Dynamic Variation:
Offers
x

There was not an exact match for the language you toggled to. You have been redirected to the nearest matching page within this section.

Choose Language
Toggling to another language will take you to the matching page or nearest matching page within that selection.
Search & Book Sponsored Links
Search
or search all of Norway
Beitostølen
Beitostølen.
Photo: Terje Rakke / Nordic Life AS / Visitnorway.com
Campaign
Course
Event
Partner
Media
Meetings
Travel Trade

Zabierz ze sobą tylko zdjęcia i wspomnienia

Norwegia to kraj obdarzony niezwykłym bogactwem naturalnym: szumiącymi wodospadami, krystalicznie czystymi fiordami, majestatycznymi górami i budzącymi podziw lodowcami. Zachowywanie piękna tych krajobrazów, społeczności etnicznych i ich stylu życia jest bardzo ważne zarówno dla mieszkańców jak i turystów.

Zgodnie z filozofią Norwegów konserwacja przyrody to obowiązek każdego człowieka. Spędzanie czasu na łonie natury jest ulubionym narodowym zajęciem, co widać w podejściu Norwegów do zagadnień ochrony dzikiej przyrody.

W praktyce to właśnie dzięki temu podejściu turyści mogą swobodnie cieszyć się pięknem skarbów natury nawet w najbardziej delikatnych i podatnych na zniszczenia terenach znajdujących się w granicach parków narodowych i innych obszarów chronionych.

Ta tradycja, zachowująca zasady zrównoważonego podejścia do natury, obecna w norweskiej mentalności od wieków, została w końcu spisana i uznana przez system prawny. Także dziś prawo to oparte jest na powszechnym w Norwegii długoterminowym szacunku do natury.

I chociaż współcześnie wiedza z dziedziny ekologii jest większa, a i sama natura jeszcze okazalsza niż w przeszłości, to większe jest również zużycie krajobrazów naturalnych i ludzi. Aby chronić jednocześnie naturę i społeczność, krajobraz i przedsiębiorczość, próbujemy kierować się długoterminową perspektywą: bogactwo naturalne, którym zachwycamy się dzisiaj, będzie jeszcze wspanialsze w oczach przyszłych pokoleń i to naszym zadaniem jest upewnienie się, że to wszystko będzie tutaj na nie czekać.

Organizacja Narodów Zjednoczonych ogłosiła rok 2017 Międzynarodowym Rokiem Zrównoważonej Turystyki i Rozwoju. Ma to na Celu podniesienie świadomości wpływu jaki zrównoważona turystyka ma na podejmowane decyzje oraz opinię publiczną, a także zmobilizowanie wszystkich zainteresowanych stron do współpracy, której dążeniem jest uczynienie z turystyki katalizatora pozytywnych zmian. Dowiedź się więcej o Międzynarodowym Roku Zrównoważonej Turystyki i Rozwoju.

Vega
Vega.
Photo: Helgeland Reiseliv
Sognefjord
Sognefjord.
Photo: Sverre Hjørnevik / www.fjordnorway.com
A train passing a river along the Rauma Railway
Raumabanen.
Photo: Leif J. Olestad
Horse and sleigh at Røros
Røros.
Photo: Thomas Rasmus Skaug - visitnorway.com
Ad

Niektórym miejscom przyznano certyfikaty ...

Wiele miejsc przestrzega zasad zrównoważonej turystyki, jednak posiadanie certyfikatu, który to potwierdzi to zaszczyt, którego nie tak łatwo dostąpić. Udowodnienie swojego wkładu w zapewnieniu turystom jak najlepszych warunków przy jednoczesnej trosce o ograniczenie negatywnego wpływu turystyki na przyrodę do minimum zajmuje lata pracy. W dodatku miejsce ubiegające się o certyfikat musi udowodnić ciągły rozwój stosowanych przez siebie praktyk biznesowych oraz polepszanie relacji z lokalnymi społecznościami, zgodnie z zasadami turystyki zrównoważonej.

Sustainable destination

...  wkrótce do grona dołączy także

The Story of the Fjords
The Story of the Fjords.
Photo: Per Kristian Leikanger

Green Travel ułatwia bycie eko w podróży

"The tussock" / Green Travel to wspólny certyfikat śrdowowiskowy obejmujący inne mniejsze certyfikaty i licencje zdobyte przez obiekty i przedsiębiorstwa turystyczne w Norwegii. Green Travel pomaga znaleźć ekologiczne miejsca, atrakcje i zakwaterowanie podczas pobytu w Norwegii. A zatem gdy tylko zobaczysz logo z kępka trawy na stronie danego obiektu/atrakcji, możesz być pewny, że wszelkie produkty z nim związane są przyjazne środowisku. 

Certyfikat Green Travel obejmuje licencje takie jak: Ecotourism Norway, The ecolabel Nordic Swan, Eco-Lighthouse, The Green Key, ISO 14001 oraz Blue Flag. Każdy z wymienionych certyfikatów, zarówno indywidualnie jak i zbiorowo gwarantuje, że obiekt posiadający taki certyfikat jest przyjazny środowisku w zakresie wytwarzania i gospodarowania odpadami, energią. Regulacje te wykraczają poza wytyczne prawa norweskiego.


Green travel logo

Green Travel: przewodnik po certyfikatach środowiskowych w Norwegii

Szukaj tych etykiet i logo, aby upewnić się, że Twoje wakacje pozostawią jak najmniej śladów w przyrodzie.

Ecotourism Norway logo

Ecotourism Norway

Ten certyfikat państwowy przyznawany jest firmom i operatorom turystycznym, reprezentującym wysoki międzynarodowy poziom w ekoturystyce. Aby go otrzymać należy spełnić ponad sto surowych kryteriów dotyczących wydajności środowiskowej, roli spełnianej przez ośrodki goszczące turystów, integracji lokalnych społeczności oraz nabywania zasobów; a często również udoskonalić swoją pracę pod tymi względami. Certyfikat ten jest odnawiany co trzy lata.

Ecolabel Nordic Swan logo

Znak Nordic Swan

Ponad 5000 produktów ma znaczek Nordic Swan, co oznacza, że spełniają one surowe normy dotyczące wydajności energetycznej, materiałów i chemikaliów używanych w ciągu całego procesu produkcji: od surowych materiałów po produkt końcowy i zarządzanie odpadami.

Eco-Lighthouse logo

Eco-Lighthouse

Certyfikat Eco-Lighthouse kładzie nacisk na zużycie energii, utylizację odpadów, transport, zakupy i środowisko pracy. Ponad 5000 przedsiębiorstw w Norwegii posiada ten certyfikat, który musi być odnawiany co trzy lata.

Green Key logo

Green Key

Green Key to międzynarodowe oznaczenie ekologiczne przyznawane za efektywną środowiskowo działalność w sektorze turystyki. Ma na celu zwiększenie wiedzy i świadomości w dziedzinie zrównoważonych metod gospodarki, roli zrównoważonych zasad w turystyce oraz zmniejszenie poboru energii i wykorzystania zasobów. Tysiące organizacji z ponad 50 krajów wspiera program Green Key.

ISO 14001 logo

ISO 14001

Certyfikat ISO 14001 jest przyznawany za wydajność organizacji przedsiębiorstwom, które posiadają wysokiej jakości systemy zarządzania środowiskiem.

Blue Flag logo

Błękitna Flaga

Plaże lub zatoki — kandydatki do certyfikatu Błękitnej Flagi — są oceniane pod względem standardów jakości wód, bezpieczeństwa, edukacji i informacji środowiskowej, zapewnienia usług i ogólnego zarządzania zasobami środowiska. Ogłoszenie wyników ma miejsce na początku czerwca.

Poszukaj ofert na eko wakacje

×
Your Recently Viewed Pages

Powrót do góry

Ad
Ad
Ad