Dynamic Variation:
Book
Choose Language
Search & Book Sponsored Links
Search
or search all of Norway
Oslo-3 Oslo
Oslo-3.
Photo: VisitOSLO/Heidi Thon
Campaign
Course
Event
Partner
Media
Meetings
Travel Trade

Hurra! Mamy 17. maja

Maszerujące orkiestry, parady, tradycyjne kostiumy i lody. Dużo lodów. Obchodów Dnia Narodowego w Norwegii nie da się porównać z celebrowaniem żadnego innego święta.

Karl Johans gate, Oslo
Oslo
VisitOSLO/Nancy Bundt
Oslo
Oslo
VisitOSLO/Nancy Bundt
Royal Palace, Oslo
Oslo
Nancy Bundt
Finnmark
Finnmark
Johan Wildhagen
Ad

Brazylijczycy mają swój karnawał, Irlandczycy Dzień św. Patryka, a Norwegowie? Najbliższy tym wydarzeniom będzie z pewnością 17. maja, upamiętniający podpisanie konstytucji w 1814 r. Dzień Konstytucji to w Norwegii naprawdę coś.

Podczas gdy wiele krajów z okazji dnia niepodległości przygotowuje paradę wojskową, dla Norwegów, szczególnie tych najmłodszych, ten dzień to raczej okazja do wspólnego radosnego świętowania. Dzień rozpoczyna się od świątecznego śniadania, często jedzonego w towarzystwie przyjaciół
i sąsiadów. Podaje się świeżo upieczony chleb, jajecznicę, wędzonego łososia, a dorośli piją szampana.

Dziecięce parady, prowadzone przez orkiestrę po najbliższej okolicy organizowane są na terenie całego kraju. Największe z tych tradycyjnych przemarszów przyciągają dziesiątki tysięcy ludzi machających flagami
i wznoszących okrzyki radości. W stolicy kraju, Oslo, parada jest witana przez rodzinę królewską, pozdrawiającą tłumy poprzez machnięcie ręki.

Wydaje się nacjonalistyczne? Być może, jednak w obchodach 17. maja nie ma żadnych akcentów militarnych, a panująca wszem i wobec radosna atmosfera i zaangażowanie dzieci sprawia, że to wydarzenie nie budzi żadnych kontrowersji.

Tego dnia kobiety i mężczyźni zakładają tradycyjny regionalny strój, tzw. „bunad”. Stroje różnią się między sobą kolorami i stylami, które wskazują na region pochodzenia właściciela ubioru.

Znacznie mniej kolorowe, zwykle czerwone lub niebieskie, są kombinezony noszone przez tzw. „russ” — młodzież przygotowującą się do ukończenia 13 lat edukacji. Większość z nich wygląda na wykończonych — w końcu to już 17. maja, okres, w którym wielu z nich nie sypia nocami, ucząc się do egzaminów.

Oni też organizują własne parady, zwykle przejazdy autobusami lub vanami wyposażonymi w drogie i głośne systemy nagłaśniające. Zapytani o kartę nazywaną „russekort”, pokażą wizytówkę ze swoimi danymi osobowymi okraszoną zabawnymi żartami.

Ci, którzy są na diecie, tego dnia mogą o niej zapomnieć: tradycyjnymi posiłkami są niezbyt zdrowe lody i hot-dogi. Popołudniu wśród społeczności lokalnych zwykle organizowane są gry oraz odbywają się przemówienia.

To naprawdę wyjątkowy dzień, który po prostu trzeba spędzić razem
z mieszkańcami. Pamiętaj też, że nie uda Ci się zbyt wiele załatwić na mieście — 17. maja większość sklepów i biur jest zamknięta.

Jeśli jesteś kierowcą, pamiętaj, że w tym dniu centralne ulice wielu miast mogą być nieprzejezdne, a ograniczenia mogą nie obowiązywać.

17. maja: historia w skrócie

Konstytucja została podpisana 17. maja 1814 r. w Eidsvoll, ale Norwegia nadal pozostawała członkiem Unii ze Szwecją. Król Szwecji Karol Jan w latach 20. XIX w. na kilka lat zabronił nawet obchodzenia narodowego święta. Obchody 17. maja stały się wydarzeniem na dużą skalę dopiero w latach 60. XIX wieku, gdy Bjørnstjerne Bjørnson, autor słów do hymnu narodowego „Ja vi elsker” przejął inicjatywę w organizacji parady dla dzieci w mieście stołecznym Oslo — ówcześnie Christiania. 

Aż do 1899 roku tylko chłopcom wolno było brać udział w paradzie. Rozwiązanie unii szwedzko–norweskiej miało miejsce w 1905 roku. Ten szczególny majowy dzień zyskał jeszcze na znaczeniu po 8. maja 1945 roku — dniu zakończenia II Wojny Światowej tuż przez norweskim świętem. Nie trzeba wyjaśniać, że obchody Dnia Konstytucji miały tego roku szczególny wyraz.

Znajdź restauracje w okolicy

17 maja to ważny dzień dla Norwegów. Wielu z nich świętuje go przy rodzinnym obiedzie w restauracji. Jeśli planujesz wyjście do restauracji warto zrobić rezerwację już teraz.
×

Więcej

Your Recently Viewed Pages
Ad
Ad
Ad