Dynamic Variation:
Offers
x

There was not an exact match for the language you toggled to. You have been redirected to the nearest matching page within this section.

Choose Language
Toggling to another language will take you to the matching page or nearest matching page within that selection.
Search & Book Sponsored Links
Search
or search all of Norway

Podróżowanie statkiem lub promem

Płyń, gdzie poniesie Cię fala - byle do przodu
Od czasów starożytnych my, Norwegowie, jesteśmy „ludźmi morza”. Nie tylko dlatego, że kochamy morze, ale dlatego, że po prostu nie mieliśmy innego wyjścia. Obecnie, doskonały system promów pasażerskich i samochodowych sprawia, że podróżowanie do nawet najbardziej odległych części Norwegii staje się łatwe i przyjemne.
Hurtigruten sailing under a bridge in Tromsø
Hurtigruten in Tromsø.
Photo: Bård Løken / www.nordnorge.com / Tromsø

W zachodniej i północnej Norwegii fiordy wcinają się głęboko w ląd i uniemożliwiają — a przynajmniej znacznie utrudniają — poruszanie się samochodem w górę lub w dół wybrzeża bez przekraczania fiordu, dlatego nawet dzisiaj funkcjonują tam promy samochodowe. Hurtigruten, parowiec obsługujący ponad 30 portów wzdłuż norweskiego wybrzeża, nadal odbywa codzienne rejsy przy linii brzegowej z Bergen na południowym zachodnie aż do Kirkenes położonego na dalekiej północy.

Co ważne, statki pasażerskie w Norwegii przewożą również samochody. Pomiędzy wieloma miastami i miasteczkami pływają małe promy pasażerskie, od niewielkiego “Beffen” w Bergen i “Sundbåten” w Kristiansund aż do promów łączących Oslo z wyspami na Oslofjordzie.

Kystriksveien
Kystriksveien.
Photo: Olav Breen

Na Lofotach spotykają się różne usługi transportu drogą morską, kursujące pomiędzy wyspami. Wzdłuż wybrzeża pływają także łodzie ekspresowe, których rolą jest wypełnienie luki w transporcie kolejowym. Szybkim i wygodnym środkiem transportu wodnego są katamarany, pływające z miejscowości Stavanger przez Bergen do różnych miejscowości np. w rejonie Sognefjord. To samo dotyczy różnych małych wiosek leżących pośród fiordów, do których w przeszłości można było dotrzeć jedynie za pomocą łodzi napędzanej wiosłami.

Promy i statki w Norwegii

Szczególnie w Krainie Fiordów Norwegii, regionie słynnych na całym świecie fiordów, są miejsca, w których droga nagle się kończy, a podróż kontynuuje się promem.

Ekspresowe statki i promy samochodowe

Ekspresowe statki i promy samochodowe pływają wzdłuż wybrzeża, po wodach wewnątrz lądu i po otwartych morzach: zawijają do miast i wiosek, na małe i duże wyspy. Stanowią one doskonałe rozwiązanie logistyczne, zapewniające wygodną podróż na najbardziej nawet odległe wyspy.

Warto pamiętać, że latem mogą być kolejki. Jeśli planujesz przeprawę najbardziej popularnymi promami, warto stanąć w kolejce nieco wcześniej. Dotyczy to następujących połączeń: Geiranger – Hellesylt, Gudvangen – Kaupanger oraz Lauvvik – Lysebotn.

Norweski ekspres przybrzeżny Hurtigruten

Mające długą tradycję statki linii Hurtigruten kursują z Bergen do Kirkenes w okręgu Finnmark. Podróż na trasie Bergen – Kirkenes – Bergen trwa 11 dni i jest wspaniałą okazją do poznania naturalnego piękna norweskiego wybrzeża. Nie bez powodu określa się ją mianem „najpiękniejszego morskiego rejsu na świecie”. Tym, co szczególnie fascynuje turystów, są niewielkie osady, w których zatrzymują się statki.

Statki Hurtigruten kursują codziennie, zatrzymując się w wielu portach wzdłuż wybrzeża i oczywiście przewożą samochody. Dzięki temu łatwo można zaplanować sobie rejs z przystankami w różnych częściach wybrzeża.

REKLAMA: Sprawdź ceny na Hurtigruten – "Najpiękniejszy na świecie rejs morski"

Hurtigruten spring
Hurtigruten spring.
Photo: Hurtigruten ASA
Explore Norway with Hurtigruten
PLAY VIDEO

Rejsy statkiem po jeziorach w głębi lądu

Nie tylko w przybrzeżnej Norwegii można przemieszczać się statkiem. Warto na przykład popłynąć najstarszym na świecie parowcem Skibladner po największym w kraju jeziorze Mjøsa. W górach Jotunheimen można z kolei wybrać się w rejs statkami Gjendebåtene.

Zaplanuj swoją podróż z Entur

Aplikacja Entur oferuje opcje podróży autobusem, pociągiem, metrem, statkiem oraz samolotem po niemalże całej Norwegii. Użyj jej, by sprawdzić kiedy odjeżdża najbliższy autobus do miejsca, które planujesz zwiedzić lub znajdź dzięki niej idealny transport podczas planowania swojej podróży z Vestfold do Vesterålen. Z tą aplikacją możesz również kupić bilety na większość wycieczek.

Pobierz aplikację Entur z AppStore lub Google Play.

Promy i statki w Norwegii

Uzyskaj więcej informacji o rozkładach rejsów promów i statków, kontaktując się z następującymi liniami:

Fjord1
Kursuje w Norwegii Fiordów, Norwegii Wschodniej i Trøndelag.

Norled
Kursuje w Norwegii Wschodniej, Południowej, Północnej, Norwegii Fiordów i Trøndelag.

Fjord Line
Kursuje w Norwegii Fiordów.

Kolumbus
Transport państwowy w okręgu Rogaland w Norwegii Fiordów.

Rødne Fjord Cruise
Kursuje w Norwegii Fiordów.

Torghatten Nord
Kursuje w Nordland i Troms w Norwegii Północnej.

Promy Senja
Kursują w Troms i Vesterålen w Norwegii Północnej.

Bjørklid Ferjerederi
Kursuje w Lyngen w Norwegii Północnej.

Bastø Fosen
Kursuje pomiędzy Moss a Horten w Norwegii Wschodniej.

Promem do Norwegii

Wiele promów kursuje z Danii do Norwegii:

Color Line
Stena Line
DFDS
Fjord Line

Z Niemiec (Kilonia) bezpośrednio do Norwegii pływają promy Color Line, Color Fantasy i Color Magic. Color Line kursuje również ze Szwecji (Strömstad).

Inne sposoby podróżowania po Norwegii

Skorzystaj z wyjątkowych ofert

Oto nasz wybór zaufanych firm, które dokładają wszelkich starań, byś był zadowolony na każdym etapie podróży.

Zacznij planować swoją podróż

Użyj naszego filtra i znajdź oferty statków i promów poniżej.

×
 • Filters
  Filter Your Search
  TripAdvisor Symbol
  • Show More
  • No available filters
  • Show More
  • No available filters
  Clear Filters
 • View
 • Sort By
Filter Your Search
TripAdvisor Symbol
 • Show More
 • No available filters
 • Show More
 • No available filters
Clear Filters
Back To Top
Your Recently Viewed Pages

Powrót do góry