Dynamic Variation:
Book
Choose Language
Search & Book Sponsored Links
Search
or search all of Norway
Reine. Lofoten Reine, Lofoten
Reine. Lofoten.
Photo: Asgeir Helgestad/Artic Light AS/visitnorway.com
Campaign
Course
Event
Partner
Media
Meetings
Travel Trade

Północ nie zawsze jest przeraźliwie zimna

Według starożytnej legendy nazwa „Norwegia” pochodzi od staronordyckiego słowa „Norðrvegr”, oznaczającego „droga na północ”. Długie, skaliste wybrzeże dzisiejszej Norwegii otrzymało tę nazwę, ponieważ zimą jego większa część nie była w ogóle pokryta lodem.

W Norwegii panuje przyjemny klimat, biorąc pod uwagę fakt, że leży ona na tej samej szerokości geograficznej co Alaska, Grenlandia i Syberia. Jednak dzięki łagodnemu Prądowi Zatokowemu oraz ciepłym prądom powietrza w Norwegii panuje przyjemniejszy klimat, niż wskazywałaby jej szerokość geograficzna. Najzimniejszymi miejscami w czasie okresu zimowego są najczęściej obszary położone wewnątrz lub na północy kraju.

The Atlantic Road autumn storm
Kristiansund
Steinar Melby
Sunday in the Oslo forest - by lake Sognsvann
Sognsvann
CH - Visitnorway.com
Norwegian strawberries
Bergen
Øyvind Heen - Visitnorway.com
Playing in the snow, Sjusjøen by Lillehammer
Sjusjøen
CH - Visitnorway.com
Ad

Rok w Norwegii

Każda z pór roku ma swój własny urok i specyficzny charakter. Weźmy na przykład jazdę na nartach — zimą zapewnia zupełnie inne wrażenia niż latem. Pamiętaj jednak, że o Twoich wrażeniach w tym samym stopniu co wybrana pora roku decyduje miejsce wyjazdu.

Poczuj powiew wiosny

Wiosna w Norwegii jest nietypowa: po dość łagodnych zimach przychodzi wcześnie, pojawiając się wraz z pierwszymi kwiatami rozkwitającymi już w lutym, ale nie jest niczym niezwykłym, że tego samego roku jeszcze w maju można napotkać leżące tu i ówdzie połacie śniegu.

Pierwsze promienie słońca i znośne temperatury budzą do życia mieszkańców Norwegii, którzy zaczynają wychodzić z domów i przesiadywać w kawiarniach i pubach. Nie można przecież przegapić okazji delektowania się pierwszą w roku kawą wypitą w kawiarnianym ogródku czy pierwszym kuflem piwa serwowanym w ulubionym pubie.
Wiosna w Norwegii - dowiedz się więcej.

Nie prześpij jasnych letnich nocy

W środku lata w Norwegii mogą panować upały, nieważne jak daleko na północ się wybierzesz. Jednak przez większość sezonu letniego dni i noce są jasne i przyjemnie i delikatne, a najlepszym sposobem na spędzenie lata są aktywności na otwartym powietrzu z bliskimi przyjaciółmi i dobrym prowiantem. Norwegowie tak to właśnie robią. Dołącz do nas! Możesz np. przyjść na organizowane nad brzegiem morza ognisko nocą poprzedzającą 23 czerwca.
Lato w Norwegii - dowiedz się więcej.

Nasyć oczy i usta przysmakami jesieni

Jesień przynosi ze sobą kosze pełne smacznych podarunków. Podczas tej pory roku zrywa się różne rodzaje jagód i innych owoców — Norwegowie się na tym znają. To również sezon na jedzenie baraniny i mięsa z kraba. Po rozgrzewającym posiłku można udać się na odpoczynek przy kominku, podczas gdy za oknem szaleje jesienna burza. Nie minie dużo czasu, zanim nadejdzie długa, ciemna i czasem mroźna zima.
Jesień w Norwegii - dowiedz się więcej.

Mroczne noce powracają

Zimą większość kraju jest pokryta śniegiem, choć na południu i wzdłuż zachodniego wybrzeża śnieg pada znacznie rzadziej niż w górach i Norwegii Północnej. Miedzy różnymi regionami kraju mogą również występować spore różnice w temperaturach: od sięgających powyżej zera nawet w środku zimy do przeraźliwie niskich, kiedy prawdopodobnie przez dłuższy czas lepiej nie wyściubiać nawet czubka nosa z ciepłego domu.
Zima w Norwegii - dowiedz się więcej.

Więcej

Your Recently Viewed Pages
Ad
Ad
Ad