Dynamic Variation:
Offers
x

There was not an exact match for the language you toggled to. You have been redirected to the nearest matching page within this section.

Choose Language
Toggling to another language will take you to the matching page or nearest matching page within that selection.
Search & Book Sponsored Links
Search
or search all of Norway
A man enjoying the view of the Vettisfossen waterfall in Utladalen in the Jotunheimen mountains, Norway
The Vettisfossen waterfall in Jotunheimen.
Photo: Thomas Rasmus Skaug / Visitnorway.com
Campaign
Course
Event
Partner
Media
Meetings
Travel Trade

W poniedziałek 16 marca o godzinie 8.00 czasu lokalnego rząd norweski podjął decyzję o zamknięciu granic dla wszystkich oprócz obywateli norweskich i cudzoziemców, którzy posiadają pozwolenie na pobyt lub pracę. Każdy, kto nie posiada zezwolenia na pobyt lub pracę, musi opuścić kraj. Rząd odradza również niepotrzebne podróże wewnątrz kraju. Poniżej podajemy listę przepisów ważnych dla podróżujących w Norwegii:

 • Od poniedziałku 16 marca od godziny 8.00 czasu lokalnego, wszyscy, którzy nie posiadają pozwolenia na pobyt lub pracę w Norwegii zostaną zatrzymani i zawróceni na granicy na mocy przepisów norweskiego prawa dotyczących kontroli chorób zakaźnych. Główne lotniska pozostaną otwarte, aby cudzoziemcy i turyści podróżujący w Norwegii mogli wrócić do domu.
 • Ponadto na wewnętrznej granicy Schengen wprowadzone zostaną tymczasowe kontrole wjazdowe i wyjazdowe.
 • Podróżni niezamieszkujący w Norwegii lub nie posiadający pozwolenia na pracę proszeni są, aby jak najszybciej opuścić kraj.
 • Główne lotniska w Norwegii nie zostały zamknięte. Wszyscy norwescy obywatele i osoby mieszkające lub pracujące w Norwegii będą nadal wpuszczane do kraju. Obywatele Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG) i członkowie ich rodzin, którzy mieszkają w Norwegii, będą zatem zwolnieni z zakazu wjazdu na terytorium kraju. Zwolnienia są również przygotowywane dla obywateli EOG, którzy pracują w Norwegii.
 • Osoby z norweskimi paszportami lub zezwoleniami na pobyt lub pracę, które przybyły do Norwegii z innego kraju, muszą pozostać w domu na kwarantannie przez 14 dni po przybyciu, niezależnie od tego, czy występują u nich symptomy zarażenia koronawirusem. Powyższa procedura obowiązuje z mocą wsteczną od 27 lutego. Osoby z symptomami, muszą zostać poddane natychmiastowej izolacji.
 • Podróżni ze Szwecji i Finlandii, którzy przybędą do Norwegii po 17 marca, zostaną poddani kwarantannie, jeśli chcą pozostać w Norwegii. W przypadku podróżnych ze Szwecji i Finlandii przepisy nie mają mocy wstecznej. Osoby, które podróżują między swoim miejscem zamieszkania a miejscem pracy i podczas tej podróży przekraczają granice pomiędzy Norwegią, Szwecją i Finlandią, są zwolnione z obowiązku kwarantanny.
 • Pasażerowie tranzytowi: Osoby wolne od choroby i symptomów mogą polecieć do miejsca docelowego w celu poddania się kwarantannie w swoim kraju. Podczas podróży powinny zachować możliwie jak największy dystans od innych pasażerów.
 • Jeżeli musisz odbyć podróż na terenie Norwegii, sprawdź lokalne i regionalne przepisy dotyczące kwarantanny, ponieważ wiele miejsc prowadzi kwarantannę dla osób z innych części kraju. Unikaj wszelkiego rodzaju podróży, które nie są absolutnie konieczne, zarówno krajowych jak i zagranicznych.
 • Norwegowie za granicą muszą stosować się do zaleceń władz lokalnych. Pytania związane z prawem do zwrotu kosztów itp. należy kierować do firmy ubezpieczeniowej.
 • Unikaj transportu publicznego, jeśli możesz.
 • Unikaj zatłoczonych miejsc, w których można łatwo zarazić się od innych.
 • Aktualne informacje na temat koronawirusa i porad dla turystów znajdziesz na stronach Norweskiego Instytutu Zdrowia Publicznego i Norweskiej Dyrekcji Zdrowia.

Ze względu na sytuację związaną z koronawirusem, wszystkie atrakcje, ośrodki narciarskie i inne obiekty są obecnie zamknięte, a wszystkie aktywności i wydarzenia zostały odwołane. Więcej informacji możesz znaleźć na stosownych stronach internetowych.

W przypadku pytań dotyczących koronawirusa (COVID-19) podczas podróży w Norwegii, należy zwrócić się do krajowego punktu informacji telefonicznej pod numerem (+47) 815 55 015.

W przypadku wystąpienia takich symptomów, jak gorączka, ból gardła, ból w klatce piersiowej i trudności z oddychaniem, należy pozostać w pokoju hotelowym i skontaktować się z obsługą hotelową przez telefon lub zadzwonić do całodobowej norweskiej służby medycznej pod numerem 116 117 w celu uzyskania wskazówek i pomocy.

Więcej informacji można znaleźć również na tych stronach:
Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC)
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO)

Więcej