Dynamic Variation:
Offers
x

There was not an exact match for the language you toggled to. You have been redirected to the nearest matching page within this section.

Choose Language
Toggling to another language will take you to the matching page or nearest matching page within that selection.
Search & Book Sponsored Links
Search
or search all of Norway

Święto narodowe Norwegii

Hurra! Mamy 17. maja!
Maszerujące orkiestry, parady, tradycyjne kostiumy i lody. Dużo lodów. Obchodów dnia konstytucji w Norwegii nie da się porównać z celebrowaniem żadnego innego święta.
Children’s parade in front of the Royal Palace in Oslo
17 May in Oslo.
Photo: Tomasz Majewski / VisitOslo

Brazylijczycy mają swój karnawał, Irlandczycy Dzień św. Patryka, a Norwegowie? Najbliższy tym wydarzeniom będzie z pewnością 17. maja, upamiętniający podpisanie konstytucji w 1814 r. Dzień Konstytucji to w Norwegii naprawdę coś.

Podczas gdy wiele krajów z okazji dnia niepodległości przygotowuje paradę wojskową, dla Norwegów, szczególnie tych najmłodszych, ten dzień to raczej okazja do wspólnego radosnego świętowania. Dzień rozpoczyna się od świątecznego śniadania, często jedzonego w towarzystwie przyjaciół i sąsiadów. Podaje się świeżo upieczony chleb, jajecznicę, wędzonego łososia, a dorośli piją szampana.

Dziecięce parady, prowadzone przez orkiestrę po najbliższej okolicy organizowane są na terenie całego kraju. Największe z tych tradycyjnych przemarszów przyciągają dziesiątki tysięcy ludzi machających flagami i wznoszących okrzyki radości. W stolicy kraju, Oslo, parada jest witana przez rodzinę królewską, pozdrawiającą tłumy poprzez machnięcie ręki.

Wydaje się nacjonalistyczne? Być może, jednak w obchodach 17. maja nie ma żadnych akcentów militarnych, a panująca wszem i wobec radosna atmosfera i zaangażowanie dzieci sprawia, że to wydarzenie nie budzi żadnych kontrowersji. Mieszkańcy skupiają się głównie na jedzeniu ogromnych ilości lodów i hot-dogów. Popołudniu wśród społeczności lokalnych zwykle organizowane są gry oraz odbywają się przemówienia.

Tego dnia kobiety i mężczyźni zakładają tradycyjny regionalny strój, tzw. „bunad”. Stroje różnią się między sobą kolorami i stylami, które wskazują na region pochodzenia właściciela ubioru.

17 May breakfast
17 May breakfast.
Photo: Merethe Foap / Visitnorway.com

Znacznie mniej kolorowe, zwykle czerwone lub niebieskie, są kombinezony noszone przez tzw. „russ” — młodzież przygotowującą się do ukończenia 13 lat edukacji. Większość z nich wygląda na wykończonych — w końcu to już 17. maja, okres, w którym wielu z nich nie sypia nocami, ucząc się do egzaminów.

Oni też organizują własne parady, zwykle przejazdy autobusami lub vanami wyposażonymi w drogie i głośne systemy nagłaśniające. Zapytani o kartę nazywaną „russekort”, pokażą wizytówkę ze swoimi danymi osobowymi okraszoną zabawnymi żartami.

To naprawdę wyjątkowy dzień, który po prostu trzeba spędzić razem z mieszkańcami. Pamiętaj też, że nie uda Ci się zbyt wiele załatwić na mieście — 17. maja większość sklepów i biur jest zamknięta, a jeśli chcesz zjeść obiad na mieście, zarezerwuj stolik z wyprzedzeniem.

Jeśli jesteś kierowcą, pamiętaj, że w tym dniu centralne ulice wielu miast mogą być nieprzejezdne, a ograniczenia mogą nie obowiązywać.

Zdjęcia święta narodowego w Norwegii

Skorzystaj z wyjątkowych ofert

Oto nasz wybór zaufanych firm, które dokładają wszelkich starań, byś był zadowolony na każdym etapie podróży.

Znajdź restauracje w okolicy

17. maja to ważny dzień dla Norwegów. Wielu z nich świętuje go przy rodzinnym obiedzie w restauracji. Jeśli planujesz wyjście do restauracji, warto zrobić rezerwację z wyprzedzeniem.

×
Your Recently Viewed Pages

Powrót do góry