Dynamic Variation:
Offers
x

There was not an exact match for the language you toggled to. You have been redirected to the nearest matching page within this section.

Choose Language
Toggling to another language will take you to the matching page or nearest matching page within that selection.
Search & Book Sponsored Links
Search
or search all of Norway
Nome, Alaska
Sydpolen.
Photo: Nasjonalbiblioteket / National Library of Norway
Campaign
Course
Event
Partner
Media
Meetings
Travel Trade

Światowi podróżnicy

Nie ma wątpliwości, że to Norwegia jest państwem, które dzierży imponujący rekord największej liczby polarników, do których zaliczają się Roald Amundsen i Fridtjof Nansen.

Postaci Roalda Amundsena i Fridtjofa Nansena nie trzeba przedstawiać amatorom wypraw polarnych. Nie są to jednak jedyne znane nazwiska kojarzące się z wyprawami polarnymi do Norwegii. Reprezentantami współczesnego pokolenia polarnych odkrywców są Børge Ousland i Erling Kagge, którzy utrzymują tradycję śnieżnych podróży przy życiu.

The North Pole
Biegun północny.
Photo: Fridtjof Nansen / Nasjonalbiblioteket / National Library of Norway
Fridtjof Nansen, Paris
Paryż, Francja.
Photo: Dornac & Cie / Nasjonalbiblioteket / National Library of Norway
Eclipse, Arctic Ocean
Ocean Arktyczny.
Photo: Fridtjof Nansen / Nasjonalbiblioteket / National Library of Norway
Ajon, Russia
Ajon, Rosja.
Photo: Nasjonalbiblioteket / National Library of Norway
Ad

Roald Amundsen: pierwszy człowiek na biegunie południowym

Roald Amundsen na stałe zapisał się na kartach historii i został norweskim bohaterem narodowym, kiedy to pokonał kapitana Robert F. Scotta i został zdobywcą bieguna południowego. Jego ekipa, składająca się z pięciu osób, dotarła na biegun 14. grudnia 1911 r. Jakby tego było mało, Amundsen był także pierwszym żeglarzem, który przepłynął przejście północno-zachodnie oraz pierwszym lotnikiem, który przeleciał nad Oceanem Arktycznym.

Na jego cześć nazwano wiele miejsc, statków, a także ludzi, m.in. pisarza Roalda Dahla.

Fridtjof Nansen: wyprawa na nartach przez Grenlandię

Fridtjof Nansen zyskał rozgłos po wyprawie na nartach poprzez tereny Grenlandii oraz próbie dotarcia na biegun północny na statku Fram. W pamięci współczesnych zapisał się jednak nie tylko jako polarnik. Nansen był spełnionym naukowcem i mężem stanu zaangażowanym w działalność humanitarną. Wykorzystując swoją popularność w działalności politycznej przyczynił się do zerwania unii ze Szwecją w 1905 r. Po I Wojnie Światowej wytrwale pracował nad poprawą sytuacji uchodźców. Jego wysiłek został nawet nagrodzony Pokojową Nagrodą Nobla w 1922 r.

 

Wyprawa jednoosobowa Børge Ouslanda

W 1994 r., ok. 85 lat po zdobyciu bieguna południowego przez Roalda Amundsena, inny norweski odkrywca, Børge Ousland, powtórzył jego wyczyn. Ousland wyruszył jednak w tę niebezpieczną podróż zupełnie sam, zostając
w ten sposób pierwszym człowiekiem, któremu udało się — pomimo trudnych warunków — samotnie przekroczyć Antarktydę. Obydwie wyprawy różniło więcej szczegółów — znaków czasu: Amundsen odziany był w skórę fok, Ousland natomiast nosił ubrania z Gore-Texu. Ousland, zamiast określać swoje położenie przy pomocy zegarka, kalendarza i sekstantu, korzystał
z technologii GPS. Sanie, których używał Ousland, wykonane z kevlaru
i ważące tylko sześć kilogramów, były znacznie lżejsze niż sanie Amundsena.

Erling Kagge i „wyzwanie trzech biegunów”

Børge Ousland nie zawsze podróżował samotnie, czasami wyruszał na wyprawę w towarzystwie zaufanych partnerów. W 1990 r. przebył na nartach odległość 800 kilometrów razem z Erlingiem Kagge, kolejnym znanym norweskim odkrywcą.

Kagge po zdobyciu bieguna północnego w 1990 r. i południowego w 1992 r. wspiął się na Mount Everest w 1994 r. W ten sposób stał się pierwszym człowiekiem, który ukończył tzw. „wyzwanie trzech biegunów”, czyli pierwszym, który zdobył biegun północny, biegun południowy oraz Mount Everest.

 

Dowiedz się więcej na temat polarników

Więcej

Your Recently Viewed Pages

Powrót do góry

Ad
Ad
Ad