Dynamic Variation:
Offers
Choose Language
Search & Book Sponsored Links
Search
or search all of Norway

Święto narodowe Norwegii

Hurra! Mamy 17. maja
Maszerujące orkiestry, parady, tradycyjne kostiumy i lody. Dużo lodów. Obchodów Dnia Narodowego w Norwegii nie da się porównać z celebrowaniem żadnego innego święta.
The children’s parade in front of the Royal Castle on Norway’s national day the 17 May
Oslo.
Photo: Nancy Bundt

Brazylijczycy mają swój karnawał, Irlandczycy Dzień św. Patryka, a Norwegowie? Najbliższy tym wydarzeniom będzie z pewnością 17. maja, upamiętniający podpisanie konstytucji w 1814 r. Dzień Konstytucji to w Norwegii naprawdę coś.

Podczas gdy wiele krajów z okazji dnia niepodległości przygotowuje paradę wojskową, dla Norwegów, szczególnie tych najmłodszych, ten dzień to raczej okazja do wspólnego radosnego świętowania. Dzień rozpoczyna się od świątecznego śniadania, często jedzonego w towarzystwie przyjaciół i sąsiadów. Podaje się świeżo upieczony chleb, jajecznicę, wędzonego łososia, a dorośli piją szampana.

Dziecięce parady, prowadzone przez orkiestrę po najbliższej okolicy organizowane są na terenie całego kraju. Największe z tych tradycyjnych przemarszów przyciągają dziesiątki tysięcy ludzi machających flagami i wznoszących okrzyki radości. W stolicy kraju, Oslo, parada jest witana przez rodzinę królewską, pozdrawiającą tłumy poprzez machnięcie ręki.

Wydaje się nacjonalistyczne? Być może, jednak w obchodach 17. maja nie ma żadnych akcentów militarnych, a panująca wszem i wobec radosna atmosfera i zaangażowanie dzieci sprawia, że to wydarzenie nie budzi żadnych kontrowersji. Mieszkańcy skupiają się głównie na jedzeniu ogromnych ilości lodów i hot-dogów. Popołudniu wśród społeczności lokalnych zwykle organizowane są gry oraz odbywają się przemówienia.

Tego dnia kobiety i mężczyźni zakładają tradycyjny regionalny strój, tzw. „bunad”. Stroje różnią się między sobą kolorami i stylami, które wskazują na region pochodzenia właściciela ubioru.

Ad

Znacznie mniej kolorowe, zwykle czerwone lub niebieskie, są kombinezony noszone przez tzw. „russ” — młodzież przygotowującą się do ukończenia 13 lat edukacji. Większość z nich wygląda na wykończonych — w końcu to już 17. maja, okres, w którym wielu z nich nie sypia nocami, ucząc się do egzaminów.

Oni też organizują własne parady, zwykle przejazdy autobusami lub vanami wyposażonymi w drogie i głośne systemy nagłaśniające. Zapytani o kartę nazywaną „russekort”, pokażą wizytówkę ze swoimi danymi osobowymi okraszoną zabawnymi żartami.

To naprawdę wyjątkowy dzień, który po prostu trzeba spędzić razem
z mieszkańcami. Pamiętaj też, że nie uda Ci się zbyt wiele załatwić na mieście — 17. maja większość sklepów i biur jest zamknięta, a jeśli chcesz zjeść obiad na mieście, zarezerwuj stolik z wyprzedzeniem.

Jeśli jesteś kierowcą, pamiętaj, że w tym dniu centralne ulice wielu miast mogą być nieprzejezdne, a ograniczenia mogą nie obowiązywać.

Zdjęcia święta narodowego w Norwegii

Słowo od naszych sponsorów

Znajdź restauracje w okolicy

17 maja to ważny dzień dla Norwegów. Wielu z nich świętuje go przy rodzinnym obiedzie w restauracji. Jeśli planujesz wyjście do restauracji warto zrobić rezerwację już teraz.

×
Your Recently Viewed Pages

Powrót do góry

Ad
Ad
Ad