Dynamic Variation:
Offers
x

There was not an exact match for the language you toggled to. You have been redirected to the nearest matching page within this section.

Choose Language
Toggling to another language will take you to the matching page or nearest matching page within that selection.
Search & Book Sponsored Links
Search
or search all of Norway
Tjuvholmen and the Astrup Fearnley Museum in Oslo from the air
Tjuvholmen in Oslo.
Photo: Benson Kua / CC BY-SA 2.0
Campaign
Course
Event
Partner
Media
Meetings
Travel Trade

Część Oslo znajdująca się nad wodą odradza się jako ukazująca trendy stylowego życia miejskiego strefa obfitująca w muzea i restauracje.

Ad

Architektoniczna innowacja

Magazyn New York Times opisał Oslo jako miasto „gotowe, aby zabłysnąć”
i umieścił je na swojej liście miejsc wartych odwiedzenia w 2013 r. Dlaczego? Po części dzięki wyspie Tjuvholmen i nowemu fantastycznemu Muzeum Astrup Fearnley. Od otwarcia we wrześniu 2012 r. budynek muzeum stał się sławny na całym świecie:

„Wyspa Tjuvholmen w Oslo — niegdyś brudna strefa, do której nikt się nie zapuszczał, została zmieniona w miejsce idealne na kulturoznawczą wycieczkę za miasto.”
Financial Times, kwiecień 2013

Tjuvholmen, Oslo

Tjuvholmen, Oslo.
Photo: VisitOSLO / Thomas Johannessen ©Louise Bourgeois / BONO 2017

Muzeum sztuki nowoczesnej Astrup Fearnley — wyspa sztuki

Znaną galerię sztuki współczesnej w 2012 r. przeniesiono z dzielnicy Kvadraturen do nowo powstałego budynku, liczącego 7000 metrów kwadratowych i kosztującego 700 milionów koron norweskich Renzo Piano w sąsiedztwie Aker Brygge na Tjuvholmen, zwanej też „wyspą złodziei”. Budynek, zaprojektowany tak, aby przypominał statek, pełni rolę budynku użyteczności publicznej oraz muzeum. Tak naprawdę są to trzy odrębne pawilony, które umieszczono ponad wąskim kanałem wodnym pod wspólnym szklanym dachem w kształcie żagla. Dzięki temu podwieszane wnętrze oświetla duża ilość naturalnego światła.

Paleta ze szkła, stali i materiałów drewnianych podkreśla prostotę i esencjalizm norweskiego wzornictwa. Przez cały rok organizowane są wystawy czasowe oraz warsztaty dla dzieci. W muzeum Astrup Fearnley można podziwiać dzieła m.in. Jeffa Koonsa, Takashi Murakami, Damiena Hirsta, Cindy Sherman i Richarda Prince’a. W okolicy muzeum znajduje się wiele handlowych i mieszkalnych galerii sztuki. Najbliższym sąsiadem jest hotel The Thief, także mający wiele wspólnego ze sztuką współczesną.

„Waterfront” i życie kulturalne

Bjørvika to osiedle położone nad wodą wokół Norwegian Opera and Ballet. Dawne tereny przemysłowe, na których znajdowały się linie kolejowe, kontenery dostawcze i zatłoczone autostrady, przechodzą obecnie głębokie zmiany, stając się kulturalnym centrum Oslo. Łagodnie opadający dach budynku opery stał się popularnym miejscem spotkań. Można się tu poczuć jak na białej marmurowej plaży w pobliżu fiordu Oslofjord.

W 2020 roku, obecnie istniejące Muzeum Muncha zostanie zastąpione ultranowoczesnym trzynastopiętrowym muzeum z dziełami sztuki pochodzącymi z różnych etapów jego kariery (wraz z dziełem "Krzyk"). Znajdzie się w nim również kilka obszarów wystawowych.

Bjørvika prężnie się rozwija i po ostatecznym ukończeniu budowy w 2025 roku znajdować się tu będą apartamenty mieszkalne, biurowce i kilka parków miejskich.

Budynki „Barcode” — korporacyjna nowoczesność

Nowoczesne budynki powstają nie tylko w dzielnicy Bjørvika, dowodem na szybki rozwój miasta są również tzw. budynki „Barcode”, inspirowane kodem kreskowym, znajdujące się przy ulicy Dronning Eufemias gate w pobliżu głównego dworca kolejowego.

Te korporacyjne biało-czarne wieżowce liczące dwadzieścia dwa piętra są oddzielone od siebie dwunastometrową przestrzenią. Każdy z budynków jest inny. Na parterze między budynkami znajduje się pasaż publiczny z zadaszeniem, a w otwartych przestrzeniach ustawione są rzeźby.

Tak jak sztuka nowoczesna, budynki Barcode wywołują kontrowersje. Budynki zostały zaprojektowane tak, że zależnie od pory dnia oraz miejsca, z którego się je ogląda, wyglądają inaczej.

Nowy styl życia nad wodą

Półwysep Sørenga to część terenów portowych w obrębie rozwojowej dzielnicy Bjørvika. To nowa centralna dzielnica z parkami oraz znajdującym się w obrębie fiordu Oslo molo. Pierwsze w Norwegii otwarte kąpielisko morskie, będzie częścią promenady Sørenga.

Mathallen – centrum norweskiej kultury kulinarnej

Na opanowanym kiedyś przez przemysł ciężki brzegu rzeki Akerselva, narodził się jeden z najbardziej interesujących projektów rozwojowych miasta Oslo, zwany Vulkan. Urok Mathallen polega na zjednoczonej społeczności i kultury pod jednym znakiem - jedzenia.

Mathallen ma klimat charakterystycznej europejskiej hali targowej z restauracjami, kawiarniami, stoiskami warzywnymi, pubami, piekarniami i sprzedawcami ryb. Producenci norweskich mięs, serów, owoców morza oraz innych świetnych produktów krajowej produkcji, są tutaj po to, by kusić najlepszymi ofertami kulinarnymi, jakie Norwegia ma do zaoferowania.

Z Mathallen można przejść mostem nad rzeką Akerselva i odwiedzić Smelteverket, gastropub z najdłuższym skandynawskim barem i 20 dużymi oknami z widokiem na rzekę. Uduchowione menu Smelteverket ma do zaoferowania różnorodne jedzenie w stylu tapas. Stale zmieniająca się oferta jest zawsze pełna świetnych rzemieślniczych piw z całego świata.

Park rzeźb Ekebergparken

Znajdujący się niedaleko Ekebergrestauranten park to Twoja okazja na relaks podczas rozmyślań w ciszy lub delektowania się dobrym posiłkiem.

Ulokowany na niewielkim wzgórzu park rzeźb Ekebergparken to 63 akry zalesionej powierzchni, udekorowanej rzeźbami autorstwa międzynarodowych artystów. Dotrzesz tu jadąc z centrum Oslo w kierunku południowo-wschodnim.

Więcej o kulturze i sztuce w Oslo

W Oslo znajdziesz wiele atrakcji — zapoznaj się z nimi już teraz. Więcej szczegółowych informacji na oficjalnej stronie Oslo.

×

Oslo oferuje także...

Your Recently Viewed Pages

Powrót do góry

Ad
Ad
Ad