Dynamic Variation:
Book
Choose Language
Search & Book
Search
or search all of Norway
Oslo Oslo Oslo
Oslo Oslo
Credits
Norway. Powered by Nature.
Photo: Sherpa Film AS/Visitnorway.com

O Norwegii

muteplay/pauseplay/pause
Campaign
Partner
Media
Meetings
Travel Trade
Ad

Norweski styl życia

Równość, wolność i... wafle. Kuchnia, tradycje i styl życia mieszkańców kraju położonego na obrzeżach Europy mogą wydawać się specyficzne. Mamy nadzieję, że dzięki tej stronie dowiesz się choć kilku użytecznych informacji.

Przewodnik od A do Z po norweskim stylu życia
Allemannsretten

W Norwegii spędzanie czasu na nieogrodzonych terenach nie tylko nie jest zabronione, jest aktywnie propagowane jako „przyjemna, zdrowa aktywność, która jest na dodatek bezpieczna na środowiska i bardzo ważna dla naszego dobrego samopoczucia”. Niech Cię nie zdziwi fakt, że ten cytat pochodzi z autentycznego dokumentu prawnego, a dokładnie z Ustawy o Rekreacji na Świeżym Powietrzu, potocznie nazywanej „prawem wszystkich ludzi” (Allemannsretten), przyjętej w 1957 r. Dowiedź się więcej o prawie dostępu do natury.

Basehopping

To sport znany u nas jako „base jumping”, polegający na skokach spadochronowych z budynków lub klifów. To prawda, że norweskie góry nie należą do najwyższych. Nadrabiają jednak pięknem — zaśnieżone szczyty wyłaniające się z morskiej toni i pionowe klify sięgającymi 1000 metrów sprawiają niesamowite wrażenie. Innymi słowy: to tutaj znajdziesz najlepsze na świecie miejsca do uprawiania sportów ekstremalnych, m. in. base jumping. Potrzebujesz dowodu? Obejrzyj poniższy panoramiczny film wideo, ukazujący tzw. „windsuit jump”.

Koktajl

Popularne są obecnie koktajle podawane na nowe innowacyjne sposoby, norweski bar otwarto nawet w Tokio. Większość Norwegów zamawiając trunek w barze wybiera jednak piwo. W ciągu ostatnich kilku lat powstało wiele małych zakładów browarniczych, które wprowadziły na rynek dziesiątki nowych piwa.

Dugnad

W Norwegii kiedy trzeba coś zrobić, bardzo często do działania wkracza tzw. „dugnad”. To słowo odnosi się do grupowych prac wolontaryjnych, a także towarzyszącego im ducha wspólnotowego.

Energi

Najważniejsze źródło dochodów kraju. Pod koniec lat 60. XX wieku w norweskich wodach odkryto duże pokłady oleju. Władze Norwegii mądrze ulokowały narodowe zarobki, zapewniając państwu opiekę socjalną, zdrowotną na światowym poziomie, solidne pensje minimalne i rozsądne godziny pracy, dzięki czemu utrzymujemy się w czołówce rankingów najlepszych do mieszkania krajów.

Fårikål

Wielu tubylców zapytanych o typowe norweskie danie wskaże „fårikål”, co dosłownie oznacza „owca w kapuście”. Każdej jesieni w wielu tutejszych gospodarstwach przyrządza się jagnięcinę lub baraninę z kapustą i całymi ziarnami pieprzu, podawaną z dodatkiem ziemniaków.

Geitost

W języku norweskim jest słowo określające wszystko, co można położyć na chleb. To słowo to „pålegg”. Jednym z najbardziej popularnych dodatków do chleba, a zarazem jednym z najbardziej charakterystycznych wyznaczników norweskiej tożsamości narodowej jest brązowy ser serwatkowy, szczególnie ten wyrabiany z koziego mleka (geitost). W smaku jest podobny do karmelu ze szczyptą ostrości. Spróbuj!

Hjerteformede vafler

Wafle w kształcie serc. Podczas wizyty u babci Norwegowie oczekują wafli. Wafle są tutaj uważany za element łączący ludzi — są obecne na spotkaniu po mszy w kościele, na pchlim targu lub podczas wizyty sąsiedzkiej. Norweskie wafle są miękkie i uformowane w kształt serca — nikt nie słyszał o waflach w kształcie kwadratu.

Independence

Czyli niepodległość. Norweska Konstytucja, podpisana 17 maja 1814 roku przyniosła Norwegii niepodległość, po 400 latach unii - najpierw z Danią, a później ze Szwecją. Obecnie 17 maja to Święto Narodowe Norwegii hucznie obchodzone w całym kraju. Organizowane są liczne parady i zabawy. Wszyscy cieszą się i wspólnie świętują.

Janteloven

„Nie myśl, że jesteś kimś wyjątkowym, ani że jesteś lepszy od nas” — to zasada sformułowana w tzw. „prawie Jante”, stworzonym przez norweskiego pisarza Aksela Sandemose w 1993 r. mówiąca o Skandynawskim poczuciu skromności i niechęci do wyróżniania się swoimi osiągnięciami. Niestety współcześnie nie wszyscy go przestrzegają.

Kos

„Kos” czyli przytulność/bliskość to jedno z najważniejszych słów definiujących norweską mentalność. Często nieprzyjemna pogoda zmusza do umilenia sobie czasu spędzonego w domu. Ciepły koc, świeżo upieczone ciasto, świece i voila! Oto właśnie „kos”.

Lavvo

Lavvo to tradycyjny tymczasowy „dom” konstruowany przez ludność Lapończyków, przypominający tipi budowane przez rdzennych Amerykanów. Lapończycy, którzy prowadzą koczownicy tryb życia, podążając za swoimi stadami reniferów przez płaskowyż Finnmark na Dalekiej Północy, ciągle używają lavvo.

Monarchy

Norwegia jest monarchią konstytucyjną. Oznacza to, że król jest formalnie głową państwa, ale pełni on głównie funkcję reprezentacyjną. Władza ustawodawcza i wykonawcza spoczywa w rękach organów wybieranych w kraju.

Członkowie norweskiej rodziny królewskiej to Ich Królewska Mość Król Harald i królowa Sonja, Jego Książęca Wysokość Książę Haakon, księżna Mette-Marit i księżniczka Ingrid Alexandra.

Nerder

— oznacza „nerda” czyli dziwaka, kogoś mającego świra na punkcie czegoś. W Norwegii gatunek fantasy cieszy się ogromną popularnością, być może za sprawą spuścizny po Wikingach. Przed premierą filmu „Władca pierścieni” na początku XXI w. tereny przed kinami okupowały gromady przebranych za elfy i hobbity fanów, którzy nie chcieli przegapić biletów. Obecnie coraz więcej ludzi identyfikuje się z licznymi subkulturami: fanów gier komputerowych, viking metalu, czy ludzi przebierających się za postaci z gier lub filmów s-fi (cosplaying).

Weekendy „ovale”

Norwegowie wprost uwielbiają „oval”czyli długie weekendy, szczególnie że wielu z nich ma dostęp do domku kempingowego w górach. To zupełnie normalne wzięcie wolnego piątku (np. takiego, pomiędzy świętem państwowym a weekendem), zebranie rodziny, wypakowanie samochodu przysmakami i drewnem do kominka i wyjazd w góry.

Pride-festivaler

Tolerancja dla ludzi odmiennej orientacji seksualnej w ciągu ostatnich dziesięcioleci przeszła długą drogę, doprowadzając do wprowadzenia w 2009 r. prawa pozwalającego na małżeństwa osób tej samej płci. Kilka miast każdego lata organizuje festiwale, skupiające się na tematyce praw LGBT.

Quiet

Pomimo niewielkiej populacji, Norwegia to całkiem duży kraj, jak na standardy europejskie. Mała gęstość zaludnienia oznacza, że występują tu rozległe obszary dziewiczej przyrody. Możesz zdarzyć się tak, że norweskie płaskowyże lub morskie plaże na odległym, arktycznym archipelagu pod światłami zorzy polarnej, zwiedzisz samotnie, w spokoju kontemplując życie.

Raspeball

Znany także w wersjach: raspeball, klubb, raspekake, komle, kløbb, kumle, kompe, kump(e), potetball, klot lub ball, oznacza tradycyjne norweskie danie, które oprócz wielu imion ma również wiele możliwych sposobów przyrządzenia, chociaż tak naprawę to po prostu pieróg ziemniaczany. Turyści odwiedzający Norwegię Południową, Zachodnią lub Centralną być może będą mieli okazję skosztowania tej potrawy.

Ski

Jazda na nartach „to po prostu coś, co robimy”. W Norwegii można jeździć na nartach w różnych stylach, ale najbardziej znanymi dla większości Norwegów będą tzw. „langrenn” i biegi narciarskie. Większość tras narciarskich jest bezpłatnie dostępna dla wszystkich.

Tur

Dla Norwegów sposobem na zły nastrój jest spacer. Można po prostu przespacerować się w okolicy, ale większość urodzonych tutaj ludzi wyprawy do lasu ma we krwi. Jeżeli w okolicy nie ma lasu, odpowiednie do spacerów będą też najbliższe wzniesienia lub góry. Zapewne przekonasz się na własnej skórze, że w porównaniu z wiosnę i latem Norwegowie są znacznie bardziej marudni jesienią i zimą — dzieje się tak za sprawą niedoboru światła słonecznego i braku „tur”.

Stadion Ullevaal

Choć dumą narodową Norwegów są sporty zimowe (prawdopodobnie dlatego, że wykonujemy je najlepiej), najpopularniejsza ciągle pozostaje piłka nożna. Ullevaal to stadion w Oslo, który może pomieścić 28 000 ludzi, jest siedzibą reprezentacji narodowej Norwegii i miejscem organizacji finałów Mistrzostw Norwegii w piłce nożnej.

Voss ekstremsportveko

Coroczny tydzień sportów ekstremalnych organizowany w górskiej wiosce Voss przyciąga amatorów adrenaliny z całego świata. W okolicy znajdują się góry, lodowcerwące nurty, klify i jeziora. Znana jako Veko” oferuje możliwości uprawiania base jumpingu, kajakarstwa górskiego, kolarstwa górskiego, kitesurfingu, paralotniarstwa i wielu innych sportów ekstremalnych.

Work

Protestancka etyka pracy była normą w Norwegii. Po II wojnie światowej, socjaldemokratyczna Partia Pracy odegrała kluczową rolę w odbudowie Norwegii, a prawa pracownika stały się priorytetem. Obecnie Norwegowie na ogół pracują niewiele. Zarówno mężczyźni jak i kobiety pracują zawodowo. Brak rozbudowanej hierarchii, koleżeńskie relacje - szefowie jedzący obiad z pracownikami, a prominentni politycy jeżdżą rowerem do pracy, są źródłem dumy dla większości Norwegów.

X Games

Pierwsze zawody X Games odbyły się w Oslo w 2015 r. Miasto pretenduje do miana światowej stolicy sportów zimowych, a politycy twierdzą, że chcą przedstawić Oslo jako „miejsce skupiające najlepsze na świecie możliwości kulturalne i sportowe”.

Yggdrasil

W mitologii nordyckiej Yggdrasil to drzewo życia łączące niebo i ziemię. Może i kultura Wikingów kojarzona jest z rabunkami i przemocą, ale nie można zaprzeczyć, że kryje się w niej także piękno i uniwersalne prawdy życiowe. Celem wielu Norwegów jest odkrycie tej części naszej kultury na nowo.

Znort (Frank Znort Quartet)

Zwykle sobotnie wyjście w Norwegii nie kończy się na piciu herbaty. Tylko nieliczni mają siłę na zabawę kolejnego dnia. Koncerty legendarnego zespołu jazzowo-punkowego Frank Znort Quartet, organizowane w każdą sobotę od 1998 r., zyskały miano idealnej opcji na rozpoczęcie imprezy. Odwiedź Blå w Oslo, aby zapoznać się z aktualnościami dotyczącymi tzw. „niebieskiego poniedziałku”.

Dowiedz się więcej o Norwegii

Więcej

Your Recently Viewed Pages
Ad
Ad
Ad