Dynamic Variation:
Book
Choose Language
Search & Book
Search
or search all of Norway
Arctic landscape Svalbard
Credits
Svalbard.
Photo: Roy Mangersnes/wildphoto.no/ www.nordnorge.com
Campaign
Partner

Witaj w królestwie niedźwiedzi polarnych

Wyspy Svalbard leżą na Morzu Arktycznym, w połowie drogi między Norwegią a biegunem północnym. Znajdziesz tu arktyczne pustkowia i dziką przyrodę.

Svalbard od zawsze fascynował turystów. Ten niezwykły archipelag wysp oferuje kontakt ze wspaniałą, dziką przyrodą, starymi kopalniami i niedźwiedziami polarnymi.

Oprócz kilku tysięcy niedźwiedzi polarnych, wyspy zamieszkuje prawie 3 tysiące ludzi, z czego 2000 mieszka w Longyearbyen, które jest centrum administracyjnym Svalbardu, a także największą z miejscowości. Ta mała i barwna społeczność rozwinęła się z typowej dla wioski w nowoczesną, zaangażowaną w różne dziedziny gospodarki. W Longyearbyen nie brakuje życia i atrakcji kulturalnych, na porządku dziennym są tu koncerty, pokazy, festiwale i wystawy. A miłośnikom dobrego jedzenie spodobają się powstałe tu wysokiej jakości lokalne bary i restauracje.

Nazwa Svalbard oznacza „zimne wybrzeża" i po raz pierwszy pojawiła się w islandzkich źródłach pisanych w XII wieku. Klimat archipelagu jest jednak łagodniejszy, od tego, który panuje na terenach położonych na tej samej szerokości geograficznej.

Od wieków rozwijało się tu rybołówstwo a także wielorybnictwo, jednak połowy wielorybów oraz inne praktyki wyniszczające populacje zwierząt na wyspach są zakazane : prawie 65 procent powierzchni Svalbardu to obszary będące pod ochroną, w tym trzy rezerwaty przyrody, sześć parków narodowych, piętnaście rezerwatów ptactwa i jeden obszar-pomnik przyrody.

Longyearbyen, Svalbard
Longyearbyen
Visit Svalbard
Svalbard
Arktyczne życie
Ole Jørgen Liodden/Naturfokus/ www.nordnorge.com/Longyearbyen
Svalbard
Svalbard -królestwo niedźwiedzi polarnych
Ole J Liodden/Naturfokus/ www.nordnorge.com/Longyearbyen
Svalbard
Safari skuterami śnieżnymi
Marcela Cardenas/ www.nordnorge.com/Longyearbyen
Ad

Zrównoważona turystyka

Mimo iż wiele miejscowości i obiektów w Norwegii przestrzega zasady zrównoważonego rozwoju, zdobycie samego certyfikatu to o wiele bardziej skomplikowany proces.

Tylko najbardziej zaangażowani kwalifikują się do udziału w programie i finalnie zdobywają certyfikat. Wszystko to po latach ciężkiej pracy na rzecz zrównoważonej turystyki, na wielu płaszczyznach. Ważną częścią procesu ubiegania się o certyfikat jest spójny plan i konsekwencja w działaniu na rzecz zrównoważonej turystyki oraz wsparcie programów ochrony środowiska. Liczą się także wszelkie inicjatywy, dzięki którym miejsca o bogatej historii, wyjątkowym charakterze i naturalnych walorach zostają nienaruszone. Ponadto, program stawia wysokie wymagania w kwestii dalszego rozwoju biznesu oraz edukacji społeczeństwa o zasadach życia w zgodzie z ideą zrównoważonego rozwoju.

Więcej o zrównoważonej turystyce w Norwegii

 

Sustainable destination

Atrakcje

Noclegi

Dojazd i okolice

Svalbard nie należy do strefy Schengen, dlatego planując wycieczkę na Spitsbergen koniecznie zabierz ze sobą paszport.

Na Svalbardzie nie obowiązuje Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, dlatego warto pomyśleć o zakupie ubezpieczenia podróżnego tuż przed przyjazdem na wyspy.

 
Samolotem:
 • Przez większą część roku do Longyearbyen codziennie latają samoloty, a ich częstotliwość wzrasta w okresie letnim nawet do kilku lotów w ciągu dnia.
 • Nie ma bezpośrednich połączeń lotniczych z wyspami Svalbard, większość samolotów przylatuje do Tromsø. Wyjątkiem jest okres letni, kiedy pojawiają się bezpośrednie połączenia z Oslo.
 • Czas podróży z Oslo wynosi 3 godziny, a kolejny lot z Tromsø trwa około 2 godziny.
 • Można wykupić sobie przejazd z lotniska do hotelu lub innych miejsc noclegowych.
   
Autobusem:
 • Na Svalbardzie jest tylko 46 kilometrów dróg.
 • Wycieczki typu off-road są zakazane.
 • Na Svalbardzie nie ma niestety żadnych dróg pomiędzy osiedlami. Mieszkańcy poruszają się na skuterach śnieżnych lub łodziami w lecie.
   
Statkiem:
 • Svalbard nie ma stałego połączenia wodnego z kontynentalną Norwegią.
 • Kilka firm oferuje wycieczki objazdowe i safari, ale w te nie jest wliczony przejazd do i z lądu. Dojazd na Svalbard trzeba zorganizować sobie we własnym zakresie.

Inne atrakcje wysp Svalbard

Spokojnie, to jeszcze nie wszystko. Wyspy Svalbard mają znacznie więcej do zaoferowania. Zobacz także

×

Więcej

Your Recently Viewed Pages
Ad
Ad
Ad