KOMUNIKAT DLA PODRÓŻUJĄCYCH! Ważna informacja o sytuacji związanej z koronawirusem w Norwegii.
Dynamic Variation:
Offers
x

There was not an exact match for the language you toggled to. You have been redirected to the nearest matching page within this section.

Choose Language
Toggling to another language will take you to the matching page or nearest matching page within that selection.
Search & Book Sponsored Links
Search
or search all of Norway

Badacze polarni

Światowi podróżnicy
Nie ma wątpliwości, że Norwegia to kraj o rekordowej liczbie badaczy polarnych, do których zaliczają się Roald Amundsen i Fridtjof Nansen.
Roald Amundsen and Helmer Hanssen next to a Norwegian flag at the South Pole in 1911
Roald Amundsen at the South Pole.
Photo: Nasjonalbiblioteket / National Library of Norway

Postaci Roalda Amundsena i Fridtjofa Nansena nie trzeba przedstawiać amatorom wypraw polarnych. Nie są to jednak jedyne znane nazwiska kojarzące się z wyprawami polarnymi do Norwegii. Tradycję tę kontynuuje obecnie wielu współczesnych norweskich podróżników.

Roald Amundsen: pierwszy człowiek na biegunie południowym

Roald Amundsen na stałe zapisał się na kartach historii i został norweskim bohaterem narodowym, kiedy to pokonał kapitana Robert F. Scotta i został zdobywcą bieguna południowego. Jego ekipa, składająca się z pięciu osób, dotarła na biegun 14 grudnia 1911 roku. Jakby tego było mało, Amundsen był także pierwszym żeglarzem, który przepłynął przejście północno-zachodnie oraz pierwszym lotnikiem, który przeleciał nad Oceanem Arktycznym.

Na jego cześć nazwano wiele miejsc, statków, a także ludzi, m.in. pisarza Roalda Dahla.

Fridtjof Nansen: narciarska wyprawa przez Grenlandię

Fridtjof Nansen zyskał rozgłos po wyprawie na nartach poprzez tereny Grenlandii oraz próbie dotarcia na biegun północny na statku Fram. W pamięci współczesnych zapisał się jednak nie tylko jako polarnik. Nansen był spełnionym naukowcem i mężem stanu zaangażowanym w działalność humanitarną. Wykorzystując swoją popularność w działalności politycznej przyczynił się do zerwania unii ze Szwecją w 1905 roku. Po I Wojnie Światowej wytrwale pracował nad poprawą sytuacji uchodźców. Jego wysiłek został nagrodzony Pokojową Nagrodą Nobla w 1922 r.

Pierwsze norweskie wyprawy polarne

870 r. – Wyprawa dowódcy wikingów Ottara na Morze Białe

982 r. – Nordycki odkrywca Erik Czerwony odkrywa i częściowo kolonizuje część Grenlandii

1790 r. – Pierwsza norweska wyprawa myśliwska na Svalbard

1795 r. – Pierwsza norweska grupa ekspedycyjna spędza zimę na Svalbardzie

1888 r. – Fridtjof Nansen przemierza terytoria Grenlandii

1895–1922 – Bohaterska era Antarktydy

1911 r. – Roald Amundsen przewodzi pierwszej grupie ekspedycyjnej, która dociera na biegun południowy

Monica Kristensen Solås: fikcja i rzeczywistość

Glacjolog i meteorolog Monica Kristensen Solås zarówno dowodziła, jak i brała udział w wielu polarnych wyprawach na Arktykę i Antarktydę. Jednym z celów jej wyprawy było odzyskanie i przywiezienie z powrotem namiotu używanego niegdyś przez Roalda Amundsena, jednak ze względu na ciężkie warunki naturalne, musiała zrezygnować z wyznaczonego sobie celu. Jednym z powodów, dla których nie zdecydowała się na jego realizację był wypadek, w którym jeden z członków wyprawy wpadł w głęboką szczelinę i zmarł. Już w 1989 roku, po niemal 50 latach, Solås została pierwszą kobietą odznaczoną medalem Królewskiego Stowarzyszenia Geograficznego w Londynie za swoje wybitne zasługi. Dodatkowo, udało jej się uzyskać światowe uznanie za powieści kryminalne, jakie opublikowała na temat Svalbardu.

Samotne wyprawy Liv Arnesen

Liv Arnesen została pierwsza kobietą, która przekroczyła lodową granicę Grenlandii w 1992 roku. Dwa lata później, była pierwszą przedstawicielką płci żeńskiej, która samotnie i bez żadnego wsparcia zdobyła biegun południowy. Podróż ta trwała 50 dni, a długość trasy wynosiła 1200 kilometrów, które Arnesen przebyła na nartach. W roku 2000 i 2001 roku, wraz z amerykańską podróżniczką Ann Bancroft, zdobyła Antarktydę. Napisała ona również wiele książek o dyscyplinie, którą uprawia od lat, między innymi Snille piker går ikke til Sydpolen (Grzeczne dziewczyny nie jeżdżą na nartach po biegunie południowym). 

Wyprawa jednoosobowa Børge Ouslanda

W 1994 roku, około 85 lat po zdobyciu bieguna południowego przez Roalda Amundsena, inny norweski odkrywca, Børge Ousland, powtórzył jego wyczyn. Ousland wyruszył jednak w tę niebezpieczną podróż zupełnie sam, zostając w ten sposób pierwszym człowiekiem, któremu udało się — pomimo trudnych warunków — samotnie przekroczyć Antarktydę. Obydwie wyprawy różniło więcej szczegółów — znaków czasu: Amundsen odziany był w skórę fok, Ousland natomiast nosił ubrania z Gore-Texu. Ousland, zamiast określać swoje położenie przy pomocy zegarka, kalendarza i sekstantu, korzystał z technologii GPS. Sanie, których używał Ousland, wykonane z kevlaru i ważące tylko sześć kilogramów, były znacznie lżejsze niż sanie Amundsena.

Erling Kagge i „wyzwanie trzech biegunów”

Børge Ousland nie zawsze podróżował samotnie, czasami wyruszał na wyprawę w towarzystwie zaufanych partnerów. W 1990 r. przebył na nartach odległość 800 kilometrów razem z Erlingiem Kagge, kolejnym znanym norweskim odkrywcą. Kagge po zdobyciu bieguna północnego w 1990 r. i południowego w 1992 r. wspiął się na Mount Everest w 1994 r. W ten sposób stał się pierwszym człowiekiem, który ukończył tzw. „wyzwanie trzech biegunów”, czyli pierwszym, który zdobył biegun północny, biegun południowy oraz Mount Everest.

Cecilie Skog i siedem szczytów

Stała się bohaterką narodową w Norwegii, wspinając się po szczytach z uśmiechem na twarzy, zarówno podczas relacji w telewizji, jak i poza nimi. Cecilie Skog zdobyła słynne "siedem szczytów", czyli najwyższe szczyty na wszystkich kontynentach. Jest ona również badaczką polarną, która wraz z Amerykaninem Ryanem Watersem w 2009 roku spędziła 70 dni na Antarktydzie na odległości 1800 kilometrów od brzegu. Pomimo wielu niebezpiecznych prób, po prawie 50 dniach w 2006 roku udało jej się również zdobyć biegun północny.

Odkryj historię i tradycje w Norwegii

×
 • Filters
  Filter Your Search
  TripAdvisor Symbol
  • Show More
  • No available filters
  • Show More
  • No available filters
  Clear Filters
 • View
 • Sort By
Filter Your Search
TripAdvisor Symbol
 • Show More
 • No available filters
 • Show More
 • No available filters
Clear Filters
Back To Top
Your Recently Viewed Pages

Powrót do góry