KOMUNIKAT DLA PODRÓŻUJĄCYCH! Ważna informacja o sytuacji związanej z koronawirusem w Norwegii.
Dynamic Variation:
Offers
x

There was not an exact match for the language you toggled to. You have been redirected to the nearest matching page within this section.

Choose Language
Toggling to another language will take you to the matching page or nearest matching page within that selection.
Search & Book Sponsored Links
Search
or search all of Norway
A family with life jackets in a boat on a summer day in Lyngør
Safety at sea – Fishing and safety at sea in Norway – EN.
Photo: Kindergarten Media

Bezpieczeństwo nad wodą

muteplay/pauseplay/pause
Campaign
Course
Event
Partner
Media
Meetings
Travel Trade

Do pewnego stopnia w żyłach wszystkich Norwegów płynie słona woda, a od małego są uczeni jak zachowywać się na łódce i na wybrzeżu. Czasem zapominamy, że takie obycie z wodą nie zawsze dotyczy odwiedzających nasz kraj turystów, którzy mogą potrzebować wskazówek, jak pozostać bezpiecznym i oczywiście suchym na wodą.

Telefony alarmowe

Nie zapomnij, że w miejscu, do którego płyniesz, może nie być zasięgu komórkowego.

120 - ratownicy wodni
110 - straż pożarna
112 - policja
113 - pogotowie
22 59 13 00 - Centrum informacji toksykologicznej
1412 TDD (możliwość wysłania wiadomości tekstowej dla osób niesłyszących lub niedosłyszących)

Zachowaj zasady bezpieczeństwa i pamiętaj, że planowanie zmniejsza ryzyko i umożliwia Ci swobodną zabawę bez zamartwiania się. Pamiętaj o poinformowaniu innych dokąd się wybierasz, o której planujesz swój powrót oraz o tym, jak wygląda Twoja łódź. Jeśli postanowiłeś ją wynająć, poinformuj o tym osobę wynajmującą. Dobrze jest również zasięgnąć porady lokalnych mieszkańców o tym, gdzie najbezpieczniej udać się w rejs, a także których wód unikać.

Weź ze sobą niezbędny sprzęt

Całość sprzętu powinna być sprawna i łatwo dostępna. Dowiedz się, jak używać systemu nawigacji oraz pozostałego wyposażenia łodzi. Umiejętność odpowiedniego posługiwania się sprzętem podczas rejsu znacznie zwiększy Twoje bezpieczeństwo.

Nie zapomnij o zabraniu ze sobą telefonu komórkowego. Obudowa wodoszczelna będzie dodatkowym atutem. Dzięki temu, w razie jakichkolwiek zmian w planie podróży lub w przypadku sytuacji awaryjnej, zawsze możesz zadzwonić po pomoc.

Na pokładzie muszą znajdować się urządzenia sygnalizacji awaryjnej, takie jak pirotechniczne czerwone flary, pomarańczowe flagi zagrożenia lub światła.

I najważniejsze - pamiętaj o odpowiedniej ilości paliwa!

Sprawdź aktualną prognozę pogody

Bądź na bieżąco z warunkami pogodowymi oraz sytuacją nad wodą. Pogoda w Norwegii potrafi się drastycznie zmienić w zaledwie kilka minut, szczególnie nad morzem. Przed wypłynięciem w rejs, upewnij się, że jest bezpiecznie. Nie pozostawaj zbyt długo poza lądem.

Prognoza pogody na YR, dostarczana przez Norweski Instytut Meteorologiczny i Norweską Korporację Radiofonii i Telewizji (NRK). Pobierz darmową aplikację z prognozą pogody YR na iOS lub Androida.

Postępuj zgodnie z zasadami morza

Tak samo jak na drogach, istnieją przepisy regulujące żeglugę statków oraz łodzi na wodzie. Warto się z nimi zapoznać, aby uniknąć kolizji oraz zapewnić bezpieczeństwo sobie i osobom w Twoim otoczeniu. Bezpieczeństwo, ochrona środowiska oraz swoboda bycia jest obowiązkiem każdego z nas.

Jeśli urodziłeś się 1 stycznia 1980 roku lub później, musisz posiadać co najmniej certyfikat Yachtmaster (“båtførerprøven”), aby kierować łodzią o długości większej niż 8 metrów lub o mocy większej niż 25 KM. Osoby urodzone przed tą datą nie muszą posiadać certyfikatu, jednak zachęcamy do jego wyrobienia. Akceptowany jest również certyfikat nadany przez państwa Unii Europejskiej oraz Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Zawsze ubieraj kamizelki ratunkowe

Posiadanie kamizelki ratunkowej podczas rejsu jest obowiązkowe, co więcej, warto mieć ją założoną od początku do końca rejsu. Nalegaj, aby Twoi znajomi również założyli kamizelki na czas trwania podróży.

Nie pij alkoholu na pokładzie

Upewnij się, że jesteś wypoczęty i trzeźwy. Limit alkoholu we krwi osoby kierującej łodzią wynosi w Norwegii 0.08 procenta. Alkohol zawsze wpływa na Twoje możliwości oceny sytuacji, a także zmniejsza szanse na przetrwanie w razie wypadku.

Nie przeciążaj łodzi

Chodź może wydawać się to dziwne, zasady grawitacji obowiązują także na wodzie. Upewnij się, że ciężar jest równomiernie rozprowadzony na łodzi, a także zwróć uwagę na ilość osób przebywających na jej pokładzie, gdyż zbyt duży ciężar wpłynie negatywnie na warunki oraz bezpieczeństwo załogi.

Człowiek za burtą

Jeśli Ty lub ktoś z Twojej załogi wypadnie za burtę, najważniejsze jest, aby jak najszybciej wydostać nieszczęśliwca z wody. Hipotermia może zaatakować szybciej niż się wydaje, nawet w środku lata. Podczas pomocy tonącemu należy też pamiętać o własnym bezpieczeństwie: rzucenie koła ratunkowego jest dobrym rozwiązaniem, ale skok do wody na ratunek już nie. Jeśli koło ratunkowe ma załączoną linę lub migające światło ostrzegawcze, pomoc będzie prawdopodobnie bardziej efektywna. Jeśli nie radzisz sobie z wyciągnięciem osoby z wody, lepszym sposobem może okazać się doholowanie jej do brzegu. Pamiętaj, aby pod żadnym pozorem nie pozostawiać samotnie osoby w wodzie, w celu szukania pomocy.

Należy więc tak szybko, jak to tylko możliwe pozbyć się mokrych ubrań i zmienić je na suche. Ma to na celu uniknięcie dalszego wychłodzenia organizmu, które najczęściej traci temperaturę po 15-20 minutach od wydobycia osoby z wody.

Ratuj ostrożnie

Kiedy pomagasz tonącemu, pamiętaj, aby zachować ostrożność i nie wywrócić z łodzi, szczególnie, jeśli płyniesz małą łódką wiosłową lub kajakiem.

Jeśli Twoja łódź przewróciła się, ale wciąż unosi się na wodzie, nie próbuj przemieszczać się w inne miejsce, ale zostań w pobliżu i oczekuj na przybycie pomocy. W miarę możliwości wejdź na pokład, ale zachowaj ostrożność, jeżeli poczujesz, że łódź jest niestabilna.

The tail of the Codfather

Voss
Voss.
Photo: Asgeir Helgestad / Artic Light AS / Visitnorway.com

Brzegi, rzeki i jeziora

Wilgoć i zimno stanowią niebezpieczeństwo nie tylko w morskiej otchłani. Równie łatwo można wpaść do morza, rzeki z jeziora, stojąc na mokrym i śliskim brzegu.

Dla niektórych to wymarzone warunki do raftingu, ale decydowanie się na rafting bez opieki profesjonalisty nie jest dobrym pomysłem. Osoba wyszkolona nie tylko dysponuje specjalistycznym sprzętem, ale przede wszystkim wiedzą i umiejętnościami, dzięki czemu będzie w stanie zapewnić Ci bezpieczeństwo w każdym momencie.

Nawet podczas brodzenia w rzece, należy zachować ostrożność i najpierw ocenić siłę prądów rzecznych. Zdradliwe wody rzek mogą podciąć Ci nogi zanim zdążysz się zorientować. W kwestii stabilności i bezpieczeństwa, warto polegać na profesjonalistach.

Jeśli natomiast stracisz równowagę i zostaniesz porwany przez prąd, postaraj się zachować pozycję siedzącą, z nogami wyciągniętymi w kierunku, w którym się poruszasz, aby zapobiec uderzaniu o skały i głazy. Utrzymuj stopy wysoko w wodzie, tak aby nie zahaczały o skały ani kamienie na dnie, co przy wystarczająco silnych prądach może wciągnąć Cię pod wodę. Możesz kontrolować kierunek i kąt ruchu, wykonując ramionami ruchy naśladujące pływanie.

Wolisz bardziej bezpieczną zabawę?

Niezliczona ilość jezior, rzek oraz rozległa linia brzegowa to także świetne warunki dla fanów wędkarstwa, kajakarstwa lub pływania kanadyjką, a także raftingu. 

Zachowaj bezpieczeństwo gdziekolwiek jesteś

Your Recently Viewed Pages

Powrót do góry