Dynamic Variation:
Book
Choose Language
Search & Book
Search
or search all of Norway
Buildings on the shore of the Sognefjord Buildings on the shore of the Sognefjord
Credits
Fjærland.
Photo: Øyvind Heen/Visitnorway.com
Campaign
Partner

Niewysłowione piękno 

Sognefjord jest najdłuższym fiordem Norwegii, a jedna z jego odnóg, Nærøyfjord wpisana jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Okoliczne góry to jedne z piękniejszych pasm w Norwegii.

Sognefjord położony jest na północ od Bergen. Wcina się w głąb lądu aż do podnóża majestatycznych gór Jotunheimen i błękitnej pokrywy lodowca Jostedalsbreen, największego lodowca kontynentalnej Europy.

Sognefjord jest bez wątpienia rekordzistą. Jest najdłuższym fiordem Norwegii, jednym z najdłuższych na świecie. Imponuje także jego głębokość ponad 1300 metrów, a wysokość otaczających go gór to 1 700 metrów. Najwęższą odnogą Sognefjordu jest Naeroyfjord, szeroki na zaledwie 250 metrów. W 2005 roku Naeroyfjord został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Inne, równie malownicze i znane odnogi fiordu to Lusterfjord, Fjærlandsfjord i Finnafjord. Za sprawą topniejących lodowców, ich wody mają często piękny szmaragdowy kolor.

Tradycje kulinarne Sognefjordu cieszą się sławą od wielu pokoleń. Dobry klimat, świeże powietrze i zielone pastwiska sprawiają, że obszar ten jest jednym z głównych producentów lokalnych produktów. Okolice Sognefjordu znane są w szczególności z dobrej jakości owoców, jagód, a także jagnięciny, dziczyzny, pstrąga górskiego i kozich serów.

Obszary górskie otaczające środkową część Sognefjordu należą do najbardziej popularnych terenów Norwegii, idealnych do pieszych wędrówek, a najbardziej znane górskie obszary to Park Narodowy Jotunheimen, Park Narodowy Jostedalsbreen, Breheimen, doliny Aurlandsdalen i Utladalen. Wokół fiordu jest mnóstwo innych atrakcji turystycznych. Niezwykłym przeżyciem jest także wycieczka na rafting, górska wspinaczka, jazda na nartach, a latem na rowerze górskim

Krajobraz Sognefjordu wpisują się maleńkie, idylliczne wioski położone wzdłuż fiordów i w dolinach, zamieszkiwane przez około 30 tysięcy ludzi. Skjolden z liczbą około 200 mieszkańców jest najgłębiej położoną ze wszystkich wioską.

Vetlabui
Vetlabui
Espen Mills/ Tasteofnationaltouristroutes.com/Visitnorway.com
Urnes Stavkirke
Luster
Øyvind Heen/fjords.com
Balestrand
Balestrand
CH/Visitnorway.com
Nigardsbreen, Sognefjorden
Nigardsbreen
Øyvind Heen/fjords.com
Ad

Atrakcje

Noclegi

Jedzenie

Dojazd i okolice

Samolotem:
  • Z lotniska Sogndal codziennie latają samoloty do Bergen i Oslo, a czas podróży wynosi 30 do 45 minut.
Autobusem/Samochodem:
  • Podróżujący samochodem najkrócej dojadą do Sognefjord, w zaledwie dwie do trzech godzin z Bergen, w cztery do pięciu godzin z Oslo i pięć do sześciu godzin z Trondheim.
  • Wygodne autobusy ekspresowe, kursują codziennie przez cały rok do i z Sognefjordu z i do Oslo, Bergen, Trondheim, Voss, Gol, Hemsedal, Fagernes i Lillehammer.
  • W sezonie letnim dostępne są również połączenia autobusowe z i do Oslo i Trondheim przez Otta/Lom nad grą Sognefjell przez Narodowy Park Jotunheimen.
Pociągiem:
  • Flåm to jedyna stacja wzdłuż Sognefjordu i podróż  piękna sama w sobie. W Myrdal łączy się z przejazdem na trasie Bergen-Oslo. Przez cały rok dostępne są codzienne połącznia.
Statkiem:
  • Codziennie przez cały rok można skorzystać z połączeń łodziami ekspresowymi, które kursują z  Bergen do wielu małych wiosek wzdłuż Sognefjord, w tym Vik, Balestrand, Sogndal i Leikanger.
  • W okresie letnim można skorzystać także z połączenia łodzią pomiędzy Bergen i Flåm.
  • W lecie dostępne są także rejsy wycieczkowe, których trasa prowadzi wzdłuż fiordu przez wioski takie jak Flåm, Gudvangen, Kaupanger i Lærdal.

Inne atrakcje w okolicy Sognefjordu …

Spokojnie, to jeszcze nie wszystko. Zobacz co jeszcze można zrobić w okolicy Sognefjordu.

×

Więcej

Your Recently Viewed Pages
Ad
Ad
Ad