Dynamic Variation:
Offers
Choose Language
Search & Book Sponsored Links
Search
or search all of Norway
Røros
Christmas shopping at Røros.
Photo: Thomas Rasmus Skaug/Visitnorway.com
Campaign
Course
Event
Partner
Media
Meetings
Travel Trade

Opowieść bożonarodzeniowa w norweskim stylu

Święta Bożego Narodzenia w Norwegii to prawdziwy festiwal świateł, pełen niezwykłych wydarzeń, poprzedzonych przygotowaniami, które trwają cały rok. Dodatkowo magii i uroku dodają biały śnieg oraz świąteczne dekoracje.

Ciepło domowego kominka. Dźwięk rozradowanych dzieci bawiących się w śniegu. A także własnoręcznie wykonane prezenty na małych i dużych targach oraz rynkach bożonarodzeniowych.

W Norwegii powoli zaczyna się okres przygotowań i celebrowania świąt, wraz z pieczeniem bożonarodzeniowych ciasteczek (minimum siedem rodzajów), kupowaniem świątecznych prezentów oraz sprzątaniem mieszkań i domów, co należy raczej do mniej przyjemnych zajęć.

W mieście Drøbak w Południowej Norwegii, popularna szopka bożonarodzeniowa otwarta jest przez cały rok, co świadczy o przeciąganiu tego okresu przez Norwegów na cały sezon. Wiele innych miast i miejsc również wymarzyło sobie własne przytulne wydarzenia i targi.

Święta Bożego Narodzenia, po norwesku nazywane „jul”, mają w Norwegii dłuższe tradycje niż chrystianizacja kraju i chociaż to, jak obchodzili je poganie pozostaje w dużej mierze tajemnicą, to wiemy, że do ówczesnych świątecznych tradycji zaliczano picie piwa i składanie ofiar ze zwierząt. Innymi słowy, tamte zwyczaje całkowicie różniły się od współczesnych.

Okres przedświąteczny to czas przeznaczony na nawiązywanie kontaktu z innymi, a znakomite restauracje przygotowują z tej okazji typowe norweskie potrawy bożonarodzeniowe, często z lokalnych produktów. Na wieczerzę zazwyczaj przyrządza się żeberka wieprzowe („ribbe”) lub jagnięce („pinnekjøtt”), a w niektórych częściach Norwegii — dorsza. Jeśli chcesz spróbować tradycyjnych świątecznych ciasteczek, w piekarniach i supermarketach pytaj o „goro”, „krumkaker” lub "berlinekrans”. Możesz także kupić zestaw do samodzielnego przygotowania własnego miniaturowego domku z piernikaWięcej o norweskich potrawach.

W Wigilię Bożego Narodzenia (24. grudnia) większość Norwegów spotyka się wspólnie przy tradycyjnym posiłku. Czasami domy odwiedza Święty Mikołaj („Julenisse”) we własnej osobie i to on wręcza każdemu podarunki.

Oprócz wielu świątecznych jarmarków, w całym kraju odbywa się ogromna liczba bożonarodzeniowych koncertów. Niektóre hotele i restauracje są zamknięte od 24. do 26. grudnia, ale wiele z nich — przynajmniej te w górach i dużych miastach — jest otwartych dla gości także w dniach świątecznych.

W tym czasie cały kraj zamienia się w nieustający festiwal świateł, który utrzymuje się jeszcze przez kilka tygodni po Nowym Roku, aby zachować ten świąteczny nastrój na dłużej.

Christmas Window Hotel Continental Norway
Hotel Continental.
Photo: CH - Visitnorway.com
Christmas at Frognerseteren
Frognerseteren, Oslo.
Photo: CH - Visitnorway.com
Gålå in Gudbrandsdalen
Gålå, Gudbrandsdalen.
Photo: Terje Rakke/Nordic life - Visitnorway.com
Bergen
Bergen.
Photo: Bergen Reiselivslag / visitBergen.com
Ad

Wszyscy kochają „jul”!
Zakupy świąteczne w Norwegii

Tak jak wiele krajów europejskich, Norwegia także ma swoje świąteczne jarmarki i targi, organizowane w większości miast i miasteczek.

Zwykle dumnie eksponują świąteczne dekoracje składające się ze świateł i innych ozdób, a niektóre miejscowości idą nawet o krok dalej. W Bergen od Bożego Narodzenia w 1991 r. mieszkańcy wspólnie budują wyjątkowe piernikowe miasto. Co roku swój wkład wnoszą przedszkola, szkoły, firmy i tysiące domów prywatnych.

Świąteczna atmosfera z pewnością udzieli Ci się po odwiedzeniu drewnianego miasteczka Røros. Warto też wybrać się do jedynego w Skandynawii sklepu typowo bożonarodzeniowego otwartego przez cały rok — Tregaarden's Christmas House w miejscowości Drøbak. Wizyta w fabryce szkła Hadeland Glassverk, znajdującej się niedaleko poza Oslo, da Ci możliwość zakupienia produktów szklanych wytwarzanych ręcznie przez lokalnych artystów.

Wyjątkowy prezent: zorza polarna

Wielu marzy o białych Świętach, ale czy w Twoich myślach kiedykolwiek zagościło marzenie o nietuzinkowym przeżywaniu Świąt podczas widowiskowej zorzy polarnej?

W 2009 r. magazyn Travel & Leisure Magazine ogłosił Tromsø jednym z najlepszych miejsc na świecie na spędzenie Świąt Bożego Narodzenia ze względu na prawdopodobieństwo zobaczenia zorzy polarnej.

Tymczasem zorzę polarną można zobaczyć w wielu miejscowościach leżących nad kołem podbiegunowym, np. w Trøndelag. Można nawet znaleźć oferty spędzenia okresu świątecznego na statku, biorąc udział w żegludze poświęconej zorzy polarnej.

Zobacz na własne oczy

Święta Bożego Narodzenia w obiektywie Norwegów

Znajdź pomysł na spedzenie Świąt Bożego Narodzenia

Wybierz grudniowe daty, aby znaleźć bożonarodzeniowe wydarzenia.

Your Recently Viewed Pages

Powrót do góry

Ad
Ad
Ad