KOMUNIKAT DLA PODRÓŻUJĄCYCH! Ważna informacja o sytuacji związanej z koronawirusem w Norwegii.
Dynamic Variation:
Offers
x

There was not an exact match for the language you toggled to. You have been redirected to the nearest matching page within this section.

Choose Language
Toggling to another language will take you to the matching page or nearest matching page within that selection.
Search & Book Sponsored Links
Search
or search all of Norway
Christmas market in Oslo
Skiing & Christmas market | Oslo | Christmas in Norway.
Photo: Kristoffer Klakegg / Making Waves / Visitnorway.com

Święta Bożego Narodzenia

muteplay/pauseplay/pause
Campaign
Course
Event
Partner
Media
Meetings
Travel Trade

Święta Bożego Narodzenia w Norwegii to prawdziwy festiwal świateł, pełen niezwykłych wydarzeń, poprzedzonych przygotowaniami, które trwają cały rok. Dodatkowo magii i uroku dodają biały śnieg oraz świąteczne dekoracje.

Ciepło domowego kominka. Dźwięk rozradowanych dzieci bawiących się w śniegu. A także własnoręcznie wykonane prezenty sprzedawane na małych i dużych targach oraz jarmarkach bożonarodzeniowych.

W Norwegii powoli zaczyna się okres przygotowań i celebrowania świąt, wraz z pieczeniem bożonarodzeniowych ciasteczek (minimum siedem rodzajów), kupowaniem świątecznych prezentów oraz sprzątaniem mieszkań i domów, co należy raczej do mniej przyjemnych zajęć.

Ten magiczny czas

W mieście Drøbak położonym w Norwegii Południowej, popularna szopka bożonarodzeniowa otwarta jest przez cały rok, co świadczy o tendencji do przeciągania tego okresu przez Norwegów na wszystkie sezony. Wiele innych miast i miejsc również wyczarowało własne klimatyczne wydarzenia i jarmarki.

Święta Bożego Narodzenia, po norwesku nazywane „jul”, mają w Norwegii dłuższą tradycję niż sama chrystianizacja kraju. Pomimo iż sposób obchodzenia świąt przez pogan pozostaje w dużej mierze tajemnicą, to wiemy, że do ówczesnych świątecznych tradycji zaliczano picie piwa oraz składanie ofiar ze zwierząt. Innymi słowy, ówczesne zwyczaje całkowicie różniły się od współczesnych.

Pinnekjøtt
Pinnekjøtt.
Photo: matprat.no

Okres przedświąteczny to czas przeznaczony na pielęgnowanie więzi z bliskimi, a znakomite restauracje serwują z tej okazji typowe norweskie potrawy bożonarodzeniowe, często przygotowane z lokalnych produktów. Na wieczerzę przyrządza się zazwyczaj żeberka wieprzowe („ribbe”) lub jagnięce („pinnekjøtt”), a w niektórych częściach Norwegii — dorsza. Jeśli chcesz spróbować tradycyjnych świątecznych ciasteczek, pytaj o „goro”, „krumkaker” lub "berlinekrans” w okolicznych piekarniach i supermarketach. Możesz także zakupić zestaw do samodzielnego przygotowania miniaturowego domku z piernika.

W Wigilię Bożego Narodzenia (24. grudnia) większość Norwegów spotyka się wspólnie przy tradycyjnym posiłku. Czasami domy odwiedza Święty Mikołaj („Julenisse”) we własnej osobie i to on wręcza każdemu podarunki.

W tym czasie cały kraj zamienia się w nieustający festiwal świateł, który utrzymuje się jeszcze przez kilka tygodni po Nowym Roku, aby zachować ten świąteczny nastrój na dłużej.

Oprócz wielu świątecznych jarmarków, w całym kraju odbywa się ogromna liczba bożonarodzeniowych koncertów. Niektóre hotele i restauracje są zamknięte od 24. do 26. grudnia, ale wiele z nich — przynajmniej te w górach i dużych miastach — jest otwartych dla gości także w dniach świątecznych. Jeśli w trakcie pobytu zechcesz wyskoczyć na stok, wybierz hotel w górach lub w pobliżu ośrodka narciarskiego.

Świąteczne zakupy w Norwegii

Tak jak wiele krajów europejskich, Norwegia również ma swoje świąteczne jarmarki i targi, organizowane w większości miast i miasteczek.

Zwykle dumnie eksponują świąteczne dekoracje składające się ze świateł i innych ozdób, a niektóre miejscowości idą nawet o krok dalej. W Bergen od Bożego Narodzenia w 1991 roku mieszkańcy wspólnie budują wyjątkowe piernikowe miasto. Co roku swoją "cegiełkę" dokładają do niego przedszkola, szkoły, firmy i tysiące domów prywatnych.

Świąteczna atmosfera z pewnością udzieli Ci się po wizycie w drewnianym miasteczku Røros. Warto też wybrać się do jedynego w Skandynawii sklepu typowo bożonarodzeniowego, otwartego przez cały rok — Tregaarden's Christmas House w miejscowości Drøbak. Wizyta w fabryce szkła Hadeland Glassverk, znajdującej się w pobliżu Oslo, da Ci możliwość zakupienia szklanych produktów ręcznie wytwarzanych przez lokalnych artystów.

Znajdź pomysł na spędzenie Świąt Bożego Narodzenia

Wybierz grudniowe daty, aby znaleźć bożonarodzeniowe wydarzenia.

Your Recently Viewed Pages

Powrót do góry