Dynamic Variation:
Offers
Choose Language
Search & Book Sponsored Links
Search
Atlanterhavsvegen
Atlanterhavsvegen.
Photo: Johan Wildhagen
Campaign
Course
Event
Partner
Media
Meetings
Travel Trade

W tym regionie wszędzie towarzyszyć Ci będą wspaniałe krajobrazy

Wybierz się w spektakularną podróż jedną z dwóch najpiękniejszych dróg krajowych, a potem odkryj fiordy i wysepki w pobliżu przybrzeżnych miast Molde i Kristiansund.

Kontrastowa sceneria czyni północno-zachodnią część Norwegii, na obrzeżach krainy Fiordów Norwegii idealną bazę wypadową wielu wycieczek krajoznawczych. Latem góry zapraszają na wspinaczkę oznakowanymi szlakami w otoczeniu bujnej roślinności, a zimą możesz wybrać się na narty przy światłach zorzy polarnej. Możesz także spróbować orlego safari, kolarstwa górskiego lub wędkowania w słonej morskiej wodzie, jeśli brzmi to dla Ciebie bardziej zachęcająco. 

Największe miasto regionu, Molde, położone jest przy brzegu w otwartej paszczy fiordu Romsdalsfjord. Typowy Norweg, zapytany o skojarzenia nasuwające się na myśl na dźwięk nazwy Molde, zapewne odpowie: jazz. Raz do roku w czerwcu odbywa się tutaj międzynarodowy festiwal jazzowy. Jest to najstarszy festiwal jazzowy w Europie i w związku z tym przyciąga rzesze publiczności z całego kontynentu. Kolejną prawdopodobną odpowiedzią będzie Football, a to za sprawą jednej z najlepszych drużyn krajowej piłki nożnej, Molde FK, która ma swoją siedzibę w tym mieście. Jeden z najlepszych norweskich piłkarzy, Ole Gunnar Solskjær przed transferem do Anglii w 1996 roku grał właśnie w tej drużynie. 

Z punktu widokowego Varden, który wznosi się 407 metrów ponad poziom morza można podziwiać całe miasto, fiord oraz słynną panoramę Molde z widokiem na 222 częściowo ośnieżone szczyty. 

Miasta Molde i Kristiansund są świetnymi punktami do rozpoczęcia przejazdu dwoma najbardziej spektakularnymi norweskimi szlakami: Trollstigen i Atlanterhavsveien („Droga Atlantycka”). Jadąc drogą Trollstigen musimy pokonać 11 ostrych zakrętów zanim dotrzemy na szczyt Stigrøra o wysokości 858 metrów nad poziomem morza. W niektórych miejscach droga została wykuta we wnętrzu góry, podczas gdy w innych wspierają ją kamienne głazy. Imponujący most wybudowany z kamieni bezpiecznie przenosi jadących tędy kierowców ponad wodospadem Stigfossen. 

Droga Atlantycka rozpościerająca się między miejscowościami Bud i Kårvåg to licząca 36 kilometrów długości trasa, prowadząca poprzez mosty i groble komunikacyjne zawieszone tuż nad oceanem skonstruowane pomiędzy wyspami. Droga Atlantycka to prawdziwe dzieło sztuki, któremu Norwegowie przyznali tytuł „konstrukcji wieku” i która znalazła się wśród najlepszych dróg na świecie w rankingu magazynu Guardian.

Droga Atlantycka łączy miasto Molde z Kristiansund — jednym z najbardziej interesujących norweskich miast, pełnym kolorowych domów otaczających mały port. Miasto jest położone na czterech wyspach, co czyni z niego idealną bazę wypadową na wycieczki do pobliskich wiosek rybackich. W mieście Kristiansund życie kulturalne jest bardzo bogate: znajduje się tu opera, w której organizowanych jest ponad 100 spektakli rocznie. W mieście odbywa się także międzynarodowy festiwal fotografii Nordic Light znany na całym świecie ze względu na wysoką jakość oraz obecność cenionych sław z dziedziny fotografii. 

Molde Panorama
Molde.
Photo: Einar Engdal
Atlantic Road
Nordmøre.
Photo: Terje Rakke/Nordic Life
Kristiansund
Kristiansund.
Photo: Terje Rakke/Nordic Life
Trollstigen
Trollstigen.
Photo: Roger Ellingsen/Statens Vegvesen
Ad

Atrakcje

Noclegi

Jedzenie

Dojazd i okolice

Samolotem:
 • Lotnisko w Molde oddalone jest od centrum miasta jedynie o sześć kilometrów i oferuje bezpośrednie połączenia lotnicze do Oslo, Trondheim i Bergen. Godziny odjazdu specjalnego autobusu lotniskowego są zsynchronizowane ze wszystkimi lotami. Autobus zatrzymuje się przy hotelach w Molde oraz na dworcu autobusowym.
 • Lotnisko Kristiansund znajduje się osiem kilometrów od centrum miasta. Samoloty wylatują stąd kilka razy dziennie, obsługując trasy krajowe i międzynarodowe. Do centrum Kristiansund można dojechać autobusem podstawianym na lotnisku.
Samochodem lub autobusem:
 • Codziennie odjeżdżają autobusy do Trondheim, Bergen i Oslo. Autobusy lokalne dojeżdżają do wielu miejscowości w regionie. W Molde i Kristiansund kursuje też autobus miejski.
 • Jadąc własnym samochodem drogą E6 z Oslo należy kierować się na północ w stronę miejscowości Otta i Geiranger, a następnie zjechać w Rv63 do Åndalsnes. Alternatywną opcją jest jazda drogą E6 na północ do miasta Dombås, a potem drogą E136 w kierunku Åndalsnes.
 • Z Trondheim jedną z możliwości dojazdu jest trasa Fv680 wzdłuż wybrzeża Nordmøre przez miejscowości Kyrksæterøra i Aure, podczas przejazdu którą można podziwiać krajobrazy wybrzeża, wysp i szkierów. Natomiast droga E39 przez miejscowości Vinjefjord i Halsa to dobry wybór, jeżeli chcesz dostrzec różnorodność scenerii regionu Nordmøre. Trasa Fv65 wiodąca przez miejscowości Rindal i Surnadal podąża w ślad gór Trollheimen i rzeki Surna — jednej z najlepszych rzek do połowów łososia w Norwegii.
 • Jeśli podróżujesz z Bergen, jedź drogą E39 w kierunku północnym do Vestnes. Z Bergen masz możliwość wyboru kilku alternatywnych dróg, m.in.in. E39. Pamiętaj jednak, że wiele z tych dróg obejmuje przeprawę promem.
Pociągiem:
 • Norweskie Koleje Państwowe, NSB, oferują codzienne połączenia kolejowe z Oslo do Åndalsnes oraz z Trondheim do Oppdal. W Åndalsnes lub Oppdal możesz przesiąść się na autobus do Molde
  i Kristiansund.
Statkiem lub promem:
 • Słynny norweski organizator rejsów po wybrzeżu, Hurtigruten, wypływa z Molde i Kristiansund każdego dnia przez okrągły rok, zarówno w kierunku północnym, jak i południowym.
 • Promy w regionie podążają w kierunku fiordów od wczesnych godzin porannych do późnego wieczora. Rezerwowanie z wyprzedzeniem nie jest konieczne, warto jednak przyjechać do terminalu nieco wcześniej, aby zapewnić miejsce dla Twojego środka transportu bez konieczności długiego oczekiwania w kolejce. Ta zasada dotyczy w szczególności sezonu letniego oraz dni, podczas których organizowane są wydarzenia przyciągające rzesze turystów

Northwest oferuje także ...

Nie czekaj aż będziesz na miejscu, aby znaleźć coś, co Cię zainteresuje.

×

Więcej

Your Recently Viewed Pages

Powrót do góry

Ad
Ad
Ad