Dynamic Variation:
Book
Choose Language
Search & Book
 • Hotele

  Nordic Choice Hotels - sieć wyjątkowych hoteli

  Trivago - sprawdź ceny

  Booking.com - zarezerwuj teraz

   

 • Przeloty i pociągi

  Widerøe - największa regionalna sieć lini lotniczych w Skandynawii

  Momondo - najtańsze loty

  NSB - Norweskie Koleje Państwowe

 • Promy i łodzie

  Hurtigruten - "Najpiękniejszy na świecie rejs morski"

 • Wynajem samochodów

  AutoEurope - zawsze wygoda wypożyczenia

   

Search
or search all of Norway
Besseggen, Jotunheimen Besseggen, Jotunheimen
Credits
Besseggen, Jotunheimen.
Photo: Chris Arnesen / Visitnorway.com
Campaign
Partner
Media
Meetings
Travel Trade

Kraina olbrzymów

Rozkoszuj się widokiem ze szczytu Galdhøpiggen, najwyższej góry Norwegii albo udaj się na spacer wzdłuż popularnego wąskiego grzbietu górskiego Besseggen.

Jotunheimen to w dużej mierze nietknięte tereny Norwegii Wschodniej, zajmujące obszar ok. 3500 kilometrów kwadratowych, z uwzględnieniem najwyższej góry w Norwegii, Galdhøpiggen (2469 m n.p.m.) oraz (2464 m n.p.m.) oraz wodospadów, rzek, jezior, lodowców i dolin.

Ten region to obszar o największej koncentracji wzniesień górskich wyższych niż 2000 metrów w Europie Północnej, oferujący różnorodne opcje wspinaczkowe z najbardziej spektakularnymi widokami na kontynencie — począwszy od krótkich spacerów na całodniowych wędrówkach od chaty do chaty kończąc.

Punktem kulminacyjnym jest szlak prowadzący wzdłuż wąskiego grzbietu górskiego Besseggen z Memurubu lodge do Gjendesheim lodge. Widoki roztaczające się na południe od szmaragdowego jeziora Gjendevatnet (984 metry n.p.m.) oraz na północ od jeziora Bessvatnet (1373 metry n.p.m.) zachwycą Cię podczas uprawiania trekkingu na tych terenach.

Jotunheimen, najpopularniejszy park narodowy Norwegii oraz okoliczne tereny to idealne miejsce do uprawiania narciarstwa biegowego i alpejskiego, kolarstwa i wspinaczki. Ulubiony sport na świeżym powietrzu w nietkniętej ludzką ręką scenerii zapewni niezapomniane wrażenia. Inne cieszące się popularnością aktywności w regionie Jotunheimen to m.in. spacery po lodowcach, rafting, wspinaczka, turystyka jaskiniowa, jeździectwo oraz canyoning.

Te górskie tereny zostały nazwane „Jøtunheimen” przez norweskiego pisarza Aasmunda Olavssona Vinje w 1862 r., zainspirowanego dzikimi krajobrazami i mitologią nordycką. To tutaj mieszkają trolle — po norwesku „Jotuns”. Nazwa „Jøtunheimen” została później przekształcona w „Jotunheimen” i w tej formie jest używana do dziś. 

Jotunheimen to miejsce o długich tradycjach kulinarnych, a niektóre z bardziej popularnych miejscowych produktów to zioła hodowane w gospodarstwie Aukrust i peklowane mięso ze Skjåk. Kilka gospodarstw rolnych sprzedaje kiełbasę, ser, dżem i chleb własnego wyrobu.

Hiking, Valdresflye, Jotunheimen
Valdresflye
CH/visitnorway.com
Jotunheimen
Jotunheimen
Live Andrea Sulheim
Jotunheimen
Jotunheimen
CH - Visitnorway.com
Jotunheimen
Jotunheimen
Live Andrea Sulheim
Ad

Atrakcje

Noclegi

 

Gastronomia

Dojazd i okolice

Samochodem lub autobusem:
 • Do Jotunheimen można dojechać szybkim autobusem z Oslo, Bergen i Trondheim, który zatrzymuje się w tych miastach kilka razy dziennie.
 • Latem lokalne autobusy kursują w obrębie popularnych terenów wspinaczkowych. Trasy lokalnych autobusów są dostępne online.
 • Jednak najłatwiej i najwygodniej jest wybrać się do Jotunheimen samochodem. Z Oslo lub Lillehammer kieruj się na drogę E6, natomiast jeśli podróżujesz z Bergen przez Lærdal, wybierz E16.
 • Jotunheimen przecinają trzy Narodowe Szlaki Turystyczne: droga Sognefjell, dawna droga Strynefjell i Valdresflya.
Pociągiem:
 • Najbliższą stacją, leżącą na trasie kolejowej Dovrebanen jest Otta. Stamtąd do Jotunheimen dostaniesz się jednym z lokalnych autobusów.
Statkiem lub promem:
 • W okresie letnim statki transportujące wędrowców, bagaże i kajaki tłoczą się na jeziorach Gjende i Bygdin.
   

Jotunheimen oferuje także ...

Nie czekaj, aż będziesz na miejscu, aby znaleźć coś, co Cię zainteresuje.

×

Więcej

Your Recently Viewed Pages
Ad
Ad
Ad