Dynamic Variation:
Book
Choose Language
Search & Book
Search
or search all of Norway
Christmas shopping at Røros Røros
Christmas shopping at Røros.
Photo: Thomas Rasmus Skaug - visitnorway.com
Campaign
Course
Event
Partner
Media
Meetings
Travel Trade

Opowieść bożonarodzeniowa w norweskim stylu

Święta Bożego Narodzenia w Norwegii trwają dłużej niż kilka dni — to cały sezon pełen specjalnych zwyczajów i przygotowań. Śnieg, który pokrywa większość obszaru kraju oraz ciemne noce dodają szczypty magii do świątecznej atmosfery.

Zapach obieranych mandarynek i świerkowych gałęzi, ciepło otwartych ognisk, dzieci bawiące się na śniegu — to zwiastuny nadchodzących Świąt.

To prawda, że wszyscy kochają Boże Narodzenie, ale ze świecą trzeba by szukać innych nacji, które angażują się w okres świąteczny tak bardzo, jak mieszkańcy krajów nordyckich. Musimy przecież mieć coś specjalnego, na co możemy z niecierpliwością oczekiwać podczas krótkich zimowych dni, długich ciemnych nocy i nieprzyjemnej pogody.

Jak większość krajów, Norwegia również ma swoje tradycje świąteczne, których pod żadnych pozorem nie wolno łamać. Święta Bożego Narodzenia, po norwesku nazywane „jul”, mają w Norwegii dłuższe tradycje niż chrystianizacja kraju i chociaż to, jak obchodzili je poganie pozostaje w dużej mierze tajemnicą, to wiemy, że do ówczesnych świątecznych tradycji zaliczano picie piwa i składanie ofiar ze zwierząt. Innymi słowy, tamte zwyczaje całkowicie różniły się od współczesnych.

Obecnie przygotowania do Świąt rozpoczynają się już na początku grudnia, kiedy to piecze się świąteczne ciasteczka (obowiązkowo co najmniej siedem rodzajów), kupuje prezenty i sprząta domy lub mieszkania — zdecydowanie znacznie mniej przyjemna część przygotowań. Nie trzeba chyba wspominać, że w grudniu widok zestresowanego do granic możliwości Norwega nie jest niczym niezwykłym.

Czas przedświąteczny to jednak także czas na wprowadzenie się w przytulną rodzinną atmosferę świąt. W kościołach i halach koncertowych w całym kraju organizowane są koncerty bożonarodzeniowe, a obchody dnia świętej Łucji 13. grudnia to niewątpliwie atrakcja dla dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym.

Najważniejszym świątecznym dniem jest Wigilia Bożego Narodzenia (24. grudnia), gdzie w większości domów zasiada się do rodzinnej kolacji. Na wieczerzę zazwyczaj przyrządza się żeberka wieprzowe („ribbe”) lub jagnięce („pinnekjøtt”), a w niektórych częściach Norwegii — dorsza. Wiele restauracji oferuje te dania już przed świętami. Jeśli chcesz spróbować tradycyjnych świątecznych ciasteczek, w piekarniach i supermarketach pytaj o „goro”, „krumkaker” lub „berlinekrans”. Więcej o norweskich potrawach.

Kolacja często kończy się wcześniej, jeśli w rodzinie są dzieci, które niecierpliwie czekają na moment następujący tuż po niej: rozpakowywanie prezentów zgromadzonych pod choinką. Czasami domy odwiedza Święty Mikołaj („Julenisse”) we własnej osobie i to on wręcza każdemu podarunki.

Niektóre hotele i restauracje są zamknięte od 24. do 26. grudnia, ale wiele z nich — przynajmniej te w górach i dużych miastach — jest otwartych dla gości także w dniach świątecznych. I chociaż w rzeczywistości Święta Bożego Narodzenia nie trwają aż do Wielkanocy, jak mówi jedna z popularnych norweskich kolęd, to cały grudzień przebiega w charakterystycznej świątecznej atmosferze, aż do punktu kulminacyjnego, którym jest Nowy Rok.

Christmas Window Hotel Continental Norway
Hotel Continental
CH - Visitnorway.com
Christmas at Frognerseteren
Frognerseteren, Oslo
CH - Visitnorway.com
Gålå in Gudbrandsdalen
Gålå, Gudbrandsdalen
Terje Rakke/Nordic life - Visitnorway.com
Bergen
Bergen
Bergen Reiselivslag / visitBergen.com
Ad

Wszyscy kochają „jul”! Zakupy świąteczne w Norwegii

Tak jak wiele krajów europejskich, Norwegia także ma swoje świąteczne jarmarki i targi, organizowane w większości miast i miasteczek,

które zwykle dumnie eksponują świąteczne dekoracje składające się ze świateł i innych ozdób, a niektóre miejscowości idą nawet o krok dalej. W Bergen od Bożego Narodzenia w 1991 r. mieszkańcy wspólnie budują wyjątkowe piernikowe miasto. Co roku swój wkład wnoszą przedszkola, szkoły, firmy i tysiące domów prywatnych.

Świąteczna atmosfera z pewnością udzieli Ci się po odwiedzeniu drewnianego miasteczka Røros. Warto też wybrać się do jedynego w Skandynawii sklepu typowo bożonarodzeniowego otwartego przez cały rok — Tregaarden's Christmas House w miejscowości Drøbak. Wizyta w fabryce szkła Hadeland Glassverk, znajdującej się niedaleko poza Oslo, da Ci możliwość zakupienia produktów szklanych wytwarzanych ręcznie przez lokalnych artystów.

Wyjątkowy prezent: zorza polarna

Wielu marzy o białych Świętach, ale czy w Twoich myślach kiedykolwiek zagościło marzenie o nietuzinkowym przeżywaniu Świąt podczas widowiskowej zorzy polarnej?

W 2009 r. magazyn Travel & Leisure Magazine ogłosił Tromsø jednym z najlepszych miejsc na świecie na spędzenie Świąt Bożego Narodzenia ze względu na prawdopodobieństwo zobaczenia zorzy polarnej.

Tymczasem zorzę polarną można zobaczyć w wielu miejscowościach leżących nad kołem podbiegunowym, np. w Trøndelag. Można nawet znaleźć oferty spędzenia okresu świątecznego na statku, biorąc udział w żegludze poświęconej zorzy polarnej.

Zobacz sam

Święta Bożego Narodzenia w obiektywie Norwegów

Znajdź pomysł na spedzenie Świąt Bożego Narodzenia

Wybierz grudniowe daty, aby znaleźć bożonarodzeniowe wydarzenia.

Your Recently Viewed Pages
Ad
Ad
Ad