Dynamic Variation:
Book
Choose Language
Search & Book
Search
or search all of Norway
Barcode, Oslo Barcode, Norway
Credits
Barcode, Oslo.
Photo: Jørn Eriksson/Flickr (CC BY 2.0)
Campaign
Partner
Media
Meetings
Travel Trade

Część Oslo znajdująca się nad wodą odradza się jako ukazująca trendy stylowego życia miejskiego strefa obfitująca w muzea i restauracje.

Muzeum sztuki nowoczesnej Astrup Fearnley — wyspa sztuki

Magazyn New York Times opisał Oslo jako miasto „gotowe, aby zabłysnąć”
i umieścił je na swojej liście miejsc wartych odwiedzenia w 2013 r. Dlaczego? Po części dzięki wyspie Tjuvholmen i nowemu fantastycznemu Muzeum Astrup Fearnley. Od otwarcia we wrześniu 2012 r. budynek muzeum stał się sławny na całym świecie:

„Wyspa Tjuvholmen w Oslo — niegdyś brudna strefa, do której nikt się nie zapuszczał, została zmieniona w miejsce idealne na kulturoznawczą wycieczkę za miasto” Financial Times, kwiecień 2013

Znaną galerię sztuki współczesnej w 2012 r. przeniesiono z dzielnicy Kvadraturen do nowo powstałego budynku, liczącego 7000 metrów kwadratowych i kosztującego 700 milionów koron norweskich Renzo Piano
w sąsiedztwie Aker Brygge na Tjuvholmen, zwanej też „wyspą złodziei”. Budynek, zaprojektowany tak, aby przypominał statek, pełni rolę budynku użyteczności publicznej oraz muzeum. Tak naprawdę są to trzy odrębne pawilony, które umieszczono ponad wąskim kanałem wodnym pod wspólnym szklanym dachem w kształcie żagla. Dzięki temu podwieszane wnętrze oświetla duża ilość naturalnego światła.

"... jedna z najważniejszych prywatnych kolekcji sztuki nowoczesnej
i współczesnej"
Independent, październik 2012

Paleta ze szkła, stali i materiałów drewnianych podkreśla prostotę i esencjalizm norweskiego wzornictwa. Przez cały rok organizowane są wystawy czasowe oraz warsztaty dla dzieci.

W muzeum Astrup Fearnley można podziwiać dzieła m.in. Jeffa Koonsa, Takashi Murakami, Damiena Hirsta, Cindy Sherman i Richarda Prince’a.
W okolicy muzeum znajduje się wiele handlowych i mieszkalnych galerii sztuki. Najbliższym sąsiadem jest hotel The Thief, także mający wiele wspólnego ze sztuką współczesną.

A sunny day at the Astrup Fearnley Museum
Photo: Nic Lehoux / Astrup Fearnley

Inne atrakcje w Oslo

Odkryj prawdziwe skarby w Oslo

Oslo OperaPhoto: C.H.

„Waterfront” i życie kulturalne

Bjørvika to osiedle położone nad wodą wokół  Norwegian Opera and Ballet. Dawne tereny przemysłowe, na których znajdowały się linie kolejowe, kontenery dostawcze i zatłoczone autostrady, przechodzi obecnie głębokie zmiany, stając się kulturalnym centrum Oslo. Łagodnie opadający dach budynku opery stał się popularnym miejscem spotkań. Można się tu poczuć jak na białej marmurowej plaży w pobliżu fiordu Oslofjord.

Bjørvika prężnie się rozwija i zgodnie z założeniami po ostatecznym ukończeniu budowy w w 2025 roku znajdować się tu będą apartamenty mieszkalne, biurowce i kilka parków miejskich. 

W międzyczasie zapoznaj się z projektem „The Glory” (ang. chwała) związanych z jedzeniem w mieście, przewidującym 100 miejsc dla ogrodników. Rozpoczęty w kwietniu 2012 r. na liczącym 5000 metrów kwadratowych „kamienistym placu budowy” stanowi jedno z siedmiu zielonych miejsc przestrzeni publicznej znajdujące się tuż obok ogromnych wieżowców
w dzielnicy Bjørvika.

Budynki „Barcode” — korporacyjna nowoczesność

Nowoczesne budynki powstają nie tylko w dzielnicy Bjørvika, dowodem na szybki rozwój miasta są również tzw. budynki „Barcode”, inspirowane kodem kreskowym, znajdujące się przy ulicy Dronning Eufemias gate w pobliżu głównego dworca kolejowego.

Te korporacyjne biało-czarne wieżowce liczące dwadzieścia dwa piętra są oddzielone od siebie dwunastometrową przestrzenią. Każdy z budynków jest inny, łączy ich natomiast wspólny design przypominający kod kreskowy, stąd nazwa „Barcode” (ang. kod kreskowy). Na parterze między budynkami znajduje się pasaż publiczny z zadaszeniem, a w otwartych przestrzeniach ustawione są rzeźby.

Tak jak sztuka nowoczesna, budynki Barcode wywołują kontrowersje. Budynki zostały zaprojektowane tak, że zależnie od pory dnia oraz miejsca, z którego się je ogląda, wyglądają inaczej, spróbuj więc spojrzeć na nie z kilku różnych punktów: dworca kolejowego, dzielnic Bjørvika i Sørenga.

Nowy styl życia nad wodą

Półwysep Sørenga to część terenów portowych w obrębie rozwojowej dzielnicy Bjørvika. To nowa centralna dzielnica z parkami oraz znajdującym się w obrębie fiordu Oslo molo. Pierwsze w Norwegii otwarte kąpielisko morskie, które ma w pełni wykorzystywać dostęp do wód fiordu, będzie częścią promenady Sørenga. 

Obecnie do Sørenga można dostać się przechodząc przez kładkę prowadzącą z dworca głównego do budynku opery. Planowana nowa aleja Dronning Eufemias gate bezpośrednio połączy półwysep Sørenga z budynkami Barcode, dzięki czemu utworzony zostanie duży teren przeznaczony wyłącznie dla pieszych


Mathallen — centrum norweskiej kultury kulinarnej

Hala targowa Mathallen wyróżnia się ilością restauracji, kawiarni, sklepów spożywczych, pubów, piekarni i ciastkarni. Zjeżdżają tu producenci domowych wyrobów regionalnych: mięs, serów, owoców morza i wielu innych własnoręcznie wyrabianych składników, aby skusić Twoje podniebienie wyjątkowym smakami Norwegii.

Atrakcją hali Mathallen jest niezwykła atmosfera wspólnoty, która jednoczy odwiedzających targ we wspólnym celu, jakim jest rozkoszowanie się jedzeniem.


Park rzeźb Ekebergparken

Znajdujący się niedaleko Ekebergrestauranten park to Twoja okazja na relaks podczas rozmyślań w ciszy lub delektowania się dobrym posiłkiem.

Ulokowany na niewielkim wzgórzu park rzeźb Ekebergparken to 63 akry zalesionej powierzchni, udekorowanej rzeźbami autorstwa międzynarodowych artystów. Dotrzesz tu jadąc z centrum Oslo w kierunku południowo-wschodnim.

Więcej o kulturze i sztuce w Oslo

W Oslo znajdziesz wiele atrakcji — zapoznaj się z nimi już teraz

×

Więcej

Your Recently Viewed Pages
Ad
Ad
Ad