Dynamic Variation:
Book
Choose Language
Search & Book
 • Hotele

  Nordic Choice Hotels - sieć wyjątkowych hoteli

  Trivago - sprawdź ceny

  Booking.com - zarezerwuj teraz

   

 • Przeloty i pociągi

  Widerøe - największa regionalna sieć lini lotniczych w Skandynawii

  Momondo - najtańsze loty

  NSB - Norweskie Koleje Państwowe

 • Promy i łodzie

  Hurtigruten - "Najpiękniejszy na świecie rejs morski"

 • Wynajem samochodów

  AutoEurope - zawsze wygoda wypożyczenia

   

Search
or search all of Norway
Vega Vega
Credits
Vega.
Photo: Helgeland Reiseliv / www.visithelgeland.com / Vega
Campaign
Partner
Media
Meetings
Travel Trade

Prawdziwy skarb natury

Wpisane na Listę światowego dziedzictwa UNESCO wyspy Vega, położone niedaleko na południe od koła podbiegunowego, uważane są za jeden z nieodkrytych światowych skarbów.

Możemy wymienić ponad 6500 powodów, dla których powinieneś odwiedzić archipelag Vega w regionie Nordland — tyle wynosi liczba znajdujących się tu wysp, raf i szkierów, które tylko czekają, by zostać odkryte. 

Archipelag Vega jest gratką dla obserwatorów ptaków z ponad 230 gatunkami ptactwa zamieszkującymi te tereny. Prawdziwym „szefem” wśród tutejszych ptaków jest kaczka edredonowa, hodowana ze względu na niezwykłe upierzenie. W pobliżu latarni morskich i wiosek rybackich ciągle można znaleźć budowane dla nich domki.

Archipelag został wpisany na Listę światowego dziedzictwa UNESCO jako świadectwo „sposobu, w jaki żyjącym tu od 1500 lat pokoleniom rybaków i rolników udało się prowadzić proekologiczny tryb życia, oparty na obecnie już rzadko spotykanych zbiorach piór kaczek edredonowych, w niezbyt przyjaznych warunkach panujących na nadmorskich terenach w pobliżu koła podbiegunowego”. 

Wyspy Vega otrzymały także certyfikat zrównoważonego rozwoju turystyki (Sustainable Tourism) — znak jakości potwierdzający systematyczną pracę wkładaną w redukcję negatywnego wpływu turystyki na historię, charakter
i bogactwo naturalne regionu przy jednoczesnym zachowaniu wysokich standardów turystycznych.

Wielu mieszkańców tych terenów twierdzi, że spędzenie czasu na jednej
z wysp Vega oznacza „powolne przeżywanie życia”. To miejsce pozwala zwolnić tempo, wyciszyć się i zrelaksować, rozkoszując się pięknym otoczeniem. Wbrew pozorom nie oznacza to, że nic się tu nie dzieje, wręcz przeciwnie: na południu można rozkoszować się płytkimi wodami przy plażach w Eidem, wybrać się do portów rybackich w Nes, Holand i Kirkøy na północy, podziwiać panoramiczne widoki na zachodzie lub przespacerować się po zielonych lasach liściastych, odwiedzić zatoki i zatoczki na wschodzie — a to wszystko w swoim własnym tempie, nigdzie się nie spiesząc.

Wybierz się na pieszą wędrówkę albo przejażdżkę rowerową i rozkoszuj się wyjątkową atmosferą miejsca, obojętnie czy akurat pada deszcz, czy praży słońce. Wynajmij łódź i odkryj tajemnice wód przybrzeżnych, może nawet skusisz się na zarzucenie wędki. Możliwości do uprawiania popularnego w tej okolicy wędkarstwa jest wiele: można łowić w morzu, rzekach lub jeziorach. A czy istnieje lepszy sposób na zakończenie dnia niż wieczór w starym domu rybackim? 

Wystawa światowego dziedzictwa Nes oraz wystawa Lånan dają możliwość sprawdzenia statusu wysp na liście UNESCO oraz zagłębienia się w specyficzne życie tutejszych rybaków trudniących się zbieractwem jajek i piór kaczki edredonowej. Do pozostałych atrakcji można zaliczyć kościół Vega w miejscowości Gladstad — drewniany kościół pochodzący z 1864 r. oraz Ylvingen — pozostałości bunkrów i tuneli z czasów II Wojny Światowej.

Nes Vega
Nes
Rita Johansen
Vega Church in Gladstad
Gladstad
Orsoyla Haarberg / www.visithelgeland.com / Vega
Tåvær view of Vega
Tåvær
Inge Ove Tysnes
Eider at Vega
Vega
Helgeland Reiseliv / www.visithelgeland.com / Vega
Ad

Zrównoważona turystyka

Mimo iż wiele miejscowości i obiektów w Norwegii przestrzega zasady zrównoważonego rozwoju, zdobycie samego certyfikatu to o wiele bardziej skomplikowany proces.

Tylko najbardziej zaangażowani kwalifikują się do udziału w programie i finalnie zdobywają certyfikat. Wszystko to po latach ciężkiej pracy na rzecz zrównoważonej turystyki, na wielu płaszczyznach. Ważną częścią procesu ubiegania się o certyfikat jest spójny plan i konsekwencja w działaniu na rzecz zrównoważonej turystyki oraz wsparcie programów ochrony środowiska. Liczą się także wszelkie inicjatywy, dzięki którym miejsca o bogatej historii, wyjątkowym charakterze i naturalnych walorach zostają nienaruszone. Ponadto, program stawia wysokie wymagania w kwestii dalszego rozwoju biznesu oraz edukacji społeczeństwa o zasadach życia w zgodzie z ideą zrównoważonego rozwoju.

Więcej o zrównoważonej turystyce w Norwegii

 

Sustainable destination

Atrakcje

Transport

Samolotem:
 • Z Oslo do Brønnøysund — najbliższego lotniska — można dostać się lotem bezpośrednim. Stąd można wziąć taksówkę, która w ok. 6–7 minut dowiezie Cię do molo, z którego odpływa łódka ekspresowa. 

Reklama: Leć do Brønnøysund  z Widerøe

Samochodem lub autobusem:
 • Wyspy Vega znajdują się za wybrzeżem Helgeland. Można tu dotrzeć trasą Kystriksveineb („Szlak Wybrzeża”, rv. 17), wiodącą pomiędzy miejscowościami Steinkjer i Bodø. Droga E6 wiedzie wzdłuż Helgeland, a trasy alternatywne do „Szlaku Wybrzeża” to: E6 przez Tosenvegen (fv. 76), przez Mosjøen (fv. 78) lub przez Mo i Rana (E12).
Pociągiem:
 • Norweskie Koleje Państwowe, NSB, zapewniają codzienne odjazdy pociągów do miejscowości Grong i Mosjøen. Stąd można kontynuować podróż jednym z lokalnych autobusów do Sandnessjøen lub Brønnøysund.
Łodzią lub promem:
 • Z Brønnøysund odpływa prom ekspresowy, a z Horn, do którego można dojechać z Brønnøysund w 15 minut, prom samochodowy.
 • Słynne norweskie linie statków Hurtigruten dopływają do miejscowości Brønnøysund, Sandnessjøen i Nesna dwa razy dziennie.

Wyspy Vega oferują także ...

Nie czekaj aż będziesz na miejscu, aby znaleźć coś, co Cię zainteresuje.

×

Więcej

Your Recently Viewed Pages
Ad
Ad
Ad