KOMUNIKAT DLA PODRÓŻUJĄCYCH! Ważna informacja o sytuacji związanej z koronawirusem w Norwegii.
Dynamic Variation:
Offers
x

There was not an exact match for the language you toggled to. You have been redirected to the nearest matching page within this section.

Choose Language
Toggling to another language will take you to the matching page or nearest matching page within that selection.
Search & Book Sponsored Links
Search
or search all of Norway

Niepełnosprawni turyści

Większość samolotów, autobusów, promów i łodzi jest przyjazna osobom niepełnosprawnym. Jeśli masz szczególne potrzeby wynikające z niepełnosprawności lub ograniczonej mobilności, zaplanuj swoją podróż z wyprzedzeniem.

Podróż samolotem

Jeśli planujesz podróż samolotem do Norwegii, linie lotnicze pomogą Ci zarezerwować odpowiednią ilość przestrzeni, a także asystę podczas wsiadania i wysiadania z samolotu. Wcześniejszy kontakt z liniami lotniczymi oraz lotniskiem (przynajmniej 48h przed wylotem) ułatwi Twoją podróż i pozwoli wyeliminować ewentualne przeszkody.

Podróż z i na lotnisko

Na większość lotnisk w Norwegii możesz dojechać taksówką lub autobusem, a do niektórych kursują również pociągi. Praktycznie wszystkie autobusy są przyjazne osobom niepełnosprawnym i oferują windy lub specjalne podjazdy. W autobusach i pociągach kursujących na lotnisko zazwyczaj nie ma toalet.

Jeśli masz specjalne potrzeby odnośnie dojazdu na lotnisko, warto skontaktować się z przewoźnikiem i poinformować go o tym z wyprzedzeniem.

Pociągi

Szczególne potrzeby w zakresie podróży pociągiem należy zgłosić podczas zakupu biletu, na stacji kolejowej lub dzwoniąc do obsługi klienta swojego przewoźnika kolejowego.

Na wybranych stacjach możesz liczyć na pomoc przy wsiadaniu i wysiadaniu z pociągu. Pomoc w trakcie całej podróży jest bezpłatna, jednak należy ją zarezerwować z co najmniej 24-godzinnym wyprzedzeniem. Pomoc przy wsiadaniu i wysiadaniu z pociągu nie wymaga wcześniejszej rezerwacji, warto jednak skontaktować się z centrum obsługi klienta i poinformować o takiej potrzebie. Jeśli masz własną osobę do pomocy, jest ona uprawniona do zniżki.

Większość nowoczesnych pociągów wyposażona jest w windy na wózki inwalidzkie, toalety przystosowane dla osób niepełnosprawnych oraz przynajmniej jeden poszerzony przedział sypialniany, który należy rezerwować z wyprzedzeniem. Przystanki są ogłaszane przez system dźwiękowy PA i wyświetlane na ekranach wagonów.

Autobusy ekspresowe i dalekobieżne

Nowoczesne autobusy ekspresowe i dalekobieżne są wyposażone w windy na wózki inwalidzkie oraz specjalne mocowania, umożliwiające zabezpieczenie ich w autobusie. Nowe autobusy posiadają toalety przystosowane do osób niepełnosprawnych. Nazwy przystanków można zobaczyć na wyświetlaczu cyfrowym lub usłyszeć poprzez zainstalowany system dźwiękowy.

Pies przewodnik nie może wsiąść do autobusu, jeśli inni pasażerowie są mocno uczuleni na psią sierść. Skontaktuj się z przewoźnikiem, jeśli planujesz zabrać w podróż psa lub masz inne specjalne potrzeby.

Lokalne autobusy

Nowsze autobusy wyposażone są w ręczne lub automatyczne rampy. W większych miastach, autobusy mają przeważnie niską podłogę i specjalny przycisk, dzięki któremu drzwi pozostaną otwarte, dopóki do pojazdu nie wejdzie ostatni pasażer. Najnowsze autobusy wyposażone są w ekrany i systemy dźwiękowe PA, dzięki którym można zobaczyć i usłyszeć nazwy przystanków. W lokalnych autobusach mogą podróżować psy przewodniki.

Tramwaje i metro w Oslo

Nowe tramwaje w Oslo posiadają niskie podłogi i są przystosowane do osób o ograniczonej mobilności. Starsze, często mają wąskie schody, w związku z tym osoby niepełnosprawne będą potrzebowały pomocy przy wsiadaniu i wysiadaniu. W Bergen wszystkie tramwaje są łatwo dostępne dla osób niepełnosprawnych.

Większość stacji metra w Oslo posiada windy lub podjazdy, które ułatwiają dotarcie do wagonu metra. Należy jednak zachować szczególną ostrożność i zwrócić uwagę na lukę pomiędzy pociągiem a peronem. Na stacji, przyjazdy i odjazdy pociągów są ogłaszane dzięki systemom dźwiękowym oraz wyświetlane na specjalnych tablicach oraz samych pojazdach. Pociągi są również wyposażone w systemy dźwiękowe.

Więcej na temat publicznego transportu w Oslo i Akershus.
Więcej na temat publicznego transportu w Bergen i Hordaland.

Promy samochodowe

Większość promów w Norwegii jest przyjazna osobom niepełnosprawnym. Te bardziej nowoczesne wyposażone są w windy, a starsze w windy krzesełkowe. Ponadto, większość promów posiada rampy i toalety przystosowane do osób niepełnosprawnych. Również wybrane terminale mają specjalne poczekalnie. Dzięki temu osoby potrzebujące pomocy zostaną skierowane w miejsca na pokładzie, po których będzie im się łatwiej poruszać. Jeśli na przystani nie ma takich miejsc, warto wcześniej skontaktować się z załogą.

Chociaż nie jest to formalny wymóg, warto zadzwonić wcześniej i poinformować załogę o specjalnych wymaganiach podczas podróży.

Inne zasady obowiązują na pokładzie statków Hurtigruten.

Łodzie ekspresowe

Standardem jest, iż łodzie i statki kursujące wzdłuż norweskiej linii brzegowej są przyjazne osobom niepełnosprawnym. Łodzie poruszające się pomiędzy dużymi miastami i miasteczkami nadmorskimi, posiadają toalety dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych oraz podjazdy ułatwiające wejście i zejście z pokładu.

Nie zwlekaj z planowaniem podróży

Poruszanie się po Norwegii

Your Recently Viewed Pages

Powrót do góry