Dynamic Variation:
Offers
x

There was not an exact match for the language you toggled to. You have been redirected to the nearest matching page within this section.

Choose Language
Toggling to another language will take you to the matching page or nearest matching page within that selection.
Search & Book Sponsored Links
Search
or search all of Norway
Lofoten
Lofoten.
Photo: Kjell Ove Storvik / Lofotr Vikingmuseum
Campaign
Course
Event
Partner
Media
Meetings
Travel Trade

Wikingowie byli wielkimi wojownikami i utalentowanymi poetami

To jednak nie poezja, rzeźby w drewnie, ani też opowieści są pierwszymi skojarzeniami z Wikingami, ale kolorowe ilustracje przedstawiające hełmy z rogami, starożytnych nordyckich wojowników, tzw. „berserkerów”, długie statki, mityczny raj Wikingów — Walhallę, jednookiego boga Odyna i wreszcie mężczyzn umierających z mieczem w dłoni albo pijących z czaszek.

Wikingowie byli przecież piratami, którzy siali terror na wybrzeżach Europy, rabując i zabijając. Jednak przypisywanie im samych złych cech nie jest do końca sprawiedliwe. Wikingowie byli nie tylko bezwzględnymi wojownikami, ale także zdolnymi handlarzami, administratorami i rzemieślnikami, wytwarzającymi z metalu i drewna piękną biżuterię i inne przedmioty, które przetrwały do dzisiaj.

Byli także jednymi z najlepszych autorów opowiadań w Europie, a stworzone przez nich sagi nordyckie nie przestały fascynować współczesnych czytelników. A tak przy okazji: wcale nie nosili rogatych hełmów. Żaden szanujący się Wiking nie chciałby przypominać krowy.

The Vikings were not only raiders and warriors, but also skilled navigators, craftsmen, traders and storytellers
Wikingowie.
Photo: Terje Rakke/Nordic life - Visitnorway.com
For a real Viking experience head to the Lofotr Viking Museum in Borg in Northern Norway
Lofoty.
Photo: Kjell Ove Storvik/Lofotr Vikingmuseum
You can safely go berserk at the Viking festival at Borg in Norway's Lofoten Islands
Wikingowie na Lofotach.
Photo: Hae/Lofotr Vikingmuseum
Lofotr Viking Museum in Lofoten has the world's largest reconstructed Viking longhouse
Borg na Lofotach.
Photo: Kjell Ove Storvik
Ad

Bądź jak Wiking

Dużo wiemy o tym, jak wyglądało życie Wikingów tysiąc lat temu i dziś masz okazję go doświadczyć. W Muzeum Wikingów Lofotr zrekonstruowano tradycyjny długi dom Wikingów. Muzeum organizuje też festiwale Wikingów i wydarzenia związane z prowadzonych prze nich stylem życia. A w Oslo możesz zobaczyć jak to wyglądało naprawdę.

Enjoy a Viking feast at Lofotr Viking Museum in the Lofoten Islands in Northern Norway

Lofotr Viking Museum

Enjoy a Viking feast at Lofotr Viking Museum in the Lofoten Islands in Northern Norway.
Photo: CH - Visitnorway.com

Ważne, by okazywać odwagę w walce

W jaki sposób tak mali i rozproszeni ludzie podbili tyle terytoriów? Norwescy Wikingowie byli odważni, przebiegli i reprezentowali dość fatalistyczne podejście do życia, co czyniło ich naturalnymi ryzykantami.

Podczas prowadzonych wypraw łupieżczych Wikingowie cechowali się umiejętnością unikania strat, czy to podczas bitew, czy niebezpiecznej morskiej żeglugi.

Niestety wielu Wikingów zginęło bitwach w kontynentalnej części Europy, a w 876 r. 4000 ludzi i 120 statków zatonęło wskutek wielkiej burzy na południowym wybrzeżu Anglii. Wywiązało się również wiele konfliktów między duńskimi i norweskimi Wikingami, szczególnie w Irlandii, gdzie odsetek zabitych był bardzo wysoki w porównaniu do całej populacji Wikingów. Pomimo tego pragnienie podbijania i odkrywania pozostawały nienasycone.

Odwaga Wikingów jest prawdopodobnie związana z ich czarnym poczuciem humoru, któremu dali ujście w spisywanych przez siebie sagach. Mało kto byłby w stanie, tak jak oni, śmiać się w oczy śmierci i niebezpieczeństwu, co w pewien sposób wyjaśnia również wytrzymałość w bitwach oraz podczas pionierskich wypraw do naprawdę dalekich krain. Jedną z wyróżniających się cech poezji, legend i sag staronordyckich jest ponury wisielczy humor. Kiedy jeden z bohaterów sagi o Wikingach opowie dowcip, zazwyczaj oznacza to że stanie się coś złego, a w tych tekstach aż roi się od dowcipów.

Historie na całe życie: Życie Wikinga w Norwegii

Najciekawsze miejsca w Norwegii związane z Wikingami

Kustosz Muzeum Wikingów Lofotr, Marion Fjelde Larsen, przedstawia trzy miejsca w Norwegii, które warto odwiedzić, aby poznać styl życia Wikingów.

Wyborni żeglarze i nawigatorzy

Wikingowie byli prawdziwymi ekspertami, jeśli chodzi o pływanie po wodach. Nic dziwnego — wywodzili się przecież z ziem, w których fiordy zajmują dużą część linii brzegowej i rozciągają się daleko aż po wewnętrzne części kraju. Charakterystyczne zrobione z drewna długie łodzie były wąskie i lekkie, a ich specjalnie zaprojektowane kadłuby przystosowane do szybkiej i łatwej nawigacji na płytkich wodach. Łodzie były na tyle lekkie, aby można było je przenosić. Wartą uwagi cechą były podwójne zakończenia dziobowe, które umożliwiał skierowanie łodzi w przeciwną stronę bez konieczności zawracania. Ta cecha okazywała się największą zaletą na morzu pełnym ukrytych gór lodowych i lodu morskiego.

Łodzie poruszały się dzięki wiosłom umieszczonym na prawie całej jej długości. Późniejsze, zmodyfikowane wersje łączyły siłę ludzkich mięśni (wiosła) oraz wiatru (żagle). Przy dobrych warunkach długie łodzie były w stanie osiągnąć prędkość 15 węzłów.

Na takich łodziach Wikingowie odbyli niezliczone podróże, podczas których dokonywali odkryć, transakcji handlowych i napadów na przybrzeżne miasta, miasteczka i osady Europy. Ich podróże rozpoczęły się w drugiej połowie VIII w. i sięgały od Grenlandii na zachodzie aż po Morze Kaspijskie na wschodzie. Flota Wikingów rozrastała się wraz z upływem czasu, zbudowali oni setki charakterystycznych długich łodzi, wypływających do Anglii, Szkocji, Francji i Irlandii.

The Viking Ship Museum

The Viking Ship Museum.
Photo: Johan Berge/Visitnorway.com

Miasta i kolonie Wikingów

Wikingowie założyli wiele miast i kolonii, m.in. Dublin i Normandię. Dublin pełnił funkcję głównej osady przez ponad trzy stulecia. W latach 879–920 Wikingowie kolonizowali Islandię, która stała się punktem wyjścia do kolonizacji Grenlandii. Wikingowie dotarli nawet do Ameryki Północnej — oszacowano, że pozostałości osadnictwa Wikingów w Zatoce Meduz (L’Anse aux Meadows) w Nowej Funlandii pochodzą z ok. 1000 r.

Przed końcem X. stulecia plemię Wikingów zostało osłabione przez wewnętrzne niepokoje. W tym samym czasie wiele innych krajów europejskich umacniało się w sile, stając się tym samym trudniejszymi celami.

Era Wikingów zakończyła się w 1066 r. wraz z upadkiem króla Haralda Hardråde, który próbując podbić Anglię, został pokonany i zabity w bitwie o most Stamford.

Więcej

Your Recently Viewed Pages

Powrót do góry

Ad
Ad
Ad