Dynamic Variation:
Book
Choose Language
Search & Book
Search
or search all of Norway

Eidsfoss, Kanał Telemarku

Telemark

Region o wielu kształtach i kolorach

Od najbardziej urokliwego przybrzeżnego miasteczka Norwegii do wysokich gór i wyżyn — region Telemark jest tak samo piękny, jak różnorodny.

Słynny norweski malarz Edvard Munch zwykł udawać się do miejscowości Kragerø na wybrzeżu Skagerrak, którą nazwał „klejnotem przybrzeżnych miasteczek”, kiedy potrzebował spokoju i wyciszenia. W tym miejscu woda morska jest krystalicznie czysta i ma niebieski kolor. Pozostali Norwegowie
z pewnością podzielają zamiłowanie artysty: w lecie populacja tego niewielkiego miasteczka zwiększa się czterokrotnie.

Region Telemark to jednak nie tylko wybrzeże. Zaliczane do niego tereny sięgają daleko w głąb lądu, aż do ogromnego górskiego płaskowyżu Hardangevidda — największego norweskiego parku narodowego.

Pobliska Gaustatoppen o wysokości 1883 metrów to najwyższy szczyt w Norwegii. Podobno można z niego zobaczyć jedną szóstą całej kontynentalnej Norwegii. Polecamy wspinaczkę o własnych siłach, ale istnieje też możliwość skorzystania z windy z przystankiem końcowym przy kawiarni na szczycie.

W dolinie u stóp góry leży malownicze miasteczko Rjukan, odznaczające się niezwykle bogatą historią przemysłową i wojenną, które zostało wpisane na Listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Region Telemark jest znany także z kanału łączącego kilka jezior: za pomocą systemu18 śluz stworzono szlak wodny prowadzący z największego miasta regionu, Skien do oddalonego o 105 kilometrów małego miasteczka Dalen. Różnica wzniesień wynosi 72 metry.

Zachodnia część regionu Telemark, w okolicach miejscowości Dalen i Seljord, jest historycznie ważnym ośrodkiem muzyki folkowej i tradycyjnego opowiadania historii. Tutejszy dialekt sam w sobie jest świadectwem historii, zachowując wiele elementów języka staronordyckiego. To właśnie tutaj znajdują się korzenie ważnej dla Norwegów tradycji — jazdy na nartach.

Gaustatoppen, Telemark
Gaustatoppen
Mediateam/VisitRjukan
Notodden
Notodden
Johan Berge/Visitnorway.com
Kragerø
Kragerø
Hanne Blesvik Andersen / Visit Kragerø
Vemork, Rjukan
Rjukan
Hans-Dieter Fleger
Ad

Atrakcje

Noclegi

Jedzenie

Dojazd i okolice

Samolotem:
  • Najbliższe lotnisko obsługujące loty międzynarodowe to Sandefjord Airport Torp.
  • W miejscowości Skien znajduje się niewielkie lotnisko Skien Airport Geiteryggen, oferujące wiele połączeń do Norwegii Zachodniej.

Reklama: Widerøe - największa regionalna sieć linii lotniczych w Skandynawii

Samochodem lub autobusem:
  • Droga E18 prowadzi przez południową część regionu Telemark, pomiędzy Oslo i Kristiansand/Stavanger, a trasa E134 wiedzie przez środkowe/północne części regionu do Hardanger i Haugesund.
  • W regionie istnieje rozwinięta sieć linii autobusowych, dzięki czemu bez problemu można dostać się do jego najdalszych zakamarków.

Reklama: Auto Europe - zawsze wygoda wypożyczenia

Pociągiem:
  • Region Telemark przecina droga kolejowa Sørland z głównymi stacjami w Nordagutu i Bø. Do Oslo przez Vestfold dojedziesz koleją Vestfold z miejscowości Skien/Porsgrunn. Obydwiema trasami zarządzają Norweskie Koleje Państwowe (NSB).

Reklama: Odwiedź stronę NSB aby sprawdzić aktualne ceny oraz rozkłady jazdy.

Łodzią lub promem:
  • Latem w regionie Telemark regularnie pływa wiele łodzi.
  • Z regionu Telemark niedaleko do Oslo, Kristiansand, Larvik, Sandefjord i Langesund, skąd codziennie odpływają promy do różnych miast Europejskich.

Telemark oferuje także ...

Nie czekaj aż będziesz na miejscu, aby znaleźć coś, co Cię zainteresuje.

×

Więcej

Your Recently Viewed Pages
Ad
Ad
Ad