Dynamic Variation:
Book
Choose Language
Search & Book
Search
or search all of Norway
Silhouette of person inside Sorrisniva igloo hotel Silhouette of person inside Sorrisniva igloo hotel
Credits
Alta.
Photo: Terje Rakke/Nordic Life /Visitnorway.com
Campaign
Partner

Miasto zorzy polarnej

Alta to jedno z największych miast prowincji Finnmark, obszar o stosunkowo łagodnym klimacie. Główną atrakcją tego miasta są wpisane na listę UNESCO ryty naskalne oraz bogata kultura Samów.

W Alcie na turystów czeka świat przygód – wszystko na tle wspaniałych niebieskich świateł i kontrastów tak charakterystycznych dla Finnmarku w środku zimy. Warto, na przykład wybrać się na przejażdżkę psim zaprzęgiem lub na safari skuterem śnieżnym. Pod koniec XIX wieku w Alcie zbudowano pierwsze na świecie obserwatorium zorzy polarnej i dzięki temu Alta zyskała miano miasta zorzy polarnej.

W otoczeniu pięknej przyrody tuż nad brzegiem rzeki Alta, co roku powstaje imponująca budowla ze śniegu i lodu - słynny Hotel Sorrisniva Igloo. Ten luksusowy hotel działa od stycznia, a topnieje na wiosnę, razem z otaczającym go śniegiem.

Dogodne położenie Alta, w wewnętrznych partiach fiordu, sprawia, że krajobraz jest tu zróżnicowany. Są tu lasy, górskie płaskowyże oraz krajobrazy nadmorskie i górskie. Przybywający do Alta turyści mogą wybierać spośród wielu atrakcji na świeżym powietrzu górskie wędrówki, wycieczki rowerem lub wypad na ryby.

Latem można wybrać się na zwiedzanie rysunków i rytów naskalnych w Hjemmeluft. Ta grupa rzeźb skalnych nosi ślady osadnictwa z lat około 4200 do 500 p.n.e. Stanowi najważniejszy dowód osadnictwa i działalności człowieka na tym obszarze w czasach prehistorycznych. Ryty naskalne wpisane są na Listę Światowego dziedzictwa UNESCO.

Alta ma dobre warunki klimatyczne, rzadko występują tu opady atmosferyczne, zimy są łagodne a lato ciepłe. W zimowe noce można obserwować tańczącą na niebie zorzę polarną. Okres krótkich dni w Alcie trwa od listopada do stycznia, a później dni stają się coraz dłuższe. Od maja i sierpnia trwa dzień polarny i słońce świeci przez 24 godziny na dobę.

Alta
Katedra na tle zorzy polarnej w Alta
Anne Olsen-Ryum /www.nordnorge.com/Alta
Alta
Muzeum w Alta
CH/Visitnorway.com
Alta
Lunch w namiocie Samów (lavvu), Alta
CH/visitnorway.com
Alta
Psie zaprzęgi w Alta
Terje Rakke/Nordic Life /Visitnorway.com
Ad

Atrakcje

Noclegi

Jedzenie

Prognoza zorzy polarnej

Dojazd i okolice

Samolotem:
  • Lotnisko w Alta posiada bezpośrednie połączenia do Oslo i Tromsø oraz kilku miast i gmin w regionie.
  • Czas lotu do Oslo wynosi ponad 2 godziny, a do Tromsø 40 minut.
Autem/Autobusem:
  • Wszystkie drogi są otwarte przez cały rok, tylko niektóre górskie przełęcze mogą być zamknięte na krótki okres w zimie.
  • Dobre organizacja i planowanie to podstawa podróży autobusem po Finnmarku. Mimo iż kursów autobusowych łączących większość społeczności w regionie nie brakuje, to niestety ich wyjazdy mogą być rzadkie.
  • Autobusy z Alta do Hammerfest  wyjeżdżają od 1 do 3 razy dzienne, a czas podróży to około 2,5 godziny. Do Honningsvåg są 1-2 wyjazdy na dzień, a czas podróży to 4 godziny.
  • Dojazd autobusem z Alta do Kirkenes zajmuje 11 godzin. Autobusy kursują 3 razy w tygodniu. Z Tromsø do Alta można codziennie kursuje autobus,  a czas podróży wynosi od 6 do 7 godzin.

Inne atrakcje w Alta

Spokojnie, to jeszcze nie wszystko. Alta ma znacznie więcej do zaoferowania.

×

Więcej

Your Recently Viewed Pages
Ad
Ad
Ad