Dynamic Variation:
Offers
x

There was not an exact match for the language you toggled to. You have been redirected to the nearest matching page within this section.

Choose Language
Toggling to another language will take you to the matching page or nearest matching page within that selection.
Search & Book Sponsored Links
Search
or search all of Norway
Barcode, Oslo
Barcode, Oslo.
Photo: C H/Visit Norway
Campaign
Course
Event
Partner
Media
Meetings
Travel Trade

Pomiędzy dawnymi legendami a awangardą

Oslo przechodzi obecnie proces szybkiego rozwoju, zmieniając się w ekscytującą międzynarodową metropolię, podczas gdy na wsiach powstają wartościowe projekty inspirowane naturą. Norweska architektura nigdy jeszcze nie przeżywała tak fascynującego momentu.

Typowe wyobrażenia o Norwegii to lasy i fiordy, długie letnie dni i jeszcze dłuższe mroźne zimy. To wszystko prawda: wystarczy wspomnieć tradycyjne średniowieczne drewniane kościoły, górskie wioski oraz liczące ponad 1000 lat miasta — dziedzictwo rolniczej, przemysłowej i historycznej przeszłości Norwegii.

Współcześnie jednak pojawiło się wiele perełek architektury nowoczesnej i projektów rozwoju miejskiego, dzięki którym Norwegia weszła w XXI wiek z przytupem.

Oslo to najszybciej rozwijająca się stolica w Europie. Przeprowadzane na dużą skalę projekty rozwoju miasta zmieniają jego oblicze, czyniąc je nowoczesną metropolią z prawdziwego zdarzenia. Równocześnie miasto jest tak stare jak legendy Wikingów i, jak wskazuje znany krytyk architektury Martin Filler,to prawdziwa skarbnica modernizmu. Architekt Sverre Fehn (1924–2009), znany z realizowania założeń modernistycznych, korzystając przy tym z tradycyjnych nordyckich form i materiałów, wywarł ogromny wpływ na młode pokolenia architektów przekazując im swoje idee jako wykładowca w szkole architektury w Oslo.

Wiele z projektów oddaje potężne, często wręcz niebezpieczne, kontrasty przyrody, stosując nowe, innowacyjne metody wykorzystania drewna i innych prostych, trwałych materiałów.

Elegancki punkt widokowy „Snøhetta Viewpoint” w miejscowości Tverrfjellet lub przypominający lodowiec budynek opery w Oslo, przywodzą na myśl oryginalne krajobrazy, które zainspirowały ich twórców, podczas gdy Juvet Lanscape Hotel i pobliskie instalacje powstałe wzdłuż drogi krajowej łączącej miejscowości Geiranger i Trollstigen wspaniale wtapiają się w otaczające je krajobrazy. Technika budowania z drewna cieszy się z kolei dużą popularnością, przykład zastosowania tego stylu stanowić mogą intrygujący kościół Community Church w miejscowości Knarvik, czy The Tree w Bergen — najwyższy drewniany dom na świecie, liczący 51 metrów wysokości.

Magazyn architektoniczny „Dwell”, następująco podsumował pozycję Norwegii pomiędzy dawnymi tradycjami a nowymi prądami architektonicznymi: Norwegia obiera kierunek ku fiordom.

The Opera house in Oslo
Oslo.
Photo: Christopher Hagelund – Visitnorway.com
Viewpoint Snøhetta, Hjerkinn, Dovre
Dovre.
Photo: CH / Visitnorway.com
Borgund Stave Church
Borgund.
Photo: Øyvind Heen - Visitnorway.com
Knarvik church
Knarvik.
Photo: Hundven-Clements Photography

Oslo: praca wre!

Stolica Norwegii przechodzi obecnie ogromne zmiany — w mieście realizowanych jest wiele nowoczesnych projektów rozwoju miejskiego, powstaje także wiele godnych uwagi obiektów architektonicznych. Miasto nie zapomina przy tym o swojej ponad 1000-letniej historii.

Na początku XXI. wieku duże części wybrzeża w Oslo nie były publicznie dostępne. Głównie były to tereny zajmowane prawie w całości przez autostrady, porty i żwirowe tereny przemysłowe. Realizowany obecnie na dużą skalę projekt ma zmienić oblicze miasta.

Pomiędzy nowym budynkiem opery a wieżowcami „Barcode”, które dały miastu zupełnie nowy horyzont, powstaje nowa dzielnica. Dwa charakterystyczne budynki — muzeum Muncha i Biblioteka Główna im. Deichmanna — otoczą Opera House, obok nowych apartamentów, budynków komercyjnych i długiej promenady nadmorskiej z miejską plażą.

Z drugiej strony historycznej twierdzy Akershus, na małym półwyspie Tjuvholmen mieści się skupisko nowocześnie zaprojektowanych domów i hoteli oraz muzeum sztuki nowoczesnej Astrup Fearnley stworzonym przez Renzo Piano. W pobliżu dawnej stacji kolejowej powstaje też nowe muzeum narodowe.

Dzielnica Vulkan powstała wokół kilku starych budynków przemysłowych przy rzece Akerselva. Mahallen, hala miejskiego rynku spożywczego otwarta w 2012 r., jest jednym z budynków przemysłowych o wielu przeznaczeniach znajdujących się w pobliżu rzeki, okolicy o fascynującym klimacie, w której znaleźć można dobre jedzenie i fascynujące życie nocne.

Nie znaczy to, że Oslo jest miastem na wskroś nowoczesnym. Przykładowo, w środku miasta znajduje się kilka ukrytych i nie tak bardzo ukrytych perełek wczesnego dwudziestowiecznego funkcjonalizmu. 

Poznaj Oslo.

Cud na marmurze budynku opery w Oslo

Ad

Chodźmy do kościoła!

Pierwsze skojarzenie z hasłem „norweska architektura” to prawdopodobnie tradycyjne drewniane kościoły, zwane słupowymi lub klepkowymi od drewnianych słupów wykorzystywanych do utrzymywania ich konstrukcji.

Pozostało ok. 30 z nich, m.in. wspaniale zachowany XXII-wieczny kościół Borgund lub nieznacznie starszy kościół Urnes, ukończony w 1132 r., wpisany na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. Dowiedz się więcej na temat kościołów słupowych.

Zajrzyj do środka słynnego kościoła słupowego w Lom

Niektóre elementy obecne w tamtych budowlach można zauważyć także w nowoczesnej architekturze, choć oczywiście odpowiednio przekształcone i unowocześnione. Jedną z nowych charakterystycznych budowli jest kościół Community Church Knarvik autorstwa grupy Reiulf Ramstad Architects, znajdujący się niedaleko na północ od Bergen — to fascynujący i oszałamiający, a równocześnie wywołujący wrażenie spokoju kościół drewniany.

Z drugiej strony, niektóre niedawno powstałe charakterystyczne kościoły, wyraźnie zerwały z tradycją kościołów klepkowych. Licząca 50 lat katedra Arctic Cathedral w miejscowości Tromsø to dzieło sztuki, przywodzące na myśl z jednej strony znajdujące się wokoło szczyty górskie, z drugiej zaś budynek opery w Sydney, podczas gdy wybudowany w 2002 r. w Oslo kościół Mortensrud jest dowodem na powrót do projektowania kościołów z wykorzystaniem stali, szkła i kamienia.

W Norwegii znajduje się również wysunięta najbardziej na północ katedra na świecie. Chrześcijaństwo 1000 lat temu przyjęli królowie Olaf Tryggvason i Olaf II Haraldsson, z których ostatni został kanonizowany w miejscowości Nidaros (obecnie Trondheim) po tym, jak zginął w bitwie pod Stiklestad.

Budowa katedry Nidaros rozpoczęła się w 1070 r. na miejscu jego pochówku, a została ukończona ok. 200 lat później.

Natura? Ależ naturalnie!

Cechą charakterystyczną wielu powstających obecnie w Norwegii domów, kabin i budynków użyteczności publicznej jest stosowanie drewna i kamienia jako budulców, które podkreślają eleganckie w swojej prostocie kształty, przywodzące na myśl góry i lodowce.

W wielu przypadkach głównym celem architektów było stworzenie ciepłych, otwartych przestrzeni, które skupiałyby światło słoneczne — tak cenne w kraju, w którym zimowe Słońce zachodzi niedługo po godzinie dwunastej w południe, jeżeli w ogóle zdecyduje się wzejść. Konstrukcje te są projektowane tak, aby współgrały z otaczającymi je pejzażami oraz innymi budynkami, często wnosząc ze sobą odrobinę symbolizmu.

Juvet Landscape Hotel w pobliżu Geirangerfjord, pawilon „Snøhetta Viewpoint”na górze Tverrfjellet i centrum Knuta Hamsuna w Hamarøy — to budynki reprezentujące opisywany styl. Powstało także wiele rezydencji prywatnych i domów wiejskich, kontynuujących wspomniane trendy: dom letni Storfjord Summer House autorstwa architektów Jensena i Skodvina, budynek Split View Mountain Lodge wybudowany przez Reiulf Ramstad Architects, czy też wykładana bazaltem kabina„Cabin Nordehov” powstała w miejscowości Norderhov — dzieło Atelier Oslo.

Budynki, które wpasowują się w tę stylistykę, można znaleźć również w miastach, przykład może stanowić choćby D36 Green House — apartamentowiec, wybudowany na rogu niewielkiego parku w Oslo, do którego krajobrazu pasuje wyśmienicie. Warto wspomnieć, że autor wspomnianego budynku zdobył dzięki niemu wiele nagród.

W tym kontekście nie można także zapomnieć o inicjatywie modernizacji narodowych dróg turystycznych, National Tourist Routes. Za jej sprawą jazda po niektórych z najbardziej spektakularnych i najpiękniejszych dróg w Norwegii zapewnia jeszcze wspanialsze wrażenia, dzięki pojawieniu się wzdłuż nich kilku godnych uwagi budowli oraz realizacji projektów architektury krajobrazu, które dzięki idealnemu wpasowaniu się w otaczającą przyrodę, włączając przydrożne punkty odpoczynku i punkty widokowe, stanowią swego rodzaju dzieła sztuki.

Spojrzenie na narodową drogę turystyczną Hardangervidda

Więcej

Your Recently Viewed Pages

Powrót do góry

Ad
Ad
Ad