego sezonu, ludzie w każdym wieku wybierają się do narciarskich resortów, lasów czy gór, by cieszyć się stromymi stokami i gładkimi trasami.

W niektórych częściach Norwegii Północnej, położonych na północ od koła podbiegunowego, od połowy listopada do końca stycznia Słońce w ogóle nie wschodzi. W tym czasie nad Twoją głową może pojawić się zorza polarna, rozświetlająca biały krajobraz.

Zorzę polarną można zazwyczaj zobaczyć na północy, ale w rzadkich przypadkach to zjawisko jest widoczne w całej Norwegii, nawet w najbardziej wysuniętych na południe punktach. Najlepsze miesiące na zaobserwowanie zjawiska zorzy polarnej to październik, luty i marzec.

 

Sprawdź aktualną prognozę pogody

Prognoza pogody na YR, dostarczana przez Norweski Instytut Meteorologiczny i Norweską Korporację Radiofonii i Telewizji (NRK). Pobierz darmową aplikację z prognozą pogody YR na iOS lub Androida.

Jak się ubrać zimą w Norwegii

Zimą w Norwegii czasami bywa naprawdę mroźno. To, jaką odzież założyć przed wyjściem na zewnątrz, zależy od rodzaju i miejsca planowanych aktywności.

Jeżeli udajesz się w górę Norwegii lub daleko na północ, Twój ubiór powinien składać się z kilku ciepłych warstw. Lepszym wyborem niż odzież bawełniana czy z poliestru będzie wełniane ubranie, które ochroni przed wilgocią i wiatrem.

Z powodu przenikliwego zimowego wiatru temperatury odczuwalne są znacznie niższe — im silniejszy wiatr, tym większe zimno. Przy takich warunkach pogodowych w przypadku zamoczenia łatwo o hipotermię i odmrożenie, dlatego tak ważne jest, aby być odpowiednio przygotowanym i nosić właściwe ubranie.

Ad

Sezonowe potrawy i napoje

Większość ludzi sądzi, że owoce morza, takie jak krewetki, langustynki, omułki jadalne, przegrzebki i homary są przysmakami dostępnymi latem, ale w rzeczywistości to zima jest porą roku, kiedy jakość i smak są najlepsze.

Świeże ryby również najlepiej smakują właśnie zimą. Podczas pobytu w Norwegii w okresie zimowym warto odwiedzić jedną z licznych restauracji i spróbować dorsza, halibuta, łososia i pstrąga tęczowego najlepszej jakości. Dowiedz się więcej o owocach morza w Norwegii.

Dania rybne, z baraniny, wieprzowiny lub dziczyzny zyskują na popularności w okresie przedświątecznym i właśnie wtedy są podawane przez wiele restauracji. Niektóre tradycyjne norweskie dania, których trzeba spróbować to „smalahove” (głowa owcy), „lutefisk” (dorsz namoczony w ługu sodowym) i „pinnekjøtt” (suszone, solone i przyrządzone na parze żeberka owcze).

Narciarstwo w Norwegii

Wybierz się na stok, ciesz się dobrze przygotowanymi i zadbanymi zboczami lub znajdź nietknięte pokłady śniegu w górach. Sprawdź również najnowsze raporty śniegowe i zaktualizowaną przez resorty narciarskie prognozę pogody na serwisie Fnugg.

Norweska zima w obiektywie podróżnych

Słowo od naszych sponsorów

Inne zimowe atrakcje

Nie czekaj, aż będziesz na miejscu, aby znaleźć coś, co Cię zainteresuje.
Użyj naszego filtra i odnajdź oferty dla siebie.

×
Your Recently Viewed Pages

Powrót do góry

Ad
Ad
Ad