Dynamic Variation:
Book
Choose Language
Search & Book
Search
or search all of Norway

Ålesund, Møre i Romsdal

Ålesund i Sunnmøre

Gdzie góry i fiordy spotykają się z oceanem

Ålesund jest doskonałą bazą wypadową na urlop na narty oraz piesze wycieczki po górach. Warto także poznać samo miasto, przespacerować się uliczkami Ålesund i podziwiać powszechnie znaną, piękną architekturę Art Nouveau. Niezliczone wieżyczki, iglice i piękne ornamenty, które nadają temu miastu szczególny charakter, są jak z bajki. Niesamowitą panoramę miasta ocean i okoliczne góry można podziwiać z punktu widokowego Aksla.

«Ålesund stanowi idealne tło dla norweskich bajek – z nowoczesną fabułą» według National Geographic.

Nie bez powodu Ålesund i okolice, to jedno z najchętniej odwiedzanych miejsc w Norwegii. Okoliczne tereny prawdziwy raj dla tych, którzy szukają intensywnych doświadczeń w otoczeniu natury. Wielu turystów rozpoczyna w tym mieście zwiedzanie Geirangerfjordu, ptasią wyspę Runde oraz majestatyczne szczyty Hjørundfjord i Alp Sunnmøre. 

Poszarpane górskie szczyty wynurzające się z fiordu na wysokość około 2000 metrów, to istny raj dla miłośników gór i doskonała okazja do aktywnego wypoczynku. Od lutego do czerwca górskie szczyty zmieniają się w stoku do jazdy na nartach poza wyznaczonymi trasami i tzw. ski-touring.  Alpy Sunnmøre oferują także wybór zróżnicowanych szlaków i stoków przygotowanych dla entuzjastów narciarstwa alpejskiego i biegowego. W okolicznych fiordach, jeziorach i rzekach aż roi się od ryb.

Geirangerfjord to jeden z klejnotów wśród norweskich fiordów. Wijący się w charakterystycznym kształcie litery „S“, z wysokimi wodospadami i górskimi farmami krajobraz fiordu zachwyca każdego i został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Miasto Ålesund rozciąga po wyspach aż do Oceanu Atlantyckiego. Przez cały rok liczne miejsca w Ålesund i Sunnmøre tętnią rozrywką, od koncertów, przez przedstawienia teatralne, aż po rozmaite pokazy. Organizowane są także doroczne festiwale, m.in. Festiwal Teatralny w Ålesund, Festiwal Nowej Norweskiej Literatury, Sztuki i Muzyki, Festiwal Łodzi w Ålesund i Festiwal Norweskiej Żywności.

Ålesund
Sunnmørealpene
Mattias Fredriksson
Ålesund
Ålesund
Fred Jonny Hammerø / Møre og Romsdal fylke
Ålesund
Byrampen
Arnfinn Tønnesen
Runde, Ålesund
Runde
Ida Karoline Savik
Ad

Atrakcje

Noclegi

Jedzenie

Dojazd i okolice

Samolotem:
  • Lotnisko  w Ålesund Airport Vigra obsługuje krajowe połączenia do Bergen, Oslo i Trondheim.
  • Przylatują tu także samoloty z zagranicy - Amsterdamu, Londynu, Alicante, Kopenhagi, Gdańska, Wilna i Rygi.
  • Dojazd z lotniska do centrum Ålesund zajmuje jakieś 20 minut.

Samochodem/Autobusem:
  • Trasa z Oslo do Ålesund to 520 kilometry, a przejazd zajmuje około 8 godzin. Warto zarezerwować sobie czas na przystanki i podziwianie pięknych krajobrazów po drodze. Autobus pokonuje tą trasę w 11 godzin.
  • Odległość z Ålesund do Trondheim wynosi 285 kilometrów, a czas dojazdu zajmuje około 5 godzin samochodem i około 7 godzin pociągiem.
  • Dystans między Bergen i Ålesund wynosi 370 kilometrów. Przejazd samochodem zajmuje około 6 godzin samochodem, a 9-10 godzin autobusem.
  • Dojazd z Ålesund do Kristiansund autobusem zajmuje około 3 godziny, a do Volda zaledwie 2 godziny.

Statkiem:
  • Codziennie z Ålesund i Torvik, wypływają Statki Hurtigruten zarówno na północ jak i południe kraju.
  • Ekspresowe łodzie i promy umożliwają przewóz osób i towarów. Ze względu na duże zainteresowanie łodziami w lecie, warto pomyśleć o wcześniejszej rezerwacji biletu.

Inne atrakcje w Ålesund...

Spokojnie, to jeszcze nie wszystko. Odkryj inne atrakcje w Ålesund.

×

Więcej

Your Recently Viewed Pages
Ad
Ad
Ad