Dynamic Variation:
Book
Choose Language
Search & Book
Search
or search all of Norway

Preikestolen i Lysefjord w Ryfylke

Naturalne piękno

Wyobraź sobie, że jesteś na szczycie góry i patrzysz na malownicze krajobrazy, setki metrów nad poziomem morza. W Ryfylke natura sama w sobie stanowi dużą atrakcję.

Wkrótce zapomnę o wylanym pocie i obolałych mięśniach. Preikestolen («dosł. Ambona») to formacja skalna przypominająca ambonę, wznosząca się na wysokość 604 metrów nad Lysefjordem. Wejście na Preikestolen zajmuje około 2,5 godziny, a widok z Ambony, a także adrenalina, jaką się czuje stojąc tuż na krawędzi, sprawią, że niczego się nie pamięta. To właśnie te emocje i wspaniałe widoki przyciągają tutaj ponad 200.000 turystów rocznie.

Ryfylke to kraina Lysefjordu i formacji skalnych takich jak Kjerag. Położona na północ od Stavanger i na wschód od Haugesund, jest jednym z najbardziej popularnych celów turystycznych w Norwegii. Okolice Lysefjordu to  malownicze krajobrazy. Oprócz kultowych widoków z dwóch formacji skalnych, warto także pamiętać o równie pięknych widokach rozciągających się ze wzgórz, odkrywających bujne doliny znajdujące się wewnątrz Ryfylke.

W Ryfylke nie brakuje atrakcji naturalnych. Popularnymi formami aktywnego wypoczynku są wspinaczki po górach wzdłuż fiordu, spacery po wrzosowiskach, wycieczki rowerowe po wyspach, kąpiele w fiordzie oraz rejsy po Lysefjordzie. Wszystko to okraszone jest specjałami regionu, a wśród nich. Niektóre lokalne specjały, które zaspokoją swoje kubki smakowe obejmują komler (kluski), świeże owoce morza, «Suldal Skinke» (szynka Suldal) i ciastka Gong (proste lokalne miękkie ciasto pieczone na patelni).

W całym regionie Ryfylke można natknąć się na zabytki pochodzące z różnych okresów historycznych. Ryty skalne Solbakk pokazują jak dużą rolę ogrywały łodzie w życiu tutejszych mieszkańców. Muzeum Ryfylke ma kilka obiektów całym regionie, na przykład farma Kolbeinstveit nad jeziorem Suldalsvatn. Znajdziesz tutaj Guggedalsloftet, najstarszy świecki drewniany budynek w powiecie Rogaland sięgający XIII wieku.

Ryfylke
Ryfylke
Ryfylkemuseet
Høsebrua, Ryfylke
Suldalslågen, Ryfylke
Jarle Lunde / SuldalFoto.no
Preikestolen
Preikestolen
Outdoorlife Norway
Svandalsfossen, Ryfylke
Svandalsfossen, Sauda
Jarle Wæhler / Statens vegvesen
Allmannajuvet, Ryfylke
Allmannajuvet, Ryfylke
Arne Espeland
Ad

Atrakcje

Dojazd i okolice

Samolotem:
 • Lotnisko w Stavanger jest najbliżej położonym od Ryfylke. Lotnisko obsługuje loty krajowe i międzynarodowe. Z lotniska kursują autobusy, które zawożą  podróżujących na terminal promów, skąd można dostać się do Tau na południu Ryfylke. Przejazd autobusem zajmuje jakieś 30 minut a promem 30-40 minut.
 • Lotnisko w Haugesund znajduj się około 100 kilometrów z Ropeid na północy Ryfylke. Z lotniska Ropeid/Sauda najłatwiej wydostać się samochodem. Na lotnisku działa wiele wypożyczalni.
   
Samochodem:
 • Do Stavanger  można dostać się autobusem ekspresowym, który wyrusza z wielu miast: Kristiansand (4 godziny), Bergen (5 godzin) i Oslo (10,5 godzin).
 • Narodowy Szlak Turystyczny Ryfylke, rozciąga się na odcinku 183-kilometrów pomiędzy Oanes przy Lysefjordzie aż do Hordalia w Røldal, dalej ciągnie się wzdłuż Sauda na północy, przez Forsand, aż do Lysefjord na południu.
   
Pociągiem:
 • Pociągi Norweskich Kolei Państwowych (NSB) jeżdżą codziennie na trasie Oslo - Stavanger. Przejazd pociągiem zajmuje około siedem godzin i 30 minut.
   
Statkiem:
 • Ze Stavanger do wielu miejsc w Ryfylke, takich jak Tau, Jørpeland, Fister, Hjelmeland, Jelsa, Sand i Sauda można dotrzeć łodzią ekspresową. Również w samym Ryfylke można skorzystać z łodzi ekspresowych. 

Inne atrakcje w Ryfylke...

×

Więcej

Your Recently Viewed Pages
Ad
Ad
Ad