Dynamic Variation:
Book
Choose Language
Search & Book
Search
or search all of Norway
Preikestolen The Pulpit Rock and the Lysefjord
Credits
Preikestolen.
Photo: Terje Rakke/Nordic Life/regionstavanger.com
Campaign
Partner

Miasto na wysokościach

Zapierające dech w piersiach krajobrazy fiordów, gór i ciągnące się wzdłuż wybrzeża piaszczyste plaże to właśnie Stavanger. Jednak region ten to także ważny ośrodek kulturalny.

Region Stavanger słynie z licznych krajobrazowych atrakcji, w tym Lysefjord, plaża Sola i Preikestolen (skalna półka, dosł. ambona). Słynny Preikestolen wznosi się na wysokość 600 metrów nad poziomem morza i jest najczęściej odwiedzaną atrakcją w okręgu Rogland. Lonely Planet wybrało go najbardziej zapierającą dech w piersiach platformą widokową na świecie.

Stavanger to miasto uniwersyteckie, a także siedziba wielu instytucji szkolnictwa wyższego i badań naukowych. Środowisko naukowe znacząco wpłynęło na panującą w mieście atmosferę oraz ofertę atrakcji kulturalnych, a także asortyment sklepów i restauracji. W 2008 roku Stavanger i Sandnes zostały wybrane Europejską Stolicą Kultury. Co roku w Stavanger organizowany jest festiwal Gladmat, największy skandynawski festiwal żywności. Zwykle odbywa się pod koniec lipca i jest dużym wydarzeniem w całym regionie, na który przybywa w sumie około 250.000 uczestników.

W 1969 roku odkryto pierwsze złoża ropy naftowej w Ekofisk, w południowej części Morza Północnego, dzięki czemu region Stavanger stał się kluczowym źródłem dochodu norweskiej gospodarki. Dziś Stavanger jest stolicą ropy i energii w Europie, a głównym źródłem dochodu lokalnych mieszkańców jest praca w sektorze naftowym. Przemysł przyciąga różne narodowości do tego regionu, dzięki czemu Stavanger to istny tygiel kulturowy.

Większość atrakcji turystycznych znajduje się w odległości krótkiego spaceru od centrum miasta Stavanger. Na starówce znajduje się najlepiej zachowany w Europie kompleks drewnianych zabudowań składający się z ponad 170 białych drewnianych domów. Spacerując warto zwrócić szczególną uwagę na muzea jak Norweskie Muzeum Ropy Naftowej, Muzeum Sztuk Pięknych i Norweskie Muzeum Konserw.

Hafrsfjord, Stavanger
Skalne Miecze, Hafrsfjord w Stavanger
CH/Visitnorway.com
Stavanger
NuArt - Festiwal Sztuki Ulicznej w Stavanger
CH/Visitnorway.com
Stavanger
Muzeum Przemysłu Naftowego w Stavanger
CH/Visitnorway.com
Stavanger
Stara dzielnia miasta Stavanger
CH/Visitnorway.com
Ad

Atrakcje

Noclegi

Jedzenie

Dojazd i okolice

Samolotem:
  • W Stavanger mieści się drugie pod względem ilości obsługiwanych lotów lotnisko w  Norwegii.
  • Na lotnisko i z lotniska Sola w Stavanger bezpośrednio kursują samoloty z i do 60 miast w Norwegii i zagranicy.
  • Z lotniska do centrum Stavanger można dojechać autobusem wahadłowym, który odjeżdża co 20 minut, a czas podróży wynosi około 30 minut.
Autobusem:
  • Kursujące codziennie autobusy z Oslo, Bergen i Kristiansand do Stavanger umożliwiają łatwe dotarcie do celu. Czas podróży z Oslo wynosi dziesięć 10 godzin, z Bergen pięć godzin a z Kristiansand cztery godzin.
Pociągiem:
  • NSB (Norweskie Koleje Państwowe) offers regular train departures do Stavanger z Oslo przez  Kristiansand, a podróż trwa 8 godzin.
  • Lokalne połączenia pomiędzy Stavanger i Egersund wyrusza przynajmniej raz na godzinę i umożliwia łatwy dojazd do obszaru Jæren.
Promem lub statkiem:
  • Turyści podróżujący własnym samochodem mogą wsiąść na prom z Hirtsals w Danii do Kristiansand, oddalonego o cztery godziny jazdy samochodem od Stavanger lub na prom do Tananger, dwadzieścia minut jazdy samochodem od Stavanger.
  • Z przystani w Stavanger możesz wsiąść w jedną z wielu łodzi płynących do Ryfylke, oraz innych wysepek położonych wokół Stavanger.

Inne atrakcje w regionie Stavanger...

Nie czekaj aż będziesz na miejscu, aby znaleźć coś, co Cię zainteresuje.

×

Więcej

Your Recently Viewed Pages
Ad
Ad
Ad