Dynamic Variation:
Book
Choose Language
Search & Book
Norway Now
Search
or search all of Norway
Aurlandsfjorden Aurlandsfjorden
Credits
Aurlandsfjorden.
Photo: Øyvind Heen - Visitnorway.com
Campaign
Partner

W drogę!

Zachowaj spokój i jedź przed siebie. Przyjazd do Norwegii własnym samochodem to jedna z najlepszych opcji zwiedzania kraju w swoim własnym tempie.

Wielu nie docenia odległości w Norwegii, która jest przecież najdłuższym krajem w Europie. Przykładowo podróż z Kristiansand na południu do Hammerfest na północy zajmie Ci ok. 30 godzin.

Autostrady i pozostałe drogi w Norwegii zwykle są dobrze utrzymane i nie są zatłoczone, co sprawia, że jazda po kraju jest całkiem przyjemnym doświadczeniem. Norwegia używa systemu poboru opłat już od ponad 70 lat jako sposobu finansowania budowy mostów, tuneli i dróg. Główne drogi w Norwegii to europejskie autostrady, oznaczone literą „E” przed numerem, które łączą kilkanaście miast, regionów i krajów.

Norwegia dla kierowców oznacza możliwość skorzystania z wielu dostępnych tras krajobrazowych, a prawie każda droga krajowa (szczególnie na terenach górskich w Norwegii Zachodniej oraz w Norwegii Północnej) przynajmniej w części zapewnia wspaniałe widoki. Niektóre z nich są szczególnie polecane turystom jako Narodowe Szlaki Turystyczne.

Narodowe Szlaki Turystyczne to 18 autostrad wybranych do tego zaszczytnego tytułu ze względu na malownicze krajobrazy, nagradzane pomniki architektoniczne i przyjazną turystom infrastrukturę, np. punkty postoju i punkty widokowe. Trasy te obejmują łącznie 1850 kilometrów i są rozlokowane na Wybrzeżu Zachodnim, w rejonie Wschodnich Fiordów, w Norwegii Północnej oraz w górach Norwegii Południowej.

Zobacz sam

Ad

Ograniczenia prędkości

W Norwegii obowiązuje ograniczenie prędkości do 80 km/h z wyjątkiem terenów zabudowanych, gdzie można poruszać się z prędkością do 50 km/h, chyba że zastosowanie mają dodatkowe przepisy. Na obszarach mieszkalnych ograniczenie prędkości może wynosić nawet 30 km/h, a na autostradach i niektórych drogach dwupasmowych — 100 km/h. Oczywiście określone warunki jazdy, np. niska widoczność lub śliska nawierzchnia, wymagają zachowania szczególnej ostrożności podczas prowadzenia samochodu, m.in. jazdy z mniejszą prędkością.

Ciężkie pojazdy (o wadze powyżej 3,5 t) i samochody z przyczepami (np. przyczepami kempingowymi) nie mogą przekraczać prędkości 80 km/h bez względu na ograniczenia lokalne. Jeśli przyczepa nie jest wyposażona w hamulce, maksymalna dozwolona prędkość to 60 km/h.

Bieżnik opony

Pamiętaj, że drogi mogą być śliskie, nawet jeśli na zewnątrz jest ciepło, a wytarte opony stwarzają zagrożenie nawet na suchych nawierzchniach. W Norwegii głębokość bieżnika opony letniej musi wynosić co najmniej 1,6 mm. Jeśli chodzi o opony zimowe, wymagane minimum to 3 mm. Jeśli wystąpić mają opady śniegu lub lód na powierzchniach dróg, pojazdy ciężkie muszą dodatkowo zaopatrzyć się w odpowiednich rozmiarów łańcuchy nakładane na opony. 

Opon kolcowanych można używać od 1 listopada do pierwszej niedzieli po Wielkanocy. W gminach: Nordland, Troms i Finnmark takie opony mogą być używane od 15 października do 1 maja. Poza tymi okresami opon kolcowanych można używać, jeśli wymagają tego warunki panujące na drogach.

W przypadku pojazdów ważących mniej niż 3,5 tony wszystkie cztery koła muszą być wyposażone w opony kolcowane. Jeśli zachodzi prawdopodobieństwo oblodzonych lub zaśnieżonych nawierzchni, pojazdy o wadze całkowitej wynoszącej 3,5 tony lub więcej muszą być wyposażone w łańcuchy śniegowe. Łańcuchy muszą być dopasowane do kół. Dobrą wiadomością jest fakt, że można je kupić po rozsądnych cenach, natomiast opony kolcowane można wynająć.

Trondheim i Oslo wprowadziły opłaty za poruszanie się po centrum miasta z oponami kolcowanymi, aby zmniejszyć ilość związanych z tym zanieczyszczeń.

Hamuj ostrożnie

Podczas jazdy w dół na odcinkach pochyłych istnieje ryzyko przegrzania hamulców. Aby tego uniknąć, jedź na niskim biegu (tak jak podczas jazdy pod górę). Nagłe hamowanie nie będzie wymagało tak dużej siły i hamulce pozostaną chłodne. Podczas wjeżdżania pod górę obserwuj wskaźnik temperatury samochodu, aby uniknąć przegrzania się silnika.

Włącz światła

Światła mijania muszą być włączone przez cały rok, nawet w środku słonecznego letniego dnia — ta reguła dotyczy także motorów i motorowerów. Jeśli Twój samochód jest przystosowany do jazdy po lewej stronie jezdni, musisz używać czarnych trójkątów, aby nie oślepiać innych kierowców. Stosowanie pasów bezpieczeństwa przez kierowcę oraz wszystkich pasażerów również jest obowiązkowe, a dzieci o wadze poniżej 36 kilogramów lub wzroście poniżej 135 centymetrów muszą być przewożone w foteliku samochodowym.

Górskie drogi

Weź pod uwagę, że drogi w górach mogą być okresowo zamykane ze względu na warunki pogodowe, np. podczas opadów śniegu i silnego wiatru. Pamiętaj też, że niektóre wyżej położone trasy mogą być zasypane i zamarznięte nawet jeśli w niższych partiach panują letnie warunki — miesiące, w których należy zachować szczególną ostrożność to koniec kwietnia / wczesny maj oraz późny wrzesień / początek października.

Jakie dokumenty będą potrzebne?

Prawo jazdy wystawione w kraju zamieszkania. Jeśli wynajmujesz samochód na terenie Norwegii, możliwe, że będziesz musiał spełniać wymóg posiadania prawa jazdy przynajmniej od roku. W przypadku pobytów przekraczających trzy miesiące konieczne jest norweskie prawo jazdy.

 

Piłeś? Nie jedź

Prowadzenie samochodu po uprzednim wypiciu wysokoprocentowego trunku nie jest dobrym pomysłem. W Norwegii przepisy i kary dotyczące prowadzenia w stanie nadużycia alkoholu są bardzo surowe. Dozwolony limit zawartości alkoholu we krwi obowiązujący kierowców wszystkich pojazdów silnikowych wynosi 0,2 promila. Leki, których należy zażywać przed jazdą samochodem są oznaczone symbolem czerwonego trójkąta.

Nie używaj telefonu w trakcie jazdy

Noszenie ze sobą telefonu komórkowego to z pewnością dobre rozwiązanie z punktu widzenia bezpieczeństwa, dopóki nie używasz go podczas prowadzenia samochodu. Takie zachowanie jest traktowane jako obraźliwe i zawsze wiąże się z ryzykiem — nawet jeśli nie spowodujesz wypadku, możesz spodziewać się problemów z prawem.

Stacje benzynowe

Ceny paliw są stosunkowo wysokie ze względu na politykę ochrony środowiska. Ceny mogą się różnić w różnych miejscach kraju. W górskich regionach oraz odległych pustkowiach stacje benzynowe są rzadkością, warto więc zabrać ze sobą zapas paliwa lub zatankować do pełna przed dłuższą podróżą.

Autogaz/LPG

Na stacjach benzynowych w całym kraju jest ponad sto zbiorników z gazem LPG. Większość stacji posiada adaptery, niezależnie od zamontowango w samochodzie systemu gazowego. Możesz także kupić własny adapter, wszystko zależy od Ciebie.

Bądź eko 

W 2015 roku po drogach norwekich jeździło ponad 50.000 samochodów elektrycznych, co czyni Norwegię światowym liderem w tej dziedzinie. Władze norweskie masowo inwestują w infrastrukturę i promocję zakupu pojazdów elektrycznych. Stacje szybkiego ładowania samochodu na dużych odległościach między większymi miastami powstają w zaskakującym tempie. Coraz więcej hoteli oferuje także możliwość ładowania elektrycznego samochodu, czasami usługa ta jest darmowa. 

Samochody elektryczne powinni posiadać norweskie tablice rejestracyjne z literami EV, aby móc skorzystać w wydzielonych miejsc parkingowych i innych przywilejów. Należy też pamiętac, że zasady i warunki oznakowania i używanie samochodów elektrycznych ciągle się zmieniaja.

Aby uzyskać pomoc i aktualne informacje, prosimy o kontakt z norweskim stowarzyszeniem elektrycznych samochodów pod numerem: +47 907 04 545.

Płatne autostrady

Na terenie całego kraju znajduje się wiele punktów poboru opłat i prawie wszystkie są zautomatyzowane. Pamiętaj, aby przed przyjazdem zarejestrować swoją kartę kredytową lub wykupić kredyty w systemie Autopass’ Visitors’ Payment.

Wypożyczalnie samochodów

W większości norweskich miast i miasteczek, a także w wielu społecznościach i na lotniskach można wynająć samochód. Można zarezerwować samochód przez Internet, za pośrednictwem biura podróży lub osobiście udać się do przedstawicielstwa firmy wynajmującej. Zalecamy zarezerwowanie samochodu z wyprzedzeniem, szczególnie w sezonie letnim.

Zarezerwuj samochód na stronie BookNorway. Możesz odebrać samochód w biurze wypożyczalni w Norwegii, Szwecji lub Danii i zarezerwuj bezpośrednio na stronie AVISHertzEuropcar lub Budget.

Jeśli zdarzy się wypadek

Każdy pojazd musi być wyposażony w co najmniej jedną kamizelkę odblaskową, trójkąt ostrzegawczy oraz aktualne ubezpieczenie OC.

Na terenach górskich i w tunelach można znaleźć telefony, z których można skorzystać w razie nagłego przypadku. Po działającą całą dobę pomoc drogową zadzwoń:

  • NAF: 08 505 (opłata wg lokalnych stawek)
  • Falken: 02 222 (bezpłatnie)
  • Viking: 06 000 (bezpłatnie)

Wynajem samochodu w Norwegii

×

Więcej o poruszaniu się po drogach w Norwegii

Więcej

Your Recently Viewed Pages
Ad
Ad
Ad