KOMUNIKAT DLA PODRÓŻUJĄCYCH! Ważna informacja o sytuacji związanej z koronawirusem w Norwegii.
Dynamic Variation:
Offers
x

There was not an exact match for the language you toggled to. You have been redirected to the nearest matching page within this section.

Choose Language
Toggling to another language will take you to the matching page or nearest matching page within that selection.
Search & Book Sponsored Links
Search
or search all of Norway

Bezpieczeństwo w górach

Wróć na szlak innym razem
Pamiętaj, że wyjście na sam szczyt góry nie jest obowiązkowe, ale jeśli się na nie zdecydujesz - musisz zejść. Dowiedz się, jakie zasady należy zachować, by pozostać bezpiecznym podczas górskich wędrówek w Norwegii.
A family reading a map in the Jotunheimen mountains, Eastern Norway
Hiking in Jotunheimen.
Photo: Terje Rakke / Nordic Life AS / Visitnorway.com
Numery telefonów alarmowych:

Podczas górskich akcji poszukiwawczych oraz operacji ratunkowych główną odpowiedzialność sprawują Wspólne Ośrodki Koordynacji Ratowniczej (JRCC).

51 51 70 00 – JRCC Norwegia Południowa
75 55 90 00 – JRCC Norwegia Północna

Pozostałe nagłe wypadki:

110 – straż pożarna
112 – policja
113 – pogotowie ratunkowe
120 – ratownictwo wodne
22 59 13 00 – Centrum informacji toksykologicznej
1412 TDD (możliwość wysłania wiadomości tekstowej dla osób niesłyszących lub niedosłyszących)

Szczyty, doliny i równiny zasługują na podziw, zarówno w zimie, jak i podczas lata. Nie można jednak zapominać, że to piękno i spokój mogą w każdej chwili okazać się niebezpieczne. Nawet osoby, które przez całe życie wędrują po górach traktują je z szacunkiem i zawsze dbają o to, by być dobrze przygotowanym na każdą sytuację. Upewnij się, że Twoje umiejętności, znajomość terenu oraz używany sprzęt są adekwatne do wymagań stawianych przez obraną trasę.

Zawsze powinieneś znać podstawowe zasady bezpieczeństwa w górach przed udaniem się na szlak. Daj komuś znać o miejscu, do którego się wybierasz oraz o planowanym czasie dotarcia. Weź pod uwagę prognozy pogody, nie tylko dla miejsca docelowego, ale także dla terenów w pobliżu i pamiętaj, że warunki mogą ulec pogorszeniu. Czy w takim wypadku należy zawrócić z obranej trasy, czy kontynuować wędrówkę, udając się krótszym szlakiem do ośrodka turystycznego?

Prognoza pogody na YR, dostarczana przez Norweski Instytut Meteorologiczny i Norweską Korporację Radiofonii i Telewizji (NRK). Pobierz darmową aplikację z prognozą pogody YR na iOS lub Androida.

Jeżeli nie do końca orientujesz się w terenie, koniecznie weź ze sobą mapę oraz kompas, których potrafisz używać. Warto mieć przy sobie również telefon komórkowy. W górach jest wprawdzie wiele miejsc, w których nie ma zasięgu, jednak dobrze mieć ze sobą czasami jedyne narzędzie do kontaktu ze światem.

Besseggen, Jotunheimen
Besseggen, Jotunheimen.
Photo: Chris Arnesen / Visitnorway.com

Podążaj dobrze oznaczonym na mapie szlakiem i zwróć uwagę na informacje, znajdujące się na znakach po drodze. W przypadku zboczenia z trasy i zgubienia drogi szukaj kopców z kamieni, które zwykle znajdują się w pobliżu uczęszczanych szlaków. Rozmieszczone są w ten sposób, że stojąc obok jednego z nich widzisz kolejny, nawet podczas słabej widoczności. Przy wielu popularnych trasach ułożono je w równoległe linie, które wyróżniają się na tle naturalnych krajobrazów, aby łatwiej było odnaleźć trasę.

Pamiętaj, by na szlak zabrać ze sobą latarkę, czapkę, rękawiczki oraz dodatkowy zestaw ciepłych ubrań. Warto również zapakować do plecaka kamizelkę bezpieczeństwa, gdyż zajmuje ona niewiele miejsca, a jeśli zboczysz ze szlaku i zgubisz się, będzie Cię można znacznie łatwiej odnaleźć.

Kod górski

Przestrzegaj poniższych prostych reguł bezpieczeństwa:

  1. Zaplanuj swoją wędrówkę i powiadom kogoś o trasie, którą zamierzasz obrać.
  2. Dostosuj szlak do własnych umiejętności oraz panujących na niej warunków.
  3. Sprawdź prognozę pogody oraz ostrzeżenia lawinowe.
  4. Bądź przygotowany na złą pogodę i mróz, nawet na krótkich trasach.
  5. Weź ze sobą niezbędne narzędzia i sprzęt, które mogą pomóc Tobie oraz towarzyszom.
  6. Wybieraj bezpieczne trasy. Sprawdź teren pod kątem występowania lawin i lodu.
  7. Używaj map i kompasu. Zawsze znaj swoją pozycje i miejsce, w którym aktualnie przebywasz.
  8. Zawróć na czas — nie wstydź się, jeśli musisz wrócić do bazy. To wyraz rozsądku.
  9. Oszczędzaj siły i na wszelki wypadek zadbaj o odpowiednie schronienie.

Czytaj więcej o zasadach postępowania w górach.

Bezpieczeństwo w górach podczas zimy

W zimne dni kilkuwarstwowa wełniana odzież, chroniąca przed wiatrem i wilgocią, to podstawa.

Trzymaj się ciepło, sucho i dużo pij

Hipotermia to coś, czego na pewno nie chcesz doświadczyć zimą. Pozostawanie suchym i posiadanie wystarczająco ciepłych ubrań pomaga się przed nią uchronić. Jeśli na szlaku przydarzyło Ci się coś złego i musisz przenocować w górach, upewnij się, że ciągle masz wystarczającą ilość energii. Przyda Ci się do wykopania w śniegu jaskini lub zaaranżowania prowizorycznego śnieżnego schronienia przed wiatrem.

Podczas leżenia ważne jest, aby zapewnić swojemu ciału izolację od zimnego śniegu. Znakomicie nadają się do tego narty, choć niestety, nie są one najbardziej wygodne. Jeśli masz ze sobą duży plecak, z powodzeniem użyjesz go jako małego śpiwora, a mniejszy plecak może pomóc utrzymać Twoje stopy ciepłe i suche.

W przypadku odczuwania pragnienia możesz bez przeszkód posilić się śniegiem, jeśli tylko sprawia wrażenie czystego i nietkniętego. Choć jedzenie śniegu wpłynie na ochłodzenie organizmu to odwodnienie jest zwykle większym problemem niż hipotermia.

Chroń oczy

Zimą także należy zaopatrzyć się w okulary przeciwsłoneczne, jako że promienie słoneczne odbijające się od śniegu potrafią być czasem bardzo intensywne. W ekstremalnych przypadkach mogą nawet spowodować tzw. „śnieżną ślepotę”.

Wołanie o pomoc

Jeśli się zgubisz, zostań tam gdzie jesteś i czekaj na pomoc. Możesz zaznaczyć swoją obecność, wtykając narty w śnieg, ubierając kamizelkę bezpieczeństwa oraz dając znaki świetlne latarką lub lusterkiem, dzięki czemu będzie Cię łatwiej znaleźć.

Unikaj lawin

Unikaj wchodzenia na występy skalne oraz inne miejsca, w których nietrudno o lawiny, jak również przechodzenia pod nimi, w szczególności jeśli po drodze zauważysz ślady przejścia lawiny. Najczęściej na zboczu pochylonym na 30-45 stopni występują lawiny suchego śniegu. Zawsze pamiętaj, by odpowiednio wcześnie sprawdzić ostrzeżenia lawinowe. Lawiny nie da się w żaden sposób prześcignąć, więc najlepsze, co możesz zrobić, to po prostu jej unikać.

Bezpieczeństwo w górach podczas lata

Nawet wtedy, gdy promienie słoneczne przyjemnie grzeją, należy pamiętać o odpowiedniej garderobie. Nie zapominaj również o ochronie przeciwsłonecznej oraz na przed ewentualnym pogorszeniem warunków pogodowych.

Ubierz się ciepło

Kurtka chroniąca przed wiatrem i wełniana bielizna to niezbędne pozycje nawet w ciepłe letni dni. Górski wiatr może okazać się zimny — wtedy rolę izolatora doskonale spełni wełniana odzież, która chroni przed zimnem, nawet gdy jest mokra. Ta cecha odróżnia wełnę od bawełny czy włókien syntetycznych. Ubierz się „na cebulkę”, aby móc łatwo kontrolować i w razie potrzeby dostosowywać temperaturę ciała do warunków panujących na szlaku.

Pij regularnie

Jeśli się zgubisz, zachowuj siły, ale nie zapomnij o częstym jedzeniu i piciu. Słońce, wiatr i męczący wysiłek fizyczny mogą przyczynić się do odwodnienia organizmu, nawet jeśli nie czujesz się spragniony. Woda ze strumieni w górach Norwegii w większości nadaje się do picia. Należy jednak unikać picia wody przepływającej przez pastwiska lub wypływającej z lodowców, ponieważ może zawierać szkodliwe mikroorganizmy.

Trzymaj się w bezpiecznej odległości od dzikich zwierząt

Pamiętaj, że niektóre zwierzęta mogą być niebezpieczne i lepiej omijać je z daleka. Niedźwiedzie polarne, piżmowoły arktyczne, niedźwiedzie i łosie — wszystkie są szybsze od ludzi i potrafią zrobić krzywdę, jeśli są przestraszone, zaskoczone lub bronią swoich młodych.

Kieruj się w dół w poszukiwaniu pomocy

W sytuacji, gdy musisz się poruszać, by znaleźć pomoc, próbuj zejść w dół zboczy i podążać w dół rzek i strumieni. Ich nurt często wyznacza miejsca osiedlania się ludzi.

Na lodowcach

Nigdy nie wybieraj się na lodowiec samotnie. Jeśli chcesz wspiąć się na lodowiec, skorzystaj z usług certyfikowanego przewodnika

Zagrożenie pożarem lasu - ogniska

Między 15. kwietnia a 15. września w lasach lub w ich pobliżu nie wolno rozpalać ognisk.

Można jednak zachować wyjątkową ostrożność, rozpalając ogień w miejscach oddalonych od drzew i zieleni, na przykład nad morzem.

Przy ekstremalnych suszach, nawet grille, zapalniczki gazowe, czy paleniska są zabronione.

Jeśli urządzasz grilla lub rozpalasz ognisko, jesteś prawnie odpowiedzialny za zachowanie bezpieczeństwa, utrzymanie ognia oraz niedopuszczenie do jego rozprzestrzenienia. Twoim obowiązkiem jest także ugaszenie go przed wyjazdem.

W przypadku pożaru: Zadzwoń pod alarmowy numer 110, a następnie spróbuj ugasić pożar w taki sposób, by nie narazić się na niebezpieczeństwo.

Sprawdź zagrożenie pożarami lasu na yr.no

Zachowaj bezpieczeństwo gdziekolwiek jesteś

Your Recently Viewed Pages

Powrót do góry