KOMUNIKAT DLA PODRÓŻUJĄCYCH! Ważna informacja o sytuacji związanej z koronawirusem w Norwegii.
Dynamic Variation:
Offers
x

There was not an exact match for the language you toggled to. You have been redirected to the nearest matching page within this section.

Choose Language
Toggling to another language will take you to the matching page or nearest matching page within that selection.
Search & Book Sponsored Links
Search
or search all of Norway
The Sverd i fjell monument in Hafrsfjord, Stavanger. Artist: Fritz Røed
Swords in Rock, Hafrsfjord.
Photo: Richard Larssen / Visitnorway.com

25 miejsc wartych odwiedzenia

Campaign
Partner

Podróżujący po całym świecie dziennikarz i wymagający poszukiwacz przygód, Jens A. Riisnæs, stworzył listę swoich 25 ulubionych miejsc w Norwegii.

"Chciałem pokazać i przybliżyć turystom te mniej znane obszary Norwegii, które są równie piękne i zachwycające jak znane miejsca i atrakcje. Na wszystkie wycieczki jeździłem osobiście i chętnie pojechałbym tam raz jeszcze". Jens podkreśla niezwykłą zaletę kraju, tutejsze społeczeństwo jest wysoko rozwinięte. Norwegia jest swoistym laboratorium przyszłości łączącym elementy historyczne z obecnymi trendami.

"Od początku istnienia przemysłu turystycznego, Norwegia zajmuje się wysokie miejsce wśród najlepszych krajów na świecie", wyjaśnia Riisnæs. "Jeśli chodzi o piękno, możemy konkurować tylko z kilkoma innymi krajami. Mamy też fiordy, dzień polarny, zorzę polarną, Prąd Zatokowy i zmiany między porami roku, jak żaden inny kraj na świecie. Samowie wyróżniają aż osiem pór roku. Ja osobiście uważam, że mamy ich co najmniej dwanaście", stwierdza Riisnæs.

"Norwegia pod wieloma względami jest jak żywe muzeum sztuki i kultury ludowej - dostępna dla każdego. Odnosi się to również do trendów turystycznych, gdzie potrzeba autentyczności jest coraz ważniejsza dla wymagających turystów. Wakacje w Norwegii to głównie próba jednoczenia się z ludźmi i naturą. Norwegia to kraj idealny do świadomych i nowoczesnych podróży", mówi Riisnæs.

"Jakość kuchni norweskiej uległa znacznej poprawie w przeciągu ostatnich lat. Norweskie potrawy są zróżnicowane i przygotowywane ze świeżych, naturalnych składników. Mając kulinarny know-how możemy wynieść kuchnię norweską na poziom międzynarodowych standardów."

Norwegia Wschodnia i Południowa

 • Egzotyczna wersja doliny Setesdalen

 • Od Tovdal do Åraksbø — wspaniałe zalesione górzyste krajobrazy Norwegii Południowej w całej okazałości. Tovdal jest jednym z najpiękniejszych i najbardziej różnorodnych lasów norweskich oraz najniżej położonym biotopem górskim w Norwegii Południowej. W Hillestad możesz wynająć kanadyjkę i nie tylko. Zapraszamy do wypróbowania jednego z najpiękniejszych szlaków spacerowych w Norwegii Południowej: trasę rozpoczynamy przy wodospadzie Dale, następnie kontynuujemy wzdłuż Rjukan, Stuvestøyl, Videstøyl, mijamy potok Juvass, przechodzimy w poprzek góry Skuggefjell, a następnie w dół do Åraksbø w dolinie Setesdal, gdzie znajdują się niektóre z najstarszych budynków Norwegii, m.in. Haugeburet pochodzący z 1219 r.

 • Spływ kajakowy w Velmunden

 • Velmunden/Fjorda to ulokowany między jeziorami Randsfjord a Sperillen istny raj dla miłośników kanadyjek. Najmłodsi członkowie rodziny mogą bawić się w Indian w nietkniętej ludzką ręką scenerii, na którą składają się wyspy i jeziora z niezliczoną liczbą tras do pływania kanadyjkami. Teren o wysokości 396 metrów n.p.m. i zróżnicowanym krajobrazie jest z pewnością do tego odpowiedni. Zainteresowani historią różnych kultur, mogą zwiedzić dawne osady fińskie, pozostałe po fali imigrantów ze wschodu, którzy uciekli i przed klęską głodową panującą przed 400 laty w Finlandii.

 • Droga wzdłuż wybrzeża z Mandal do Hafrsfjord

 • Droga wiodąca wzdłuż wybrzeża z Mandal do Hafrsfjord jest częścią trasy rowerowej Morza Północnego — ciągnącej się przez terytoria kilku krajów (Szetlandy, Orkady, Szkocję, Anglię, Holandię, Niemcy, Danię, Szwecję, Norwegię), najdłuższej oznaczonej trasy rowerowej na świecie o długości ponad 6000 kilometrów. Liczący ok. 250 kilometrów norweski fragment tej trasy wiedzie wzdłuż wybrzeża od miejscowości Mandal przez miejscowości: Lindesnes, Lista, Hauge oraz Egersund.

 • Forteca Oscarsborg: historia wojskowości w Oslofjord

 • Historia militarna w środku fiordu Oslofjord. W środku najwęższej części fiordu Oslofjord znajduje się malownicza wyspa, znana jednak głównie z udziału w norweskiej historii militarnej. To z tej fortecy 9. kwietnia 1940 roku ostrzelano z armat, storpedowano i w efekcie zatopiono niemiecki ciężki krążownik „Blücher”, co dało królowi Norwegii Haakonowi VII i norweskiemu rządowi czas na ucieczkę na północ, skąd zostali ewakuowani do Londynu w celu kontynuacji walk przeciwko Nazistom.

 • Archipelag Norwegii Południowej

 • Do archipelagu Norwegii Południowej, od latarni morskiej Ryvigen do wysp Jomfruland, należą tysiące małych i dużych wysp i szkierów z dosłownie dziesiątkami tysięcy terenów o gładkich skalnych brzegach popularnych latem wśród amatorów kąpieli słonecznych. To również obszary idealne do kajakarstwa morskiego, zarówno dla początkujących, jak i bardziej doświadczonych kajakarzy. Wyspy po stronie lądowej są osłonięte przed wodami oceanu, co czyni pływanie na kanadyjce równie bezpiecznym do uprawiania w tej okolicy sportem.

 • Nieokiełznana dzikość Femundsmarka

 • To naturalne, dzikie tereny niedaleko granicy ze Szwecją. Jeszcze dziksze i trudniejsze doświadczenie niż Velmunden. Alternatywa dla Alaski i regionu Jukon. Parki narodowe Femundsmarka i Gutulia po stronie Norwegii oraz Töfsingdalen po stronie Szwecji wraz z terenami przylegającymi tworzą jeden z najbardziej wyjątkowych biotopów wysokogórskich w całej Skandynawii. Wybitny botanik Carl von Linné prowadził badania na tych terenach w 1734 roku, a na swojej drodze spotykał sokolniki.

 • Elektrownia w Rjukan oraz Muzeum „ciężkiej wody”

 • Wodospady cudownej doliny Rjukandalen od dawna wykorzystywane jako źródło energii hydroelektrycznej oraz tradycyjne elektrownie reprezentują postawę Norwegii jako nowoczesnego narodu przemysłowego. Muzeum Pracowników Przemysłu w przepięknej elektrowni Vemork w miejscowości Rjukan wyjaśnia, w jaki sposób wodospady przyczyniają się do produkcji energii, stając się pierwszym krokiem ku transformacji Norwegii z kraju biednych rybaków i rolników w bogate państwo przemysłowe z dobrze prosperującą gospodarką, a to wszystko w zaledwie kilka pokoleń.

 • Historyczny Kanał Telemarku

 • Kanał Telemarku łączący Skien — miejsce narodzin Henrika Ibsena — i Dalen, bramę do zachodniego Telemarku, to możliwość przeżycia interesującej przygody. Przepłynięcie tego systemu śluz łodzią zajmuje kilka godzin. Podróż rozpoczyna się w jednym z dużych przemysłowych norweskich miast Porsgrunn/Skien (wysokość wynosi 0 metrów), do Dalen na jeziorze Bandak, jednego z typowych jezior znajdujących się wewnątrz fiordu. Stamtąd niedaleko jest do miejsc takich jak: Morgedal, zwany „kolebką narciarstwa”, hotel Nutheim w Flatdal, czy południowe wejście na płaskowyż Hardangervidda przez jezioro Møsvatn. Dowiedz się więcej na temat Telemarku i jego atrakcji.

Skorzystaj z wyjątkowych ofert

Oto nasz wybór zaufanych firm, które dokładają wszelkich starań, byś był zadowolony na każdym etapie podróży.

Norwegia Zachodnia (Fiordy Norwegii)

  Doliny fiordów prowadzące do Trollheimen i gór Dovre

Doliny: Todalen, Innerdalen, Sunndalen, Litjdalen, Grødalen i Eikesdalen. To skład, który rozciąga się od oceanu aż do regionu gór wysokich (Trollheimen i Dovre). W regionie jest mnóstwo fenomenalnych szlaków przeznaczonych do wędrówki i wspinaczki, ale także tras rowerowych i samochodowych, m.in. nowo wybudowana droga z Eikesdalen przez Aursjøen prowadząca w dół doliny Litjadalen do małego miasta Sunndalsøra.

  Od najwyższego punktu płaskowyżu Hardangervidda w dół w kierunku fiordu

Hårteigen i Husedalen/„schody” Munketrappene. Jeden z wielu fantastycznych szlaków, który oferuje zarówno góry, jak i fiordy. Z Eidfjord — punktu znajdującego się wewnątrz fiordu Hardangerfjord wspinamy się w górę pięknej doliny Hjølodalen do domków górskich Viveli, Hedlo i Hadlaskard. Następnie zmierzamy w kierunku Hårteigen, którego szczyt jest najwyższym punktem płaskowyżu Hardangervidda. Tam odnaleźć można górskie chaty Torehytte i Stavali. Na koniec przemieszczamy się w dół jednej z najpiękniejszych norweskich dolin, Husedalen, w której znajdują się trzy znacznie różniące się od siebie wodospady.

  Wewnątrz fiordu Sognefjord

Lustrafjord z krajowym centrum alpinizmu znajdującym się w Turtagrø i górach Hurrungane oraz doliny Veitastrond i Jostedalen „ukryte” z tyłu lodowca Jostadalsbreen. Region może się też poszczycić najstarszym w Norwegii kościołem klepkowym, Urnes, wybudowanym w uroczej scenerii na cyplu wewnątrz fiordu Lustrafjord. Wszystko co najlepsze w regionie Sognefjord zawiera się w niezliczonych możliwościach spędzania czasu na zewnątrz na obszarze pomiędzy fiordem a lodowcem.

  Skudeneshavn — najlepiej zachowane norweskie miasteczko żeglarskie

Skudeneshavn, małym miasteczku na wybrzeżu Norwegii, zobaczymy świetnie zachowane typowe białe drewniane budynki. Okres świetności miasteczka przypada na wiek żeglugi w XIX wieku. Dumni właściciele ponad 200 drewnianych domków pochodzących z lat 50. XIX w. zadbali o ich odnowienie i utrzymanie. Ciekawostką może być fakt, że wiele z tych osób pochodzi z miasta Stavanger, do którego można dotrzeć przeprawiając się promem.

  Lodowiec Ålfotbreen i Nordfjord

Vingen to największe zbiorowisko petroglifów w krajach Nordyckich położone w pobliżu najwyższego w Norwegii klifu morskiego Hornelen o wysokości 860 m. Stamtąd rozpoczynamy wędrówkę, mijając formacje geologiczne z okresu dewońskiego, przechodząc przez lodowiec Ålfotbreen (najbardziej wysunięty na zachód lodowiec Norwegii), dalej obok chat górskich w Blåbrebu i Gjegnabu, kontynuujemy w stronę fiordu Hyefjord. Opisana trasa należy niewątpliwie do najpiękniejszych tras spacerowych na świecie, podobnie zresztą jak setki innych szlaków w Norwegii, zabierających nas w podróż po wybrzeżu, pomiędzy fiordami, górami i i lodowcami. Najbardziej wilgotny region Norwegii — nawet do 10 razy więcej deszczu niż w Bergen (na wycieczkę na lodowiec koniecznie wybierz się z przewodnikiem)!

  Lysefjord z charakterystyczną skałą Preikestolen, głazem Kjeragbolten i serpentynami Lysebotn

Lysefjord to obok Geirangerfjord i Nærøyfjord najczęściej fotografowany norweski fiord. Popularnością cieszą się szczególnie nietypowa formacja skalna zwana „Pulpit Rock” (ang. ambona) oraz głaz Kjeragbolten, który jest prawdopodobnie numerem jeden wśród uprawiających base jumping. Fascynująca droga samochodowa oraz trasa promowa między miastami Kristiansand i Stavanger wiedzie wśród ostrych zakrętów aż do fiordu Lysefjord.

  Stadtlandet i Vågsøy (Nordfjord)

Raj dla surferów, w którym znaleźć można dodatkowo najstarsze w Norwegii ruiny klasztoru oraz trzy latarnie morskie, w których można się zatrzymać. Hoddevika cieszy się reputacją jednego z najbardziej egzotycznych miejsc do surfowania na świecie, a trzeba zauważyć, że konkurencja w tej dziedzinie jest ogromna! Na wyspie Vågsøy znajdują się trzy latarnie morskie, w których turyści mogą przenocować: Hendanes, Kråkenes i Skogsnes. Nie trzeba chyba wspominać, że z każdej z nich roztacza się jedyny w swoim rodzaju panoramiczny widok.

  Część wybrzeża na północ od Sognefjordu

Archipelag Solund i Værlandet. Tutaj określenie „z wyspy na wyspę” nabiera dosłownego znaczenia. Ze względu na dużą ilość małych grupek społeczności lokalnych korzystanie z rozkładowych rejsów jest ułatwione, nie ma jednak nic lepszego niż pływanie kajakiem! Miłośników spływów kajakowych z całego świata dawno już odkryli tę rajską dla nich wyspę w końcowej części fiordu Sognefjord. Latem konkurencję dla kajaków stanowią przypływające tu licznie łodzie wypoczynkowe.

Trøndelag

  Røros i okolice

Społeczność górnicza na płaskowyżu wysokogórskim. To tutaj znajduje się jedna z największych rud miedzi w Europie, która wzbogaciła wiele regionów — w szczególności stolicę Danii, Kopenhagę. To do niej trafiła większość zasobów miedzi, użytej jako surowiec do budowy dachów wielu budynków. Jednym z nich jest Kopenhaska Giełda papierów wartościowych z jej słynną wieżą w kształcie smoka. Røros to zaś prawdopodobnie jedyne na świecie miasteczko górnicze prawie w całości zbudowane z drewna. Dowiedz się więcej o Røros.

  Katedra Nidaros

Katedra Nidaros, podobnie jak Santiago de Compostela, była w średniowieczu jednym z najpopularniejszych celów pielgrzymek z całego świata. Wnętrze katedry zostało pozbawione wielu dzieł sztuki w okresie reformacji, ale z zewnątrz pozostaje ona największą katedrą w Europie zlokalizowaną tak daleko od Rzymu. W związku z tym, zajmuje wyjątkowe miejsce wśród europejskich budowli sakralnych.

Norwegia Północna

  Tereny graniczne

Region graniczący z Rosją (kaplica Oskara II w Grense Jakobselv, kościół protestancki i kaplica św. Jerzego w Neiden). Fińsko-norweska wioska rybacka Bugøynes, droga graniczna prowadząca od jeziora Bjørnevatn do Parku Narodowego Øvre Pasvik oraz pomnik Treriksrøysa w miejscu spotkań wszystkich trzech krajów. W Ytre Jarfjord można przeżyć interesujące spotkania z naturą, np. przygodę z czerwonym krabem królewskim.

  Peryferyjne wyspy Lofoten — Reine Sørvågen, Å, Værøy i Røst

To unikalna mieszanka zapierających dech w piersiach krajobrazów (ukształtowanych w ciągu tysięcy lat działalności rolniczej i rybackiej) oraz kosmopolitycznego podejścia prezentowanego w odpowiedzi na współczesne wymagania turystyki. Znajdziesz tu więc galerie sztuki, ale także chilli, imbir i czosnek.

  Wioska rybacka Gjesvær

Typowa wioska rybacka w regionie Finnmark z trzema wyróżniającymi się wyspami klifowymi (Stappane), położonymi niedaleko od brzegu siedliskami ptactwa wodnego, m.in. liczącej 350 000 osobników największej norweskiej kolonii maskonura. Miejsce żywcem wyjęte z okresu sprzed ery Wikingów. Najbardziej oddalone na północ wybrzeże szkierowe w kraju, składające się z ponad 100 wysp i wysepek. Najbardziej na północ oddalony punkt w Norwegii wspomniany w historii nordyckich władców Snorri Sturlusona.

  Wyspy Træna i Myken

Królestwo wysp daleko na pełnym morzu. Możliwość zakwaterowania w latarni morskiej (Myken, zapewniająca panoramiczne widoki), ryby i festiwal (Træna). Wyspy są zasiedlane już od ponad 6000 lat. Bogate dziedzictwo kulturalne i antyczne budowle. Właśnie tutaj, na wyspie Træna swój początek ma historia sukcesu hodowli łososia w czasach współczesnych. Festiwal Træna osiągnął już status kultowego w kraju i poza jego granicami.

  Lyngen

„Alpy w oceanie” — miejsce idealne na spędzanie czasu na łonie natury, czy to na tradycyjny, czy bardziej nowoczesny sposób. Wypróbuj wędkarstwo, myślistwo, wspinaczkę alpejską albo narciarstwo ekstremalne, nurkowanie i lotniarstwo. Alpy Lyngen to miejsce powszechnie znane jako jedno z najdzikszych zakątków świata — dorobiło się nawet stałej pozycji na mapie miejsc z ekstremalnie dziką przyrodą.

  Vistenfjord

„Nieznany fiord” na wybrzeżu Helgeland pomiędzy znaną wyspą Vega a górami zwanymi „Siedmioma Siostrami”. To tutaj znajduje się jeden z najbardziej różnorodnych biotopów w całej Europie ze śladami myślistwa i rybołówstwa datowanymi na 9000 lat wstecz. W regionie Bønå lokalni hodowca owiec jest także rybakiem, na dodatek prowadzącym wraz z rodziną centrum oferujące różnorodne atrakcje na świeżym powietrzu.

  Hamn i Senja

Hamn i Senja to malownicza wioska rybacka o przemysłowej historii. Elektryczność doprowadzono tutaj już w 1882 roku, budując jedną z dwóch pierwszych na świecie elektrowni wodnych, pierwotnie powstałą ze względu na lokalne kopalnie niklu. Dzisiaj wioska jest idealną bazą wypadową do odbywania wycieczek po wyspie Senja.

Your Recently Viewed Pages

Powrót do góry