Dynamic Variation:
Book
Choose Language
Search & Book
Search
or search all of Norway
Whale safari Vesterålen Vesterålen
Credits
Vesterålen.
Photo: Marten Bril/visitvesteralen.com
Campaign
Partner
Media
Meetings
Travel Trade

W królestwie wielorybów

Archipelag Vesterålen to miejsce charakterystyczne z powodu wielu kontrastów — można tu znaleźć zarówno białe plaże i idylliczne połacie pól, jak i skaliste szczyty górujące nad morską taflą.

Archipelag Vesterålen znajduje się niedaleko na północ od Lofoten i koła podbiegunowego, sięgając na zachód od kontynentalnej części Norwegii, w kierunku Oceanu Atlantyckiego.

W skład archipelagu wchodzą zarówno mniejsze wysepki oraz wybrzeża szkierowe, jak i niektóre z największych wysp w całej Norwegii, co potwierdza teorię, że jest to miejsce wielu kontrastów. Wyjątkowy krajobraz archipelagu tworzą ciche, spokojne plaże i pola oraz zupełnie odmienne w wyrazie potężne góry typu alpejskiego, przejmujące fiordy i dzika przyroda. 

Jedną z największych atrakcji, przyciągających turystów na archipelag Vesterålen są wieloryby. Nie ma innego miejsca na całym wybrzeżu Norwegii położonego tak blisko kontynentalnej części kraju jak Vesterålen. To obszar obfitujący w żywność i jedyne miejsce, w którym nawet podczas krótkiej wycieczki prawie na pewno można zobaczyć wieloryby (prawdopodobieństwo wynosi 95%). A teraz najlepsze: Vesterålen to miejsce, gdzie przez cały rok można spotkać wieloryby. Wybierz się na wyprawę safari z przewodnikiem, latem — by zobaczyć majestatyczne kaszaloty lub zimą — by podziwiać orki i humbaki.

Najwyższy punkt na Vesterålen ma ponad 1200 m wysokości n.p.m. Jeśli interesuje Cię aktywny wypoczynek, nie zapomnij zabrać ze sobą swojego sprzętu wspinaczkowego — możesz wybrać się na wędrówkę po górach i łąkach jedną z wyznaczonych tras. Popularną trasą krajoznawczą jest Dronningruta („Trasa królowej”) — oznaczony szlak ciągnący się ok 15 km wzdłuż wybrzeża przez góry między dawnymi wioskami rybackimi Nyksund i Stø w gminie Øksnes na archipelagu Vesterålen. 

Na stałe mieszka tu dziś ok. 30 000 osób. Morze było dla mieszkańców zawsze bardzo ważne jako podstawa ich egzystencji. W miarę poznawania kultury życia na wybrzeżu, odkryjesz charakterystyczne, dawne wioski rybackie z kolorowymi drewnianymi domami, w których od stuleci mieszkali rybacy i handlarze. Spróbuj szczęścia na wyprawie wędkarskiej albo wybierz się na wyprawę kajakową po archipelagu, aby osobiście doświadczyć uroku morza.

Jednym z najlepszych sposobów na odkrycie prawdziwej natury wybrzeża jest wycieczka Narodowym Szlakiem Turystycznym w miejscowości Andøya, kończącą się w najbardziej wysuniętym na północ punktem Vesterålens — świetnym miejscem na podziwnianie dnia polarnego i zorzy polarnej.

Vesterålen
Møysalen
Christer Gundersen/visitvesteralen.com
Andøya, Vesterålen
Andøy
Marten Bril/ www.visitvesteralen.com
Northern lights, Bø in Vesterålen
Øystein Lunde Ingvaldsen/ www.nordnorge.com
Vesterålen
Sørsand
Odd-Eirik Einarsen/ www.askr.no
Ad

Atrakcje

Noclegi

Jedzenie

Dojazd i okolice

Samolotem:
  • Ze wszystkich najważniejszych miast w Norwegii można dostać się samolotem na najbliższe lotnisko Harstad/Narvik.
  • Z lotniska Harstad/Narvik do miejscowości Sortland w Harstad/Narvik można dotrzeć autobusem. Podróż trwa ok. 2 godzin.
  • Lotniska Stokmarkes i Andenes są także zlokalizowane w Vesterålen. 
Samochodem lub autobusem:
  • Dwie dwupasmowe autostrady łączą Vesterålen z kontynentalną częścią kraju i drogą E6. Wyspy Vesterålen są natomiast połączone między sobą z pomocą kilku mostów i tuneli.
  • Z większych miast w Norwegii Północnej wyjeżdżają autobusy do Sortland, największego miasta w Vesterålen.
Łodzią lub promem:
  • Hurtigruten, firma obsługująca rejsy wzdłuż wybrzeży Norwegii, Risøyhamn, oferuje rejsy w kierunku północnym i południowym z miejscowości Sortland and Stokmarknes in Vesterålen.
  • Przez cały rok można popłynąć promem trasą między miejscowościami Lødingen i Bognes oraz między miejscowościami Melbu i Fiskebøl. Latem kursuje także prom między miejscowościami Andesnes i Gryllefjord.
  • Jeśli natomiast chcesz się wybrać do Lofoten, możesz skorzystać z połączenia promowego z Melbu i Digermulen.
     

Prognoza zorzy polarnej

Vesterålen oferuje także...

Nie czekaj, zanim będziesz na miejscu, aby znaleźć coś, co Cię zainteresuje.

×

Więcej

Your Recently Viewed Pages
Ad
Ad
Ad