Dynamic Variation:
Offers
x

There was not an exact match for the language you toggled to. You have been redirected to the nearest matching page within this section.

Choose Language
Toggling to another language will take you to the matching page or nearest matching page within that selection.
Search & Book Sponsored Links
Search
or search all of Norway

Podróżowanie pociągiem

Wybierz się w podróż koleją
Norwegia może poszczycić się dobrze rozwiniętą siecią linii kolejowych, łączących miejscowości Kristiansand na południu z Bodø nad kołem podbiegunowym. Norweskie Koleje Państwowe, NSB, obsługują większość przejazdów pociągami pasażerskimi w kraju.
A train passing through a scenic valley in Flåm
The Flåm Railway.
Photo: Morten Rakke
Ad

Linie kolejowe w Norwegii liczą ponad 3000 kilometrów długości. Wiele tras przebiega przez zmieniające się malownicze krajobrazy, oferując podróżnym widoki przedmieścia, gór, jezior oraz fiordów. 

Najbardziej popularna podróż kolejowa to Kolej Bergen, uznana przez przewodnik Lonely Planet za jedną z najbardziej malowniczych na świecie. Łączy ona Oslo i Bergen wzdłuż Hardangervidda, największego płaskowyżu górskiego w Europie. Jego boczna linia, niesamowita Kolej Flåm, jest jedną z najbardziej stromych linii kolejowych na świecie.

The Bergen Railway, Voss
Bergensbanen.
Photo: NSB

Kolejną wartą uwagi koleją jest Kolej Dovre, kursująca pomiędzy Oslo a Trondheim. Jej boczna linia kolejowa Rauma przejeżdża pomiędzy Dombås i Åndalsnes, alpejskim miasteczkiem nad fiordami.

Oslo to nie tylko stolica Norwegii, ale także miejsce, w którym znajduje się największy węzeł kolejowy w Norwegii. To właśnie z Oslo rozchodzi się rozległa sieć kolejowa o kształcie wiatraka.

Informacje o biletach

Bilety kolejowe można zakupić do 90 dni przed planowanym odjazdem. Najłatwiej i zazwyczaj najtaniej jest zarezerwować bilet online na stronie NSB. Bilety można także kupić w automatach biletowych, znajdujących się na większości głównych stacji, w punktach obsługi klienta oraz na pokładzie pociągu. Pamiętaj jednak, że będziesz musiał liczyć się z dodatkową opłatą biletową jeśli zdecydujesz się na zakup biletu już w trakcie przejazdu.

Co miesiąc NSB udostępnia Minipris (tanie bilety kolejowe). Bilety te można zakupić online lub w automatach biletowych co najmniej jeden dzień przed planowaną podróżą. Nie ma możliwości zwrotu lub wymiany biletów Minipris po ich zakupie.

Norweskie pociągi pasażerskie

Kolej Norweska
Norweskie Koleje Państwowe prowadzą przez 733 tunele oraz 2577 mostów. Bodø jest najbardziej wysuniętą na północ stacją kolejową. W 2018 roku NSB zostało uznane przez Sustainable Brand Index za przedsiębiorstwo najbardziej przestrzegające zasad zrównoważonej turystyki. NSB wykonuje ponad 60 milionów kursów pasażerskich w ciągu roku.

Flytoget Airport express
Flytoget to szybkie połączenie, dzięki któremu trasa 50 kilometrów z Dworca Centralnego w Oslo na lotnisko w Oslo zajmuje mniej niż 20 minut, a godzinę trwa podróż do przeciwnej końcowej stacji w Drammen.

Setesdalsbanen
Znajdująca się w najbardziej wysuniętej na południe części Norwegii Setesdalsbanen rozpoczęła swą działalność w 1896 roku, a zamknięto ją w 1962 roku. Dwa lata później została ponownie otworzona w formie muzeum kolejowego. Ponad stuletnia stara kolej parowa porusza się wąskim torem kolejowym między Kristiansand i Byglandsfjord.

Inne sposoby podróżowania po Norwegii

Zacznij planować swoją podróż

Użyj naszego filtra i znajdź oferty, które mogą Cię zainteresować.

×
Your Recently Viewed Pages

Powrót do góry

Ad
Ad
Ad