Dynamic Variation:
Book
Choose Language
Search & Book Sponsored Links
Search
or search all of Norway
Video Thumbnail - vimeo - Iconic Norway Video Thumbnail - vimeo - Iconic Norway Iconic Norway
Video Thumbnail - vimeo - Iconic Norway Iconic Norway
Iconic Norway.
Photo: Grim Berge / Sven-Erik Knoff / Natural Light Earth

Zima

muteplay/pauseplay/pause
Campaign
Course
Event
Partner
Media
Meetings
Travel Trade

W sagach o Wikingach podsumowaniem zimy jest często zdanie: „tej zimy został w domu w swoim gospodarstwie”. Był to czas spędzany w domu na odpoczynku z rodziną, jednak współcześnie można równie dobrze cieszyć się zimą, czując pod stopami miękkość śniegu.

Mroczne noce powracają

Zimą duża część Norwegii zamienia się w przysypany śniegiem raj, w którym możesz oddać się zimowym atrakcjom, podziwiając śnieżny krajobraz. Specjalne miejsce w norweskiej kulturze i historii zajmuje narciarstwo, dlatego podczas tych zimowych dni wszyscy udają się na zewnątrz, aby cieszyć się gładkimi stokami i zadbanymi trasami.

Chociaż zimowe dni różnią się w zależności od regionu, długie i ciemne zimowe noce to cecha charakterystyczna dla całego kraju. Od połowy listopada do końca stycznia, Słońce nie wschodzi dostatecznie wysoko, żeby jego promienie były widoczne ponad otaczającymi górami.

Northern Lights, Skullsfjord, Kvaløya Northern Lights, Skullsfjord, Kvaløya
Northern Lights, Skullsfjord, Kvaløya.
Photo: Gaute Bruvik - Visitnorway.com

W niektórych częściach Norwegii Północnej, położonych na północ od koła podbiegunowego, od połowy listopada do końca stycznia Słońce w ogóle nie wschodzi.

Zorzę polarną można zazwyczaj zobaczyć na północy, ale w rzadkich przypadkach to zjawisko jest widoczne w całej Norwegii, nawet w najbardziej wysuniętych na południe punktach. Najlepsze miesiące na zaobserwowanie zjawiska zorzy polarnej to październik, luty i marzec.

Ad

Jak się ubrać zimą w Norwegii

Zimą w Norwegii może czasem być naprawdę mroźno. To, jaką odzież założyć przed wyjściem na zewnątrz, zależy od rodzaju i miejsca planowanych aktywności.

Jeżeli udajesz się w górę Norwegii lub daleko na północ, Twój ubiór powinien składać się z kilku ciepłych warstw. Lepszym wyborem niż odzież bawełniana czy z poliestru będzie wełniane ubranie, które ochroni przed wilgocią i wiatrem.

Z powodu przenikliwego zimowego wiatru temperatury odczuwalne są znacznie niższe — im silniejszy wiatr, tym większe zimno. Przy takich warunkach pogodowych w przypadku zamoczenia łatwo o hipotermię i odmrożenie, dlatego tak ważne jest, aby być odpowiednio przygotowanym i nosić właściwe ubranie.

Sezonowe potrawy

Większość ludzi sądzi, że owoce morza, takie jak krewetki, langustynki, omułki jadalne, przegrzebki i homary są przysmakami dostępnymi latem, ale w rzeczywistości to zima jest porą roku, kiedy jakość i smak są najlepsze.

Świeże ryby również najlepiej smakują właśnie zimą, podczas pobytu w Norwegii w okresie zimowym warto odwiedzić jedną z licznych restauracji i spróbować dorsza, halibuta, łososia i pstrąga tęczowego najlepszej jakości.

Dania rybne, z baraniny, wieprzowiny lub dziczyzny zyskują na popularności w okresie przedświątecznym i właśnie wtedy są podawane przez wiele restauracji. Niektóre tradycyjne norweskie dania, których trzeba spróbować to „smalahove” (głowa owcy), „lutefisk” (dorsz namoczony w ługu sodowym) i „pinnekjøtt” (suszone, solone i przyrządzone na parze żeberka owcze).

Słowo od naszych sponsorów

Inne atrakcje

Spokojnie, to jeszcze nie wszystko. Nie ma potrzeby czekać na przyjazd, żeby znaleźć, czym się zająć. Filtruj wyniki i znajdź odpowiednie oferty.

×
Your Recently Viewed Pages

Powrót do góry

Ad
Ad
Ad