Dynamic Variation:
Offers
Choose Language
Search & Book Sponsored Links
Search
or search all of Norway
Trolltunga
Safety tips for summer hiking to Trolltunga.
Photo: Kristian Paulsen (selvestepaulsen.no) / Iver Bostad / Bleed / visitnorway.no
Campaign
Course
Event
Partner
Media
Meetings
Travel Trade

Bezpieczeństwo podczas letniej wycieczki do Trolltungi

Trolltunga jest jedną z najbardziej spektakularnych formacji skalnych w Norwegii. Co roku przyciąga turystów z całego świata, którzy przyjeżdżają, aby wspiąć się na szczyt i zrobić zdjęcie ze skalnej półki z widokiem na jezioro Ringedal 700 metrów poniżej.

Sezon letni

Nigdy nie wybieraj się na Trolltungę zimą. Jeśli chciałbyś podziwiać zimowe widoki, od marca możesz wyruszyć na wycieczkę z przewodnikiem w rakietach śnieżnych lub na nartach.

10-12 godzinna wycieczka

Trolltunga to 27-kilometrowa trasa okrężna z przewyższeniem 1.100 metrów, której pokonanie zajmuje 10-12 godzin z przerwami. Ta podróż klasyfikowana jest jako "czarna", a innymi słowy bardzo wymagająca, zarówno fizycznie jak i psychicznie. Zalecamy zarezerwować co najmniej dwa dni na jej pokonanie, aby zwiększyć szanse na wędrówkę tylko w sprzyjających warunkach pogodowych. W okolicy Trolltungi są strome klify, które nie są zabezpieczone barierkami. Upadek może skończyć się śmiercią, więc należy zachować szczególną ostrożność. W drodze na szczt znajduje się kilka małych kabin ratowniczych i są one przeznaczone wyłącznie na nagłe wypadki, a nie na nocleg dla turystów.

Właściwy sprzęt do uprawiania turystyki pieszej 

Zabierz ze sobą 30-litrowy plecak, aby mieć pewność, że masz miejsce na wszystko czego będziesz potrzebować w norweskich górach. Mapa, kompas, apteczka pierwszej pomocy, w pełni naładowany telefon komórkowy i czołówka to tylko niektóre z rzeczy, które zalecamy zabrać ze sobą w plecaku. Poniżej znajdziesz pełną listę sprzętu wycieczkowego, który powinieneś mieć ze sobą idąc w góry.

Jak się tam dostać 

Wszystkim zalecamy korzystanie z publicznego transportu z powodu bardzo ograniczonego miejsca postojowego dla samochodów pasażerskich. Z parkingu w okolicy Skjeggeda, możesz podążać szlakiem oznaczonym czerwonymi literami ‘T’. Na całej długości szlaku ustawione są znaki z odległością jaką masz już za sobą oraz tą do końca wędrówki. Zawsze należy mieć ze sobą mapę oraz kompas ponieważ w większości miejsc na trasie nie ma zasięgu. Dobrym pomysłem jest również włączyć tryb samolotowy w swoim telefonie, tak aby nie zabrakło baterii kiedy może być potrzebna.

 

Map of Trolltunga summer hike, Norway

 

Jedzenie i picie

Kiedy wyruszasz w podróż zawsze bierz ze sobą dużo jedzenia i napojów. Ważne jest, aby mieć wystarczającą ilość prowiantu, tak aby przez całą podróż być w pełni sił.

Ciepłe ubrania

Przy prawie 1.100 metrach przewyższenia bezwzględnie ważne jest odpowiednie obuwie. Użyj swoich butów turystycznych i zostaw trampki w domu. W trakcie wędrówki będzie trzeba przejść przez mokre bagno, błoto i wodę w kilku punktach. Na wyższych wysokościach jest bardzo zimno, więc koniecznie zabierz ze sobą ciepłe ubrania w tym czapkę, szalik i rękawiczki. Dobrze jest mieć również wiatroszczelną i wodoodporną odzież wierzchnią.

Wycieczki z przewodnikiem

Jeżeli jesteś niedoświadczony lub nie masz pewności czy wybrać się w pordóż na własną rękę, zalecamy przyłączenie się do wycieczki z przewodnikiem. Dobry przewodnik może zmienić nawet deszczowy dzień w fantastyczne doświadczenie. 

Inne pobliskie szlaki turystyczne

Jest wiele alternatywnych tras wycieczkowych w okolicy Trolltungi. Sprawdź pozostałe i / lub łatwiejsze szlaki turystyczne w tym rejonie.

Trolltunga gfx
Trolltunga (ill.).
Photo: Odda kommune

Warunki pogodowe w górach

Nawet jeśli przewidywane jest słońce, warunki pogodowe mogą się szybko zmienić. Dlatego przed rozpoczęciem podróży należy zawsze sprawdzić prognozę pogody i porozmawiać z mieszkańcami o tym czego się można spodziewać na trasie. Tubylcy często wiedzą kiedy istnieje ryzyko deszczu i burzy, nawet jeśli prognoza pogody przewiduje spokojne i dobre warunki.

Summer hiking
Summer hiking packing list.
Photo: Kristian Paulsen (selvestepaulsen.no) / Bleed / visitnorway.com

Lista rzeczy do spakowania na letnią górską wędrówkę

Z dobrym plecakiem wypełnionym odpowiednim wyposażeniem będziesz miał wszystko co potrzebujesz na udaną wyprawę w góry. Wybierz plecak o pojemności 30 litrów, aby mieć pewność, że masz wystarczająco miejsca na wszystko, czego potrzebujesz.

ODZIEŻ

 • Buty trekingowe
 • Wiatroszczelna i wodoodporna kurtka i spodnie
 • Wełniana bielizna oraz sweter
 • Dodatkowy komplet odzieży i skarpet
 • Czapka, szalik i rękawiczki

WYPOSAŻENIE

 • Wystarczająco dużo jedzenia i napojów na całą podróż
 • W pełni naładowany telefon komórkowy w plastikowej torbie, aby uniknąć zamoczenia
 • Mała latarka czołowa i dodatkowe baterie
 • Okulary przeciwsłoneczne i krem do opalania
 • Plastikowe torby na śmieci i inne rzeczy
 • Apteczka pierwszej pomocy i dodatkowe plastry blistrowe
 • Mapa i kompas
 • Nóż kieszonkowy
 • Kijki nordyckie - do utrzymania równowagi w trudnym terenie

 

Top mistakes tourists make
Top mistakes tourists make.
Photo: Film production: Kristian Paulsen (selvestepaulsen.no) / Bleed / visitnorway.com

Co robić, a czego nie

Każdego roku norweskie ochotnicze ekipy ratunkowe wyruszają w góry, aby ratować turystów, którzy są zbyt zmęczeni, ranni, niepewni swojej trasy lub mają problemy z powodu ciemności. Ci turyści są często ubrani w codzienną odzież i nie mają ze sobą odpowiedniego sprzętu. Dlatego przed wędrówkami po norweskich górach warto wiedzieć kilka rzeczy.

 

Udanej i bezpiecznej wędrówki do Trolltungi!

ZRÓB TO:

 • Sprawdź długość, czas trwania i zalecaną kondycję dla wyprawy, którą chcesz odbyć
 • Sprawdź warunki pogodowe i zawsze słuchaj rad tubylców
 • Kup lub wypożycz odpowiedni sprzęt na wyprawę
 • Zawsze należy mieć wystarczająco dużo jedzenia, napojów i dodatkowe ubrania w plecaku
 • Dowiedź się, czy jest możliwość dołączenia się do wycieczki z przewodnikiem

UNIKAJ TEGO:

 • Nie wyruszaj w dżinsach, trampkach oraz innej odzierzy którą nosisz na codzień
 • Nie zaczynaj swojej podróży zbyt późno, istnieje wtedy ryzyko, że będziesz musiał wędrować w ciemności
 • Nigdy nie wyruszaj w góry, bez odpowiedniej kondycji fizycznej
 • Nie polegaj na mapie na swoim telefonie, ponieważ w górach nie zawsze znajdziesz zasięg
 • Wróć z tym z czym wyruszyłeś - zabieraj ze sobą wszystkie swoje śmieci

Your Recently Viewed Pages