Dynamic Variation:
Offers
x

There was not an exact match for the language you toggled to. You have been redirected to the nearest matching page within this section.

Choose Language
Toggling to another language will take you to the matching page or nearest matching page within that selection.
Search & Book Sponsored Links
Search
or search all of Norway

Podróżowanie samochodem

Jazda samochodem to jeden z najlepszych sposobów na odkrycie Norwegii w swoim własnym tempie. Miej jednak na uwadze, że droga, którą przemierzasz ten kraj, jest użytkowana także przez rowerzystów oraz pieszych.

Norwegia to najdłuższy kraj w Europie, nic dziwnego więc, że wielu osobom trudno jest oszacować odległość i czas, jaki potrzebują na przemieszczanie się z miejsca na miejsce. Przykładowo, podróż z Kristiansand na południu do Hammerfest na północy kraju zajmuje około 30 godzin.

Autostrady i mniejsze drogi w Norwegii są zwykle w dobrym stanie i nie ma na nich dużego ruchu i korków, co sprawia, że jazda po kraju jest całkiem przyjemnym doświadczeniem. Norwegia używa systemu poboru opłat już od ponad 70 lat, jako sposobu finansowania budowy mostów, tuneli i dróg. Główne drogi w Norwegii należą do europejskiej sieci autostrad (oznaczone są wielką literą „E” przed numerem), która łączy kilkanaście miast, regionów i krajów na całym kontynencie.

Norwegia dla kierowców oznacza możliwość skorzystania z wielu dostępnych tras krajobrazowych. Prawie każda droga krajowa (szczególnie na terenach górskich w Norwegii Fiordów oraz w Norwegii Północnej) posiada niezwykle piękne odcinki, a 18 z nich zostało nazwanych mianem Norweskich Szlaków Scenicznych.

Norweskie Szlaki Sceniczne znane są przede wszystkim ze swoich malowniczych krajobrazów, nagradzanej architektury oraz przyjaznej turystom infrastruktury z wieloma punktami widokowymi. Trasy te obejmują łącznie 2136 kilometrów i są rozlokowane na zachodnim wybrzeżu oraz na zachodnich fiordach, w Norwegii Północnej i w górach Norwegii Południowej.

Autogaz/LPG


Na stacjach benzynowych w całym kraju jest ponad sto zbiorników z gazem LPG. Najbardziej popularnym adapterem w Norwegii jest duński. Większość stacji posiada adaptery, niezależnie od zamontowanego w samochodzie systemu gazowego. Możesz także kupić własny adapter, wszystko zależy od Ciebie. 

Wypożyczalnie samochodów


W większości norweskich miast i miasteczek, a także w wielu społecznościach i na lotniskach, można wynająć samochód. Można zarezerwować samochód przez Internet, za pośrednictwem biura podróży lub osobiście udać się do przedstawicielstwa firmy wynajmującej. Zalecamy zarezerwowanie samochodu z wyprzedzeniem, szczególnie w sezonie letnim.

Reklama: Zarezerwuj samochód do wynajęcia w Auto Europe.

Piłeś? Nie jedź


Prowadzenie samochodu po uprzednim wypiciu wysokoprocentowego trunku nie jest dobrym pomysłem, a szczególnie w Norwegii. Przepisy i kary dotyczące prowadzenia w stanie nadużycia alkoholu są bardzo surowe. Dozwolony limit zawartości alkoholu we krwi obowiązujący kierowców wszystkich pojazdów silnikowych wynosi 0,2 promila. Leki, których nie należy zażywać przed jazdą samochodem są oznaczone symbolem czerwonego trójkąta.

Rozmowa przez telefon w trakcie jazdy


Noszenie ze sobą telefonu komórkowego to z pewnością dobre rozwiązanie z punktu widzenia bezpieczeństwa – dopóki nie używasz go podczas prowadzenia samochodu. Takie zachowanie jest niezgodne z prawem i zawsze wiąże się z ryzykiem. Nawet jeśli nie spowodujesz wypadku, możesz spodziewać konsekwencji prawnych

Hamuj ostrożnie


Podczas jazdy w dół na odcinkach pochyłych istnieje ryzyko przegrzania hamulców. Aby tego uniknąć, jedź na niskim biegu (tak jak podczas jazdy pod górę). Nagłe hamowanie nie będzie wymagało tak dużej siły i hamulce pozostaną chłodne. Podczas wjeżdżania pod górę obserwuj wskaźnik temperatury samochodu, aby uniknąć przegrzania się silnika.

Bądź eko 


W 2018 roku po drogach norweskich jeździło ponad 140000 samochodów elektrycznych. Władze norweskie masowo inwestują w infrastrukturę i promocję zakupu pojazdów elektrycznych. Stacje szybkiego ładowania samochodu na dużych odległościach między większymi miastami powstają w zaskakującym tempie. Coraz więcej hoteli oferuje także możliwość ładowania elektrycznego samochodu, czasami usługa ta jest darmowa. Hybrydy posiadają także przewagę nad tradycyjnymi układami napędowymi.

Samochody elektryczne powinny posiadać norweskie tablice rejestracyjne z literami EV, aby móc skorzystać w wydzielonych miejsc parkingowych i innych przywilejów. Należy też pamiętać, że zasady i warunki oznakowania i używanie samochodów elektrycznych ciągle się zmieniają. Aby uzyskać pomoc i aktualne informacje, prosimy o kontakt z norweskim stowarzyszeniem samochodów elektrycznych pod numerem: +47 907 04 545.

W razie wypadku


Każdy pojazd musi być wyposażony w co najmniej jedną kamizelkę odblaskową, trójkąt ostrzegawczy oraz aktualne ubezpieczenie OC.

Na terenach górskich i w tunelach można znaleźć telefony, z których można skorzystać w razie nagłego przypadku. Po działającą całą dobę pomoc drogową zadzwoń:

  • NAF:  (+47) 23 21 31 00
  • Falken: (+47) 02 222 
  • Viking: (+47) 06 000 

Włącz światła


Światła mijania muszą być włączone przez cały rok, nawet w środku słonecznego letniego dnia — ta zasada dotyczy także motorów i motorowerów. Jeśli Twój samochód jest przystosowany do jazdy po prawej stronie jezdni, musisz używać czarnych trójkątów, aby nie oślepiać innych kierowców.

Górskie drogi


Weź pod uwagę, że drogi w górach mogą być okresowo zamykane ze względu na warunki pogodowe, np. podczas opadów śniegu i silnego wiatru. Niektóre wyżej położone trasy mogą być zasypane i zamarznięte, nawet jeśli w niższych partiach panują letnie warunki. Miesiące, w których należy zachować szczególną ostrożność to koniec kwietnia - wczesny maj oraz późny wrzesień - początek października.

Piesi i rowerzyści na drodze


W Norwegii kultura ruchu drogowego zorientowana jest na ludzi i stawia się w niej pieszych i rowerzystów na pierwszym miejscu. Piesi, chcący przejść przez ulicę, oczekują spowolnienia lub zatrzymania się samochodów, a rowerzyści mogą nie zawsze przestrzegać przepisów ruchu drogowego. Prowadząc samochód w Norwegii należy zawsze brać pod uwagę wszystkich użytkowników na drodze.

Dowiedz się więcej o zasadach bezpieczeństwa na drodze.

Stacje benzynowe


Ceny paliw są stosunkowo wysokie ze względu na politykę ochrony środowiska. Ceny mogą się różnić w różnych miejscach kraju. W górskich regionach oraz odległych pustkowiach (zwłaszcza w Norwegii Północnej) stacje benzynowe są rzadkością, warto więc zabrać ze sobą zapas paliwa lub zatankować do pełna przed dłuższą podróżą.

Płatne autostrady


Na terenie całego kraju znajduje się wiele punktów poboru opłat i prawie wszystkie są zautomatyzowane. Wszyscy kierowcy, bez względu na kraj z którego pochodzą, są zobowiązani do uiszczenia Norweskiej opłaty drogowej. Dowiedź się więcej o fakturowaniu i rejestracji samochodu.

Pasy bezpieczeństwa i foteliki


Zapięcie pasów bezpieczeństwa jest obowiązkowe zarówno dla kierowcy, jak i pasażerów. Dzieci o wadze nie przekraczającej 36 kilogramów i wzroście poniżej 135 centymetrów muszą podróżować w odpowiednim foteliku.

Dowiedz się więcej o bezpieczeństwie w samochodzie (w języku angielskim).

Ograniczenia prędkości


W Norwegii obowiązuje ograniczenie prędkości do 80 km/h z wyjątkiem terenów zabudowanych, gdzie można poruszać się z prędkością do 50 km/h, chyba że zastosowanie mają dodatkowe przepisy. Na obszarach mieszkalnych ograniczenie prędkości może wynosić nawet 30 km/h, a na autostradach i niektórych drogach dwupasmowych — 100 km/h. Oczywiście określone warunki jazdy, np. niska widoczność lub śliska nawierzchnia, wymagają zachowania szczególnej ostrożności podczas prowadzenia samochodu, m.in. jazdy z mniejszą prędkością.

Ciężkie pojazdy (o wadze powyżej 3,5 tony) i samochody z przyczepami (np. przyczepami kempingowymi) nie mogą przekraczać prędkości 80 km/h, bez względu na ograniczenia lokalne. Jeśli przyczepa nie jest wyposażona w hamulce, maksymalna dozwolona prędkość to 60 km/h.

Bieżnik opony


Pamiętaj, że drogi mogą być śliskie, nawet jeśli na zewnątrz jest ciepło, a wytarte opony stwarzają zagrożenie nawet na suchych nawierzchniach. W Norwegii grubość bieżnika opony letniej musi wynosić co najmniej 1,6 mm. Jeśli chodzi o opony zimowe, wymagane minimum to 3 mm.

Opon kolcowanych można używać od 1 listopada do pierwszej niedzieli po Wielkanocy. W gminach: Nordland, Troms i Finnmark takie opony mogą być używane od 15 października do 1 maja. Poza tymi okresami opon kolcowanych można używać, jeśli wymagają tego warunki panujące na drogach.

W przypadku pojazdów ważących mniej niż 3,5 tony, wszystkie cztery koła muszą być wyposażone w opony kolcowane. Jeśli zachodzi prawdopodobieństwo oblodzonych lub zaśnieżonych nawierzchni, pojazdy o wadze całkowitej wynoszącej 3,5 tony lub więcej muszą być wyposażone w łańcuchy śniegowe. Łańcuchy muszą być dopasowane do kół. Dobrą wiadomością jest fakt, że można je kupić po rozsądnych cenach, natomiast opony kolcowane można wynająć.

Trondheim i Oslo wprowadziły opłaty za poruszanie się po centrum miasta z oponami kolcowanymi, aby zmniejszyć ilość związanych z tym zanieczyszczeń.

Dowiedz się więcej na temat opon i łańcuchów śnieżnych.

Jakie dokumenty będą potrzebne?


Jeśli chcesz poruszać się po Norwegii samochodem, Twoje prawo jazdy powinno być wystawione w kraju zamieszkania. Jeśli wynajmujesz samochód na terenie Norwegii, możliwe, że będziesz musiał spełniać wymóg posiadania prawa jazdy przynajmniej od roku. W przypadku pobytów przekraczających trzy miesiące konieczne jest norweskie prawo jazdy.

Sprawdź czy Twoje prawo jazdy jest ważne w Norwegii.

Więcej o drogach w Norwegii

Wynajem samochodu w Norwegii

Użyj naszej listy poniżej lub sprawdź na Auto Europe swoje opcje i cenę wynajmu samochodu (reklama).

×
Your Recently Viewed Pages

Powrót do góry