Dynamic Variation:
Book
Choose Language
Search & Book
 • Hotele

  Nordic Choice Hotels - sieć wyjątkowych hoteli

  Trivago - sprawdź ceny

  Booking.com - zarezerwuj teraz

   

 • Przeloty i pociągi

  Widerøe - największa regionalna sieć lini lotniczych w Skandynawii

  Momondo - najtańsze loty

  NSB - Norweskie Koleje Państwowe

 • Promy i łodzie

  Hurtigruten - "Najpiękniejszy na świecie rejs morski"

 • Wynajem samochodów

  AutoEurope - zawsze wygoda wypożyczenia

   

Search
or search all of Norway

Kościół Borgund, Lærdal, Sogn i Fjordane

Lærdal

Ślady przeszłości

Znajdziesz tu najlepiej zachowany średniowieczny kościół w Norwegii — Borgund i unikalne drewniane domy w Lærdalsøyri, a wybierając się dalej z Lærdal w zaledwie kilka godzin możesz wspiąć się na wysokość 1000 metrów, by podziwiać wspaniałe widoki.

Znajdująca się na końcu wpisanego na Listę światowego dziedzictwa UNESCO fiordu Sognefjorden miejscowość Lærdal wyróżnia się majestatycznymi górami i bujną zieloną roślinnością, która wskazuje na rozwinięty w tej okolicy przemysł rolniczy. Łososiowa rzeka, Lærdalselva, płynąca w dół góry aż do fiordu, nadaje dolinie niespotykanego charakteru.

Miejscowość Lærdal otrzymała certyfikat zrównoważonego rozwoju turystyki (Sustainable Tourism) — znak jakości potwierdzający systematyczną pracę wkładaną w redukcję negatywnego wpływu turystyki na historię, charakter i bogactwo naturalne regionu przy jednoczesnym zachowaniu wysokich standardów turystycznych. Panujący tu suchy klimat czyni te tereny odpowiednimi do uprawy owoców, jagód i warzyw — przemysł rolniczy jest silnie rozwinięty.

W Lærdal znajdziesz zabytkowy kościół Borgund, najlepiej zachowany w całej Norwegii kościół klepkowy, zbudowany w 1180 roku przy użyciu 2000 belek i desek. W kościele Borgund nie odprawia się już żadnych ceremonii religijnych, obecnie pełni funkcję muzeum.

W malowniczej wioska Gamle Lærdalsøyri znajduje się 150 dobrze zachowanych drewnianych domów, powstałych w XVIII. i XIX. wieku. W pożarze w 2014 r. spłonęło ponad 35 domów, z których sześć lub siedem miało wartość historyczną, szybko jednak ponownie otwarto wieś dla zwiedzających.

Wokół Lærdal istnieje kilka opcji wycieczek krajoznawczych, np. podróż drogą Vindhellaveien w pobliżu Borgund Stavkirke lub drogą Kongeveien („Drogą królewską”) wiodącą poprzez góry Filefjell.

Lærdalsøyri
Lærdalsøyri
Terje Rakke / Nordic Life AS / Fjord Norway
Lærdalselva
Lærdalselva
Sverre Hjornevik
Kongeveien, Lærdal
Kongeveien, Filefjell
Statens vegvesen
Nærøyfjord
Nærøyfjord
Katrin Moe
Ad

Zrównoważona turystyka

Mimo iż wiele miejscowości i obiektów w Norwegii przestrzega zasady zrównoważonego rozwoju, zdobycie samego certyfikatu to o wiele bardziej skomplikowany proces.

Tylko najbardziej zaangażowani kwalifikują się do udziału w programie i finalnie zdobywają certyfikat. Wszystko to po latach ciężkiej pracy na rzecz zrównoważonej turystyki, na wielu płaszczyznach. Ważną częścią procesu ubiegania się o certyfikat jest spójny plan i konsekwencja w działaniu na rzecz zrównoważonej turystyki oraz wsparcie programów ochrony środowiska. Liczą się także wszelkie inicjatywy, dzięki którym miejsca o bogatej historii, wyjątkowym charakterze i naturalnych walorach zostają nienaruszone. Ponadto, program stawia wysokie wymagania w kwestii dalszego rozwoju biznesu oraz edukacji społeczeństwa o zasadach życia w zgodzie z ideą zrównoważonego rozwoju.

Więcej o zrównoważonej turystyce w Norwegii

 

Sustainable destination

Dojazd i okolice

Samolotem:
 • Lærdal nie ma własnego lotniska, ale lot do pobliskiego Sogndal z Bergen zajmuje zaledwie 30, a z Oslo — 45 minut.
Samochodem lub autobusem:
 • Szybkie autobusy kursujące pomiędzy Bergen i Lillehammer zatrzymują się w Lærdal po ok. pięciu godzinach podróży z Lillehammer lub czterech–pięciu godzinach drogi z Bergen.
 • Do Lærdal można także dotrzeć autobusem pospiesznym z Oslo, podróż zajmuje ok. sześciu godzin.
 • Przejazd własnym samochodem z Bergen do Lærdal potrwa ok. czterech i pół godziny wzdłuż drogi E16 albo cztery godziny z Oslo, jeśli wybierzesz drogę Rv7.
Statkiem lub promem:
 • Przez cały rok z Bergen wypływają ekspresowe łodzie do Sognal, a  stamtąd możesz złapać autobus do Lærdal.

Lærdal oferuje także ...

Nie czekaj aż będziesz na miejscu, aby znaleźć coś, co Cię zainteresuje.

×

Więcej

Your Recently Viewed Pages
Ad
Ad
Ad