Dynamic Variation:
Book
Choose Language
Search & Book
Search
or search all of Norway

Flåm, Aurland w regionie Sogn i Fjordande

Flåm

Mała wioska — ogromne bogactwo otaczającej przyrody

Każdego roku Flåm odwiedza kilkaset tysięcy turystów. Nic w tym dziwnego — ta mała wioska to miejsce, w którym można rozkoszować się jednymi z najbardziej spektakularnych i zapierających dech w piersiach widokiem w Norwegii.

Znajdziesz je w Aurlandsfjord, najbardziej wewnętrznej części najgłębszego i drugiego pod względem długości fiordu na świecie — Sognefjord, liczącego 204 km długości i 1308 m głębokości. Flåm jest otoczona przez strome góry, grzmiące wodospady i wąskie doliny. Wiosną i latem można tu zobaczyć ogromne statki wycieczkowe płynące w stronę portu Flåm, przepływające między wąskimi fiordami.

Podróż na trasie linii kolejową Flåm została w 2014 r. okrzyknięta przez wydawnictwo Lonely Planet najbardziej niesamowitą przejażdżką pociągiem na świecie. Trasa rozpoczyna się w Flåm i wiedzie wzdłuż fiordu, aż do górskich szczytów. Podczas dwudziestokilometrowej jazdy pociągiem, można obserwować rzeki przecinające głębokie wąwozy, wodospady spływające kaskadami w dół stromych, pokrytych śniegiem gór oraz farmy „trzymające się kurczowo” górskich zboczy.

Z miejscowości Flåm można udać się na wyprawę wspinaczkową w pobliskie góry lub zwiedzić fiordy Aurlandsfjord i Nærøyfjord. Fiord Nærøyfjord jest wpisany na Listę światowego dziedzictwa UNESCO i jest najwęższym fiordem na świecie — w miejscu, w którym góry wznoszą się nad jego spokojnymi wodami, ma tylko 250 metrów szerokości.

Inne popularne aktywności to łowienie ryb w rzece Flåmselven lub przejażdżka jedną z najbardziej popularnych tras rowerowych w Norwegii, Rallarvegen (tzw. „Droga budowniczych kolei”), oferującą przepiękne widoki.

W okolicy znajduje się kilka restauracji, serwujących tradycyjne przysmaki kuchni lokalnej, takich jak: suszona szynka, dziczyzna, jagnięcina, łosoś, ser kozi, owoce i jagody. Lokalny browar o nazwie Ægir to jeden z najlepiej prosperujących browarów rzemieślniczych w Norwegii.

Photo stop by Kjosfossen Waterfall
Kjosfossen
Morten Rakke
Sinjarheim farm, Aurlandsdalen
Aurlandsdalen
Øyvind Heen - Fjords.com
Nærøyfjorden
Nærøyfjorden
Øyvind Heen/Visitnorway.com
Two people standing apart at Stegastein Viewpoint
Stegastein
CH/Visitnorway.com
Ad

Atrakcje

Noclegi

Jedzenie

Dojazd i okolice

Samolotem:
  • Najbliższe lotnisko to Sogndal Airport Haukåsen, znajdujące się ok. 70 km stąd.
  • Z lotniska są codzienne połączenia do Oslo i Bergen, dojazd do obu miejscowości zajmuje niecałą godzinę.
Samochodem lub autobusem:
  • Flåm dzieli 166 km do Bergen i 354 km do Oslo (drogi E16 i Rv7).
  • Pomiędzy Flåm a Oslo i Bergen codziennie kursują autobusy.
Pociągiem:
  • Flåm to przybrzeżna stacja końcowa sławnej linii kolejowej Flåmsbana, najbardziej stromej i najbardziej spektakularnej w swoim rodzaju.
  • Większość przewożących pasażerów między Oslo i Bergen dołącza do linii kolejowej Flåmsbana w miejscowości Myrdal.
  • Linia kolejowa Flåmsbana kursuje od ośmiu do dziesięciu razy dziennie w okresie letnim (od maja do października) oraz cztery razy dziennie w sezonie zimowym.
Statkiem lub promem:
  • Promy pasażerskie, kursujące cały rok, przepływają przez Nærøyfjorden, fiord chroniony przez UNESCO, na trasie między Flåm/Aurland i Gudvange.
  • W sezonie letnim „łodzie ekspresowe” transportują pasażerów pomiędzy miejscowościami Flåm, Balestrand i Bergen.
Transport lokalny:
  • Flåm leży na końcu trasy rowerowej Rallarvegen (tzw. „Droga budowniczych kolei”), rozpoczynającej się w miejscowościach Haugastøl, Finse lub Myrdal, zależnie od tego, jak daleko chcesz jechać.

Flåm oferuje także...

Mamy jeszcze dużo więcej do zaoferowania, nie ma więc sensu czekać, aż będziesz na miejscu, aby znaleźć coś, co Cię zainteresuje. Zaszalej i odkryj to już teraz!

×

Więcej

Your Recently Viewed Pages
Ad
Ad
Ad