Dynamic Variation:
Book
Choose Language
Search & Book
Search
or search all of Norway
City lights in Oslo at night City lights in Oslo at night
Credits
Oslo.
Photo: VisitOSLO/Saad Butt
Campaign
Partner

Metropolia w środku lasu nad fiordem

Pomiędzy Oslofiord a lasem znajduje się stolica i zarazem największe miasto Norwegii, zachwycające dynamicznym życiem towarzyskim i kuszące jedyną w swoim rodzaju możliwością połączenia kontaktu z naturą z życiem miejskim.

Klimat panujący w mieście jest bardziej umiarkowany, niż można by się spodziewać, sądząc po jego szerokości geograficznej.

Lata są przyjemnie ciepłe z temperaturami przypominającymi niejednokrotnie te w miastach położonych znacznie bardziej na południe, zimy jednak są wystarczająco zimne, aby zmienić Oslo w raj dla narciarzy.

Oslofjord mieści ok. 40 wysp, a ponad połowa miasta Oslo pokryta jest lasami i parkami, co czyni z niego prawdziwie zielone miasto.

Latem możesz skorzystać z darmowego pola kempingowego na jednej z zielonych wysp na fiordzie, co da Ci możliwość łatwego podróżowania do stolicy, nawet jeśli Twój wycieczkowy budżet jest ograniczony.

Oslo jest stolicą państwa od 1814 r., kiedy Norwegia uzyskała niepodległość od Danii. To prawdziwie międzynarodowe miasto, będące obecnie jedną z najszybciej rozwijających się europejskich stolic. W Oslo znajduje się także największy norweski uniwersytet.

Frognerparken, Oslo
Vigelandsparken, Oslo
Terje Borud/Visitnorway.com/Vigeland-museet/BONO
Tjuvholmen, Oslo
Tjuvholmen, Oslo
Torgny Gustafsson/VisitOSLO
Mathallen, Oslo
Mathallen, Oslo
CH/Visitnorway.com
Holmenkollen, Oslo
Holmenkollen, Oslo
Terje Bakke Pettersen/VisitOSLO/Normanns Kunstforlag
Ad

Atrakcje

W Oslo można znaleźć ważne instytucje kulturalne, takie jak muzea narodowe i teatr narodowy. Siedziba opery i baletu Norwegii w Oslo znajduje się w nowopowstałym charakterystycznym budynku nad brzegiem morza, skąd zaledwie krótki spacer dzieli nas od stacji kolejowej w centrum miasta. Spacer po jego dachu i rozkoszowanie się widokiem na panoramę miasta i fiord to popularna rozrywka mieszkańców miasta i turystów.

Dojazd i okolice

Zarówno w przypadku podróży krajowych, jak i międzynarodowych, Oslo jest głównym punktem komunikacyjnym w Norwegii, oferującym połączenia do większości norweskich miejscowości.

Samolotem:
  • Lotnisko w Oslo to główne lotnisko w Norwegii, które obsługuje ponad 100 kierunków krajowych i międzynarodowych.
  • Z lotniska możesz dotrzeć do centrum Oslo pociągiem pospiesznym, autobusem pospiesznym lub pociągiem lokalnym. Istnieje też możliwość wynajęcia samochodu lub taksówki.
  • Podróż pociągiem pośpieszny do centrum Oslo zajmuje ok. 20 minut. Pociąg lokalny pokonuje tę trasę w 30–40 minut, ale jest to oczywiście tańszy środek transportu.
  • Wiele europejskich miast oferuje bezpośrednie połączenia do portów lotniczych Sandefjord-Torp i Moss-Rygge — do obu z nich można się dostać szybkim autobusem lub pociągiem.
Pociągiem:
  • Z Oslo można kontynuować swoją podróż pociągiem na północ w stronę Trondheim, na zachód w stronę Bergen, na południe w stronę Kristiansand lub na wschód w stronę Szwecji.
  • Trasa kolejowa między miejscowościami Bergen a Oslo jest powszechnie uważana za jedną z najpiękniejszych na świecie, a podróż nią zajmuje 7–8 godzin.
Samochodem:
  • Oslo jest punktem na mapie Norwegii, w którym spotykają się drogi krajowe, co sprawia, że można tu łatwo dotrzeć samochodem z każdego zakątka Norwegii.
Promem:
  • Do Oslo każdego dnia przypływają promy z miejscowości Kiel w Niemczech oraz z Kopenhagi i Frederikshavn w Danii.
Transport lokalny:
  • Metro, autobusy, tramwaje i promy w regionie Oslo są obsługiwane przez wspólny system biletowy, co sprawia, że komunikacja na miejscu jest niezwykle łatwa.
  • Jeśli chodzi o przemieszczanie się w samym centrum miasta, często najwygodniejszym rozwiązaniem jest jazda na rowerze lub po prostu spacer.

Noclegi

Jak mówi przysłowie: „dom jest tam, gdzie wieszasz swój kapelusz”, ale jeśli te słowa nie okażą się jednak prawdą, zrobimy, co w naszej mocy, aby pomóc Ci znaleźć odpowiednie miejsce do spania i odpoczynku.

Jedzenie

Choć wysokiej jakości lokale gastronomiczne można znaleźć w całej Norwegii, to nigdzie nie są ma ich tak wiele w jednym miejscu, jak właśnie w Oslo. W dzielnicy Grünerløkka na każdym rogu pełno jest wysokiej jakości, ale dostępnych dla „zwykłych śmiertelników” restauracji i barów. Niedaleko znajduje się także miejski rynek spożywczy Mathallen, na którym wyeksponowane są typowe składniki i produkty używane w norweskiej kuchni. To właśnie w Oslo znajdują się wszystkie norweskie restauracje nagrodzone gwiazdkami Michelin.

Restauracje z gwiazdkami Michelin

Oslo oferuje...

Mamy jeszcze dużo więcej do zaoferowania, nie ma więc na co czekać, aż będziesz na miejscu, aby znaleźć coś, co Cię zainteresuje. Zaszalej i odkryj to już teraz!

×

... a jak Ty widzisz Oslo?

To jasne jak Słońce — my jesteśmy całkiem zadowoleni z naszej stolicy — nie jesteś jednak ciekawy, co inni podróżni, tacy jak Ty mają o niej do powiedzenia?

Your Recently Viewed Pages
Ad
Ad
Ad