Dynamic Variation:
Offers
Choose Language
Search & Book Sponsored Links
Search
or search all of Norway
Jotunheimen
Jotunheimen.
Photo: Terje Rakke/Nordic Life AS/ Visitnorway.com
Campaign
Course
Event
Partner
Media
Meetings
Travel Trade
Ad

Wróć na szlak innym razem

Nawet ci, którzy na wędrówkach po górach Norwegii zjedli zęby, zachowują ostrożność przed każdą kolejną wyprawą. Wiedzą, że należy nie tylko podziwiać, ale też szanować potęgę gór i dobrze przygotować się na każdą ewentualność.

Szczyty, doliny i równiny zasługują na podziw, jednak nie można zapominać, że to piękno i spokój mogą w każdej chwili okazać się niebezpieczne. Upewnij się, że Twoje umiejętności, znajomość terenu oraz używany sprzęt są adekwatne do wymagań stawianych przez obraną trasę.

Powinieneś dać komuś znać o planowanym czasie wyjścia i szacowanym czasie powrotu. Weź pod uwagę prognozy pogody, nie tylko dla miejsca, w które się wybierasz, ale także dla terenów w pobliżu i pamiętaj, że warunki mogą ulec pogorszeniu.

Jeżeli nie do końca orientujesz się w terenie, koniecznie weź ze sobą mapę, kompas i telefon komórkowy. W górach jest wprawdzie wiele miejsc, w których nie ma zasięgu, jednak warto mieć przy sobie czasami jedyne narzędzie do kontaktu ze światem.

W przypadku zboczenia z trasy i zgubienia drogi szukaj kopców z kamieni, które zwykle znajdują się w pobliżu uczęszczanych szlaków, rozmieszczone w ten sposób, że stojąc obok jednego z nich widzisz kolejny, nawet podczas słabej widoczności. Przy wielu popularnych trasach ułożono je w równoległe linie, które wyróżniają się na tle naturalnych krajobrazów, aby łatwiej było odnaleźć trasę.

Telefony alarmowe:

 • 110 - straż pożarna
 • 112 - policja
 • 113 - pogotowie
 • 120 - ratownicy wodni??
 • 22 59 13 00 - Centrum informacji toksykologicznej
 • 1412 TDD (możliwość wysłania wiadomości tekstowej dla osób niesłyszących lub niedosłyszących)

W środku zimy

Wiele ze środków ostrożności, które należy zachować latem, zimą zyskuje jeszcze na znaczeniu. W zimne dni kilkuwarstwowa wełniana odzież, chroniąca przed wiatrem i wilgocią, to podstawa.

Trzymaj się ciepło, sucho i dużo pij

Hipotermia to coś, czego na pewno nie chcesz doświadczyć zimą. Utrzymywanie ciała w cieple i wystarczająco ciepłe ubranie pomagają się przed nią uchronić. Jeśli na szlaku przydarzyło Ci się coś złego i musisz przenocować w górach, upewnij się, że ciągle masz wystarczającą ilość energii na wykopanie w śniegu jaskini lub zaaranżowanie prowizorycznego śnieżnego schronienia przed wiatrem.

Podczas leżenia ważne jest, aby zapewnić swojemu ciału izolację od zimnego śniegu, podpowiedź: do tego celu znakomicie nadają się narty, choć niestety, nie są one najwygodniejsze. Jeśli masz ze sobą duży plecak, z powodzeniem użyjesz go jako małego śpiwora, a także i mniejszy plecak może pomóc Ci utrzymać ciało w cieple.

W przypadku odczuwania pragnienia możesz bez oporów posilić się śniegiem, jeśli tylko sprawia wrażenie czystego i nietkniętego. Choć jedzenie śniegu wpłynie na ochłodzenie organizmu to odwodnienie jest zwykle większym problemem niż hipotermia.

Chroń oczy

Zimą także należy zaopatrzyć się w okulary przeciwsłoneczne, jako że promienie słoneczne odbijające się od śniegu potrafią być czasem bardzo intensywne i w ekstremalnych przypadkach mogą spowodować tzw. „śnieżną ślepotę”.

Wołanie o pomoc

Jeśli się zgubisz, zostań tam gdzie jesteś i czekaj na pomoc. Możesz zaznaczyć swoją obecność, wtykając narty w śnieg, dzięki czemu będzie Cię łatwiej znaleźć.

Unikaj lawin

Unikaj wchodzenia na występy skalne oraz inne miejsca, w których nietrudno o lawiny, jak również przechodzenia pod nimi, w szczególności jeśli po drodze zauważysz ślady przejścia lawiny. Lawiny nie da się w żaden sposób prześcignąć, więc najlepsze, co możesz zrobić, to po prostu jej unikać. Możesz także spróbować sprawdzić prawdopodobieństwo jej wystąpienia.

Bądź bezpieczny

Kod górski

Przestrzegaj poniższych prostych reguł bezpieczeństwa:

 1. Powiadom kogoś na miejscu o swoich planach.
 2. Nie podejmuj się wyjścia na trasę, jeśli nie jesteś przekonany, że Twoje umiejętności pozwolą Ci ją ukończyć.
 3. Sprawdź prognozę pogody i licz się z siłami przyrody.
 4. Dobierz odpowiedni ekwipunek, mając na uwadze możliwość wystąpienia złej i pogarszającej się pogody, nawet na krótkiej trasie.
 5. Weź ze sobą narzędzia i sprzęt, które mogą pomóc Tobie oraz towarzyszom.
 6. Wybieraj bezpieczne trasy. Sprawdź teren pod kątem występowania lawin i lodu.
 7. Używaj map i kompasu. Zawsze znaj swoją pozycje i miejsce, w którym aktualnie przebywasz.
 8. Zawróć na czas — nie wstydź się, jeśli musisz wrócić do bazy. To wyraz rozsądku.
 9. Oszczędzaj siły. Zanim stracisz siły zadbaj o odpowiednie schronienie.

Czytaj więcej o zasadach postępowania w górach.

W środku lata

Nawet wtedy, gdy promienie słoneczne przyjemnie grzeją, należy pamiętać o odpowiedniej garderobie. Nie zapominaj również o ochronie przeciwsłonecznej oraz na przed ewentualnym pogorszeniem warunków pogodowych.

Ubierz się ciepło

Kurtka chroniąca przed wiatrem i wełniana bielizna to  pozycje do odhaczenia nawet w ciepłe letni dni. Górski wiatr może okazać się zimny — wtedy rolę izolatora doskonale spełni wełniana odzież, która chroni przed zimnem, nawet gdy jest mokra. Ta cecha odróżnia wełnę od bawełny czy włókien syntetycznych. Ubierz się „na cebulkę”, aby móc łatwo kontrolować i w razie potrzeby dostosowywać temperaturę ciała do warunków panujących na zewnątrz.

Pij regularnie

Jeśli się zgubisz, zachowuj siły, ale nie zapomnij o częstym jedzeniu i piciu. Słońce, wiatr i męczący wysiłek fizyczny mogą przyczynić się do odwodnienia organizmu, nawet jeśli nie czujesz się spragniony. Woda ze strumieni w górach Norwegii w większości nadaje się do picia, należy jednak unikać picia wody przepływającej przez pastwiska lub wypływającej z lodowców, ponieważ może zawierać szkodliwe mikroorganizmy.

Trzymaj się w bezpiecznej odległości od dzikich zwierząt

Pamiętaj, że niektóre zwierzęta mogą być niebezpieczne i lepiej omijać je z daleka. Niedźwiedzie polarne, piżmowoły arktyczne, łosie — wszystkie są szybsze od ludzi i potrafią zrobić krzywdę, jeśli są przestraszone, zaskoczone lub bronią swoich młodych.

Kieruj się w dół w poszukiwaniu pomocy

W sytuacji, gdy musisz się poruszać, by znaleźć pomoc, poruszaj się w dół zboczy i staraj się podążać w dół rzek i strumieni, gdyż ich nurt często wyznacza miejsca osiedlania się ludzi.

Na lodowcach

Nigdy nie wybieraj się na lodowiec samotnie. Jeśli chcesz wspiąć się na lodowiec, skorzystaj z usług certyfikowanego przewodnika.

Dokąd się wybrać

Your Recently Viewed Pages

Powrót do góry

Ad
Ad
Ad