KOMUNIKAT DLA PODRÓŻUJĄCYCH! Ważna informacja o sytuacji związanej z koronawirusem w Norwegii.
Dynamic Variation:
Offers
x

There was not an exact match for the language you toggled to. You have been redirected to the nearest matching page within this section.

Choose Language
Toggling to another language will take you to the matching page or nearest matching page within that selection.
Search & Book Sponsored Links
Search
or search all of Norway

Wikingowie

Niesłabnący klimat wikingów w Norwegii
Wikingowie zapisali się w historii nie tylko jako lud siejący postrach na morzach, ale również posiadający oko do designu oraz talent w opowiadaniu przeróżnych historii.
Two Vikings in front of the Viking chieftains longhouse at Lofotr Viking Museum, Norway
Lofotr Viking Museum in Lofoten.
Photo: Kjell Ove Storvik / Lofotr Vikingmuseum

Jaki byłby odpowiednik wysokozaawansowanej technologii 1000 lat temu? Może wyjątkowo szybki statek? Te zaawansowane konstrukcje przyczyniły się do wytworzenia spójności kulturowej w Europie, a także miały znaczący wpływ na zjednoczenie nordyckich plemion w jedno państwo.

Wikingowie nieodwracalnie odcisnęli piętno na Europie Północnej, a pamięć o nich widoczna jest niemalże na każdym kroku.

Historia i kultura wikingów

Początek ery wikingów sięga roku 793, w którym to dokonali pierwszego powszechnie znanego najazdu na położony w Anglii klasztor Lindisfarne. Za koniec ich chwały uznaje się zabicie króla Haralda III Srogiego podczas bitwy o Most Stamford w 1066 roku.

Lofoten
Lofoten.
Photo: CH / Visitnorway.com

Najazdy, systematyczne plądrowanie wiosek, kolonizowanie ich oraz prowadzony przez wikingów handel doprowadził ich do wielu nieznanych dotąd miejsc. Początkowo, niewielu z udających się na wyprawy wikingom udało się przetrwać podróż. Pomimo to, ich floty nieustannie się rozwijały, powiększając do setek liczbę posiadanych statków, nazywanych „longskipami”. Żeglowali nimi po Morzu Bałtyckim, po rosyjskich rzekach, dopływając do Morza Czarnego i Jeziora Kaspijskiego oraz kończąc w Bizancjum i Kalifacie Bagdadu. Wikingowie obierali również północny kierunek, stając się pierwszymi Europejczykami, którzy dotarli do Grenlandii i Ameryki Północnej. Co więcej, to właśnie norweski badacz Leiv Eiriksson dopłynął do brzegu Ameryki około 1000 roku, czyli 500 lat przed Krzysztofem Kolumbem.

Kolonizacja wikingów

Wiele kolonii i miast zostało założonych właśnie przez wikingów. Był to między innymi Dublin w Irlandii oraz region Normandii położony we Francji. Fortyfikacja Dublina odgrywała bardzo dużą rolę przez ponad trzy wieki. W latach 879-920, wikingowie skolonizowali Islandię, która okazała się trampoliną prowadzącą do zdobycia terenów Grenlandii. Pozostałości osady wikingów odnalezione zostały również w L'Anse aux Meadows w Nowej Funlandii i datowane są na około 1000 rok.

Wojownicy wikingów

W jaki sposób udało się tej małej rozproszonej ludności podbić tak wiele dalekich terytoriów? Norwescy wikingowie szczególnie znani są ze swojej odwagi oraz ponurej postawy i to właśnie te cechy decydowały o podejmowanym przez nich ryzyku. Grupy dokonujące najazdów zdawały się posiadać fantastyczną zdolność bagatelizowania poniesionych strat, czy to w bitwach lądowych, czy w niebezpiecznych wyprawach morskich. Liczba poległych podczas najazdów była niejednokrotnie szokująca, szczególnie w porównaniu do ogólnej liczby populacji wikingów. Nie zniechęciło ich to jednak do kolejnych podbojów, które prowadzili jeszcze przez 250 lat.

Pokojowo nastawieni kupcy i dużo miodu pitnego

Wikingowie kojarzeni są głównie z bezlitosnego okradania innych - i słusznie. Jednoczenie wielu z nich prowadziło spokojne życie oparte na uprawianiu roli lub handlu. Wiele transakcji przeprowadzanych było na zasadzie umów barterowych - towar za towar. To właśnie Ci, którzy pozostawali w wioskach, trzymając się z dala od rabunków, utrzymywali swoje rodziny, prowadząc podstawowe prace rolnicze. Zapewne życie codzienne nie było dla nich łatwe, ale wikingowie potrafili umilić sobie czas. Najbardziej popularnym napojem spożywanym przez wikingów był miód pitny (w j. norweskim “mjød”), napój alkoholowy przypominający piwo z dodatkiem miodu.

Koniec ery wikingów

Europa kontynentalna bez wątpienia zawdzięcza wikingom jej część tożsamości kulturowej, w tym kulturę, język oraz naukę. Do 1100 roku ludy wikingów zmagały się z wewnętrznymi konfliktami oraz oporem państw europejskich. Podczas wielu lat krwawych wojen w Europie wybudowano szereg obronnych fortyfikacji, co również mocno osłabiło wikingów.

Statki wikingów

Maksymalna prędkość? W dobrych warunkach, wioślarze potrafili poruszać się po wodzie z prędkością 15-17 węzłów (około 30 kilometrów na godzinę).

Najważniejszą cechą owych statków, która umożliwiała im osiągnięcie takiego poziomu, była właśnie ich prędkość. Ich morskie innowacyjne, jak na owe czasy, technologie zapewniły połączenie między północną i południową Europą, co silnie wpłynęło na sytuację na kontynencie.

Konstrukcja

Architektura typowych statków wikingów, znanych jako langskipy, została zaimplementowana także przez wiele innych kultur i stosowana była przez kolejne wieki. Ogólnie mówiąc, zachodzące na siebie deski dębu zostały przybite do siebie i zabezpieczone warstwami smołowanej wełny, a czasem także zwierzęcej sierści.

Sekretem osiąganej prędkości, była ich długa, wąska budowa stabilizowana przez stępkę. Te lekkie statki zostały specjalnie zaprojektowane do szybkiej i łatwej nawigacji po płytkich wodach. Langskipy były podwójnie zakończone, co pozwalało na szybką zmianę kierunku bez potrzeby obracania statku. Ta cecha konstrukcji była szczególnie ważna podczas dryfowania na morzach pełnych gór lodowych.

Posiadały wiosła na prawie całej długości łodzi, a późniejsze wersje łączyły siłę wioślarską z mocą żagli.

Oslo
Oslo.
Photo: Johan Berge / Visitnorway.com

Wykorzystanie

Statki były zarówno wykorzystywane do plądrowania i ataków, jak również do pokojowej wymiany towarów. Wielu wikingów zginęło podczas walk na terenach kontynentu europejskiego, a w 876 roku u południowych wybrzeży Anglii życie straciło około 4000 mężczyzn oraz zniszczono 120 statków. Gdy dochodziło do śmierci wybitnych wikingów, umieszczono ich na statku pogrzebowym wraz ze strojem, biżuterią, a nawet zwierzętami.

Jednym z najbardziej okazałych grobów odnalezionych na terenach skandynawskich, był tak zwana mogiła pogrzebowa Oseberg. W 834 roku pożegnano królową Oseberg, umieszczając ją na statku wraz z posiadanymi kosztownościami. W owym grobie odnaleziono również szczątki innej kobiety nieznanego pochodzenia.

Muzeum Łodzi Wikingów w Oslo

W tym muzeum możesz poruszać się wokół najlepiej zachowanych statków wikingów na świecie oraz poczuć zapach smoły, którą pokryte są statki Oseberg, Gokstad i Tune.

Siła żeńska

Co z prawami kobiet w czasach wikingów?

Można powiedzieć, że kobiety w społeczeństwie wikingów miały silniejszą pozycję w porównaniu do innych części Europy. Bardzo często mogły ubiegać się o rozwód, a jeśli ich partner zmarł, posiadały również prawo dziedziczenia. Częściowo chroniło je prawo przed wykorzystywaniem seksualnym, ale kobiety były również szanowane i traktowane jako głowa rodziny podczas gdy mąż przebywał w długiej podróży. Dzisiejsze zainteresowanie kulturą wikingów nie jest jedynie oparte na ich groźnym, wojowniczym wizerunku. Uwagę przykuwa także sposób w jaki żyli i rozwijali się, tworząc nowoczesne społeczeństwo.

Skorzystaj z wyjątkowych ofert

Oto nasz wybór zaufanych firm, które dokładają wszelkich starań, byś był zadowolony na każdym etapie podróży.

Weź udział w wyprawie wikingów

Odwiedź historyczne miejsca, dołącz do morskiej podróży statkiem wikingów lub zrób to wszystko i stań się wikingiem na jeden dzień.

Przygody z wikingami
With Viking Biking you can experience Oslo on a bike – either on a guided tour or on a rented bicycle. Guided bicycle tours Between April and… Read more
Viking Biking
The Viking Ship Museum is temporarily closed as a measure against the spread of coronavirus.  Museum on the Bygdøy peninsula with the… Read more
The Viking Ship Museum
The Vikings have conquered Hollywood and are now returning home to Norway. Join us and meet the Vikings! Read more
Viking Tour
Midgard vikingsenter is situated near the Borre burial mounds, which form one of Norway's most important cultural heritage sites. This historical… Read more
Midgard vikingsenter
Experience the Oseberg ship The world's most important discovery from the Viking era was made just outside Tønsberg in 1904; The discovery… Read more
The Viking Ship Saga Oseberg
Viking House is a groundbreaking concept. For the first time, we get a Virtual Reality based world-class visitor centre to tell the Viking history of… Read more
Viking House
Stay in high-standard apartments or comfortable rooms. With our personal service and informal atmosphere, we are confident that you will enjoy your… Read more
Hamar Hostel Vikingskipet
The Viking Farm is situated in beautiful natural surroundings on the island of Bukkøy and is accessible on foot with a 10 minute walk from the… Read more
The Viking Settlement
The Viking settlement is situated in beautiful natural surroundings on the island of Bukkøy and is accessible on foot with a 10 minute walk… Read more
Viking Settlement at Avaldsnes - a feeling of being back in the Viking Age
Hamar Hostel offers conference facilities for both small and large groups. Our meeting facilities include rooms which seats 28 and 30 persons… Read more
Hamar Hostel Vikingskipet
Vikingegarden Maurenga is situated approx. 2 km west of Gardermoen. The building, interior and food, etc., are all based on the Viking theme. Read more
Vikingegarden Maurenga
A guided tour through Aalesund with a historical review of the time when Chieftain Rollo, son of the local Earl Ragnvald, lived at Sunnmøre.… Read more
Rollo's Footsteps - the ultimate Viking tour
The Viking Planet resurrects the Viking times with VR-technology, holograms, interactive screens and 270-degrees films. At this digital museum you can… Read more
The Viking Planet
An impressive reconstruction of the largest house that has been found dating back to the Viking Age. Read more
Lofotr Vikingmuseum
Janheim is a  local centre focusing on the cultural landscape and history of Jøa. The viking long house Janheim is a 26 meter long… Read more
Janheim - viking /iron age longhouse on Jøa
The world’s most important discovery from the Viking era was made just outside Tønsberg in 1904, The famous Oseberg Viking ship. The… Read more
Vikingodden
Discover the viking spirit along The North Sea Road, from Kristiansand in Southern Norway to Haugesund at the west coast, by car, bicycle and foot. Read more
North Sea Road - Drive the Viking path
Explore the Viking village Njardarheimr in Gudvangen! "Njardarheimr" means the home dedicated to the northern god Njord. Viking valley is… Read more
Viking Village Njardarheimr
The Vikingship Gaia, a replica of the Gokstad ship, was built in Sunnmøre in 1990. The ship is 23.55 metres long and 5.25 metres wide with a height of… Read more
The Vikingship Gaia
Simple, tasty and hearty! Enjoy soup cooked in the big iron pan over the fireplace in the chieftains hall. Read more
The Vikings` warm lunch
Kaupang Viking town is open during the summer season. Learn about the history of the Vikings' life in Kaupang town. Read more
Kaupang Viking Town
Travel back to the age of the Vikings and discover what life was really like back in the day. Catch a glimpse inside the Viking kingdom and experience… Read more
In the Homeland of the Vikings
Welcome to Viking Conference Centre - the meeting room with the best views in Stavanger. The arena is perfect for get-togethers, teambuilding and… Read more
Viking Conference Centre
With fantastic views of water, waterfalls, mountains, fjord, and glaciers, you will find Vikinghaug Apartments in Odda. The guests live in large,… Read more
Vikinghaug Apartments
MEET THE VIKINGS AND TAKE PART IN A VIKING FEAST Read more
Join us for a Viking feast
The Saga Siglar Hall - Documentation Centre The remains of the shipwrecked Saga Siglar and Oseberg ships are displayed in the Saga Siglar Hall. Films… Read more
Saga Siglar Hallen - Viking documentation Centre
Simple, tasty and hearty! Enjoy a lambsoup cooked in the big iron pan over the fireplace in the chieftains hall. Read more
Enjoy lambsoup at Lofotr Viking Museum
Enjoy a nice drink, alone or with friends. In a lovely atmosphere indoors, or outside on our beautiful balcony. We have billiards, darts, chess and… Read more
The Irish Viking
Feel the magic and the thrill of the ceremony of sacrifice to the Gods to avoid Ragnarok – the Last Days! Will Volva the Prophetess make signs… Read more
Viking feast & Northern light
"Gildehallen" - The Viking Hall, is a reconstruction of one of the Viking Age's large halls. It is newly found imprint of such halls in Borre, and it… Read more
Gildehallen - The Viking Hall
Winter FjordSafari | Snowshoe hike & Ægir Viking Dinner Combine a Winter Fjordsafari or a Snowshoe hike with a dinner at Ægir Brewpub.… Read more
Winter Fjordsafari & Ægir Viking Taste
Do you want to explore the Viking History? For a real Viking experience; Rogaland has several historical sites and places that can be linked to the… Read more
The Viking Experience
Historic day trip for groups Join us on an exciting journey and discover the secrets of Nidarosdomen combined with "etargilde" in the long house… Read more
"Olav - Viking and Saintly King"
The trip begins by minibus along the Aurlandfjord and up to the spectacular viewpoint Stegastein, 650 meters above main sea level. Along the way your… Read more
Snowshoe hike & Ægir Viking dinner
In the center of Tromsø you will find the Enter Viking Hotel. Read more
Enter Tromsø Viking Hotel
This is a wonderful ride in an ancient cultural landscape with fascinating geology. We start at Hov, ride down to the beach before continuing towards… Read more
Viking Tour - Horseback riding on Icelandic Horses in Lofoten
A RIB takes you on a trip to Harstads archipelago to see the empire of famous Viking Chieftain, Tore Hund. Read more
Viking Chieftain Tore Hunds Empire
Select
  Show Details
  Statens Kartverk, Geovekst og kommuner - Geodata AS
  ×
  • Filters
   Filter Your Search
   TripAdvisor Symbol
   • Show More
   • No available filters
   • Show More
   • No available filters
   Clear Filters
  • View
  • Sort By
  Filter Your Search
  TripAdvisor Symbol
  • Show More
  • No available filters
  • Show More
  • No available filters
  Clear Filters
  Back To Top
  Your Recently Viewed Pages

  Powrót do góry