Dynamic Variation:
Book
Choose Language
Search & Book
Search
or search all of Norway
Røros Røros
Credits
Røros.
Photo: Thomas Rasmus Skaug - visitnorway.com
Campaign
Partner

Miasteczko z przeszłości

Tradycyjne miasteczko Røros to nowoczesna społeczność żyjąca w scenerii z Listy Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Røros to jedno z najstarszych miasteczek składających się z budynków drewnianych w Europie, zlokalizowane na delikatnie opadającym płaskowyżu o wysokości 628 metrów n.p.m. Miasto powstało w 1644 r., kiedy to w okolicy znaleziono pierwszą rudę miedzi. Z czasem Røros stało się jedną z najważniejszych miejscowości górniczych w Norwegii.

Atmosfera panująca w Røros zachowała swój oryginalny charakter: rozmieszczenie ulic i farm w centrum miasta nie zmieniły się od początku jego istnienia. Ze względu na autentyczne budowle drewniane oraz unikalny charakter miasteczka górniczego Røros zostało wpisane na Listę światowego dziedzictwa UNESCO w 1980 r.

W 2013 r. miejscowość Røros otrzymała prestiżowy certyfikat zrównoważonego rozwoju turystyki (Sustainable Tourism) — znak jakości potwierdzający systematyczną pracę wkładaną w redukcję negatywnego wpływu turystyki na historię, charakter i bogactwo naturalne regionu przy jednoczesnym zachowaniu wysokich standardów turystycznych. Miasteczko Røros jest także znane jako jeden z wiodących regionów Norwegii w dziedzinie produkcji lokalnych produktów żywnościowych.

Dzisiaj niewielkie miasteczko Røros to swego rodzaju żywe muzeum, a jego centrum z autentycznymi budynkami z drewna jest chroniona. Podczas odkrywania wąskich uliczek, antycznych dziedzińców i budynków Røros, znajdziesz kilka niezależnych sklepów oraz ciekawych miejsc oferujących ręcznie wyrabiane przedmioty ceramiczne, odzież i żywność.

Røros
Røros
Thomas Rasmus Skaug/Visitnorway.com
Røros
Røros
CH - Visitnorway.com
Utistuvollen, Vingelen
Vingelen
CH - visitnorway.com
Røros
Røros
Terje Rakke/Nordic Life AS/ Visitnorway.com
Ad

Zrównoważona turystyka

Mimo iż wiele miejscowości i obiektów w Norwegii przestrzega zasady zrównoważonego rozwoju, zdobycie samego certyfikatu to o wiele bardziej skomplikowany proces.

Tylko najbardziej zaangażowani kwalifikują się do udziału w programie i finalnie zdobywają certyfikat. Wszystko to po latach ciężkiej pracy na rzecz zrównoważonej turystyki, na wielu płaszczyznach. Ważną częścią procesu ubiegania się o certyfikat jest spójny plan i konsekwencja w działaniu na rzecz zrównoważonej turystyki oraz wsparcie programów ochrony środowiska. Liczą się także wszelkie inicjatywy, dzięki którym miejsca o bogatej historii, wyjątkowym charakterze i naturalnych walorach zostają nienaruszone. Ponadto, program stawia wysokie wymagania w kwestii dalszego rozwoju biznesu oraz edukacji społeczeństwa o zasadach życia w zgodzie z ideą zrównoważonego rozwoju.

Więcej o zrównoważonej turystyce w Norwegii

 

Sustainable destination

Atrakcje

Noclegi

Jedzenie

Dojazd i okolice

Samolotem:
  • Odległość z Oslo do Røros można pokonać w 50 minut samolotem. Samoloty odlatują codziennie z wyjątkiem sobót.
  • Lotnisko w Røros znajduje się dwa kilometry od centrum.
Samochodem lub autobusem:
  • Podróż samochodem z Oslo do Røros zajmie ok. pięciu godzin, a z Trondheim — ok. dwóch godzin. 
Pociągiem:
  • Norweskie Koleje Państwowe (NSB) oferują regularne przejazdy z Oslo i Trondheim. Z Trondheim dostaniesz się do Røros w ok. dwie godziny, bez względu na to, czy podróżujesz pociągiem, samochodem czy autobusem.
Łodzią lub promem:
  • Łódź wycieczkowa MS Fæmund II w okresie letnim pływa po jeziorze Femunden codziennie. Na jej pokładzie dopłyniesz z miejscowości Elgå w regionie Hedmark do Synnervika w gminie Røros, 30 kilometrów od samego miasteczka Røros. Stamtąd możesz dostać się do Røros lokalnym autobusem. Łodzią nie można przewozić samochodów.
     

Røros oferuje także...

Nie czekaj aż będziesz na miejscu, aby znaleźć coś, co Cię zainteresuje.

×

Więcej

Your Recently Viewed Pages
Ad
Ad
Ad