KOMUNIKAT DLA PODRÓŻUJĄCYCH! Ważna informacja o sytuacji związanej z koronawirusem w Norwegii.
Dynamic Variation:
Offers
x

There was not an exact match for the language you toggled to. You have been redirected to the nearest matching page within this section.

Choose Language
Toggling to another language will take you to the matching page or nearest matching page within that selection.
Search & Book Sponsored Links
Search
or search all of Norway

Fakty o zorzy polarnej

Jakie sekrety skrywa zorza polarna?
Zorza polarna, pojawiająca się na arktycznym niebie w postaci wielobarwnych świateł, jest zarówno obiektem badań naukowców jak i tematem legend oraz mitów.
Nordlys over Grøtfjord ved Kvaløya i Nord-Norge
Nordlys over Grøtfjord ved Kvaløya.
Photo: Gaute Bruvik / Visitnorway.com

Północne światła są zazwyczaj naukowo wyjaśniane przez fizyków specjalizujących się w magnetohydrodynamice. Mówiąc szczerze - zdecydowanie znają się na tym lepiej niż my.

Jest jednak coś, co wiemy na pewno - to Słońce jest ojcem zórz polarnych i to jemu powinniśmy dziękować za ten niezwykły fenomen. W trakcie wielkich wybuchów i rozbłysków, ogromne ilości cząstek elementarnych wyrzucane są ze Słońca w przestrzeń kosmiczną.

Fakty i mity na temat zorzy polarnej

I tutaj zaczyna być ciekawie: gdy cząsteczki te zbliżą się do Ziemi, tworzą okrąg wokół bieguna północnego, gdzie zderzają się z górną warstwą atmosfery. Uwolniona wówczas energia, to właśnie zorza polarna. Wszystko to dzieje się mniej więcej 100 kilometrów nad naszymi głowami.

Światła północne pojawiają się na niebie w formie pasa, który nazywamy zorzą polarną. Są one widoczne zazwyczaj nocą nad lądową częścią Norwegii oraz na północnym niebie rozpostartym nad Svalbardem w ciągu dnia. Na południu również można doświadczyć tego zjawiska, zwłaszcza gdy zwiększa się aktywność słoneczna.

Nic dziwnego, że spektakl zorzy polarnej, zawsze podziwiany przez wielu ludzi, stał się tematem licznych legend. W epoce Wikingów zorze polarne, rzucające dziwne, migotliwe światło, były zbroją dziewic-wojowniczek - Walkirii. Symbolika zorzy polarnej jest obecna także w brzmieniu szamańskich bębnów ludu Samów. Zjawisko zorzy ma w ich języku kilka różnych nazw. Jest znane na przykład jako Guovssahas, czyli „światło, które można usłyszeć”.

Powstawanie zorzy polarnej

Chcesz wiedzieć więcej o pochodzeniu północnych świateł? Obejrzyj ten film i poznaj fascynujące szczegóły dotyczące zorzy polarnej.

Zorza polarna zdecydowanie nie jest nowym zjawiskiem. To świetlne zjawisko, zawsze podziwiane przez wielu ludzi, stało się tematem licznych legend. Symbolika zorzy polarnej jest obecna w brzmieniu szamańskich bębnów ludu Samów. Zjawisko zorzy ma w ich języku kilka różnych nazw. Jest znane na przykład jako Guovssahas, czyli „światło, które można usłyszeć”.

W epoce Wikingów za zorze polarną uznawano dziwne, migotliwe światło odbijające się od zbroi dziewic-wojowniczek – Walkirii. Obecnie, mieszkańcy północnych terenów Norwegii określają zorzę jako „Zieloną Pani”. Nazwa ta odnosi się do widocznej na niezliczonych zdjęciach i filmach zielonej łunie światła. Warto zobaczyć ją jednak również na żywo.

Kiedy i gdzie?

Północne obszary Norwegii są powszechnie uważane za najlepsze miejsce do poszukiwań i obserwacji zorzy polarnej. Mówiąc szczerze, to tylko część prawdy, albowiem światła zorzy polarnej można zobaczyć także z innych miejsc, nawet poza granicami Norwegii.­

Bez wątpienia jednak to właśnie Norwegia Północna jest jednym z najbardziej komfortowych i ciekawych miejsc do obserwacji świateł zorzy polarnej. Rozległy obszar Norwegii Północnej zamieszkują setki tysięcy ludzi, którzy przekształcili tutejsze tereny w przyjazne turystom miejsce - z bazą noclegową oraz licznymi atrakcjami.

Pas zorzy polarnej ciągnie się wzdłuż archipelagu Lofotów (choć kilka lat temu można ją było zobaczyć także w środkowej części kraju - Trøndelag), wzdłuż wybrzeża, aż po Przylądek Północny i jego okolice. Z każdego miejsca w tej okolicy można podziwiać ten wspaniały spektakl świateł. W praktyce często tę samą zorzę widać na Lofotach, co w położonym 500 kilometrów na północ Tromsø, tylko pod innym kątem.

Marząc o ujrzeniu zorzy polarnej trzeba zdać sobie sprawę, że jest się całkowicie zdanym na łaskę natury. Tropienie zorzy polarnej przypomina czasami zabawę w ciuciubabkę i często wymaga walki z samym sobą: pomiędzy chęcią ujrzenia zorzy a granicami własnej cierpliwości. Jedno jest jednak pewne - jeśli natura ukaże przed Tobą swoje kolorowe oblicze, wtedy zrozumiesz, że warto było czekać.

Światło zorzy jest najczęściej widoczne późną jesienią i zimą, od września do końca marca, pomiędzy godziną szóstą po południu a pierwszą w nocy. Jednakże ogromne znaczenie ma również pogoda, a najlepszym miesiącem na obserwację zorzy polarnej (Aurory) jest grudzień.

Aby w pełni cieszyć się zjawiskiem zorzy polarnej, najlepiej unikać pełni księżyca oraz miejsc dobrze oświetlonych, gdyż to niewątpliwie wpłynie na zmniejszenie oczekiwanego efektu kolorowych świateł.

Zobacz, jak powstaje zorza polarna (infografika)

Z powodu zróżnicowanego składu atmosfery, zorza polarna przybiera kolory od zieleni do fioletu. Sprawdź jak co działa na infografice.

Skorzystaj z wyjątkowych ofert

Oto nasz wybór zaufanych firm, które dokładają wszelkich starań, byś był zadowolony na każdym etapie podróży.

Your Recently Viewed Pages

Powrót do góry