Dynamic Variation:
Book
Choose Language
Search & Book Sponsored Links
Search
or search all of Norway
Appleflower in Hardanger Hardanger
Appleflower in Hardanger.
Photo: CH - Visitnorway.com
Campaign
Course
Event
Partner
Media
Meetings
Travel Trade

Poczuj powiew wiosny

Wraz z pierwszymi kwiatami rozkwitamy i my, Norwegowie. W maju można niemal odczuć energię budzącej się do życia przyrody. Okazją do świętowania nadchodzącej po długiej zimie wiosny jest kilka świąt wolnych od pracy obchodzonych właśnie w maju.

Późną wiosną, kiedy drzewa i kwiaty budzą się do życia, w górach leży jeszcze śnieg, a wodospadami spływa woda ze stopionych fragmentów lodu, krajobrazy Norwegii wyglądają najbardziej imponująco. Widoki takie jak orszaki kwitnących drzew owocowych na fiordzie Hardangerfjord w maju to dla wielu iście rajskie obrazy.

Podczas gdy dla wielu osób wiosna to pora roku, którą rozpoczyna równonoc wiosenna w Marcu, w rzeczywistości w niektórych częściach Norwegii zaczyna się już w lutym, kiedy to śnieg zaczyna topnieć, odkrywając pierwsze wiosenne kwiaty.

Wiosna jest jednak kapryśną damą, która łatwo podejmuje decyzje o zmianie miejsca pobytu i wraca dopiero w środku maja. Zresztą nawet wtedy mogą się zdarzyć dni wystarczająco zimne, aby spadł śnieg obok takich, kiedy można usiąść przed domem, by rozkoszować się promieniami słonecznymi. Wiosenne miesiące mogą też być bardzo wietrzne, więc trzymaj mocno parasol!

W tym okresie różnice temperatur pomiędzy południową a północną częścią kraju są największe, podobnie jak różnice temperatur między dniem a nocą.

Admiring the view from a flowery meadow, Klungnes
Klungnes.
Photo: Øyvind Heen - Visitnorway.com
Sheep
Herøy.
Photo: Terje Rakke/Nordic life - Visitnorway.com
Skorpa
Skorpa.
Photo: www.runemolnes.com - Visitnorway.com
Woman smelling flowers
Hardanger.
Photo: CH - Visitnorway.com
Ad

Sezonowe potrawy

Wiosna to czas, w którym królują potrawy z jagnięciny, podawane w okolicach Wielkanocy. Pierwsze w roku warzywa: ziemniaki, szparagi i dziki czosnek to dodatki, dzięki którym wiele z norweskich dań nabiera wyrazu. To samo dotyczy świeżych ryb wszystkich gatunków, m.in. śledzia i dorsza z regionu Lofotów, nazywanego „Skrei” i uważanego za miejscowy przysmak.

W miarę zbliżania się do lata w swej liściastej postaci pojawia się uwielbiany rabarbar, a podczas majowych dni świątecznych w norweskich domach pachnie świeżo pieczonym ciastem wszelkiego rodzaju.

Zgodnie z tradycją na wiosnę konsumuje się wszystkie zapasy zrobione zimą, o tej porze roku często je się więc solone mięso i „raspeball” — rodzaj ziemniaczanego pieroga.

Jak się ubrać wiosną w Norwegii

Jeśli chodzi o odzież noszoną na wiosnę, obowiązuje zasada: „nie ufaj temu co widzisz” — zanim zdążysz założyć kurtkę i zawiązać sznurówki, pogoda może się zmienić na gorsze. Albo na lepsze.

Jedno jest pewne: pogoda i temperatury mogą ulec szybkim zmianom, warto więc zaopatrzyć się w dobre buty i ciepłe ubranie, bez względu na warunki panujące w momencie wyjścia z hotelu. Pogoda wiosną może być nieprzewidywalna, a więc upewnij się, że w Twoim ubraniu „na cebulkę” nie straszne Ci ani słońce ani deszcz.

W terenach miejskich dobrym pomysłem jest zabranie parasola — pod warunkiem, że nie jest zbyt wietrznie. Podczas wyprawy wśród dzikiej przyrody lepszy będzie płaszcz przeciwdeszczowy lub kurtka przeciwwiatrowa. Niezależnie od tego dokąd się wybierasz, warto mieć ze sobą okulary słoneczne. Nie zapomnij też o posmarowaniu się kremem z filtrem przeciwsłonecznym przed wyjściem w góry, w których ciągle leży śnieg. Promienie słoneczne odbijają się od białego śniegu — w ten sposób możesz doznać poparzeń słonecznych znacznie szybciej niż Ci się wydaje

Słynne drzewa owocowe dojrzewające w Hardanger 

Lokalna pogoda i klimat

W porównaniu z pozostałymi częściami kraju do Norwegii Południowej wiosna przychodzi najwcześniej. Łatwo dostrzec jej zwiastuny: dni stają się stopniowo nieco cieplejsze i jaśniejsze. Pojawiają się wiosenne kwiaty, na drzewach wyrastają pączki, ptaki zaczynają budować gniazda, a w gospodarstwach rolnych na świat przychodzą jagniątka.

Wczesną wiosną zazwyczaj najwyższe temperatury średnie panują na wybrzeżach Norwegii Zachodniej, ale w maju pod tym względem przodują południowe części Norwegii Wschodniej i Południowej.

Do arktycznych obszarów Norwegii prawdziwa wiosna nie dociera przed późnym majem lub wczesnym czerwcem, ale nie martw się — do tego czasu dni są już długie i jasne.

Oczywistym jest, że w Norwegii Północnej wiosna zjawia się później niż w pozostałych częściach kraju, najpierw docierając do wybrzeży i niżej położonych obszarów i powoli kontynuując swą wspinaczkę aż do wysokich terenów górskich. Podróżując w górę lub w dół łańcuchów górskich w ciągu zaledwie kilku godzin możesz śledzić zmieniające się aury — z zimowej na wiosenną lub odwrotnie.

Pozostałe pory roku w Norwegii

Przeczytaj więcej

Your Recently Viewed Pages

Powrót do góry

Ad
Ad
Ad