Dynamic Variation:
Offers
x

There was not an exact match for the language you toggled to. You have been redirected to the nearest matching page within this section.

Choose Language
Toggling to another language will take you to the matching page or nearest matching page within that selection.
Search & Book Sponsored Links
Search
or search all of Norway

Zorza polarna

Magiczny spektakl
Zobaczyć wirujący na niebie kolorowy woal zorzy polarnej to marzenie wielu. Przyjedź do Norwegii, aby podziwiać to niezwykłe zjawisko.
The northern lights
The northern lights.
Photo: Visitnorway.com / Thilo Bubek

To pewnie dość odważne stwierdzenie, jednak uważamy, że Norwegia Północna jest jednym z najbardziej komfortowych i ciekawych miejsc do obserwacji świateł zorzy polarnej. Rozległy obszar Norwegii Północnej zamieszkują setki tysięcy ludzi, którzy przekształcili tutejsze tereny w przyjazne turystom miejsce - z bazą noclegową oraz licznymi atrakcjami, wycieczkami z przewodnikiem, rejsami wycieczkowymi oraz restauracjami.

Światła zorzy polarnej są częścią życia mieszkańców Norwegii Północnej oraz inspiracją artystów, a także źródłem mitów i legend. Słynny naukowiec Neil deGrasse Tyson podsumował zjawisko zorzy polarnej jako najbardziej unikalny przykład na to, jak piękna może być nauka.

Niektóre media donoszą, że naukowcy oraz badacze spodziewają się zmian, które w ciągu kolejnej dekady doprowadzą do wyblaknięcia oraz zmniejszenia częstotliwości występowania zorzy polarnej. Taka prognoza nie dotyczy jednak Norwegii Północnej. Jak twierdzi naukowiec Truls Lynne Hansen z Obserwatorium Geofizycznego w Tromsø:

„Największa aktywność zorzy polarnej jest już za nami, w związku z tym nie będzie ona tak często spotykania nad Oslo oraz w południowej części kraj. Jeśli jednak chodzi o Norwegię Północną, nie powinniśmy w najbliższym czasie zauważyć żadnych zmian.”.

Co, gdzie i kiedy?

Zorza polarna to w uproszczeniu zjawisko świetle, które powstaje na skutek zderzenia się naładowanych elektrycznie cząsteczek pochodzących ze Słońca z ziemską atmosferą. Zorza polarna pojawia się na niebie w nocy, po zmroku. Jej światła tańczą i mienią się zielonymi, różowymi i fioletowymi barwami. Biegająca po niebie łuna światła wygląda jak zorganizowany pokaz mody z lat 80.!

Od końca września do końca marca, słońce zachodzi dość szybko, a zmrok zapada już wczesnym popołudniem. Jest to najlepsza pora do podziwiania zorzy polarnej. Pobierz aplikację NorwayLights na iOS, Androida i Windowsa i sprawdź pogodę oraz wybierz odpowiednie miejsce i porę na odkrywanie północnych świateł.

Pobierz aplikację "Norway Lights"

Przygotuj się na wycieczkę w poszukiwaniu zorzy polarnej. Dzięki aplikacji dowiesz się gdzie i kiedy jej szukać.

iPhone: Pobierz NorwayLights
​Android: Pobierz NorwayLights
Windows: Pobierz NorwayLights

Najlepsze miejsca do podziwiania zorzy polarnej

Norwegia Północna
W Bodø znajduje się najsilniejszy prąd wodny świata Saltstraumen oraz łańcuch górski Børvasstindan. To największe miasto w okręgu… Read more
Bodø
Wyspy Svalbard leżą na Morzu Arktycznym, w połowie drogi między Norwegią a biegunem północnym. Znajdziesz tu arktyczne pustkowia i dziką… Read more
Svalbard
Norweskie Lofoty oferują wiele atrakcji. Najlepsze łowiska wędkarskie w Norwegii, piękne krajobrazy, Muzeum Wikingów i zorza polarna to… Read more
Lofoty
Daleko wewnątrz koła podbiegunowego znajduje się Przylądek Północny oferujący niezwykłe arktyczne atrakcje, m.in. przejażdżkę psim zaprzęgiem… Read more
Przylądek Północny
Archipelag Vesterålen to miejsce charakterystyczne z powodu wielu kontrastów — można tu znaleźć zarówno białe plaże i… Read more
Vesterålen
Select
  Show Details
  Statens Kartverk, Geovekst og kommuner - Geodata AS

  Jakie sekrety skrywa zorza polarna?

  Zorza polarna w obiektywie podróżnych

  Słowo od naszych sponsorów

  Oto nasz wybór zaufanych firm, które dokładają wszelkich starań, byś był zadowolony na każdym etapie podróży.

  Więcej atrakcji w Norwegii Północnej

  Sprawdź, jak aktywnie spędzić czas i wybierz swój nocleg. Nie czekaj, aż będziesz na miejscu. Zacznij planować już dziś!

  ×
  Your Recently Viewed Pages

  Powrót do góry