Dynamic Variation:
Book
Choose Language
Search & Book
Search
or search all of Norway
Tromsø Tromsø
Credits
Tromsø.
Photo: Bård Løken / www.nordnorge.com / Tromsø
Campaign
Partner
Media
Meetings
Travel Trade
Ad

Nieważne jaki napęd ma Twoja łódź - byle do przodu

Od czasów starożytnych my, Norwegowie, jesteśmy „ludźmi morza”. Nie tylko dlatego, że kochamy morze, ale dlatego, że po prostu nie mieliśmy innego wyjścia. W czasach współczesnych gdzie nie spojrzeć, można dostrzec mosty i tunele, jednak jeszcze nie tak dawno temu było wiele miejsc, do których można było dostać się jedynie drogą morską.

W zachodniej i północnej Norwegii fiordy wcinają się głęboko w ląd i uniemożliwiają — a przynajmniej znacznie utrudniają — poruszanie się samochodem w górę lub w dół wybrzeża bez przekraczania fiordu, dlatego nawet dzisiaj funkcjonują tam promy samochodowe.

Hurtigruten, norweska linia promowa, obsługująca ponad 30 portów na norweskim wybrzeżu, odgrywała niezwykle ważną rolę także w przeszłości. Dzisiaj podróże statkami kojarzą się bardziej z przyjemnością i relaksem niż z koniecznością, ale wzdłuż wybrzeża, od Bergen na południowym zachodzie aż do Kirkenes na dalekiej północy, ciągle pływa wiele statków.

Co ważne, statki pasażerskie w Norwegii przewożą również samochody. Pomiędzy wieloma miastami i miasteczkami pływają małe promy pasażerskie — od malutkiego “Beffen” w Bergen poprzez “Sundbåten” w Kristiansund aż do promów łączących Oslo z wyspami fiordu Oslofjord.

Nie wspominając już Lofotach, gdzie spotykają się różne usługi transportu drogą morską, kursujące pomiędzy wyspami. Wzdłuż wybrzeża pływają także łodzie ekspresowe, których rolą jest wypełnienie luki w połączeniach pociągowych. Szybkim i wygodnym środkiem transportu wodnego są katamarany, pływające z miejscowości Stavanger przez Bergen do różnych miejscowości np. w rejonie Sognefjord. To samo dotyczy różnych małych wiosek leżących wśród fiordów, do których w przeszłości można było dotrzeć jedynie za pomocą łodzi napędzanej za pomocą wioseł.

Zobacz sam

Promy i statki w Norwegii

W zachodniej części Norwegii, regionie słynnych na całym świecie fiordów, droga w każdej chwili może się skończyć i podróż kontynuuje się promem.

Ekspresowe statki i promy samochodowe

Ekspresowe statki i promy samochodowe pływają wzdłuż wybrzeża, po wodach wewnątrz lądu i po otwartych morzach: zawijają do miast i wiosek, na małe i duże wyspy. Stanowią one doskonałe rozwiązanie logistyczne, zapewniające wygodną podróż na najbardziej nawet odległe wyspy.

Warto pamiętać, że latem mogą być kolejki. Jeśli planuje się przeprawę najbardziej popularnymi promami, warto przyjechać do przeprawy nieco wcześniej. Dotyczy to następujących połączeń: Geiranger – Hellesylt, Gudvangen – Kaupanger oraz Lauvvik – Lysebotn.

Więcej informacji o rozkładach rejsów promów i statków można uzyskać, kontaktując się z następującymi liniami:
  • Fjord1 (kursuje w Norwegii Zachodniej)
  • Tide (obsługuje pasażerów w Norwegii Zachodniej)
  • Fjordline (kursuje w Norwegii Zachodniej)
  • Kolumbus (transport państwowy w okręgu Rogaland w Norwegii Zachodniej)
  • Rødne Fjordcruise (kursuje w Ryfylke i regionie Stavanger w Norwegii Zachodniej)
  • Promy Senja (kursują w Troms i Vesterålen w Norwegii Północnej)
  • Bjørklid Ferjerederi (obsługuje pasażerów w Lyngen w Norwegii Północnej)
  • Bastø Fosen (pomiędzy Moss a Horten)

Hurtigruten

Statki linii Hurtigruten, mające długą tradycję, kursują z Bergen do Kirkenes w okręgu Finnmark. Podróż na trasie Bergen – Kirkenes – Bergen trwa 11 dni i jest wspaniałą okazją do poznania naturalnego piękna wybrzeża. Nie bez powodu określa się ją mianem „najpiękniejszego morskiego rejsu na świecie”. Tym, co szczególnie fascynuje turystów, są malutkie osady, w których zatrzymują się statki.

Statki Hurtigruten kursują codziennie, zatrzymując się w wielu portach wzdłuż wybrzeża i oczywiście przewożą samochody. Dzięki temu łatwo można zaplanować sobie rejs z przystankami w różnych częściach wybrzeża.

Rejsy statkiem po jeziorach w głębi lądu

Nie tylko w przybrzeżnej Norwegii można przemieszczać się statkiem. Warto na przykład popłynąć po największym w kraju jeziorze Mjøsa najstarszym na świecie parowcem Skibladner. W górach Jotunheimen można z kolei wybrać się w rejs po malowniczym jeziorze Gjedne.

Promem do Norwegii 

Między Polską a Norwegią nie ma bezpośrednich połączeń promowych. 
Podróżujący samochodem lub motocyklem mają możliwość wyboru z bogatej oferty połączeń do portów w Szwecji i Danii.

Promy kursujące z Danii do Norwegii:

Z Niemiec (Kilonia) bezpośrednio do Norwegii pływają promy Color Line, Color Fantasy i Color Magic. Color Line kursuje również ze Szwecji (Strömstad).

Więcej możliwości podróżowania po Norwegii

×

Sponsorowane

Więcej

Your Recently Viewed Pages
Ad
Ad
Ad