Dynamic Variation:
Offers
x

There was not an exact match for the language you toggled to. You have been redirected to the nearest matching page within this section.

Choose Language
Toggling to another language will take you to the matching page or nearest matching page within that selection.
Search & Book Sponsored Links
Search
or search all of Norway
Lyngør
Lyngør.
Photo: Terje Rakke / Nordic Life AS / Visitnorway.com
Campaign
Course
Event
Partner
Media
Meetings
Travel Trade
Ad

Rady, jak utrzymać się ponad powierzchnią wody

Do pewnego stopnia w żyłach wszystkich Norwegów płynie słona woda i od małego są uczeni jak zachowywać się na łódce i na wybrzeżu. Czasem zapominamy, że takie obycie z wodą nie zawsze dotyczy odwiedzających nasz kraj turystów, którzy mogą potrzebować wskazówek, jak pozostać bezpiecznym i oczywiście suchym.

W Norwegii podczas pływania na wszelkiego rodzaju łódkach o długości do ośmiu metrów obowiązkowe jest noszenie kamizelki ratunkowej. Od tej reguły istnieje jednak kilka wyjątków. Cóż, nikt nie zmusza do noszenia kamizelki ratunkowej podczas uczestnictwa w wodnych zawodach sportowych lub w sytuacji, gdy chcesz wynająć niewielką łódkę, by wypłynąć nią na równie niewielkie jezioro, ale nawet wtedy kamizelka ratunkowa jest dobrym pomysłem.

Piłeś? Nie płyń! Alkohol i pojazdy wodne to niezbyt dobrze dobrana para.

Zachowaj równowagę...

Cokolwiek robisz i na jakiekolwiek szaleństwa masz ochotę, zawsze kieruj się własnym bezpieczeństwem. Nie przeciążaj łodzi. Nie stawaj w pozycji pionowej na mniejszych łódkach, jeżeli nie jest to konieczne i staraj się utrzymywać środek ciężkości jak najniżej. Podczas wsiadania na mniejszą łódkę, staraj się umieścić stopę jak najbliżej linii środka.

... i dobrze wyważ swoją łódź

Przy złej pogodzie i dużych falach staraj się przyjmować je „na dziób”, a nie od strony burt. Pomoże to Twojej łodzi w przecinaniu fal i zachowaniu równowagi. Nie zakładaj gumowych butów, które podczas wyprawy wypełniłyby się wodą i utrudniły pływanie w razie wypadnięcia za burtę.

Człowiek za burtą

Jeśli Ty lub ktoś z Twojej załogi wypadnie z burtę, najważniejsze jest, aby jak najszybciej wydostać nieszczęśliwca z wody. Hipotermia może zaatakować szybciej niż się wydaje, nawet w środku lata, należy więc tak szybko, jak to tylko możliwe pozbyć się mokrych ubrań i zmienić je na suche. Podczas pomocy tonącemu należy też pamiętać o własnym bezpieczeństwie: rzucenie koła ratunkowego jest dobrym rozwiązaniem, ale skok do wody na ratunek już nie. Jeśli koło ratunkowe ma załączoną linę lub migające światło ostrzegawcze, pomoc będzie prawdopodobnie bardziej efektywna.

Ratuj ostrożnie

Kiedy pomagasz tonącemu, pamiętaj, aby zachować ostrożność i nie wywrócić łodzi, szczególnie, jeśli płyniesz małą łódką wiosłową lub kanoe. Ofiary po wyciągnięciu z wody wydają się nieco cięższe i mogą spowodować nagłe przechylenie się łodzi w stronę, po której się znajdują. W przypadku niewielkich łódek dobrym pomysłem będzie umieszczenie ich bliżej dzioba lub rufy, które trudniej wepchnąć pod powierzchnię.

Jeśli Twoja łódź przewróciła się, ale wciąż unosi się na wodzie, nie próbuj przemieszczać się w inne miejsce, ale zostań w pobliżu i oczekuj na przybycie pomocy. W miarę możliwości wejdź na pokład, ale zachowaj ostrożność, jeżeli poczujesz, że łódź jest niestabilna.

Brzegi, rzeki i jeziora

Wilgoć i zimno stanowią niebezpieczeństwo nie tylko w morskiej otchłani. Równie łatwo można wpaść do morza, rzeki z jeziora, stojąc na mokrym i śliskim brzegu.

Dla niektórych to wymarzone warunki do raftingu, ale decydowanie się na rafting bez opieki profesjonalisty nie jest dobrym pomysłem. Osoba wyszkolona nie tylko dysponuje specjalistycznym sprzętem, ale przede wszystkim wiedzą i umiejętnościami, dzięki czemu będzie w stanie zapewnić Ci bezpieczeństwo w każdym momencie.

Nawet podczas brodzenia w rzece, należy zachować ostrożność i najpierw ocenić siłę prądów rzecznych. Zdradliwe wody rzek mogą podciąć Ci nogi zanim zdążysz się zorientować. Jeśli masz towarzysza, możesz w takiej sytuacji liczyć na jego pomoc.

Jeśli natomiast stracisz równowagę i zostaniesz porwany przez prąd, postaraj się zachować pozycję siedzącą, z nogami wyciągniętymi w kierunku, w którym się poruszasz, aby zapobiec uderzaniu o skały i głazy. Utrzymuj stopy wysoko w wodzie, tak aby nie zahaczały o skały ani kamienie na dnie, co przy wystarczająco silnych prądach może wciągnąć Cię pod wodę. Możesz kontrolować kierunek i kąt ruchu, wykonując ramionami ruchy naśladujące pływanie.

Zachowanie bezpieczeństwa oznacza więcej frajdy...

Niezbędne informacje

Wskazówki bezpieczeństwa

Jeśli znajdujesz się w wodzie lub nad wodą, weź pod uwagę wszystkie poniższe wytyczne:

 1. Zachowaj zasady bezpieczeństwa i pamiętaj, że planowanie zmniejsza ryzyko i umożliwia Ci swobodną zabawę bez zamartwiania się.
 2. Weź ze sobą niezbędny sprzęt, który powinien być sprawny i łatwo dostępny.
 3. Licz się z morzem i warunkami pogodowymi. Przed wypłynięciem w rejs, upewnij się, że jest bezpiecznie.
 4. Upewnij się, że znasz zasady morza i postępujesz zgodnie z nimi.
 5. Noś kamizelki ratunkowe lub inne urządzenie pomagające w utrzymaniu się na powierzchni wody.
 6. Zrezygnuj z wyjścia nad wodę, jeśli jesteś nietrzeźwy lub zmęczony. Nie steruj łodzią pod wpływem alkoholu lub narkotyków.
 7. Bądź rozważny i pamiętaj, że zachowanie bezpieczeństwa, troska o środowisko i dobre samopoczucie uczestników zabawy należy do obowiązków każdego człowieka.
Jeśli planujesz płynąć dużą łodzią

Aby pilotować łódź o długości ponad ośmiu metrów lub o mocy ponad 25 koni mechanicznych, musisz posiadać co najmniej „båtførerprøven” czyli certyfikat kompetencji dla osób prowadzących jachty, jeśli data Twoich urodzin to 1.01.1980 r. lub późniejsza. W przypadku urodzonych wcześniej wspomniany certyfikat nie jest wprawdzie wymagany, ale mimo wszystko zachęca się do wyrobienia go.

Akceptowane są także certyfikaty odpowiadające jego poziomowi lub o wyższym poziomie wydane w kraju EOG/UE.

Telefony alarmowe:

 • 110 - straż pożarna
 • 112 - policja
 • 113 - pogotowie
 • 120 - ratownicy wodni??
 • 22 59 13 00 - Centrum informacji toksykologicznej
 • 1412 TDD (możliwość wysłania wiadomości tekstowej dla osób niesłyszących lub niedosłyszących)

Więcej

Your Recently Viewed Pages

Powrót do góry

Ad
Ad
Ad