Dynamic Variation:
Offers
x

There was not an exact match for the language you toggled to. You have been redirected to the nearest matching page within this section.

Choose Language
Toggling to another language will take you to the matching page or nearest matching page within that selection.
Search & Book Sponsored Links
Search
or search all of Norway
Lom
Lom.
Photo: Espen Mills/Tasteofnationaltouristroutes.com/Visitnorway.com
Campaign
Course
Event
Partner
Media
Meetings
Travel Trade
Ad

Drewno norweskie

Te misternie rzeźbione drewniane kościoły można było spotkać w wielu częściach Europy Północno-zachodniej. Dziś znalezienie ich gdziekolwiek poza Norwegią jest właściwie niemożliwe.

W średniowieczu w wielu zakątkach Europy stawiano olbrzymie kamienne katedry. W Norwegii stosowano podobną technikę, ale używanym materiałem było drewno. Zainteresowanie Wikingów budowaniem łodzi i domów przyczyniło się do rozwoju techniki obróbki drewna, która osiągnęła swoje stadium kulminacyjne dzięki kościołom klepkowym.

Istnieje kilka rodzajów kościołów klepkowych, ale ich cechami wspólnymi są  pionowe słupy narożne połączone długimi deskami (klepkami) oraz ściany budowane z drewnianych desek ustawianych na parapetach. Te ściany znane są jako klepkowe bądź słupowe — stąd nazwa kościołów konstruowanych w ten sposób.

Drewniane drzwi i zwieńczenia świątyń są pięknie rzeźbione. Wśród dekoracji znajdują się motywy chrześcijańskie oraz zwierzęta i smoki, uważane często za motywy stosowane przez Wikingów w czasach przed nastaniem chrześcijaństwa.

Zachowane w Norwegii kościoły słupowe

Click to activate
Statens Kartverk, Geovekst og kommuner - Geodata AS

Kościół klepkowy Lom

Kościół Lom to jeden z największych i najpiękniejszych kościołów klepkowych w Norwegii. Został wybudowany w XII w. i funkcjonuje do dziś. 

Więcej

Your Recently Viewed Pages

Powrót do góry

Ad
Ad
Ad