Dynamic Variation:
Offers
x

There was not an exact match for the language you toggled to. You have been redirected to the nearest matching page within this section.

Choose Language
Toggling to another language will take you to the matching page or nearest matching page within that selection.
Search & Book Sponsored Links
Search
or search all of Norway
Oslo
Parliament Building in Oslo City.
Photo: Kurt Hamann - Visitnorway.com
Campaign
Course
Event
Partner
Media
Meetings
Travel Trade

O Norwegii

Poniżej znajdziesz zbiór podstawowych informacji na temat Norwegii, w tym fakty o norweskiej geografii, historii, przyrody, sportów zimowych, Pokojowej Nagrody Nobla, Bożego Narodzenia, rodziny królewskiej i innych.

Historia

11 000 lat temu: Pierwsze ślady osadnictwa w Norwegii Północnej  
800 – 1066: Era Wikingów
1030: Olaf Haraldsson zostaje zabity w bitwie pod Stiklestad. Był on siłą napędową nawrócenia Norwegii na chrześcijaństwo. W późniejszym czasie został kanonizowany i jest obecnie znany jako St Olav  
1349: Czarna śmierć zabija połowę ludności Norwegii  
1450: Norwegia staje się częścią Korony Duńskiej. Pozostanie pod jej zwierzchnictwem przez prawie 400 lat  
1814: Odłączenie się od Danii. Dzięki traktatowi pokojowemu z Kiel, Norwegia zostaje przekazana Szwecji. Zostaje też spisana Konstytucja Norwegii  
1825: Pierwsza fala emigracji norweskiej do USA. Rozpoczyna się wielki exodus
1905: Unia ze Szwecją zostaje rozwiązana i Norwegia staje się niezależnym państwem  
lata 60.: Na Morzu Północnym znaleziono złoża ropy, co znacząco odmieni losy kraju  
1972: Norwegia głosuje przeciwko członkostwu w Unii Europejskiej (zrobi to ponownie w 1994)  
1994: w Lillehammer odbywają się Zimowe Igrzyska Olimpijskie

Fiordy

W Norwegii mamy do czynienia z największą koncentrację fiordów na świecie, i nigdzie indziej na Ziemi nie ma ich tak wiele jak w Norwegii Fiordów. Fiordy powstałe w czasie cofania się lodowców, pod wypływem wody morskiej zalewającej doliny U-kształtne, sprawiły, że Norwegia stała się sławna. Dwa z nich, Geirangerfjord i Nærøyfjorden znajdują się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Sognefjord - najdłuższy oraz Hardangerfjord, słynący z porastających go wiśni i jabłoni, to jedne z najczęściej odwiedzanych miejsc. Lysefjord położony niedaleko Stavanger (gdzie znajduje się słynny Preikestolen - Pulpit Rock) oraz położony bardziej na północy Nordfjord są również bardzo popularnymi miejscami na wakacje. Magazyn National Geographic nazwał fiordy "najwspanialszym dziewiczym celem podróży na świecie" a szanowana amerykańska gazeta Chicago Tribune umieściła norweskie fiordy na swojej liście Siedmiu Cudów Natury.

Zorza polarna i białe noce

Zorza polarna (aurora borealis) jest powszechnym zjawiskiem naturalnym, najczęściej obserwowanym nad kołem podbiegunowym pomiędzy późną jesienią a wczesną wiosną. Pas zórz polarnych dociera do Norwegii Północnej na Lofotach i ciągnie się wzdłuż wybrzeża aż po Przylądek Północny. Oznacza to, że nigdzie na Ziemi nie ma lepszych warunków do obserwacji zorzy polarnej. Z każdego miejsca w tej okolicy można podziwiać ten wspaniały spektakl świateł.  

Natomiast latem, nad kołem podbiegunowym słońce nie zachodzi, dlatego turyści odwiedzający Norwegię Północną mogą cieszyć się o tej porze roku 24 godzinami światła dziennego. Zjawisko to znane jest jako "białe noce".

Wikingowie

Wikingowie znani ze swoich umiejętności budowy łodzi i zdolności nawigacyjnych, mieli również reputację strasznych łupieżców. Byli oni jednak również handlowcami, odkrywcami i osadnikami, a dziedzictwo po epoce Wikingów w Norwegii (lata 800-1050) jest nadal widoczne. Muzeum Łodzi Wikingów w Oslo jest w posiadaniu dwóch najlepiej zachowanych na świecie drewnianych długich łodzi Wikingów. Obie datowane są na IX wiek. Muzeum Wikingów Lofotr w Borg na Lofotach, Karmøy Kulturopplevelser w Rogaland, oraz  Centrum Kultury Narodowej Stiklestad w Nord-Trøndelag to doskonałe miejsca, aby dowiedzieć się więcej o historii tego wojowniczego ludu.

Lud Samów

Samowie są rdzennymi mieszkańcami Norwegii. Znani z kolorowych ubrań i hodowli ogromnych stad reniferów, zamieszkują północną Skandynawię od ponad 10 000 lat. Dziś mają własny Parlament w Karasjok (ludność: 3 000 mieszkańców), stolicy Samów w Norwegii. Miasto szczyci się tym, że kultura Samów nieustannie w nim rozkwita. Hodowla reniferów nadal jest centralnym elementem ich kultury. Zwierzęta dostarczają mięso, futro i transport - we Finnmarku, w zimie, przejażdżki saniami zaprzężonymi w renifery to bardzo popularna atrakcja.

Sporty zimowe

Sukcesy Norwegii w zimowych igrzyskach olimpijskich są niezaprzeczalne. Kraj posiada w sumie 368 medali (132 złote, 125 srebrnych i 111 brązowych). Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Lillehammer w 1994 roku okazały się najlepszymi w historii kraju, kiedy to Norwegia, grając na własnym podwórku zdobyła 26 medali, w tym 10 złotych. Do najsłynniejszych sportowców sportów zimowych w ostatnich latach należą narciarze biegowi Marit Bjørgen, Petter Northug i Bjørn Dæhlie, snowboardzista Terje Håkonsen i narciarz alpejski Aksel Lund Svindal.

Dzika przyroda

Miłośnicy dziewiczej przyrody będą zachwyceni Norwegią, gdzie łosie, renifery, jelenie, rysie i lisy wędrują swobodnie po okolicy. W najbardziej odległych obszarach Norwegii Wschodniej możesz napotkać wilki. Czarne niedźwiedzie zamieszkują Pasvik Valley w Finnmark, a niedźwiedzie polarne spotkasz na Svalbardzie. Piżmowce, potomkowie ostatniej epoki lodowcowej zamieszkują Dovre. Norwegia jest również miejscem, gdzie znajdują się dwa klify stanowiące siedliska ptaków, Røst i Runde - najlepsze tego typu miejsce na świecie. Półwysep Varanger w Norwegii Północnej jest kolejnym świetnym punktem do obserwacji ptaków - w sezonie można spotkać tu wiele gatunków ptaków wędrownych. U wybrzeży Vesterålen natomiast, bardzo popularne jest obserwowanie wielorybów.

Rodzina Królewska

Król Harald V, król Norwegii i królowa Sonja mają dwoje dzieci: syna, księcia Haakona, który ożenił się z księżniczką Mette-Marit, z którą ma dwójkę dzieci, i córkę, księżniczkę Marthę Louise, która wyszła za mąż za Ari Mikael Behna, z którym ma troje dzieci.

Pokojowa Nagroda Nobla

Laureat Pokojowej Nagrody Nobla jest wybierany przez Norweski Komitet Noblowski, a nagroda jako jedyna nie jest wręczana w Sztokholmie. Ceremonia wręczenia Pokojowej Nagrody Nobla, podczas której laureat wygłasza mowę akceptacyjną, odbywa się co roku 10 grudnia w Urzędzie Miasta w Oslo, w rocznicę śmierci Alfreda Nobla (zmarł w 1896 roku).

W 2018 roku nagroda przyznana została Denisowi Mukwege oraz Nadii Murad za za wysiłki mające na celu zaprzestanie używania przemocy seksualnej jako narzędzia wojny i konfliktów zbrojnych. Wśród innych laureatów znaleźli się również prezydent USA Barack Obama, chiński dysydent Liu Xiaobo i walczące o bezpieczeństwo i prawa kobiet Ellen Johnson Sirleaf, Leymah Gbowee i Tawakkol Karman. W niektórych przypadkach Nagroda Nobla przyznawana jest również organizacjom. W 2012 roku nagrodę przyznano Unii Europejskiej, w 2013 roku nagrodzona została Organizacja ds. Zakazu Broni Chemicznej, a w roku 2017 otrzymała ją Międzynarodowa Kampania na rzecz Zniesienia Broni Nuklearnej.

17 maja, Narodowy Dzień Norwegii

Po 400 latach duńskiego panowania, Norwegia doczekała się własnej konstytucji, podpisanej 17 maja 1814 w Eidsvoll, po tym jak dołączyła do luźnej unii ze Szwecją. Pomimo, że do pełnej niezależności trzeba było czekać aż do 1905 roku, Święto Konstytucji cały czas pozostaje Narodowym Dniem Norwegii. Obecnie, z tej okazji odbywają się parady dziecięce (nie parady wojskowe) i festyny w całej Norwegii. Tego dnia, wielu Norwegów ubiera tradycyjne "bunads" (stroje narodowe).

Myślistwo

Norwegia posiada bogatą faunę i mnóstwo zwierzyny, stąd wiele możliwości żeby wybrać się na polowanie. Lasy i góry Norwegii zamieszkuje wiele łosi, reniferów, jeleni, zajęcy, kuropatw i innego dużego ptactwa leśnego. Polowania mogą odbywać się na terenach państwowych, samorządowych i prywatnych. Są one jednak zabronione bez uprzedniej zgody właściciela gruntu oraz licencji łowieckiej - obydwie należy uzyskać wcześniej. Polowania na małą zwierzynę dozwolone są od 16 roku życia. Żeby zapolować na większego zwierza trzeba mieć ukończone 18 lat. Aby zastawić sidła trzeba mieć minimum 16 lat (z wyjątkiem sideł na rysie, dla których granica wieku wynosi 18 lat).

Wędkarstwo

Niezrównane możliwości dla wędkarstwa słodkowodnego i dalekomorskiego sprawiło, że Norwegia stanowi wyjątkowe miejsce dla wędkarzy. Odkąd pierwsi brytyjscy wędkarze, tzw. Salmon Lords trafili do Norwegii w pierwszej połowie XIX wieku, stała się ona jednym z wędkarskich El Dorado. Znajduje się tu wszystko , co potrzebne jest dla udanych wakacji z wędką: szeroki wybór dobrze zaopatrzonych wód, dziewicze środowisko i oczywiście duże ryby. Podróż do Norwegii stwarza świetną okazję żeby "wyhaczyć" ponad gabarytowego łososia, pstrąga, szczupaka, dorsza lub halibuta i wiele innych gatunków. 83 281 kilometrów linii brzegowej, ponad 400 rzek łososiowych i inne niezliczone, obfitujące w ryby rzeki, strumienie i jeziora oraz odrobina ingerencji w łowiska sprawiają, że ryby rozwijają się i rosną do sporych rozmiarów. Norweskie wybrzeże znane jest również z ogromnej ilości dorsza arktycznego, znanego jako "skrei, które co roku pojawia się późną zimą w celu złożenia ikry".

Koło Podbiegunowe i Przylądek Północny

Przekroczenie Koła Podbiegunowego i postój na Przylądku Północnym, najbardziej wysuniętym na północ punkcie Europy, to obowiązkowy punkt dla wielu podróżujących do Norwegii Północnej.

Święta Bożego Narodzenia w Norwegii

Przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia to szczególny czas w Norwegii. Podczas zimnych, ciemnych miesięcy zimowych, w domach zapalane są świece. W większości norweskich miast i miasteczek pojawiają się w tym czasie jarmarki bożonarodzeniowe, okazjonalne koncerty i występy. Największy jarmark bożonarodzeniowy w Oslo to ten przy Muzeum Ludowym w Bygdøy. Bergen z kolei, słynie z Piernikowego Miasteczka, które co roku wznosi się na Torgallmenningen. Górnicze miasteczko Røros w Norwegii Wschodniej, to miejsce, które staje się naprawdę magiczne w grudniu, a Dom Bożonarodzeniowy Tregaarden w Drøbak po prostu trzeba zobaczyć, jako że jest to jedyny całoroczny sklep bożonarodzeniowy w Skandynawii. Typowe norweskie potrawy świąteczne to ribbe (pieczony boczek), pinnekjøtt (solone i suszone, czasami wędzone, żeberka jagnięce) i lutefisk (sztokfisz zmiękczony przed gotowaniem w wodzie i ługu).

Statystyki: ssb.no

Informacje ogólne

Ustrój polityczny: Monarchia konstytucyjna i demokracja parlamentarna
Szef rządu: Premier Erna Solberg
Ludność: 5 312 343 mieszkańców (na dzień 01.08.2018 r.)
Stolica: Oslo
Najważniejsze miasta dla turystyki: Oslo (676 462 mieszkańców), Bergen (280 203), Stavanger/Sandnes (210 241), Trondheim (194 051), Kristiansand (91 331), Tromsø (76 062), Ålesund (47 700).
Języki: norweski bokmål, norweski nynorsk i język Samów
Religia: Kościół Norwegii (protestancki)  
Waluta: Korona norweska (NOK) 1 korona = 100 øre  
Strefa czasowa: Czas Greenwich (GMT) +1 godzina  
Narodowy Dzień Norwegii: 17 maja

Poznaj inne fakty o Norwegii w broszurce Norweskiego Urzędu Statystycznego „This is Norway 2018”

Geografia

Powierzchnia: 385 155 kilometrów kwadratowych  
Linia brzegowa: Wybrzeże Norwegii rozciąga się przez 25 148 kilometrów, bez fiordów i zatok jego długość wynosi jedynie 2 532 kilometry
Największe jezioro: Mjøsa, 362 kilometry kwadratowe
Najdłuższa rzeka: Glomma, 600 kilometrów  
Najwyższy szczyt: Galdhøpiggen 2 469 metrów  
Największy lodowiec (największy w Europie kontynentalnej) Jostedalsbreen 487 kilometrów kwadratowych
Najdłuższy fiord: Sognefjord 204 kilometry  
Najbardziej znany wodospad: Vøringsfossen 182 metry

 

10 słynnych Norwegów

 • Roald Amundsen (polarnik)
 • Fridtjof Nansen (odkrywca, naukowiec i humanista)
 • Thor Heyerdahl (odkrywca)
 • Edvard Grieg (kompozytor)
 • Ole Bull (muzyk)
 • Edvard Munch (artysta)
 • Henrik Ibsen (dramaturg)
 • Knut Hamsun (powieściopisarz)
 • Gro Harlem Brundtland (polityk)
 • Sonja Henie (łyżwiarka i aktorka)
 • A-ha (zespół pop)
 • Jo Nesbø (pisarz kryminałów)

 

Norweskie święta 2018/2019

  2018 2019
Nowy Rok 1 stycznia 1 stycznia
Niedziela Palmowa 25 marca 14 kwietnia
Wielki Czwartek 29 marca 18 kwietnia
Wielki Piątek 30 marca 19 kwietnia
Niedziela Wielkanocna 1 kwietnia 21 kwietnia
Poniedziałek Wielkanocny 2 kwietnia 22 kwietnia
Święto Pracy 1 maja 1 maja
Wniebowstąpienie 10 maja 30 maja
Święto Konstytucji 17 maja 17 maja
Zielone Świątki 20 maja 9 czerwca
Zielone Świątki Drugi Dzień 21 maja 10 czerwca
Boże Narodzenie 25 grudnia 25 grudnia
Drugi Dzień Świąt Bożego Narodzenia 26 grudnia 26 grudnia
Your Recently Viewed Pages

Powrót do góry

Ad
Ad
Ad