Dynamic Variation:
Book
Choose Language
Search & Book
Search
or search all of Norway
Road cycling, Isfjorden Isfjorden, Rauma
Road cycling, Isfjorden.
Photo: Mattias Fredriksson/visitnorway.com
Campaign
Course
Event
Partner
Media
Meetings
Travel Trade
Ad

Wpraw machinę (bezpieczeństwa) w ruch

Nieważne czy poruszasz się na dwóch czy czterech kołach — ważne, by dowiozły Cię bezpiecznie do celu. Bez względu na to jakiego rodzaju pojazdu jesteś właścicielem, zapoznaj się z poniższymi wskazówkami.

Jazda samochodem

Ograniczenia prędkości

W Norwegii obowiązuje ograniczenie prędkości do 80 km/h z wyjątkiem obszarów zabudowanych, gdzie można poruszać się z prędkością do 50 km/h, chyba że zastosowanie mają dodatkowe obostrzenia. Na terenach mieszkalnych ograniczenie prędkości wynosi 30 km/h, a na autostradach lub niektórych drogach z dwoma pasami ruchu — 110 km/h. Oczywiście określone warunki jazdy, np. niska widoczność lub śliska nawierzchnia, wymagają zachowania szczególnej ostrożności podczas prowadzenia samochodu, m.in. jazdy z mniejszą prędkością.

Ciężkie pojazdy i samochody z przyczepami (np. przyczepami kempingowymi) nie mogą przekraczać prędkości 80 km/h bez względu na ograniczenia lokalne. Jeśli przyczepa nie jest wyposażona w hamulce, maksymalna dozwolona prędkość to 60 km/h.

Bieżnik opony

Żeby drogi były śliskie, niekoniecznie musi być zimno, a wytarte opony stwarzają zagrożenie nawet na suchych nawierzchniach. W Norwegii głębokość bieżnika opony letniej musi wynosić co najmniej 1,6 milimetra. Jeśli chodzi o opony zimowe, wymagane minimum to 3 milimetry. Jeśli wystąpią opady śniegu lub na powierzchniach dróg pojawi się lód, pojazdy ciężkie muszą dodatkowo zaopatrzyć się w odpowiednich rozmiarów łańcuchy nakładane na opony.

Stosowanie opon z łańcuchami dozwolone jest od 1 listopada do pierwszej niedzieli po Wielkanocy. W powiatach Nordland, Troms i Finnmark opony z łańcuchami są dozwolone w okresie od 15 października - 1 maja. Opony z kolcami mogą być również stosowane poza tymi okresami, jeśli wymagają tego warunki pogodowe i drogowe powierzchni.

Jeśli opony z łańcuchami są zamontowane w samochodzie o wadze poniżej 3,5 tony, muszą być zamontowane na wszystkie cztery koła. Pojazdy o dopuszczalnej masie całkowitej 3,5 tony lub więcej, muszą przewozić łańcuchy, które zostana założone, jeśli na drodze zapowiadany jest lód lub śnieg. Łańcuchy można kupić w Norwegii w całkiem rozsądnych cenach. Opony z łańcuchami można także wypożyczyć.

Miasta Trondheim i Oslo wprowadziły opłaty za wjazd do centrum miasta w oponach z łańcuchami w celu ograniczenia zanieczyszczeń wytwarzanych przez takie opony.

Hamuj ostrożnie

Podczas jazdy w dół na odcinkach pochyłych istnieje ryzyko przegrzania hamulców. Aby tego uniknąć, jedź na niskim biegu (tak jak podczas jazdy pod górę). Nagłe hamowanie nie będzie wymagało tak dużej siły i hamulce pozostaną chłodne. Podczas wjeżdżania pod górę obserwuj wskaźnik temperatury samochodu, aby uniknąć przegrzania się silnika.

Przełęcze

Przy długich zjazdach hamulce w aucie mogą się przegrzać. Aby tego uniknąć, należy jechać na niskim biegu (tak, jak podczas jazdy pod górę). Ewentualne hamowanie będzie wymagało użycia mniejszej siły i hamulce pozostaną chłodne. Jadąc pod górę, warto obserwować wskaźnik temperatury samochodu, aby uniknąć przegrzania silnika.

Włącz światła

Światła mijania muszą być włączone przez cały rok, nawet w środku słonecznego letniego dnia — ta reguła dotyczy także motorów i motorowerów. Jeśli Twój samochód jest przystosowany do jazdy po prawej stronie jezdni, musisz używać czarnych trójkątów, aby nie oślepiać innych kierowców. Stosowanie pasów bezpieczeństwa przez kierowcę oraz wszystkich pasażerów również jest obowiązkowe, a dzieci o wadze poniżej 36 kilogramów lub wzroście poniżej 135 centymetrów muszą być przewożone w foteliku samochodowym.

Piłeś? Nie jedź

Prowadzenie samochodu po uprzednim wypiciu wysokoprocentowego trunku nie jest dobrym pomysłem. W Norwegii przepisy dotyczące prowadzenia pojazdu w stanie nadużycia alkoholu i kary za takie postępowanie są bardzo surowe. Dozwolony limit zawartości alkoholu we krwi obowiązujący kierowców wszystkich pojazdów silnikowych wynosi 0,2 promila.

Nie używaj telefonu w trakcie jazdy

Noszenie ze sobą telefonu komórkowego jest jak najbardziej bezpieczne, dopóki nie używasz go podczas prowadzenia samochodu. Nie dość, że takie zachowanie jest traktowane jako obraźliwe, może również przysporzyć Ci wielu problemów.

W razie wypadku

Każdy pojazd musi być wyposażony w co najmniej jedną kamizelkę odblaskową, trójkąt ostrzegawczy oraz aktualne ubezpieczenie OC.

Telefony alarmowe znajdują się odcinkach górskich oraz w tunelach. Czynna 24 godziny na dobę pomoc techniczna oraz ratownicy, dostępni są pod nr telefonu:

 • NAF: 08 505 (opłata lokalna)
 • Falken: 02 222 (numer bezpłatny)
 • Viking: 06 000 (numer bezpłatny)
   

Warunki mogą być trudne

Jazda na rowerze

Ogólnie rzecz biorąc rowerzyści muszą stosować się do takich samych zasad, co kierowcy samochodów i motocykliści. Trzymaj się prawej strony, przepuszczaj użytkowników ruchu znajdujących się po Twojej prawej stronie, nie wsiadaj na rower po alkoholu. Na drodze przestrzegaj tych samych wytycznych co inni uczestnicy ruchu drogowego.

Jako rowerzysta masz jednak nieco więcej możliwości. Jeśli akurat nie ma ścieżki rowerowej, możesz kontynuować jazdę po chodniku, dostosowując prędkość roweru do prędkości poruszania się pieszych. Możesz przejeżdżać przez przejścia dla pieszych, ale dopóki nie zejdziesz z roweru i nie przeprowadzisz roweru przez przejście, samochody nie mają obowiązku zatrzymania się i ustąpienia Ci pierwszeństwa.

Na autostradach, drogach dwupasmowych, a także w niektórych tunelach poruszanie się rowerem jest niedozwolone. Nie martw się, jeśli nie jesteś pewien, w których miejscach jazda rowerem jest zabroniona - znaki drogowe wyraźnie o tym informują.

Zanim skręcisz w lewo lub w prawo, daj znak wyciągając rękę w odpowiednią stronę. Nie wolno Ci poruszać się w stronę przeciwną do ruchu ulicznego, chyba że znaki drogowe wskazują inaczej.

Pamiętaj o zakładaniu kasku zanim wyruszysz na wycieczkę rowerem. Wkładanie kamizelki odblaskowej nie jest obowiązkowe, ale na pewno nie zaszkodzi. Weź pod uwagę, że tylko dziecko poniżej 10 roku życia może być przewożone na rowerze jako pasażer.

Niezbędne informacje

Telefony alarmowe:

 • 110 - straż pożarna
 • 112 - policja
 • 113 - pogotowie
 • 120 - ratownicy wodni??
 • 22 59 13 00 - Centrum informacji toksykologicznej
 • 1412 TDD (możliwość wysłania wiadomości tekstowej dla osób niesłyszących lub niedosłyszących)
Twój rower musi być wyposażony w:
 • Czerwone tylne światło odblaskowe
 • Białe lub żółte światła odblaskowe na pedałach
 • Dwa hamulce działające niezależnie od siebie
 • Dzwonek rowerowy
 • Białe lub żółte światło s przodu oraz czerwone z tyłu, które oświetlają drogę w ciemności lub w warunkach zmniejszonej widoczności

 

Więcej

Your Recently Viewed Pages
Ad
Ad
Ad