KOMUNIKAT DLA PODRÓŻUJĄCYCH! Ważna informacja o sytuacji związanej z koronawirusem w Norwegii.
Dynamic Variation:
Offers
x

There was not an exact match for the language you toggled to. You have been redirected to the nearest matching page within this section.

Choose Language
Toggling to another language will take you to the matching page or nearest matching page within that selection.
Search & Book Sponsored Links
Search
or search all of Norway

Architektura

Pomiędzy dawnymi legendami a awangardą
Oslo przechodzi obecnie proces szybkiego rozwoju, zmieniając się w ekscytującą międzynarodową metropolię, podczas gdy na wsiach powstają wartościowe projekty inspirowane naturą. Norweska architektura nigdy jeszcze nie przeżywała tak fascynującego okresu.
The view from inside Viewpoint Snøhetta at Tverrfjellet in Dovrefjell, Eastern Norway
Viewpoint Snøhetta.
Photo: Ketil Jacobsen

Typowe wyobrażenia o Norwegii to lasy i fiordy, długie letnie dni i jeszcze dłuższe mroźne zimy. To wszystko prawda: wystarczy wspomnieć tradycyjne średniowieczne kościoły słupowe, górskie wioski oraz liczące ponad 1000 lat miasta — dziedzictwo rolniczej, przemysłowej i historycznej przeszłości Norwegii. Współcześnie jednak pojawiło się wiele perełek architektury nowoczesnej i projektów rozwoju miejskiego, które odzwierciedlają potężny, czasami nawet niepohamowany kontrast wobec natury.

Magazyn architektoniczny „Dwell”, następująco podsumował pozycję Norwegii pomiędzy dawnymi tradycjami a nowymi prądami architektonicznymi: Norwegia obiera kierunek ku fiordom.

Architektura w Oslo: praca wre!

Stolica Norwegii przechodzi obecnie ogromne zmiany — w mieście realizowanych jest wiele nowoczesnych projektów rozwoju miejskiego, powstaje także wiele godnych uwagi obiektów architektonicznych. Miasto nie zapomina przy tym o swojej ponad 1000-letniej historii.

Pomiędzy nowym budynkiem opery a wieżowcami „Barcode”, które nadały miastu zupełnie nowy horyzont, powstaje nowa dzielnica. Dwa charakterystyczne budynki — muzeum Muncha i Biblioteka Główna im. Deichmanna — otoczą Opera House, obok nowych apartamentów, budynków komercyjnych i długiej nadmorskiej promenady z miejską plażą.

Po drugiej stronie historycznej twierdzy Akershus, na małym półwyspie Tjuvholmen mieści się skupisko nowocześnie zaprojektowanych domów i hoteli. Odnaleźć tam można również muzeum sztuki nowoczesnej Astrup Fearnley, stworzonym przez Renzo Piano, dopełnionym przepiękną plażą tuż za rogiem. 

Dzielnica Vulkan powstała wokół kilku starych budynków przemysłowych przy rzece Akerselva. Mahallen, hala miejskiego rynku spożywczego otwarta w 2012 roku, jest jednym z budynków przemysłowych o wielu przeznaczeniach. Znajduje się w okolicy o fascynującym klimacie, w której znaleźć można dobre jedzenie i fascynujące życie nocne.

Nie znaczy to, że Oslo jest miastem na wskroś nowoczesnym. Przykładowo, w centrum miasta znajduje się kilka ukrytych i nie tak bardzo ukrytych perełek wczesnego dwudziestowiecznego funkcjonalizmu. Jest to między innymi Villa Stenersen oraz Villa Dammann, restauracja Ekeberg, a także publiczna łaźnia Ingierstrand.

Dowiedz się więcej o Oslo.

Chodźmy do kościoła!

Strzeliste kamienne katery budowane były w średniowieczu w wielu częściach Europy. Podobnej techniki używano w Norwegii do konstruowania budowli z drewna. Obiekty te podtrzymywane były przez drewniane słupy (nazywane w Norwegii „stav”) i właśnie od nich wzięła się nazwa 28 istniejących do dzisiaj kościołów słupowych w Norwegii. Dwa z nich to wyjątkowo zachowany dwunastowieczny Kościół Słupowy Borgund oraz nieco starszy Kościół Słupowy Urnes (wybudowany w 1132 roku), wpisany na Listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Niektóre elementy obecne w tamtych budowlach można zauważyć także w nowoczesnej architekturze, choć oczywiście są one odpowiednio przekształcone i unowocześnione. Jedną z nowych charakterystycznych budowli jest kościół Community Church Knarvik autorstwa grupy Reiulf Ramstad Architects. Położony niedaleko na północ od Bergen — to fascynujący i oszałamiający, a zarazem wywołujący wrażenie spokoju drewniany kościół.

Z drugiej strony, niektóre niedawno powstałe charakterystyczne kościoły, wyraźnie zerwały z tradycją kościołów klepkowych. Licząca 50 lat katedra Arctic Cathedral w miejscowości Tromsø to prawdziwe dzieło sztuki. Przywodzi na myśl z jednej strony znajdujące się wokoło szczyty górskie, z drugiej zaś budynek opery w Sydney. Wybudowany zaś w 2002 roku kościół Mortensrud w Oslo jest dowodem na powrót do projektowania kościołów z wykorzystaniem stali, szkła i kamienia.

W Norwegii znajduje się również najbardziej wysunięta na północ katedra na świecie. Norwegia przyjęła chrześcijaństwo około tysiąca lat temu, a budowa katedry Nidaros rozpoczęła się w roku 1070, a zakończyła 200 lat później.

Natura? Ależ naturalnie!

Cechą charakterystyczną wielu powstających obecnie w Norwegii domów, kabin i budynków użyteczności publicznej jest stosowanie drewna i kamienia jako budulców. Co więcej, wieża Mjøstårnet w Brumunddal to najwyższy drewniany budynek na świecie, liczący 85,4 metra wysokości. Coraz bardziej popularne stają się również rozbudowane domki na drzewach.

W wielu przypadkach głównym celem architektów było stworzenie ciepłych, otwartych przestrzeni. Miały na celu skupiać światło słoneczne — tak cenne w kraju, w którym zimowe Słońce zachodzi niedługo po godzinie dwunastej w południe, jeżeli w ogóle zdecyduje się wzejść. Konstrukcje te są projektowane tak, aby współgrały z otaczającymi je pejzażami oraz innymi budynkami, często wnosząc ze sobą odrobinę symbolizmu.

Juvet Landscape Hotel w pobliżu Geirangerfjord, pawilon „Snøhetta Viewpoint”na górze Tverrfjellet, centrum Knuta Hamsuna w Hamarøy, domek Rabothytta w Helgeland oraz pierwsza norweska podwodna restauracja Under w Lindesnes. Budynki te reprezentują opisywany styl. Powstało także wiele rezydencji prywatnych i domów wiejskich, kontynuujących wspomniane trendy. To między innymi dom letni Storfjord Summer House autorstwa architektów Jensen & Skodvin’s Storfjord Summer House, budynek Split View Mountain Lodge wybudowany przez Reiulf Ramstad Architects, czy też wykładana bazaltem kabina„Cabin Nordehov” powstała w miejscowości Norderhov — dzieło Atelier Oslo.

Budynki, które wpasowują się w tę stylistykę, można znaleźć również w miastach. Przykład może stanowić choćby D36 Green House — apartamentowiec, wybudowany na rogu niewielkiego parku w Oslo, do którego krajobrazu pasuje wyśmienicie. Warto wspomnieć, że autor wspomnianego budynku zdobył dzięki niemu wiele nagród.

Nagradzane trasy 

Nie można także zapomnieć o inicjatywie modernizacji narodowych dróg turystycznych, Norwegian Scenic Routes. Za jej sprawą jazda po niektórych z najbardziej spektakularnych i najpiękniejszych dróg w Norwegii zapewnia jeszcze wspanialsze wrażenia. To wszystko dzięki pojawieniu się wzdłuż nich kilku godnych uwagi budowli oraz realizacji projektów architektury krajobrazu. Idealne wpasowanie się w otaczającą przyrodę, włączając przydrożne punkty odpoczynku oraz punkty widokowe, stanowią swego rodzaju dzieła sztuki.

×
 • Filters
  Filter Your Search
  TripAdvisor Symbol
  • Show More
  • No available filters
  • Show More
  • No available filters
  Clear Filters
 • View
 • Sort By
Filter Your Search
TripAdvisor Symbol
 • Show More
 • No available filters
 • Show More
 • No available filters
Clear Filters
Back To Top
Your Recently Viewed Pages

Powrót do góry